FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 11Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 
20-06-10 14:33  Odp: [Relacja] RMS Titanic Fly Model 153
syjek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

B.P: Coś Ci się mocno pokręciło.
Flaga brytyjska Union Jack w lewym górnym rogu na czerwonym tle to właśnie flaga jednostek handlowych (cywilnych) i nazywana jest Red Ensign. I tę banderą powinien nosić (i nosił) Titanic, jak i inne transatlantyki, statki handlowe itp.
Natomiast banderą z Union Jack na niebieskim tle oznakowane są jednostki pomocnicze Royal Navy.
Bandera wojenna Royal Navy (słynna White Ensign) to Union Jack na białym tle z czerwonym krzyżem św. Jerzego. Może być podnoszona tylko i wyłącznie na okrętach wojennych będących "w linii" Royal Navy, a nie na skutek czyjegoś widzimisie albo żeby kogoś tam upamiętnić. Te same procedury wywieszania bander wojennych dotyczą wszystkich marynarek wojennych świata.
Jedyny moment kiedy brytyjskie transatlantyki podnosiły White Ensign to lata I wojny światowej (głównie) i II w. św., kiedy to część z nich była uzbrajana (i to dość mocno np. "Mauretania") stając się krążownikami pomocniczymi, "rekrutowanymi" do Royal Navy.
--

Post zmieniony (20-06-10 14:55)

 
20-06-10 16:40  Odp: [Relacja] RMS Titanic Fly Model 153
XYZ    

--

Post zmieniony (04-07-10 22:02)

 
30-06-10 20:54  Odp: [Relacja] RMS Titanic Fly Model 153
XYZ    



Post zmieniony (04-07-10 22:02)

 
04-07-10 20:48  Odp: [Relacja] RMS Titanic Fly Model 153
SZKUTNIK 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Ahoj!
Widzę, że pod moją nieobecność ruszyła sprawa bandery noszonej na Titanicu. Pozwolę sobie wrócić jednak jeszcze do nieszczęsnej śruby.
B.P. – jakoś nie mogę się z Tobą do końca zgodzić co do śruby trzyłopatowej. Jestem raczej za czterołopatową.
Ten sam temat został postawiony na innym forum – strony dyskusyjnej dotyczącej książki Titanic - The Ship Magnificent Volume 1.
Tam jeden z forumowiczów poruszył ten temat. Napisał
For General Discussion Topics At Space provision for center propeller
Having read about a the possibility of the TITANIC having had a three bladed central propeller opposed the accepted four as proposed by Mark Chirnside in his recently published article.
The thought that occurred to me was a what actual size the blades would have had to have been. Looking in Volume 1 I noticed the limited clearance the builders had provided for the diameter of the actual four-blade arrangement. If the yard had designed a three bladed arrangement, would the actual width and size of these blades have been enlarged too meet the same thrust surface of the four ?
I find the idea of a three bladed central prop arrangement totally plausible.
I would be interested to know what the maximum width that could have a fitted a on that center shaft.

Na zadane pytanie otrzymał odpowiedź od Scott’a Andrewsa (współautora książki) -

One thing you can bet your boots on is that the builders, having already completed the ship, would have designed a propeller that would not only fit within this space, but would also be intended react well within the currents of water flowing aft along the lines of the hull. (The wing screws were already positioned to disturb the water flowing into the center screw as little as practical so that this screw would be turning in reasonably solid water, rather than cavitating ineffectively in a frothy mix of water and entrapped air.) Obviously, the experiment with the three-bladed screw didn't provide the hoped-for results as, following her war service, a four-bladed replacement was again fitted to the Olympic during her overhaul prior to resuming peacetime passenger service.
The actual surface area of the each of the three individual blades would have increased by only a surprisingly small amount to maintain the same surface area of a four-bladed screw of the same area and, as a result, even an increase in pitch would have altered the longitudinal distance from the leading edge of the blades to the trailing edge very little. The true limiting factor was the diameter of the propeller that could be swung inside the aperture, and the builder only increased this by 6 inches over the original 16'-6" wheel; there was still actually some room to spare if they needed it even after the increase in diameter to 17 feet.
(Scott R. Andrews)

Na temat czterołopatowej śruby na Titanicu napisano też tutaj, może kogoś zainteresuje –
http://www.encyclopedia-titanica.org/speed_v_revolutions.html

I to by było na tyle.

--
Pozdrawiam SZKUTNIK
szkutnik-model@wp.pl
Tel. 728 103 661

 
04-07-10 20:50  Odp: [Relacja] RMS Titanic Fly Model 153
SZKUTNIK 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Ahoj!
A teraz troszkę z innej beczki. Ostatnio trafiłem na stronę
www.titanic-cad-plans.com

Widzę że kolega dr. Hahn doczekał się konkurencji. Skala taka sama. Cena podobna. Na temat planów się nie wypowiadam, nie widziałem ich na własne oczy. Chętnie jednak poznam opinie osób, które posiadają te plany w swojej biblioteczce.

--
Pozdrawiam SZKUTNIK
szkutnik-model@wp.pl
Tel. 728 103 661

 
05-07-10 08:01  Odp: [Relacja] RMS Titanic Fly Model 153
vansen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

SZKUTNIKU- można prosić po polskiemu ten tekst z 04-07-10 20:48 ???? Byłbym szalenie wdzięczny.

--

 
06-07-10 18:04  Odp: [Relacja] RMS Titanic Fly Model 153
Zdzislaw   

Witam miłośników Titanica. Na temat flag brytyjskich (i nie tylko) jakiś czas temu był zamieszczony cykl artykułów w Morzu. Posiadam je i mogę udostępnić na priv. Dodatkowo posiadam artykuły opisujące szczegółowo wraz z wymiarami poszczególnych flag i proporców noszonych przez Titanica i bliźniacze jednostki, Są to opracowania historyków zachodnich zajmujących się profesjonalnie historiografią tych statków.
Na temat śruby centralnej nie zabieram głosu, bo wyczerpująco wypowiedział się na ten temat Szkutnik.
Łączę pozdrowienia

 
08-07-10 18:16  Odp: [Relacja] RMS Titanic Fly Model 153
vansen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

A co powiecie na to:

http://lh4.ggpht.com/_EyoDUNudFpU/TDX23dJ14zI/AAAAAAAAD_8/wHh-wSCp7J4/Image0708-1801%28TV3%29.jpg
http://lh5.ggpht.com/_EyoDUNudFpU/TDX23rVBOEI/AAAAAAAAEAA/IKu821VpZug/Image0708-1801%28TV3%29%282%29.jpg

żeby posiłkować się filmem Camerona??? Co sądzicie o filmie, jako źródle wiedzy o statku?? Pozdrawiam.

--

 
09-07-10 01:31  Odp: [Relacja] RMS Titanic Fly Model 153
SZKUTNIK 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

AHOJ !

vansen: tak jak prosiłeś, dla Ciebie specjalnie po polsku, tylko z góry ostrzegam, że jest to tłumaczenie moje, dowolne, swobodne ( takie SZKUTNIK prezentejszyn). Nie jestem żadnym znawcą anglistyki, ani tym bardziej tłumaczem przysięgłym języka angielskiego. Mam nadzieję, że co nieco chociaż z tego zrozumiesz.

Dyskusja na temat -- Dostateczna przestrzeń dla centralnej śruby ( Titanica)
W ostatnim opublikowanym artykule przez Mark Chriside'a przeczytałem , że śruba centralna Titanica prawdopodobnie była wyposażona w 3 pióra (płaty), a nie w 4 jak to się do tej pory sądzi.
Myśl , która przyszła mi do głowy po przeczytaniu artykułu była taka - jaki byłby rzeczywisty wymiar płata śruby centralnej (trzypłatowej) na Titanicu?
Patrząc w tom 1 książki ( RMS TITANIC -The Ship Magnificient )napisano że projektanci wyposażyli Titanica w przestrzeń (okno - miejsce pracy śruby) dla czteropłatowej śruby. - Jeżeli stocznia, w to miejsce ( przestrzeń) zamiast śruby czteropłatowej, zamontowała by trzypłatową śrubę o tej samej średnicy co czteropłatowa i powiększyła by płaty (3) tak, by powierzchnia natarcia śruby trzypłatowej była identyczna z powierzchnią natarcia śruby czteropłatowej cztero płatowej to.....??? - Idea trzypłatowej śruby przy prawidłowym rozmieszczeniu całego wyposażenia (wału śrubowego + śruba) wydaje się wiarygodna i jest do przyjęcia.
Mam pytanie - jaka byłaby maksymalna szerokość (średnica) śruby trzypłatowej , która można by zamontowana na wale śrubowym centralnej śruby ( Titanica)?

Odpowiedź
Jedna rzecz , jaką można wywnioskować ( z książki) to, że budowniczowie, mieli już budowę statku zakończoną, kształt śruby też był znany, który nie tylko pasował do tej przestrzeni przeznaczonej dla pracy śruby (okno śruby), ale był tak dopasowany by prawidłowo działać w wodzie (nie zakłócać prądów wody płynących na rufie wzdłuż linii kadłuba). Płaty śruby były już tak ustawione by w sposób praktyczny pracować wodzie, i nie tworzyć nieefektywnej pienistej mieszaniny wody i powietrza.
Oczywiście, eksperyment z trzy płatową śrubą nie dostarczył spodziewanych rezultatów, i podczas przeglądu ( w czasie I wojny światowej) na statkach klasy Olympic zamieniono śrubę na cztero płatową zanim zaczęły statki po wojnie wozić pasażerów.
Faktycznie, powierzchnia natarcia każdej z trzech indywidualnych łopat śruby powiększyłaby się tylko nieznacznie w stosunku do powierzchni natarcia śruby czteropłatowej, W rezultacie zwiększyłaby się wzdłużna odległość od krawędzi natarcia płatu śruby do krawędzi spływu. Ogólnie mówiąc średnica śruby 3 łopatowej musiałaby wynosić na Titanicu 17 stóp czyli tylko o 6 cali więcej niż miała zamontowana śruba czterołopatowa.

Dalej to już mój komentarz - Tylko czy przepływ wody przechodzący przez śrubę 3 łopatową (większa średnica) byłby spokojniejszy niż przy śrubie czteropłatowej (mniejsza średnica)??? Ja osobiście w to wątpię, ale….. każdy może mieć przecież własne zdanie.

Co do fotek z filmu to lepiej się na nich nie opierać. vansen nic nowego tam nie znajdziesz. Model do tego filmu był budowany na podstawie planów Hahna. Właściwie plany powstały specjalnie na potrzebę filmu, które później można było już kupić od autora projektu. Jak każde plany, również plany Hahna zawierają sporo błędów. Osoby dysponujące planami Hahna w skali 1:100. Mała uwaga – długość kadłuba pokazana na rysunku bez nadbudówek różni się o 7 centymetrów od długości kadłuba pokazanego na rysunku z nadbudówkami. Prawidłowa jest ta z nadbudówkami. Mam na myśli oczywiście oryginalne plany a nie ksero planów. Po za tym są nieścisłości z ułożeniem blach poszycia właśnie przy śrubie centralnej – pomylono warstwę zewnętrzną poszycia z wewnętrzną. Jest też kilka innych błędów – w sumie mało istotnych. Ale to już zupełnie inna bajka

--
Pozdrawiam SZKUTNIK
szkutnik-model@wp.pl
Tel. 728 103 661

 
09-07-10 08:30  Odp: [Relacja] RMS Titanic Fly Model 153
vansen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Dzięki za tłumaczenie. To może pora na jakieś nowe fotki z budowy?

--

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 11Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024