FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
09-01-10 13:52  [Relacja] Projekt własny- Parowóz osobowy Ol49.
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Witam.
Na piękną pogodę, żeby porobić końcowe zdjęcia z budowy Pt47 będę musiał czekać chyba do wiosny, więc rozpoczynam kolejna relację.
Tym razem na warsztat wziąłem Polski parowóz osobowy serii Ol49 o numerze 111.
http://www.holdys.pl/tomi/index.php?desc=on&par=ol49-111
Może teraz trochę o samym parowozie, chociaż wielu modelarzy opisywały go w swoich relacjach. Pierwowzór mojego modelu został zbudowany w 1954 w Chrzanowie, bo tylko tam były produkowane te lokomotywy. Łącznie powstało 116 egzemplarzy tej serii, z czego 4 pojechały na eksport do Korei.
Były jednymi z ostatnich maszyn parowych eksploatowanych przez PKP, obok Pt47, Ty2 i TKt48 wykorzystywanych do prowadzenia z reguły ruchu osobowego. Maksymalna prędkość tych parowozów wynosiła 100 km/h. Ostatnią enklawą popularnych "Oelek", była parowozownia w Sierpcu, skąd poszczególne parowozy zostały w pierwszej połowie lat 90 porozsyłane po całej Polsce.
Do dzisiaj zachowało się ich 35 sztuk, z czego 5 jest używanych w parowozowni w Wolsztynie. Ol49-111 jest w tej chwili w Lesznie, gdzie przechodzi naprawę główną z wymianą skrzyni ogniowej.

Już dawno chciałem zrobić ten model, jako uzupełnienie do moich dwóch ostatnich. Kupiłem sobie "oelkę" wydana przez wydawnictwo Modelik ale oryginał nie odzwierciedlał za bardzo prawdziwej lokomotywy, więc postanowiłem sobie zbudować sam, od podstaw model tego parowozu.
Do budowy wykorzystuję plany http://plany.zonk.pl/Ol49/ oraz bogatą galerie zdjęciową wykonana samodzielnie, jak i przez Precyzyjnego. Na razie prawie wszystko pasuje tak jak powinno, za wyjątkiem kilku elementów, gdzie po prostu żle przeniosłem wymiary. Stwierdziłem, że czas najwyższy rozpocząć relacje, gdyż prace coraz bardziej posuwają się do przodu .

Na początek cylinder parowy. Jeden mam już zrobiony do zrobienia pozostał jeszcze jeden. Zbudowanie zajęło mi około tygodnia. Okrągła klapka wziernikowa jak i klapa przy wyrównywaczu ciśnienia będą ruchome, dlatego zrobiłem te wszystkie elementy od środka zgodnie z dokumentacją. Do kompletu pozostało pomalować i spatynować. Ale to jeszcze nie teraz.
Od tego zacząłem, nie potrafię obsługiwać programów graficznych, więc wszystko powstaje na papierze. W razie potrzeby pomaga mi uboottd gdy potrzebuję mieć coś w Corelu :)

Tak wyglądał poskładany. mniej więcej w całość, jako blok cylindra:

Tak powstawał wyrównywacz ciśnienia:

Blachy otuliny cylindra i zamontowany już wyrównywacz ciśnienia:

I prawie już wszystko złożone w całość, napisy z drucików to oczywiście patent jaki wykorzystał ostatnio w budowie swojego modelu kolega QŃ:
.
a tak wygląda oryginał, do którego chciałem się nieco upodobnić:

Na razie tyle :) w tle widać kolejne elementy mojej "Oli" ale to w kolejnych odsłonach.
Wracam do klejenia drugiego cylindra.
Jako, że jest to mój pierwszy tak duży projekt proszę o wszelkie sugestie, rady a także głosy krytyki.
Dziękuje i pozdrawiam.

P.S-Tak nawiązując jeszcze do tematu białych parowozów, klei się bardzo przyjemnie

--




Post zmieniony (09-01-10 13:56)

 
09-01-10 16:52  Odp: [Relacja] Projekt własny- Parowóz osobowy Ol49.
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

To na szczęście jest już dwóch chętnych :)
Dalszy ciąg wstawiania zdjęć a na nich dymnica. Cały czas żałuję, że nie zrobiłem jej otwieranej ale trudno, innym razem. Oczywiście jeszcze trochę pracy przy niej zostało, wspornik pod latarnię, śruby na zamknięciach drzwi, i mocowanie pod sprężarkę, to te najważniejsze. Obawiałem się trochę o wiatrownice ale poszło gładko i bez kłopotów.
Tak to wyglądało na początku,

wiatrownice,

A tak wszystko poskładane,

To było by tyle na razie.

--

 
10-01-10 10:35  Odp: [Relacja] Projekt własny- Parowóz osobowy Ol49.
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Witam.
Cieszę się bardzo, że miejsca w pierwszym rzędzie pomału się zapełniają :)
Jak pisałem wcześniej sklejam drugi cylinder ale z nim powinno być już szybciej bo szlak już przetarty. Obecnie mam już sklejoną bryłę silnika a kolejnym etapem będzie jego "zbrojenie" w pozostałe elementy. Tyle tytułem wstępu a teraz chce wstawić zdjęcia stojaka kotła. Sklejało się go wręcz idealnie. Obawiałem się, że będzie gorzej, ze względu na różne obłości ale wyszło, według mnie O.K..
Na początku powstał tradycyjnie szkielet stojaka, tutaj bardzo przydało mi się opracowanie Modelikowej "Oelki". Niestety w dokumentacji lokomotywy nie było rysunków jak to zrobić :)
Przedstawiony na zdjęciach jest drugim egzemplarzem. Pierwszy miał kilka błędów.

Póżniej przyszedł czas na otuliny stojaka.

Pasowały na swoje miejsca niemal idealnie.

Potem przyszła pora na otwory wyczystek. Zacząłem od zaokrągleń na otulinie ściany drzwiczkowej stojaka. "Okrągłości" przykleiłem BCG a powstałe nierówności poprawiłem szpachlówką. Mnie się podoba :) Na pierwszym zdjęciu stojak przygotowany na przyjęcie wyczystek.

Następnie wkleiłem otuliny (to te okrągłe koła przy otworach) jak i same korki wyczystek.

Na razie to było by tyle, po południu postaram się wkleić kolejne zdjęcia.
Pozdrawiam i życzę miłego dnia.

--




Post zmieniony (10-01-10 10:47)

 
10-01-10 11:53  Odp: [Relacja] Projekt własny- Parowóz osobowy Ol49.
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Dzięki za miłe słowa. Mam jeszcze trochę zaległych fotek ale większość chyba już wkleiłem.
Tak jak pisałem wcześniej, robię drugi cylinder jest zrobiony gdzieś w 60%, Po południu wkleję jakieś fotki jak wygląda.

P.S- dostałem pod choinkę taką zabawkę, używał ktoś z was tego modelu i może powiedzieć coś o nim?


--

 
10-01-10 21:53  Odp: [Relacja] Projekt własny- Parowóz osobowy Ol49.
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Spokojnie :) Aerografem malowałem już dawno temu, co prawda jest o wiele biedniejszy od tego co mam obecnie, ale myślę, że nie będzie najgorzej. Zobaczymy.
Szczerze mówiąc to, to, że cylindry wyglądają tak jak wyglądają, to w sumie twoja wina. Pokazałeś, że można to zrobić w przypadku swojego Px-a i że będzie się to prezentowało elegancko, pomyślałem, czemu by nie spróbować. No i spróbowałem. Jedyna rzecz, która mnie męczy to otwierana dymnica, której nie zrobiłem a o której wspomniałem już wcześniej.
Druga sprawa to tempo. Pierwsze prace rozpocząłem 17 grudnia, czyli niedługo będzie miesiąc a największy zakres prac dopiero przede mną, kiedy zapuszczę się w zawieszenie, napęd i hamulce i najgorsze, co mnie przeraża to właśnie smarowanie, cała masa rurek i przewodów. Pt47 był w tym względzie łatwiejszy do wykonania.
A jedyne prochy które łykam to witaminy ;)
Obiecałem wstawić zdjęcia. Pierwsza fotka przedstawia powstanie kotła i dymnicy a kolejne piasecznice i zbieralnik pary.

Na kolejnych zdjęciach są osłony wyczystek i zdjęcia fragmentów kotła i stojaka.

I na koniec zdjęcie tego wszystkiego złożonego w jedna całość.

Pozdrawiam.

--

 
11-01-10 21:30  Odp: [Relacja] Projekt własny- Parowóz osobowy Ol49.
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Budka maszynisty wyrysowana. Sporo różnic w porównaniu z wydanym modelem Ol49.

No i wycięta. Drzwi wejściowe wyglądają troszkę inaczej niż we wcześniejszych opracowaniach. To nie jest już płaski kawałek kartonu. Dorobiłem kątowniki po bokach i po pierwsze wyglądają lepiej i po drugie są bardziej sztywne. Oczywiście postaram się aby były ruchome.

I na koniec cylindry.


Mimo, że ogólny kształt budki mam już za sobą, to jeszcze sporo pracy przy niej pozostało.
No i zastanawiam się, cały czas intensywnie na jaki kolor ją pociągnąć. Czarny czy zielono oliwkowy do spółki z cylindrami???

--

 
11-01-10 22:00  Odp: [Relacja] Projekt własny- Parowóz osobowy Ol49.
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

No tak, tylko moja Ol49 ma przedstawiać jej wygląd z pierwszej połowy lat 90. Tak jak na zdjęciu wyglądała zaraz po przyjściu do Wolsztyna czyli 2001r. A z tego co wiem, to często zmieniała barwy i w tym kłopot. Pewnie sprawę rozwiązałoby kolorowe zdjęcie z 1993r. Jeszcze na takie nie trafiłem, chyba, że żle szukałem :)

Trafiłem, tylko ciężko rozróżnić kolory :/
http://rail.phototrans.eu//images/photos/big/36/27912.jpg
Sam już sobie odpowiedziałem. Buda będzie zielona, cała reszta czarna, czołownice pomarańczowe.
http://plewka.ovh.org/para/ol49.jpg
--




Post zmieniony (11-01-10 22:26)

 
12-01-10 11:55  Odp: [Relacja] Projekt własny- Parowóz osobowy Ol49.
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Witam.
wojtan, nie używam polistyrenu. Nie miałem nawet jeszcze okazji pracować z tym materiałem.Może odróżnia się dlatego, że jest wykonany z innego rodzaju papieru. Jest to karton 0,5mm, można go kupić w paper-hobby http://www.paper-hobby.com/product_info.php?cPath=49&products_id=264 Z jednej strony jest lekko błyszczący zaś z drugiej matowy. Praktycznie cała budka powstała z tej tekturki.
A jak wspominałem już wcześniej, rysuję ręcznie bo tylko tak potrafię :)

--

 
12-01-10 14:01  Odp: [Relacja] Projekt własny- Parowóz osobowy Ol49.
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Dzięki za komentarz :)
Nie chcę, żeby ktokolwiek to odebrał jako krytykę względem tamtej Ol49. Model bardzo ładnie prezentuje się po sklejeniu. Mało tego, zrobienie takiego modelu, bez dokumentacji takiej, jaką dysponujemy obecnie, jest czymś, dla mnie niewyobrażalnym.
Pisząc sporych różnicach miałem na myśli dodanie wielu elementów.
Wydanie modelika mam cały czas pod ręką i jak mam problem z wyrysowaniem czegoś to jest niezwykle pomocne.

--

 
21-01-10 13:22  Odp: [Relacja] Projekt własny- Parowóz osobowy Ol49.
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Witam.
Postanowiłem trochę odreagować, od pracy przy cylindrze i zabrałem się za popielnik. Mimo wykonania go według planów, kosztował mnie sporo nerwów, gdyż w dokumentacji jest chyba jakiś błąd i poszczególne elementy, na różnych rysunkach mają inne wymiary.
Popielnik przedstawiony na zdjęciach jest trzecim jaki zrobiłem. Pierwszy, prototypowy, drugi miał być ulepszoną wersja pierwszego ale uległ destrukcji, no i trzeci "właściwy".
Popielnik nr1. wszystko było z nim w porządku ale składał się ze zbyt wielu elementów tzn. każdy element osobny, przez co jego sztywność była słaba i postanowiłem go przerobić.

Popielnik nr3. Klapa dolna popielnika i sam popielnik.

Gotowy popielnik, do kompletu brakuje tylko dżwigni do wstrząsania rusztu i cięgieł do klapy dolnej, elementy te będę mógł przykleić, dopiero gdy kociołek trafi już na ostoję.

Tak to wygląda po wstępnej przymiarce do reszty, chyba pasuje :)

I na koniec cylinderki. Do zakończenia pozostała drutologia i otuliny wyrównywacza ciśnienia.

Na razie tyle. Pozdrawiam

--

 
21-01-10 23:29  Odp: [Relacja] Projekt własny- Parowóz osobowy Ol49.
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

No to już wszystko jasne :/ Sęk w tym, że gdy czasami nie da rady odczytać wymiaru z rysunku, to odczytywałem z następnego i w tym był problem.
Trzeba być czujnym :)
http://plany.zonk.pl/Ol49/album08/pg.185.png

--




Post zmieniony (22-01-10 00:17)

 
22-01-10 21:28  Odp: [Relacja] Projekt własny- Parowóz osobowy Ol49.
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Czessek, jak na razie to się mocno nad tym zastanawiam.
Nie robiłem nigdy ruchomego układu napędowego, więc nie wiem jaki byłby efekt końcowy. To jednak komplikuje trochę pracę a nie ukrywam, że zależało by mi na wcześniejszym ukończeniu lokomotywy.
Mój model Pt47 stoi cały czas pod szkłem a podobnie będzie z Ol49 więc zadawanie sobie tyle dodatkowej pracy aby raz na ruski rok parowóz zakręcił kołami??? Cylindry oraz kilka dodatkowych elementów, które już zrobiłem, jak na razie są zrobione tak, aby mogło to pracować, co dalej to zobaczymy.
Ogólnie mówiąc 51%, że nie będę robił, 49%, że będę. Tak sobie postanowiłem :)

--

 
23-01-10 22:57  Odp: [Relacja] Projekt własny- Parowóz osobowy Ol49.
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Hej Niki. Nie wiem w sumie z czym masz problem, bo twoje malowanko wygląda bardzo elegancko i nie widziałem nic, co by wskazało na jakieś problemy. A jeżeli chodzi o moja Ol49, to nie będę stosował żadnych farb błyszczących. Ciężko więc będzie o połysk :)
Zastosuję tylko farby matowe i półmatowe, oczywiście w przypadku czerwieni nie obędzie się bez podkładu bo to francowaty kolor, jeśli chodzi o krycie.
Będziesz musiał jeszcze trochę poczekać, gdyż w najbliższych tygodniach raczej na malowanie się nie zanosi :) Muszę się zabrać za koła. Chcę zaeksperymentować z żywicą epoksydową. Już sobie nawet narysowałem kółko na wzór do którego będę robił koła wiązane 1 i 3 a koło napędowe czyli 2 jest w trakcie rysowania.

Drugi cylinder też prawie dzisiaj skończyłem.


--

 
31-01-10 14:05  Odp: [Relacja] Projekt własny- Parowóz osobowy Ol49.
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Witam w to piękne niedzielne popołudnie.
Tak jak pisałem wcześniej, zabrałem się za koła. Jak do tej pory zrobiłem dwa. Koło toczne zrobiłem w całości jako forma, psiknąłem nawet farbą, żeby zobaczyć co poprawić ale ostatecznie pozostała tylko obręcz, szprychy i środek będę musiał zrobić raz jeszcze, podobnie z dużym kołem. Pozostało do zrobienia jeszcze jedno koło wiązane i pomału będę mógł szykować się do wykonania silikonowych form.
Następnie zabrałem się za wózki. Przedni wózek Kraussa-Helhotza oraz tylny, półwózek Bissela. W zasadzie dyszle wózków są wykonane w całości ale brakuje jeszcze kilku elementów. Obecnie rysuje kadłuby mażnic, przednia i tylna jest taka sama, oraz coś co się nazywa -pochwa sprężyny nastawiacza powrotnego :)
To na początek wózek przedni:

Półwózek tylny:

I na koniec wspomniane koła oraz zestawienie dwóch wózków:

Pozdrawiam.

--

 
22-02-10 19:10  Odp: [Relacja] Projekt własny- Parowóz osobowy Ol49.
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Witam.
Chciałem Wam pokazać, jak wygląda ostoja w mojej Ol49. Trochę czasu i nerwów mnie kosztowała, ale z osiągniętego efektu jestem zadowolony. Najważniejsze, że ostojnice są proste, bo w sumie o to się najbardziej martwiłem.
Oprócz ostojnic, powstała skrzynia pod dymnicza, ściągi ostoi, poprzecznica między cylindrowa i poprzecznice przy kołach wiązanych, oprócz tego tylna skrzynia sprzęgowa, resory i wspornik wodzidła krzyżulca. Wszystko na szczęście pasuje i nie muszę poprawiać żadnych elementów :) Sporo jest jeszcze do zrobienia ale jeśli chodzi o ramę, to najgorsze mam już za sobą.
A teraz po kolei. Na początek resory:

Wsporniki wodzidła krzyżulca:

"Prawie" skończony wózek przedni:

I ostoja. Zacząłem od wyrysowania ostojnic:

Skrzynia pod dymnicza i poprzecznica między cylindrowa:

Ramy ciąg dalszy:

Skrzynia sprzęgowa tylna:

I na koniec kociołek i ostoja :) Powinno pasować, po doklejeniu kilku elementów pod stojakiem kotła i skrzyni poddymniczej.

Pozdrawiam serdecznie.

--

 
25-02-10 23:02  Odp: [Relacja] Projekt własny- Parowóz osobowy Ol49.
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Hej Niki!
Nie przesadzaj, chyba każdy kto miał w szkole rysunek techniczny, poradzi sobie z tym. Gorsze jest chyba przeskalowanie wymiarów :)
Z malowaniem wstrzymam się do momentu, gdy skończę ostoję. Na razie jest jeszcze co robić, na koniec nakrętki laserowe, podkład i czerwony kolor.
Tak przy okazji, parę zdjęć z pracy przy ostoi. Zrobiłem wahacze wraz ze wspornikami, prowadzenie resorów półwózków oraz blachę wahadłową stojaka.

Pozdrawiam

--

 
06-03-10 10:45  Odp: [Relacja] Projekt własny- Parowóz osobowy Ol49.
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Witam.
Cieszę się bardzo, że podoba wam się model mojej "oleńki" choć to dopiero surówka i jeszcze sporo pracy trzeba włożyć, żeby zaczęło jako tako wyglądać.
Niki, Tych baboli bądż kaszanek naliczyłem około dziesięciu i przed malowaniem będą usunięte.
Zdaję sobie również sprawę, że po malowaniu podkładem wyjdą małe niedociągnięcia i trzeba będzie jeszcze raz położyć szpachlę i wygładzić powierzchnię papierem ściernym.
Bandi wytrwam do końca na pewno, choć końca nie widać i dłuuugo jeszcze nie będzie :)
Przez ostatni tydzień więcej czasu poświęciłem prawdziwej lokomotywie parowej niż mojemu modelowi ale i tak prace posunęły się do przodu.
Ostoja dostała widły i kliny mażnicze, same kadłuby mażnic są zrobione gdzieś w 70%, oprócz tego kilka elementów związanych z obsługą popielnika, wsporniki wahaczy kolankowych i poprzecznica dla dżwigni hamulcowych.
A teraz zdjęcia:

Wsporniki:

A na tym zdjęciu brakuje tylko dżwigni do otwierania popielnika :)

Pozdrawiam

--

 
08-03-10 20:31  Odp: [Relacja] Projekt własny- Parowóz osobowy Ol49.
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Witam
Na zmianę z mażnicami powstają inne elementy modelu. Są to wsporniki budki, pomostu i kotła. Mała fotorelacja z budowy.
Wsporniki budki:

Wsporniki pomostu:

Blachy wahadłowe walczaka, czyli kociołka:

Nie będę ich na razie mocował do ramy, ponieważ malowanie mogłoby być kłopotliwe.
Na razie tyle. Pozdrawiam

--

 
13-03-10 12:29  Odp: [Relacja] Projekt własny- Parowóz osobowy Ol49.
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Witam.
Mażnice zamocowane. Wstawiłem również podpórki sprężyn nośnych. W między czasie wyrysowałem również elementy układu hamulcowego.


Pozdrawiam

--

 
01-04-10 18:48  Odp: [Relacja] Projekt własny- Parowóz osobowy Ol49.
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Witam.
Zima minęła, więc i czasu na klejenie modelu mojego parowozu mam troszkę mniej.
Ostoja praktycznie skończona. Teraz pozostaje mi tylko czekać na śruby wycięte laserem (bo jak zwykle zamówiłem za mało) i można będzie wreszcie malować :)
Resory zamocowane już tak jak być powinny, oprócz tego przyklejone wieszaki sprężyn nośnych i zwory wideł mażniczych. Oprócz tego na swoje miejsce trafiły wieszaki kolankowe i całkowicie ukończyłem skrzynię poddymniczą.
To chyba tyle z tego co dłubałem przy ramie parowozu. Czas na zdjęcia.
Widać na nich elementy o których pisałem wcześniej

Zrobiłem również dwie osie, przy osi napędowej i trzeciej a po kątownikach, które ida równolegle do ostojnic będą szły przewody od smarotłoczni.

Zbiorniki główne (400 litrów) również powstały, tylko jeden jest odrobinę mniejszy od drugiego. Jest to moja wina gdyz nie zwróciłem uwagi na jeden szczegół i musiałem znależć jakieś inne wyjście.
Okazało się, że zbiorniki powietrza wcinają się w otulinę walczaka i nie pozostało mi nic innego jak zmienić je, w stosunku do oryginału. Na szczęście różnice są prawie niewidoczne a po zamontowaniu i pomalowaniu różnica w ich średnicy powinna całkowicie się zniwelować i nie będzie tego widać :)

Kolejny element to wózki. Udało mi się je wreszcie całkowicie ukończyć. Całe szczęście kadłuby mażnic są takie same w obu wózkach, więc w miarę szybko się z nimi uporałem.

I na koniec parę zdjęć z powstawania wiązarów. Na pierwszy ogień poszły między pierwszą a drugą osią.
Postanowiłem wykonać je w trochę inny sposób niż zwykle, gdyż stwierdziłem, że nie uda mi się osiągnąć zamierzonego wyglądu.
Najpierw sklejam dwuteownik a następnie do obydwu jego końców przyklejam główki wiązarów. Póżniej wzmacniam to wszystko SG i szpachlą wykonuję wszelkie zaokrąglenia. Oczywiście na koniec polerowanie.
Pokazane wiązary są w stanie surowym i należy dodać jeszcze kilka elementów np. smarowniczki, ale to na samym końcu, jak będę wiedział, że wszystko jest równe i gładkie i nadaje się do malowania.
W dalszym ciągu idę w kierunku wykonania ruchomego napędu. Mam nadzieje, że się uda a jak nie wyjdzie, to trudno. Przy następnym modelu będę odrobinę mądrzejszy.

To by było na tyle. Pozdrawiam

--

 
08-04-10 18:05  Odp: [Relacja] Projekt własny- Parowóz osobowy Ol49.
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Witam.
Zabrałem się za układ napędowy. Pomału mi to idzie, ale nie śpieszę się za bardzo, bo chciałbym aby to wszystko jakoś pracowało na kawałku toru. .Podstawowe elementy układu napędowego są już zrobione ale w powiększeniu zdjęć widać, że będę musiał jeszcze trochę papierem ściernym wyrównać powierzchnię.
No to jedziemy ze zdjęciami.
Główki korbowodów. powstały tak samo jak główki wiązarów, tylko trochę grubsze. Korbowody jak i pozostałe wiązary doczekały się już smarowniczek.

Na pierwszym zdjęciu wiązar łączący koła pierwsze z drugimi a na kolejnej fotce drugie z trzecimi. Na ostatnim zdjęciu jest drążek mimośrodowy łączący przeciwkorbę z jarzmem stawidła.

Na koniec jarzmo stawidła. Nie ukrywam, że trochę mnie to wymęczyło ale udało mi się jakoś je rozrysować i skleić.

A już na sam koniec widok ogólny.

Pozdrawiam

--

 
09-04-10 22:41  Odp: [Relacja] Projekt własny- Parowóz osobowy Ol49.
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Cześć Niki. Jest kilka baboli :) tylko nie powiem gdzie. Całe szczęście nie wpłyną na ogólne odzwierciedlenie prawdziwej lokomotywy.
A co powiem na jeżdżącego Ty23? Poważne wyzwanie. Dużo kół wiązanych, niewielki błąd może spalić cały projekt ruchomego napędu. Nie wiem, czy uda mi się to zrobić w Ol49 ale próbuję. Ty23 jest robiony ma podstawie papierów, Pt47 też można poskładać z dokumentacji. Zapewne jeden i drugi będzie się prezentował wspaniale. Choć osobiście skłaniałbym się ku Pt.... :)

--

 
21-04-10 10:53  Odp: [Relacja] Projekt własny- Parowóz osobowy Ol49.
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Witam. Niki, mimo że wiązary są zrobione oddzielnie to będą sklejone w jedną całość. W oryginale wiązar 1- 2 jest skręcony z 2- 3.
Nie mniej jednak każda pomoc jest dla mnie w tym przypadku bezcenna. Za co mocno dziękuję.
Rosynant widziałem tego Ty23 i często "szukajac natchnienia" odwiedzam tą relacje na kartonworku. Super robota tym bardziej, że jest to samodzielny projekt.
Tak przy okazji, to układ napędowy prawie mam ukończomy. Do kompletu brakuje brakuje krzyżulcy i ich prowadnic. Na moje nieszczęście zauważyłem coś niepokojącego, jarzmo nie pracuje tak jak powinno :/ Na razie jestem w delegacji i będę miał trochę czasu na przemyślenia co z tym zrobić jak wrócę.
Pozdrawiam

--

 
14-05-10 21:46  Odp: [Relacja] Projekt własny- Parowóz osobowy Ol49.
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Witam.
Czas ożywić relacje po kilku tygodniach przerwy. Niewiele się wydarzyło ale zawsze do przodu. W tym czasie zrobiłem zawory zasilające kotła i zawory bezpieczeństwa systemu Pop-Coale. W tak zwanym między czasie pracowałem nad kołem tocznym ale efekt mnie nie zadowolił i dalej będę próbował coś z nim zrobić. W ostateczności, jak nie wyjdą, to zainwestuję w koła wycinane laserem.
Trzy dni pracuję nad poskładaniem budki maszynisty w całość. Jeżeli uda mi się w ten weekend pomalować wnętrze na szaro, to będę zadowolony. Wyrysowałem i wkleiłem ramki w okna, od strony wewnętrznej, pomału ma się ku końcowi stolarka ścienna i podłogowa. Wstawiłem również zawiasy w drzwi boczne. Pięknie się otwierają, tylko na razie nie będę ich mocował. Powstała tez szafka na garderobę i narzędzia.
A teraz zdjęcia:
Prawa ścianka budki, drzwi oraz podłoga. Podłoga zostanie już tak jak jest.

Wstawione drzwi i futryna. Podłogę przykleję do reszty dopiero po pomalowaniu wnętrza.

Ścianka przednia skrzyni na odzież i narzędzia a na następnych fotkach przyklejone ściany boczne i tylna. Ogólnie, to pozostało mi skończyć ściankę przednią i można malować środek.

I kilka zdjęć jak wygląda budka na "parowozie"

I tak już całkiem na koniec. Dotarły do mnie elementy cięte laserem. Tu chciałbym mocno podziękować Mariuszowi "Precyzyjnemu" za pomoc okazaną mi przy wyrysowaniu w Corelu tabliczek do mojej "Oelki", która dostanie całkiem inne niż dotychczas orzełki. Wielkie podziękowania również dla firmy DRAF-MODEL za wycięcie tych elementów w kartonie :)
Na zdjęciach tabliczki i koła pokrętne, dotarło do mnie również dwa tysiące śrub, nie licząc kilkuset wcześniejszych. Powinno wystarczyć.

Pozdrawiam

--

 
29-05-10 21:35  Odp: [Relacja] Projekt własny- Parowóz osobowy Ol49.
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Witam.
Pierwsze koty za płoty :) Budka pomalowana od wewnątrz na kolor szary. Zdjęć nie za wiele bo i nie ma za bardzo co pokazywać jak i ich jakość fatalna bo robione telefonem. Jutro jak uda mi się ją pomalować z zewnątrz to dam lepsze fotki.

A teraz wracam do prac na budą.

--

 
31-05-10 14:35  Odp: [Relacja] Projekt własny- Parowóz osobowy Ol49.
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Witam.
Test kalkomani przeszedł prawidłowo. Budka dostała tez kolor zielono oliwkowy na bocznych ściankach budki i drzwiach. Zdjęcia też wykonane telefonem, więc ich jakość nie najlepsza.



--

Post zmieniony (31-05-10 20:15)

 
31-05-10 17:45  Odp: [Relacja] Projekt własny- Parowóz osobowy Ol49.
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Witam.
Dziękuję za wyrazy uznania, to jednak daje kopa do dalszej pracy :)
Mariusz kalki już zabezpieczyłem lakierem i przejście jest "prawie" niewidoczne. Tzn. widać je pod odpowiednim kątem ale jak położę jeszcze jedną warstwę lakieru bezbarwnego to powinno być już całkiem dobrze. Z tym, że muszę poczekać aż pierwsza warstwa lakieru przeschnie. Obecnie robię okna przesuwne w budce, na zmianę z przyklejaniem laserowych śrub i nakrętek na ostoję

--

 
04-06-10 00:53  Odp: [Relacja] Projekt własny- Parowóz osobowy Ol49.
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Witam.
Niki czasami tak bywa, że przerwy w aktualizacjach bywają dłuższe. W każdym razie będę bardzo pilnował malowania.
Buda to mieszanka Humbrola 105{35%) i H 155(65%). Ściana tylna i przednia to czerń H 85 ale coś ten kolor nie daje mi powodów do zadowolenia więc go lekko zmatowiłem. Środek to H 64. Czerwień na poręczach to H 60.
Jutro muszę wyjechać na parę dni.Jak wrócę w przyszłym tygodniu to aparat powinien być już po naprawie i postaram się o lepsze zdjęcia.
Tak na marginesie buda cała pomalowana, przyklejone tabliczki poza orzełkami. Do końca jej budowy pozostało mi zrobić okna w tylnej ściance.
Pozdrawiam

--

 
27-06-10 14:27  Odp: [Relacja] Projekt własny- Parowóz osobowy Ol49.
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Witam po kilku tygodniach przerwy. WSMK za nami, emocje opadły więc trzeba wracać do pracy ale jak to zwykle bywa, praca zawodowa bierze górę nad modelarstwem.
Cały czas koncentruję się nad budką. Myślałem, że szybciej ją skończę ale rzeczywistość okazała się inna. Zamontowałem drewniane elementy pod oknami maszynisty i pomocnika, z jednej strony budki przykleiłem osłony okienne od wiatru, następnie zamocowałem na stałe drzwi boczne, okna przesuwne, przednie i tylne. Wszystkie, rzecz jasna dostały już szybki. Poza tym ubrudziłem trochę wnętrze budki pigmentami Vallejo 73116 carbon black, również z zewnątrz budka dostała delikatny brudzing.
Oprócz tego pozostało mi zamocować małe poręcze w ścianie przedniej, wykonać zawiasy w oknach i drzwiach przednich. Przydało by się zrobić też fotele dla załogi parowozu i jakąś instalacje elektryczna wewnątrz budki.
Do kompletu brakuje również kątowników na zewnętrznych częściach ściany przedniej i tylnej, do której będzie przyczepiona osłona brezentowa. Więc jak widać koniec jeszcze daleko.
Dach w budce maszynisty miałem zamiar wykonać trochę póżniej ale jakoś tak mnie wzięło i postanowiłem go teraz zrobić. Dach, jest drugim jaki wykonałem, od wewnątrz jest wzmocniony "kątownikami, usztywniony lakierem i SG. Zdecydowałem się również wykonać okrągły otwór przez który będzie wystawał zaworek bezpieczeństwa. Tyle z teorii teraz pora na fotografie.
Okno boczne przesuwne i wnętrze budki maszynisty

Widok ogólny budki:

Daszki budki:

Pozdrawiam.

--

 
28-06-10 10:42  Odp: [Relacja] Projekt własny- Parowóz osobowy Ol49.
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Hej Niki!
Odpowiedż na pytanie numer 1. Tak, Moja Oelka będzie datowana na okres 1993, zaraz po przybyciu do Jaworzyny. Pytanie numer 2, zdaje się, że była mocowana na śruby. Chodzi oczywiście o okno przez które wychylał się maszynista i pomocnik.
Dostałem dwa zdjęcia od Filipa Bebenowa przedstawiające zdjęcie Ol49-111 zrobione na krótko przed rozkipiszowaniem jej w Lesznie.
http://konradus.net/foto.php?scr=http://konradus.com/forum/img_upl/karton/rupieciarnia_5.jpg 03.imageshack.us/img203/7403/ol49111budka115062006.jpg
http://konradus.net/foto.php?scr=http://konradus.com/forum/img_upl/karton/rupieciarnia_5.jpg 6.imageshack.us/img36/9997/ol49111budka215062006.jpg
Tak przy okazji. Daszek budki pomalowany z zewnątrz i spatynowany pigmentami Vallejo. Chciałem robić rdzawe zacieki w miejscach, gdzie naturalnie spływała woda do rynienek. Dokleiłem również małe poręcze na przedniej ściance budki maszynisty.

Pozdrawiam

--

 
01-07-10 21:29  Odp: [Relacja] Projekt własny- Parowóz osobowy Ol49.
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Witam w króciutkiej odsłonie.
Wraz z kończeniem budki maszynisty dłubałem przy ostoi. Pomalowanie jej pozwoli na dalsze uzbrajania tego elementu.
Ostoję w modelu pomalowałem na szary mat. Ma on pełnić funkcje podkładu. Pomalowanie uwidoczni "babole" i pozwoli usunąć je przed ostatecznym malowaniem.

Pozdrawiam

--

 
01-07-10 23:17  Odp: [Relacja] Projekt własny- Parowóz osobowy Ol49.
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Na razie to jeszcze nie ma co :)
Jak malowałem aerografem, to zrobił mi się taki jakby meszek na powierzchni :/ Nie wiem o co biega. całe szczęście "wypędzelkowałem" go twardym suchym pędzelkiem a tam gdzie się dało papierem ściernym. Wyszło chyba dobrze ale jutro przy dziennym świetle zobaczę jak faktycznie to wygląda.

--

 
20-07-10 20:52  Odp: [Relacja] Projekt własny- Parowóz osobowy Ol49.
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Witam.
Trochę chłodniej się zrobiło, więc postanowiłem "coś" podłubać przy "oelce"
Pomalowałem ostoje na kolor czerwony. Niestety po położeniu koloru zauważyłem kilka miejsc, które muszę przeszlifować.
Zrobiłem również kilka elementów hamulca, ściągi dymnicze i kilka oliwiarek. Parę fotek:
Widok ogólny na model

I po kolei. Ściągi dymnicze, dżwignia hamulca, wieszaki klocków hamulcowych i oprawki klocków.

No i widok na komplet. Oprawa klocków hamulcowych będzie ruchoma na wieszaku. Ułatwi mi to dopasowanie do koła.

Pozdrawiam cdn...

--

 
21-07-10 23:27  Odp: [Relacja] Projekt własny- Parowóz osobowy Ol49.
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Witam.
Cierpliwość i obserwacja innych relacji, z czasem załapiesz o co chodzi. w końcu każdy kiedyś skleił swój pierwszy model :)
A co się tyczy projektowania, to już kiedyś pisałem, że nie mam w planach projektowania modeli.
Pozdrawiam

--

 
06-11-10 18:44  Odp: [Relacja] Projekt własny- Parowóz osobowy Ol49.
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Witam po ponad 3 miesiącach od ostatniej odsłony. Nie miałem niestety okazji żeby poświęcić więcej czasu na klejenie ale coś tam, coś tam posklejałem. Mamy jesień, zaraz zima więc podgonię trochę relację z budowy mojego parowozu.
Tyle tytułem wstępu.
Czekam na specjalnie zaprojektowane przez kolegę Uboottda, koła pod moją Oelkę, za co serdecznie dziękuję. Koła będą jednak wycinane laserem.
Żeby nie marnować czasu zrobiłem elementy które są na fotkach. Na początek drzwiczki paleniskowe.
Przez chwilę naszło mnie, żeby zrobić je ruchome ale było by to bezsensowne bo ściana stojaka nie ma wycięcia.

Następny element to przepustnica zaworowa. Tą wajchą maszynista wprawiał parowóz w ruch.

No i dwa powyższe elementy ze "skalownikiem" :)

Następna w kolejce jest czołownica przednia. Będzie pomalowana na pomarańczowo. Najtrudniejsze było wyrysowanie i odpowiednie ukształtowanie haka cięgłowego.

Na tym zdjęciu mamy czołownicę wraz z "osprzętem", czyli zderzaki, zgarniacze, sprężyna haka, oraz trójnik, który będzie łączył dymnicę z cylindrami.

I na koniec dwa zdjęcia. Na jednym jest zawór odmulający a na drugim cylinder hamulcowy.

To było by na tyle.Może niewiele ale relacja żyje i zawsze do przodu :)
Pozdrawiam

--

Post zmieniony (06-11-10 18:44)

 
18-11-10 13:58  Odp: [Relacja] Projekt własny- Parowóz osobowy Ol49.
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Witam.
Dorobiłem kilka kolejnych elementów do mojego modelu. Na razie jeszcze nie pomalowane ale ważne, że już są.
Może nie za wiele tego ale kilka dni musiałem poświęcić. Szczególnie sprężarka H11a3 okazała się kłopotliwa. Prezentowana na zdjęciach jest trzecią choć i tak kilka elementów mnie męczy i możliwe, że przed malowaniem poprawię kilka rzeczy. Pozostałe elementy to trójkąty hamulcowe, wspornik pod pompę powietrzną oraz główna odbiornica pary, czyli taki jakby pulpit sterowniczy :)

I na koniec zdjęcie wszystkich tych elementów .

Pozdrawiam

--

 
24-11-10 15:26  Odp: [Relacja] Projekt własny- Parowóz osobowy Ol49.
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Witam.
Od kilku dobrych dni pracuję nad kołami. Nie ukrywam, że są one również moją słabą stroną. Tym razem postanowiłem się troszkę wysilić aby efekt końcowy był ciekawszy niż w moich pozostałych modelach. Zaczęło się od tego, że obecne na rynku wycinane leserem koła nie satysfakcjonowały mnie w ogóle, dlatego przy wielkiej pomocy kolegi Uboottda powstał całkiem nowy projekt, bardzo dokładnie odzwierciedlający koła prawdziwego parowozu.
Projektem cyfrowym zajęła się firma Draf Model i w zeszłym tygodniu otrzymałem przesyłkę.
Obecnie koła są już prawie na ukończeniu i chciałbym poddać je ogólnej weryfikacji przed pomalowaniem. Każda ewentualna uwaga mile widziana.

Dwie ostatnie fotki przedstawiają koło już gotowe do malowania.
Na koniec dodam jeszcze, że ogromnie przydatnym urządzeniem do obróbki kół okazała taka jakby ręczna szlifierka,którą otrzymałem w nagrodę na WSMK.
Jeżeli ktoś ma możliwość sprawienia sobie takiego narzędzia do mocno polecam.


--

 
30-11-10 16:24  Odp: [Relacja] Projekt własny- Parowóz osobowy Ol49.
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Witam.
Koła zrobione, więc zabrałem się za kolejne elementy parowozu. Powstały bryły lamp, wodowskazy i kolejne elementy hamulca.

Trochę mnie oczy bolały od tej drobnicy ale jakoś wyszło. Rysunek oryginału
http://plany.zonk.pl/Ol49/album08/pg.112.png

Pozdrawiam.

--

 
02-12-10 20:37  Odp: [Relacja] Projekt własny- Parowóz osobowy Ol49.
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Witam.
Co się stało Bushi, że wprawiłem cię w zakłopotanie?

Mariusz, koła przed malowaniem pociągnę podkładem. Mam nadzieję, że nie będę musiał za wiele poprawiać.

Niki, sprężarkę pociągnąłem farbą, tylko, że był to rozcieńczony metalizer. Wypędzelkowałem, potem jeszcze raz psiknąłem i wypędzelkowałem. Wygląda tak jak na fotkach. Na koniec położę jeszcze czarną farbę i patynka.

Dorobiłem również kolejny element jest to koło zapadkowe, lub też korba nastawnicy, katarynka, karuzela itd. różnie maszyniści to nazywali. długo myślałem jak je zrobić, aby upodobnić do oryginału, ponieważ jest to stosunkowo spory element i wymyśliłem. Zdjęcia to zobrazują.
Na początek potrzebny jest drut o średnicy ok 1,5 mm. Można kupić takie druty o różnych średnicach w obi, castoramie itp. Musimy go ukształtować w koło. Mi się prawie udało ale zajęło to prawie 2 godziny.

Następnie do środka wklejamy pasek papieru o szerokości takiej jak średnica drutu.

W dalszej kolejności musimy napakować w nasze koło szpachli. Ja używam szpachli firmy Tamiya. Fajnie się z nią pracuje i szybko schnie.

Jak wyschnie szpachla, to trzeba ją papierem ściernym wyrównać. Mniej więcej coś takiego jak na zdjęciu.

Kolejną czynnością jest dodanie pozostałych elementów naszej katarynki.

Powinno to wyglądać jakoś tak. Koło pomalowane metalizerem humbrola i wypolerowane. Środek pomaluję na czerwono i delikatnie pobrudzę. Wrzucam zdjęcie oryginalnego koła.
(fotka moja, jak by co :)

Pomalowałem również elementy napędu. Tam też jeszcze brakuje czerwonego koloru i zastanawiam się nad białymi obrzeżami wiązarów.

I ostatnie zdjęcie.

Pozdrawiam.

--

 
05-12-10 12:54  Odp: [Relacja] Projekt własny- Parowóz osobowy Ol49.
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Witam.
Rozumiem,że chodzi o te fragmenty zaznaczone na czerwono?

Jeżeli tak, to powiem że zrobiłem bardzo głupi błąd! Mianowicie, chciałem zwiększyć sztywność wiązarów i korbowodów i wlałem do środka SG. Nie pomyślałem, że ten karton praktycznie w ogóle nie wchłania kleju :/ No i wyszło jak wyszło.
Cytując klasyka "Każda porażka jest nawozem sukcesu" Postaram się aby wyglądało to jak kilka warstw, łuszczącej się farby.

Tak przy okazji. Przybył kolejny element modelu. Są to prowadnice krzyżulców.


--

 
08-12-10 22:47  Odp: [Relacja] Projekt własny- Parowóz osobowy Ol49.
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Witam.
Prace nad ciuchcią idą nomen omen pełną parą :)
Dorobiłem przeciwkorby, krzyżulce i pomalowałem to wszystko metalizerem. Teraz na fotkach w dużym powiększeniu widać, kilka niedokładności w malowaniu, które muszę poprawić.
A teraz obowiązkowy element każdej relacji-zdjęcia:
Przeciwkorby. Docelowo będą psiknięte czerwonym kolorem.

Krzyżulce http://plany.zonk.pl/Ol49/album04/pg.070.png.
Nie ukrywam, że dały mi popalić. Ciężko było wyciągnąć potrzebne mi wymiary z rysunku ale jakoś się udało.
Oliwiarka boczna krzyżulca w celu pokazania wielkości elementów i same krzyżulce.

Na koniec powyższe elementy próbnie zmocowane na prowadnicach.
.
Jutro będę je dalej dopracowywał a w między czasie rozmyślam nad układem smarującym parowóz. Po analizie zdjęć i przestudiowaniu rysunków określę to jednym słowem-Masakra. Ale dlatego, że jest to tak pracochłonne i skomplikowane postanowiłem, że nie odpuszczę i odwzoruję najbardziej jak się tylko da ;)
Pozdrawiam.

--

Post zmieniony (08-12-10 22:52)

 
10-12-10 00:53  Odp: [Relacja] Projekt własny- Parowóz osobowy Ol49.
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Niki, nie kładłem podkładu. Metalizer jest położony bezpośrednio na papier.
Oglądając fotki krzyżulców postanowiłem usunąć metaliczną farbę i położyć ją raz jeszcze. Obecnie schnie i wydaje się, że będzie lepiej.
Wiem gdzie popełniłem błędy i na przyszłość będę bardziej ostrożny.
Pozdrawiam.

--

 
27-12-10 13:46  Odp: [Relacja] Projekt własny- Parowóz osobowy Ol49.
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Zabrałem się za brudzenie mojej "oelki". Chciałem również aby na ostoi były wyrażne odpryski i łuszczenie się farby. Ramę brudziłem opierając się na zdjęciach parowozów. Efekt jaki udało mi się uzyskać przedstawiam na zdjęciach. Jestem otwarty na wszelkie sugestie.


Pozdrawiam

--

 
01-01-11 20:59  Odp: [Relacja] Projekt własny- Parowóz osobowy Ol49.
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Witam w nowym roku.
Czy okolice mażnic są za czyste? kierowałem się tymi zdjęciami i wygląda to podobnie jak zrobiłem to w modelu. Bardziej jednak spodziewałem się uwag, że przesadziłem z patynką a tu, że za czysto :)

Prowadnice wideł oczywiście będą matalizowane i brudzone olejem valejo.
Tak przy okazji Szczęśliwego Nowego Roku życzę wszystkim modelarzom!

--

 
06-01-11 23:10  Odp: [Relacja] Projekt własny- Parowóz osobowy Ol49.
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Witam.
Jak wspominałem wcześniej dłubię przy układzie smarowania. W zasadzie jak go skończę, to będę mógł postawic Oelkę na kołach, które jak na razie są w delegacji :)
Tak wygląda to w rzeczywistości http://plany.zonk.pl/Ol49/album09/pg.102.png
A tak to będzie wyglądac w moim modelu. Na zdjęciach są zaworki zwrotne i rozdzielacze smaru 4 i 2 wylotowe. Troszkę je uprościłem. Po pierwsze są maleńkie a po drugie, prawie nie będą widoczne.

W między czasie powstały pałąki osłaniające resory znajdujące się tylko nad osią napędową.

I na koniec jeszcze dwa zdjęcia. Zapaskudziłem okolice mażnic a widły pociągnąłem metalizerem. Farba jeszcze świeża, więc dopiero jutro położę patynkę.
Dorobiłem też wspornik drąga nastawnicy, który jest zamocowany na wsporniku pomostu.

Na razie tyle. Pozdrawiam

--

 
28-01-11 14:51  Odp: [Relacja] Projekt własny- Parowóz osobowy Ol49.
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Witam.
Niki! Z całym szacunkiem ale całować się nie będziemy :D
Koła pomalowane choć nie do końca jeszcze skończone. Nawet wszystko jakoś pasuje i co najważniejsze KRĘCI SIĘ i ładnie pracują wiązary i korbowody!!! Mimo, że nie jest jeszcze poskładane tak jak powinno. Niestety stwierdziłem kilka błędów, zgarniacze pod czołownicą przednią zrobiłem zbyt wysokie i otuliny wyrównywacza ciśnienia krzywo przymocowałem. Całe szczęście udało się to jakoś porozklejać.
Na razie wklejam tylko jedno zdjęcie.

Pozdrawiam

--

 
29-01-11 13:43  Odp: [Relacja] Projekt własny- Parowóz osobowy Ol49.
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Witam ponownie.
Dodałem kolejne elementy napędu parowozu i w dalszym ciągu wszystko pięknie pracuje. Załączam filmik z jeżdzącą Ol49 :)


Oprócz tego pomalowałem tabliczki (Jeśli by ktoś potrzebował takie orzełki to mogę podesłać. Kto pierwszy ten lepszy), zrobiłem otulinę odmulacza. Element ten będzie zamocowany pod kotłem mniej więcej na wysokości pierwszej osi wiązanej. Bawię się również drutami. Zrobiłem przewody hamulcowe i przewód ogrzewania parowego.
Otulina, przewody i tabliczki:

I na koniec porównanie wielkości Ol49 i Pt47. Jak widać Ol49 jest sporo mniejszym parowozem niż Pt47. Niestety nie udało się usunąć refleksów na szkle i jakość zdjęcia jest taka jaka jest.

Pozdrawiam

--

Post zmieniony (29-01-11 13:44)

 
30-01-11 16:20  Odp: [Relacja] Projekt własny- Parowóz osobowy Ol49.
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Witam.
Tak jak napisał kolega OSTOJA, model "oelki" powstaje w skali 1:25.
Co zaś tyczy się ruchomego modelu, to jak rozpoczynałem budowę, za bardzo nie nosiłem się z zamiarem zrobienia jej jeżdżącej. Dopiero gdy kolega Czessek zapytał czy to będzie pracowało zacząłem się nad tym zastanawiać i przyznam szczerze, że do końca niewierzyłem, że będzie się kręcić.
Jak widać nie taki diabeł straszny :)

--

 
10-02-11 00:07  Odp: [Relacja] Projekt własny- Parowóz osobowy Ol49.
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Witam w kolejnym odcinku.
Zdemontowałem układ napędowy w modelu, ponieważ musiałem wykonać kilka elementów przy ostoi. Przede wszystkim koła przeszkadzały mi aby przymocować elementy piasecznicy. Na zdjęciach "rury" którymi piasek sypał się pod koła aby zwiększyć tarcie i nie dopuścić do boksowania kół.

Po zamocowaniu tych elementów będę mógł już na stałe przymocować koła do osi i zabrać się za montaż hamulców. Praktycznie wszystkie ich elementy mam wykonane, pozostaje więc poskładać to do kupy. Wieszaki klocków jak i oprawy będą ruchome ale tylko po to, aby nie zablokowały się koła podczas jazdy.
Klocki pomalowałem wyjątkowo metalizerem a po zamontowaniu wykonam ślady rdzy.
Klocki wykonałem w wersji uproszczonej.

Tutaj mamy rozpórki i dżwignię popielnika.

Wykonałem również kilka elementów zawieszenia. Resory tylnej osi tocznej, cięgła przy wahaczach kolankowych oraz łożysko czopa dyszla przy osi dowiązanej przedniej.

I na koniec łańcuszek. Jubilerem nie jestem, więc muszę się zadowolić tym co mi wyszło. Zajęło mi to ok.3 godzin i spuchły mi oczy :). Zastanawiam się jeszcze jak go przyciemnić tak aby dalej mógł pracować. Łańcuszek ten będzie przy dżwigni popielnika.

Teraz pozostaje ubrudzić elementy i zamocować je na swoim miejscu.
Pozdrawiam

--

 
25-02-11 23:11  Odp: [Relacja] Projekt własny- Parowóz osobowy Ol49.
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Guten Abend!
Poskładałem cały układ napędowy. Wszystko ładnie pracuje i toczy się po torze, który pożyczyłem z pod Pt47. Niektóre elementy przesmarowałem smarem, szczególnie czopy na kołach a inne posmarowałem WD40.
Na niektórych częściach schnie jeszcze farba i po przeschnięciu, delikatne brudzenie a w przypadku metalizera polerka.
Poza tym, złożyłem w całość układ hamulcowy, w jego części mechanicznej.
Dorobiłem kilka smarowniczek, w tym smarowniczki na drążkach mimośrodowych, oraz wyposażyłem elementy napędu we wszystkie brakujące, drobne elementy. Również wszystkie elementy stawidła są już na swoim miejscu.
Kilka fotek.


Pozdrawiam

--

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024