FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
02-12-09 12:10  [Relacja] MM 7-8/1997 ORP Błyskawica
Bivittatus 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witam.

Rozpoczęłęm właśnie budowę swojego pierwszego modelu. Kiedyś coś próbowałem kleić ale wszystkie (trzy) próby nie wyszły poza szkielet.

Zawsze bywało tak, że coś sknociłem i nie wiedziałem co dalej z tym robić wiec model wędrował do kosza.

Do rzeczy więc.... Na pierwszy ogień poszedł model uważan tutaj za łatwy i przyjemny w budowie czyli Błyskawica.

Skleiłem szkielet i na dzień dzisiejszy wygląda on tak :

1.

2.

3.
http://konradus.net/foto.php?scr=http://konradus.com/forum/img_upl/karton/rupieciarnia_5.jpg 6.imageshack.us/img26/9688/sdc11766.jpg

Szkielet jest generalnie jest dobrze spasowany ale wyszły mi też takie kwiatki :
4.
http://konradus.net/foto.php?scr=http://konradus.com/forum/img_upl/karton/rupieciarnia_5.jpg 25.imageshack.us/img525/1130/sdc11771q.jpg
5.
http://konradus.net/foto.php?scr=http://konradus.com/forum/img_upl/karton/rupieciarnia_5.jpg 65.imageshack.us/img265/7223/sdc11772.jpg

Tak się składa ,że mam drugą wycinankę i są to błędy albo w projekcie albo w druku bo np. ta wystająca wręga nr.7 za zdjęciu 4 jest rzeczywiście niesymetryczna (z jednej strony ma 26mm a z drugiej 27,5mm).

Pytanie w związku z tym co zrobić z tymi niedokładnościami?
Na szlifowanie to chyba za dużo.
Jak zostawię to poszycie nie będzie pasowalo.
Jakieś pomysły?
Dzięki za odp.

Krzys
Tylko dwa zdjęcia w pełnym rozmiarze na post!

 
02-12-09 13:20  Odp: [Relacja] MM 7-8/1997 ORP Błyskawica
Arto 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Trzeba szlifować. Mogą nie pasować burty, poszycie i w końcu pokład.

Z tego co widzę popełniłeś 1 podstawowy błąd - widać wygięcie i skręcenie szkieletu.
Jeżeli możesz to zrób to od nowa. Jeżeli nie to połóż to płasko na pokład i wzmacniaj. Kadłuba dociśnij czymś ciężkim aż do wyschnięcia.

Jeżeli mogę poradzić to.
1. Rysujemy na czymś osie symetrii okrętu (można użyć papieru milimetrowego dużego formatu).
2. Sklejamy pokład środkowy i wzdłóżnicę utrzymując się tych linii symetrii.
3. Przyklejamy górne wręgi (można je wzmocnić dodatkowymi wklejkami), dociskamy i pozostawiamy do wyschnięcia dociśnięte. W zależności od kleju od kilku do kilkudziesięciu godzin.
4. Odwracamy okręt i tak samo robimy z częścią podwodną.
Usztywnienie szkieletu do wyschnięcia spowoduje właściwe związanie i wyschnięcie kleju - unikniesz deformacji.

--
w budowie: HIEI

 
02-12-09 13:20  Odp: [Relacja] MM 7-8/1997 ORP Błyskawica
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Zanim podejmiesz decyzję jakiego typu korektę trzeba wybrać, proponuję przymierzyć pokład i zobaczyć, czy ta wręga faktycznie jest za szeroka (a może z drugiej strony jest za wąsko). W tych starszych modelach niestety tego typu "kwiatki" to chleb powszedni (wystarczy zerknąć na relację Richelieu - podobne problemy).

Zeszlifowanie takiego kawałeczka to żaden problem. Tylko potrzebny jest gruby papier ścierny. Najlepiej nakleić go na jakiś kawałek drewnianego klocka (o szerokości powiedzmy z 2 cm) i jazda. Po minucie masz wręgę dopasowaną.

Przy tych wiekowych modelach pamiętaj o starej mądrej zasadzie trzy razy przymierz, raz sklej. Bo przypuszczam, że to nie pierwszy problem podczas klejenia tej Błyskawicy (choć to i tak jeden z lepiej opracowanych okrętów z tamtych czasów).

Co do wstawiania zdjęć, zapoznaj się z regulaminem forum i kadruj ujęcia.

--
pzdr
Kemot

 
03-12-09 17:30  Odp: [Relacja] MM 7-8/1997 ORP Błyskawica
sony 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 4


 - 10

Witam !!!
Kleiłem ten model jakiś czas temu i nie znalazłem w nim żadnego błędu ;-) , jedynie drobne błędy, które niestety były z mojej winy :(
ja na Twoim miejscu bym zrobił szkielet od nowa ;)
powodzenia w budowie ;)

--

Pozdrawiam, Sony :)

Post zmieniony (16-01-10 15:42)

 
04-12-09 09:52  Odp: [Relacja] MM 7-8/1997 ORP Błyskawica
Bivittatus 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Arto : szkielet który pokazałem był jeszcze nie sklejony. Zrobiłem jak poradziłeś i wydaje mi się, że jest ok :)
Wieczorem postaram się fotki podrzucić.

Kemot: nie pozostaje mi nic innego jak szlifować :) zobaczymy co wyjdzie. Postanowiłem ,że będę szlifował na bierząco czyli będę przymierzał każdy kawałek poszycia i dopiero w przypadku niedopasowania będę jechał z papierem. Mam nadzieję, że się to sprawdzi.

Sony: Słyszałem co prawda, że ten model skleja się bez problemów ale starałem się wycinać szkielet najlepiej jak umiałem :/. Poza tym rozłożyłem wszystko na części i każdą wręgę oraz podłużnicę przyłożyłem do drugiej wycinanki. Wychodzi na to ,że jest równo wycięte. Sam już nie wiem o co chodzi. Obecnie po wycięciu pokładów okazało się że tylni (ten na rufie) jest za krótki o ok 2-3mm. Znowu wycięty element porównałem z oryginałem w drugiej wycinance i... identyko.

Postanowiłem, że mimo wszystko dalej będę kleił ten model. Nie wiem czy to dobrze czy źle ale :

1) mam nadzieję ,że zdobędę przy nim doświadczenie niezbędne do lepszego wykonania następnego okrętu (kolejna błyskawica lub piorun który już leży na półce :) )
2) zobowiązałem się ,że dam go synowi na gwiazdkę więc ... nie zdążę robić od nowa :/

 
04-12-09 11:34  Odp: [Relacja] MM 7-8/1997 ORP Błyskawica
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

Buduj go dalej, naprawdę powinieneś sobie z nim poradzić. Też nie pamietam z nim większych kłopotów.
W wersji z wszystkimi elementami to był na owe czasy bardzo uplastyczniony model.

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
01-01-10 11:47  Odp: [Relacja] MM 7-8/1997 ORP Błyskawica
Bivittatus 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witam wszystkich z noworocznym pozdrowieniem.
Budowa modelu posunęła się trochę do przodu lecz nie wygląda to dobrze. Cóż błędy które popełniłem na początku teraz wychodzą. Nie pozostaje nic innego jak kleić dalej biorąc lekcje na przyszłość :/











Pozdrawiam

--

 
02-01-10 15:01  Odp: [Relacja] MM 7-8/1997 ORP Błyskawica
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

Chyba jest całkiem nieźle tylko zdjecia słabe

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024