FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 7Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
16-12-09 01:03  [Relacja] PZL P. 11c Kartonowy Arsenał
Rutek63 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witam, w mojej pierwszej relacji na tym forum. Podglądam Was w miarę wolnego czasu i z tego podglądania zapragnąłem stać się częścią forum Konradusa. Dla tych, którzy mnie nie znają, mam na imię Piotr.
Relacjonuję z za wielkiej wody z okolic Nowego Jorku.

"Jedenastka" jest moim pierwszym modelem samolotu "na poważnie". Na razie każdy wieczór spędzony przy modelu kończy się małym sukcesem. Jak będzie później, czas pokaże.
Okładka wycinanki przedstawia grafikę autorstwa A. Wróbla, młodszego brata J. Wróbla. Obaj znani nam wszystkim z wielu okładek modeli i grafik o tematyce militarnej. Cóż za wspaniały duet!



W 2006 roku miałem okazję odwiedzić Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Głównym celem wizyty było skolekcjonowanie niezbędnej ilości zdjęć pomocnych obecnie w budowie modelu. Wspaniałym uzupełnieniem sesji fotograficznej była rozmowa i wysłuchanie wielu ciekawostek na temat „Jedenastki” z ust kustosza muzeum. Nazwiska niestety nie pamiętam. Ze wstydu chcę się wręcz zakopać pod ziemię. Chcę również podziękować za wspaniałe towarzystwo i opiekę podczas mojego pobytu w Krakowie naszemu nieprzeciętnie zdolnemu koledze "Jhradcy". Jarek, serdeczne dzięki! Również za pomoc w zdobyciu materiałów na temat „Jedenastki”.

Teraz na temat modelu. Próbowałem budować model PZL P11c z MM. Rozłożyłem się na próbach modyfikacji i malowania kadłuba. Dlatego tym razem będzie czysty standard. Arkusze wycinanki zagruntowałem lakierem nitro, to znaczy czymś co jest tutaj jego odpowiednikiem. Budowę prowadzę dokładnie według instrukcji. Postaram się użyć wszystkie części kartonowe nie zastępując ich innymi materiałami. Mógłbym jeszcze tytułem wstępu poklepać o tym i o wym, ale podejrzewam, że i tak wystarczająco przynudziłem.

Na początek podłoga i klatka kabiny. Wszystkie części o kształcie klocków traktuję na zasadzie jak części trawione. Nacinam rowki od spodu, a krawędzie zewnętrzne wycinam pod kątem około 45 stopni pod linijkę. W zależności od potrzeby sklejam na BCG albo SG.



Zespół sterowania wykonałem z patyczków polistyrenu zamiast drutu. Jest w tym zespole kilka rurek do zwinięcia o bardzo niewielkich przekrojach . Z pomocą przyszła instrukcja o zwijaniu cienkich i długich rurek autorstwa Syzyfa, zamieszczona w poradniku. Części wycięte z arkusza zeszlifowałem przynajmniej do połowy grubości. Takie cieńsze łatwiej się zwija.



Zespół sterowy wklejony w klatkę



Na koniec zdjęcia dla miłośników zbliżeń.



Pozdrawiam przed świątecznie!
Piotr



Post zmieniony (16-12-09 05:17)

 
16-12-09 01:22  Odp: [Relacja] PZL P. 11c Kartonowy Arsenał
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Cześć Rutek:-)
Miło, że zechciałeś do nas dołączyć i od razu mocno wejść niektórym kanapowym modelarzom na ambicję:-) Początek obiecujący, witamy!:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
16-12-09 02:50  Odp: [Relacja] PZL P. 11c Kartonowy Arsenał
lehcyfer 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

Cześć Rutek - świetnie ci idzie.
Mogę ci tylko poradzić żebyś darował sobie relację na Zealocie - wszyscy prawie przenieśli się stamtąd na papermodelers - i na pewno będą zachwyceni taką świetną robotą :)

Jak zwykle z dużą skromnością ale z wielką dbałością o szczegóły. Jest co podziwiać :)

 
16-12-09 03:57  Odp: [Relacja] PZL P. 11c Kartonowy Arsenał
cygielski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Model zapowiada się imponująco.

Jeśli można, to mam małe pytanie - skąd w okolicach NY skombinowałeś BCG i Olfę AK-3? Import własny?

--
Pozdrawiam,
Szymon

 
16-12-09 06:48  Odp: [Relacja] PZL P. 11c Kartonowy Arsenał
Jasiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2
 

Nie dosyć że porządnie i czysto kleisz to jeszcze linkujesz zdjęcia czego nie można doprosić się od wielu forumowiczów.
Mocne wejście! Witaj na forum!

--
Pozdrawiam!

 
16-12-09 08:46  Odp: [Relacja] PZL P. 11c Kartonowy Arsenał
BERP 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Cześć

Piotrze, jakość wykonania poszczególnych elementów i ich zdjęcia to ekstaza dla moich oczu...powaga !!!

Pozdro

--
Śmigam na rowerku po górach tttrrrrr ....;-)

 
16-12-09 10:00  Odp: [Relacja] PZL P. 11c Kartonowy Arsenał
Matrix OST 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 5
Galerie - 5


 - 4

No no widać, że nie od wczoraj zajmujesz się modelarstwem.. Piękna robota ;-)

--
W realizacji:
Su-7 BM Mack Superliner
Ukończone:
Mig-17 PZL P-11.c Reszel Zamek Biskupi PWS-A Lublin R-XIII D AH-64A Apache Ford T

 
16-12-09 14:40  Odp: [Relacja] PZL P. 11c Kartonowy Arsenał
lehcyfer 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

Cygielski - z tego co pamiętam Rutek używa O'Glue - amerykańskiego odpowiednika BCG, a Olfa to firma japońska - nie widzę powodu żeby jej wyrobów nie było w USA, nie wspominając już o NY :P

A wykonanie to wizualna uczta :)



Post zmieniony (16-12-09 14:41)

 
16-12-09 20:36  Odp: [Relacja] PZL P. 11c Kartonowy Arsenał
Rafał Ż. 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 16
Galerie - 11


 - 17

Tak sobie myślałem, że jeszcze jeden, dwa modele z KA i może się wezmę za tą P11, ale patrząc na wykonanie Veltro to będę ich musiał skleić znacznie więcej :(
Dobrze, że tu będzie można zobaczyć perfekcyjnie sklejony model :D

--
Hangar:
TS-11 ISKRA
Gotowe:
1.Hurricane 2.P11c 3.Albatros 4. Ansaldo 5.PZL-38 WILK 6.F1 Ford B190 7.F-14 Tomcat

 
17-12-09 17:17  Odp: [Relacja] PZL P. 11c Kartonowy Arsenał
Rutek63 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Przysłowie mówi, żeby nie chwalić dnia przed zachodem słońca, Rutka przed końcem relacji i jeszcze było coś o kobitkach, ale już nie pamiętam. Może i lepiej, że nie pamiętam ;) Dziękuje za sympatyczne przywitanie i za pierwsze komentarze. Jest mi bardzo miło czytać, to co piszecie.

Lehcyfer, dzięki za radę. Zealot faktycznie wygląda ostatnio dość ubogo. Jednak trochę nie poważnie by było się teraz wycofać. Jak już wstawiłem, to nich tam też będzie.

Cygielski, ten nożyk akurat kupiłem w Polsce, Niemniej jednak jest tak, jak lehcyfer napisał. Olfa jest ogólnie dostępna w tym kraju. BCG ma tutaj kilku różnych producentów. Wszystkie te kleje są identycznie pakowane. Ten który teraz używam, tfaktycznie występuje pod nazwą O'glue.

Rafał, wierz mi, do perfekcji mojemu klejeniu jest jeszcze bardzo daleko.

Z modelami kartonowymi jest chyba trochę podobnie jak z płcią przeciwną ;) Łatwo jest się zakochać widząc piękną linię, fantastyczny kolor, idealne na pierwszy rzut oka kształty. Jednak po kilku randkach może się okazać, że coś jest nie tak, że coś nie pasuje. Nagle się okazuje, że niektóre części są za małe, inne wystają gdzie nie trzeba. Zaczyna się kombinować i w efekcie kończy się na niczym.
W przypadku tego związku nie mogę narzekać, przynajmniej na razie. Leży równo, nie wypacza się, nie ma potrzeby naginać w żadną stronę. Na noc zamykam w pudle. Otwieram wieczorem tylko na kilka godzin. Wszystko pasuje bez narzekań. Nie muszę nawet używać nie artykułowanego języka podczas ... OK dosyć tych żartów, bo mi głupoty przychodzą do głowy.


Dzisiaj przednie mocowanie fotela i dźwignia do jego podnoszenia. Nie wiem jak u Was. U mnie budowa tych drobnych elementów zajmuje ogromną ilość czasu. Na ten mały podzespół musiałem poświęcić trzy wieczory, średnio po trzy godziny każdy. Na tego małego szkraba z pierwszego zdjęcia poświęciłem ponad dwie godziny i jeszcze muszę wrócić do niego, aby odrobinę poprawić retusz. Normalnie nie do pomyślenia. Dobrze, że to tylko cztery arkusze części, pomijając wręgi.
To chyba już ostatni rzut oka na kabinę przed zamocowaniem fotela.



Pozdrawiam!
Piotr

--



Post zmieniony (17-12-09 23:31)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 7Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024