FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 2Strony:  <-  1  2 
23-03-09 22:42  Odp: [Galeria] Radziecki czołg ciężki KW-2
Sławomir Bloch 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 77


 - 28

Serdecznie dziękuję Szanownym Kolegom: Batonusowi, Jankowi i StuGowi za pomoc w wyjaśnieniu Koledze problemu.
Zacząłem już pisać swoje, ale zwolniło mnie to od dawania większości załączników.

Kolego DarkuD!
Tak jak przypuszczałem, wątpliwości Kolegi dotyczą użycia litery „t” napisanej w odręcznej cyrylicy w haśle na wieży czołgu.
Jak sądzę, to Kolega należy już do młodego pokolenia i nie uczył się obowiązkowo języka rosyjskiego przez 4 ostatnie lata podstawówki (V- VIII klasy), w szkole średniej, oraz 2 pierwsze lata lektoratu na studiach jak robiłem to ja.
Zacznę więc od sedna sprawy, aby wyjaśnić Koledze, a przy okazji i innym młodszym osobom chcącym ozdabiać swoje modele sprzętu radzieckiego napisami w cyrylicy, którzy mają zapewne podobne wątpliwości.
Litery stosowane w cyrylicy w zależności od sposobu pisania nieco różnią się od siebie nawzajem. Proszę, aby Kolega zwrócił uwagę, na "ściągawkę" podaną przez Kol. StuGa , gdzie wyraźnie jest pokazane że już napis kursywą zmienia całkowicie postać niektórych z nich (choćby a).
Poza tych, choć cyrylica w piśmie odręcznym w zasadzie w większości liter jest identyczna, jak w kursywie, ale są jednak takie litery, których wygląd w piśmie odręcznym jest w diametralny sposób odmienny, niż w druku co także jest pokazane w "ściągawce". A muszę dodać, że taki kaligraficzny zapis zeszytowy jaki mnie uczono był niekiedy jeszcze bardziej skomplikowany od zamieszczonego w "ściągawce"

Dodatkowy bardzo istotny problem tkwi w tym, że w żadnym komputerze Kolega nie znajdzie typowej odręcznej pisowni tych liter charakterystycznej tak dla okresu wojny jak i do początku lat osiemdziesiątych, (kiedy jeszcze uczyłem się tego języka i nauczałem go w zbiorczej szkole gminnej koło Krakowa w 1982 r), bo to już praktycznie wyszło z użycia w dobie maszyn do pisania a później i komputerów.
Nazwy i napisy na radzieckich pojazdach bojowych czasu II wojny światowej owszem były robione od eleganckich szablonów drukowanymi literami, co potwierdzają zdjęcia historyczne i nie ma technicznych problemów, aby to odwzorować na kalkomanii.
Dlatego też większość firm modelarskich wypuszczających plastikowe modele sprzętu radzieckiego z kalkomanią z napisami robi je w wersji drukowanych, dużych liter, bo są one w każdym edytorze tekstu i nawet nie ma problemu by je zniekształcić, rozmyć dopasować do miejsca na napis lub zróżnicować wielkość liter sprawiając wrażenie odręcznego pisania a przede wszystkim nie popełnić błędu literowego.
Ale także ogromna część tych napisów była na pojazdach pancernych robiona przez załogi odręcznie, bez użycia szablonów z wykorzystaniem liter pisanych i tu zaczynają się przysłowiowe schody, jeżeli chodzi o ich współczesne odwzorowanie, bo dosłownie, aby zrobić taki napis trzeba posłużyć się pisanymi literami, jakie mnie i innych starszych kolegów uczono w klasie piątej podstawówki. (mnie od roku 1968).
Niestety w pewnej ilości modeli plastikowych, jakie oglądam, na kalkomaniach jest wiele błędów, które skutecznie powielane są przez modelarzy zachodnich i naszych, którzy co jest zupełnie zrozumiałe bo i skąd mają znać i orientować się w tych niuansach cyrylicy.
Nawet w opracowaniach dotyczących malowania radzieckiego sprzętu pancernego są błędy polegające choćby na zastosowaniu w odwzorowaniu odręcznego napisu małej litery „a” (jak na komputerze), której wtedy nie było w tym kształcie, tym bardziej, że taki zapis bardzo przypomina odręczne małe "b" pisane cyrylicą. A przecież pisana literka "a" w cyrylicy była identyczna jak nasza, jakiej mnie uczyła pani w pierwszej klasie SP czyli taka jak w zapisie kursywą-kółeczko i z prawej strony styczna do kółeczka laseczka (nie mylić z dziewczyną) nie wystająca poza wysokość kółeczka :-).
Jeżeli Kolega popatrzy na internecie na modele radzieckich pojazdów wypuszczonych na rynek przez firmy zachodnie to znajdzie wiele błędów w literach wynikających z tego, że niektóre z nich nie istnieją w alfabecie łacińskim. Nie mówiąc już o naklejaniu tych kalkomanii w bezsensownym zestawieniu czy pomijaniu poziomej beleczki w "ju" co daje "i" oraz "o" zupełnie zmieniające treść napisu, pomijaniu kropek w "jo", łączeniu skrajnych pionowych kresek w literce "h" zamiast zworką poziomą to ukośną co daje w efekcie literę "i".etc. etc. Poza tym jeszcze dochodzi do tego wszystkiego językowy problem grup etnicznych-np. załogi ukraińskie stosowały na swoich wozach łacińskie "i" zamiast rosyjskiego "u" itd.
Oto kilka przykładów z dużej ilości kuriozów literowych na modelach. Całe szczęście, że ja swoje napisy maluję odręcznie :-)
W tych 2 modelach z litery "sz" w cyrylicy zrobiono łacińskie "w" a na drugim też niby "w" tylko proste-te środkowa pionowa beleczka powinna być równej wielkości z bocznymi.





A tu np.powinien być napis "Pobieda budiet za nami" a wyszło jak chiński napis:-)



Nawet na tak popularnym i powielanym w napisach na modelach zdjęciu , jaki zamieścił Janek jest oryginalna nieścisłość polegająca na wydłużeniu tej środkowej pionowej beleczki gdy w literze "t" czyli naszej "m" są one równe. (być może spłynął nadmiar farby) ale potraktowano to jako prawidłową literę i powielono w kalkomaniach w różnych modelach.



A takie lekceważące potraktowanie nazwiska Ojca Narodu mogło w najlepszym wypadku zakończyć sie karną kompanią :-(
Pozdrawiam wszystkich znawców cyrylicy i tych mniej zorientowanych Braci Modelarzy!!!

--

Efektownego modelowania!
Pozdrawiam. Sławomir Bloch!

----------------------------
Broń pancerna

Post zmieniony (23-03-09 23:07)

 
25-03-09 10:32  Odp: [Galeria] Radziecki czołg ciężki KW-2
DarekD 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 8
 

Języka rosyjskiego zacząłem się uczyć w V klasie, tak że cyrylica nie jest mi obca :).
I tak, jeśli przyjąć, że w napisie "Stalina" pierwsza litera jest duża a pozostałe małe to wszystkie litery po S powinny być małe a tak nie jest.
Jeśli napis jest pisany kursywą to w dalszym ciągu litera "t" jest literą "T" a nie "m".

Wygląda mi na to, że małopiśmienny żołnierz sowiecki wstawił małą literę "t" powiększając ją albo chciał zrobić napis pismem odręcznym ale się rozmyślił w połowie wyrazu:).

Tu mamy przykład pisanej litery "t" w wyrazie "budiet":





Czy pisownia na tych zdjęciach jest prawidłowa? Raczej tak, a nie wydaje mi się aby obie wersje były poprawne. Ale może niech się wypowie jakiś rusucysta.

Darek

--
Ukończone: A6M3 Zero | P-51D Mustang | Bf 109F-2 | Spitfire Vb | Fw 190 A-8 | P-39 Aicacobra | Aichi D3A1 | C6N1 Saiun

W kolejce: SBD-3 Dauntless, SB2C-4 Helldiver, F-14A Tomcat, Ju-87 B2/R2.

 
25-03-09 18:25  Odp: [Galeria] Radziecki czołg ciężki KW-2
Sławomir Bloch 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 77


 - 28

Kolego DarkuD
Jak widzę moja galeria z KW-2 przekształciła się z czysto modelarskiej w lingwistyczną :-)
Ale cieszę się, że udało nam się osiągnąć konsensus co do sedna sprawy z bulwersującą Kolegę literką "m" czyli rosyjskim "t" w moim modelu .
Co do przyczyn związanych z taką a nie inną pisownią i problemów z jej interpretacją przez współczesnych czyli nas, są to wyłącznie czysto akademickie dywagacje w stylu "co poeta miał na myśli pisząc te słowa"?- z tym, że wielki poeta mógł być wtedy w stanie wskazującym nikt już z przyzwoitości nie wspomina :-)
Jak pisałem wcześniej o różnych błędach na kalkomaniach (których trzy przykłady zamieściłem) miałem na myśli to, że wzorce z jakich korzystano (takie zdjęcia jak w/w) nie zawsze były idealnie poprawne może nie tyle językowo co właśnie w zastosowaniu liter małych czy dużych, pisanych czy drukowanych lub mieszanych i na to są dowody w rosyjskich opracowaniach.
Prawdziwych, idealnych pod każdym względem, a szczególnie literowym "perełek" w nazwach jest naprawdę niewiele. Nie chcę "zaśmiecać" już mojej galerii przykładami na ten temat, ale łatwo to sprawdzić.
A tak a'propos to przecież duże rosyjskie T, ale w wersji odręcznej (pisanej jak w szkole a nie odwzorowanej z litery drukowanej) nie różni się od tego "małego" jak Kolega pokazał czyli "m" podciągnięte wymiarowo do góry. Więc napis ten mógłby być samymi dużymi literami, a pierwszą z szacunku dla Wodza autor napisu zrobił większą?-ale jak napisałem są to wyłącznie czyste spekulacje.
I aby zakończyć już tą dysputę muszę Koledze powiedzieć, że jeszcze wczoraj wpadłem na podobny pomysł (bo już zacząłem wątpić w to, czego mnie uczono) by zapytać naszej rusycystki.
Napisałem jej kilkanaście słów w różnej wersji, z zastosowanych różnych kształtów liter (wszystko poprawne językowo) i zapytałem -które jest źle napisane?
Odpowiedź była krótka- wszystkie są napisane poprawnie, ale zależy jaki poziom wykształcenia miał piszący i czy lepiej zapamiętał pisownię ze szkolnej tablicy czy z gazety w tym i np. frontowej lub mu się to wszystko pomieszało ze względu na silny stres bojowy i estetyczny.
A jaki był poziom literoznawstwa w Armii Radzieckiej na najniższych szczeblach hierarchii wojskowej tego okresu to chyba nie musimy tu analizować bo nie to forum.
Proponuję więc zakończyć dyskusję, bo jednak napisu na modelu nie zmienię, gdyż jest prawidłowy, a poza tym odnośnie do tego co napisał Kol. Sleepwalker skoro nie znalazł z takim "t" to mój model będzie pierwszy :-)
Skoro już nie mogę inaczej to muszę choć w ten sposób się czymś wyróżnić ;-)

--
Efektownego modelowania!
Pozdrawiam. Sławomir Bloch!

----------------------------
Broń pancerna

 
26-03-09 08:33  Odp: [Galeria] Radziecki czołg ciężki KW-2
DarekD 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 8
 

No właśnie, później też doszedłem do wniosku, że litery użyte w napisie to duże litery pisma odręcznego lekko uproszczone; co by rozwiązywało zagadkę :).
Z mojej strony to tyle, dziękuję wszystkim za udział w dyskusji i pozdrawiam.

Darek

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 2Strony:  <-  1  2 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024