FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
22-12-08 22:54  [Relacja-game over] M-28B Bryza MM 1:33, czyli Modele niesklejalne vol I
krystian 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 6
Galerie - 19
 

Nie wiem co mnie pchnęło, ale zacząłem budowę, w tym samym dniu co model się ukazał. Pierwsze wrażenia jak na MM bardzo pozytywne, po relacji Cevy, coraz bardziej się zastanawiałem nad wywaleniem go, ale jak już zacząłem, to wypadałoby skończyć, nawet tak z czystej ciekawości, czy ten model da się skleić, choć szanse, ze go skończę są takie same jak trafienie 6 w lotku, w ostateczności mam szpachlę i aerograf.

Wszystkie listki odcinam nawet bez patrzenia i to ma być model kartonowy XXIw., czy jakaś wycinanka dla małych dzieci [bo nawet stare MM, nie miały aż tyle listków]?


Najpierw wziąłem się za kabinę pilotów i już podczas wycinania niektóre części wydały mi się podejrzane, ale po kolei.
Wycięte części kabiny oraz wręgi:


Przypasowanie orczyka, ten orczyk według mnie pasuje chyba do skali 1:20 [co najmniej]. Zresztą wszystko w tej kabinie jest za duże, pulpity boczne [cz.6] są za szerokie.:


Fotel [cz.9,10] też jest za szeroki w stosunku do pola [na długość jest ok.]:


Fotel i orczyki na swoim miejscu [dziwnie to wygląda]:


Tablica[cz.13] według instrukcji i tablicy przyrządów[cz.14]:


A tak lepiej pasuje cz.13 ;) i tak jest według kolumn sterownic [narysowanych u dołu]:


i już skończona kabina. Za wysoka okazała się cz.11,[z którą też miałem mały problem], [pole pod nią jest za szerokie i z widoku z góry troszkę widać białego], tylko zauważyłem to dopiero po wklejeniu tablicy :(


Oraz przymiarka tylnej wręgi z drzwiami:



Nawet nie pytajcie się jak pasuje podszycie kabiny....


Pozdrawiam i Życzę wszystkim wesołych i zdrowych Świąt oraz szczęśliwego Nowego Roku 2009

--

Post zmieniony (04-06-10 21:33)

 
23-12-08 04:07  Odp: [Relacja] M-28B Bryza MM 1:33, czyli Modele niesklejalne vol I
Lu   

....ale bombki ----świąteczne.

 
23-12-08 09:07  Odp: [Relacja] M-28B Bryza MM 1:33, czyli Modele niesklejalne vol I
darko79 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Ale jak na razie sklejalne jest :) hehehehe :)

--
----------------
Gotowe (od 2005 r.): Citroen 5HP , Kosciół neogotycki w Szczecinie-Dąbiu, EMF (Studebaker) 30 Roadster - WAK #1, Hanomag (Komissbrot) - WAK #5, Hans Lody Z-10, Zamek Neuschwanstein
Zapraszam na moją stronę: www.kartoniarz.mojserwer.info

 
23-12-08 11:19  Odp: [Relacja] M-28B Bryza MM 1:33, czyli Modele niesklejalne vol I
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

No,no, ciekawe...
Ze słabnąca nadzieją na ukończenie budowy bedę się przyglądał...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
23-12-08 12:25  Odp: [Relacja] M-28B Bryza MM 1:33, czyli Modele niesklejalne vol I
Szeryf 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Tym sposobem mamy 3. wątek o Bryzie, z którego zaczyna bić sarkazmem... Napiszę więc zanim temat się nie "rozwinie". Koledzy szanowni! Relacja relacją, ale niech się to nie przeradza w kolejny wątek ubliżający autorowi.

Pozwolę sobie przytoczyć relację Precyzyjnego z budowy OL49 . Również służyła ona wykazaniu błędów projektu. Ale... czy ktoś kogoś obraził? Czy prowokował do złośliwych komentarzy?

To piszę ja, czwartoligowy sklejacz, współczujący komuś, kto zaznał na tym forum zbyt wiele agresji i jadu.

Pozdrawiam i wesołych świąt!!!

 
23-12-08 12:26  Odp: [Relacja] M-28B Bryza MM 1:33, czyli Modele niesklejalne vol I
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

Krystian, mam parę uwag do Twojej relacji.
Jak widziałeś w relacji cevy, jego zarzuty były poparte konkretnymi zdjęciami, u Ciebie są stwierdzenia i komentarze typu : Nawet nie pytajcie się jak pasuje podszycie kabiny....
Jeżeli chcesz, żeby Twoja relacja była wiarygodna staraj się ewentualne błędy autora podpierać konkretnymi dowodami.
Jak widać z dotychczas zamieszczonych zdjęć jeszcze nie jesteś "wirtuozem nożyczek i kleju" więc zawsze istnieje niebezpieczeństwo, że niektóre błędy mogą być niestety winą Twojego warsztatu, a nie projektanta, czyli jak napisałem powyżej każdy zarzut musi być solidnie udokumentowany.
Wytykasz autorowi opracowania szereg błędów w kabinie, czy masz na to jakieś dowody w postaci zdjęć, rysunków itp?
Życzę Ci powodzenia w dalszym klejeniu i pokonaniu przeszkód w drodze do zbudowania modelu tego ciekawego samolotu.

Trzymam kciuki.

--
Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 
23-12-08 13:00  Odp: [Relacja] M-28B Bryza MM 1:33, czyli Modele niesklejalne vol I
darko79 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Rajkub wymiarowanie orczyka i foteli chyba dość wyraźnie pokazuje że autor relacji ma rację :) skala na pewno nie ta co powinna być :)

--
----------------
Gotowe (od 2005 r.): Citroen 5HP , Kosciół neogotycki w Szczecinie-Dąbiu, EMF (Studebaker) 30 Roadster - WAK #1, Hanomag (Komissbrot) - WAK #5, Hans Lody Z-10, Zamek Neuschwanstein
Zapraszam na moją stronę: www.kartoniarz.mojserwer.info

 
23-12-08 13:05  Odp: [Relacja] M-28B Bryza MM 1:33, czyli Modele niesklejalne vol I
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

Zgadzam się z Tobą, ale chcąc żeby relacja była rzetelna samo "oko" nie wystarcza. Poza tym Krystian neguje poprawność większej ilości elementów, a nie tylko orczyka i foteli ;-).
Bez dokumentacji może być odebrana jako próba zdyskredytowania modelu, a nie porządnie poprowadzona relacja.

--
Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 
23-12-08 15:27  Odp: [Relacja] M-28B Bryza MM 1:33, czyli Modele niesklejalne vol I
jurek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3
 

JacekPlacek - wyjąłeś mi to z usta. Krytyka jest dopuszczalna,ale mam wrażenie, że po prostu zrobiła się moda na ostre krytykowanie Bryzy i nie wypada nie nastawiać się negatywnie do modelu od samego początku. Trochę to przykre, zwłaszcza, że autor też jest utkownikiem forum. Jeżeli relacja ma powstać tylko po to, żeby dokopać autorowi, to wolę śledzić inne.

--
-Keep Watching The Skies-
Galerie: Polikarpow PO-2 Ansaldo A1 Balilla Ilia Muromiec

 
23-12-08 15:31  Odp: [Relacja] M-28B Bryza MM 1:33, czyli Modele niesklejalne vol I
Miś Uszatek   

Kolego KRYSTIAN proponowałbym abyś wpierw poćwiczył dokładne wycinanie i formowanie elementów, a dopiero później czyli za parę latek będziesz mógł jechać po dowolnym autorze dowolnej wycinanki.

 
23-12-08 16:01  Odp: [Relacja] M-28B Bryza MM 1:33, czyli Modele niesklejalne vol I
cygielski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Nic dodać, nic ująć. Zresztą Awiator pokazał, że pomimo niedoróbek Bryza sklejalna jest, więc lepiej byłoby pokazać co się z tego modelu da wycisnąć, zamiast dołączać do zawodzącego chóru, który się dookoła niego ostatno uformował. Po prostu nudne się to robi.

--
Pozdrawiam,
Szymon

 
23-12-08 18:23  Odp: [Relacja] M-28B Bryza MM 1:33, czyli Modele niesklejalne vol I
Thunder909 

 

Krystian daj sobie spokoj z relacja ,bo wyjdzie jeszcze na koncu ze to modelarz nie umie i spaprales tylko model. U Cevy to bylo inaczej,on ma swoja renome na forum.
Lub po prostu sklejaj dalej bez komentowania bledow ;-) Unikniesz wielu bolesnych komentarzy .

 
23-12-08 18:54  Odp: [Relacja] M-28B Bryza MM 1:33, czyli Modele niesklejalne vol I
Dyl   

Dlaczego ma przestac? Niech ciagnie. Zobaczymy czy poradzi sobie z tym modelem ktos dla kogo jest on przeznaczony.

 
23-12-08 20:18  Odp: [Relacja] M-28B Bryza MM 1:33, czyli Modele niesklejalne vol I
piotter 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 11
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Najgorsze co można by było zrobić to przerwać tę relację !
Pomyśl sam Krystian co pokażesz jeśli ten model po prostu skończysz. A przecież wszyscy ( no dobra - większość :) ) potrafi gołym okiem oddzielić wpadki projektanta od wpadek modelarza.
I chyba to właśnie jest jednym z najważniejszych powodów dla istnienia relacji na internetowych forach w ogóle.
Przynajmniej dla mnie.

Nawet nie masz pojęcia jak często i z jaką ciekawością tu zaglądam.
Kontynuuj Krystian, kontynuuj. :)

--

Tyle pięknych samolotów do sklejenia...

Post zmieniony (23-12-08 22:56)

 
23-12-08 20:28  Odp: [Relacja] M-28B Bryza MM 1:33, czyli Modele niesklejalne vol I
panczo 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Klej, klej, klej !!! ale zdecydowanie zmień podejście do modelu. Wybacz, ale ja po przeczytaniu tej relacji mam wrażenie, że celem klejenia Bryzy, jest jej nie sklejenie. Tak nie wolno. Powinieneś podejść ambitnie mając na celu skleić słabiej opracowany model. Jeżeli chcesz mieć sklejoną Bryzę na półce, to model klej z uporem maniaka, jeżeli chcesz pokazać tylko błędy i niedoróbki to daj sobie spokój. Wszystko zależy od podejścia.

--

 
23-12-08 21:25  Odp: [Relacja] M-28B Bryza MM 1:33, czyli Modele niesklejalne vol I
krystian 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 6
Galerie - 19
 

Ale odzew.
Po kolei:
Rajkub-Następna aktualizację postaram się oprzeć zdjęciami (również samolotu). Poszycie kabiny to będzie następna aktualizacja i wtedy ten argument poprę zdjęciami.

Nie ukrywam, że do perfekcji klejenia to dużo mi brakuje, ale tak źle znowu nie jest, już nie takie małe elementy sklejałem (wystarczy spojrzeć na Heermnn'a-tam ok.30% części jest mniejszych od najmniejszej części w kabinie). Na tym modelu chce głównie nauczyć się kleić BCG, w kabinie ok.połowy elementów kleiłem właśnie tym klejem i jeszcze troszkę trudno jest mi przyzwyczaić do tego kleju.

Ten model, ani ta relacja NIE powstała z myślą o DOKOPANIU autorze. Jak tylko model się ukazał zacząłem budowę i to co najważniejsze pozytywnie, spodziewałem się drobnych błędów, ale podczas oglądania relacji Cevy mina zaczęła mi bladnąć. Surówkę dało się skleić więc pewnie i ten model da się (tak nawiasem nie istnieją modele niesklejalne). Tak więc budowę będę się starał doprowadzić do końca z jak najlepszym wynikiem końcowym.


Reinefarth troszkę się z Tobą zgodzę odnośnie punktu 2-kształtowanie chciałem poćwiczyć to na jakimś prostszym modelu, a na takie to MM najlepiej się nadaje, jeśli chodzi o pudełka to ćwiczyłem na nich jedną z technik podpatrzonych gdzieś na forum, niestety nie robiłem zdjęć z tego etapu, ale jak zechcecie to mogę zrobić mały prostopadłościan tą metodą (oczywiście udokumentowaną zdjęciowo-nie potrafię jej opisać słownie), jak troszkę mi zjedzie nożyk to całe zakrzywienie idzie nie po linii, a naprostowanie tego kończy się załamaniem kartonu.


Następna aktualizacja w sobotę (chyba, że mi się uda coś pokazać w piątek)

--

U sąsiadów: Bismarck (AH)
Wspólna: LZ-129 Hindenburg 1:200

Post zmieniony (23-12-08 21:34)

 
24-12-08 00:38  Odp: [Relacja] M-28B Bryza MM 1:33, czyli Modele niesklejalne vol I
cygielski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

No, takie podejście mi się podoba. Mam nadzieję, że uda ci się przezwyciężyć trudności i wykonać ładny model z być może niezbyt udanej wycinanki. Życzę powodzenia.

--
Pozdrawiam,
Szymon

 
24-12-08 09:20  Odp: [Relacja] M-28B Bryza MM 1:33, czyli Modele niesklejalne vol I
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

Jak napisałem poprzednio, trzymam kciuki za dokończenie budowy i ciekawą, rzetelną relację ;-)

--
Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 
24-12-08 15:41  Odp: [Relacja] M-28B Bryza MM 1:33, czyli Modele niesklejalne vol I
bleriot 



Na Forum:
Galerie - 2
 

Ja również, tym bardziej, iż temat nad wyraz ciekawy!

--

GG: 366985
--------------------------------
Maszyny latające ...
--------------------------------

 
24-12-08 16:43  Odp: [Relacja] M-28B Bryza MM 1:33, czyli Modele niesklejalne vol I
vansen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Powodzenia w budowie. Z chęcią zobaczę tę "Bryndzę" gotową :)))

--

 
24-12-08 19:29  Odp: [Relacja] M-28B Bryza MM 1:33, czyli Modele niesklejalne vol I
Aviator 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 8

Przepraszam koledzy ale ponieważ tamte wątki są zamknięte, a każdy może się bronić zamieszczam jeszcze dwie fotki "niesklejalnego" modelu. Wesołych i zdrowych Świąt.



aviator
http://aviator48.blog.onet.pl

Post zmieniony (24-12-08 19:32)

 
24-12-08 21:37  Odp: [Relacja] M-28B Bryza MM 1:33, czyli Modele niesklejalne vol I
Thunder909 

 

A kto powiedzial ze niesklejalny ? Skleic sie da,na pewno ,ale jak.
Chodzilo o bledy , niekiedy podstawowe ,jak linia okien czy niepasujace wregi.
A teraz sie zamykam i dajmy chlopakowi skonczyc relacje,sorry.



Post zmieniony (24-12-08 21:42)

 
25-12-08 14:31  Odp: [Relacja] M-28B Bryza MM 1:33, czyli Modele niesklejalne vol I
Aviator 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 8

Masz rację. Tylko to był model roboczy służący do wyłapania błędów i poprawienia ich na wykresie. Dlatego jego zdjęcie nie znalazło się w wydaniu.
Pozdrawiam

--
aviator
http://aviator48.blog.onet.pl

 
25-12-08 15:25  Odp: [Relacja] M-28B Bryza MM 1:33, czyli Modele niesklejalne vol I
Thunder909 

 

Mnie chodzilo o produkt koncowy ,MM ktory sklejal Ceva ;-)

 
26-12-08 13:54  Odp: [Relacja] M-28B Bryza MM 1:33, czyli Modele niesklejalne vol I
Krakus 

Na Forum:
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Panowie.

Po co te utarczki...

Mam dwie dewizy modelarskie, które się sprawdzają, szczególnie przy waloryzacji modelu i nie tylko:

1 - Ten kto zapomniał okularów nie zauważy, a ten, kto się na tym nie zna ,będzie myślał, że tak ma być.

2 - Nie ma złych modeli, są tylko marudni modelarze...ot i cała filozofia. Modelarstwo ma również uczyć historii, uspokajać skołatane nerwy a nie być powodem do waśni.


Pzdr.
Andrzej K.

 
26-12-08 20:03  Odp: [Relacja] M-28B Bryza MM 1:33, czyli Modele niesklejalne vol I
krystian 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 6
Galerie - 19
 

Aviator dzięki za fotki-widać, że model jest sklejalny;)


Ja teraz dłubie przy wnętrzu przedziału transportowego, tylko mam mały problem potrzebny mi jest skan cz.28A (tej najdłuższej-jest pod cz.36a i 5a[ark.2]), w wycinance brakuje 2 takich(jest 4, a powinno być 6) oraz skan wręg 31A, 34A, 34B, 38B.

Z góry dzięki za skany.

--

U sąsiadów: Bismarck (AH)
Wspólna: LZ-129 Hindenburg 1:200

Post zmieniony (26-12-08 20:04)

 
27-12-08 17:55  Odp: [Relacja] M-28B Bryza MM 1:33, czyli Modele niesklejalne vol I
Kłosek 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 4
Galerie - 9


 - 11

Skany poszły na maila!
Pozdrawiam!

 
22-01-09 22:48  Odp: [Relacja] M-28B Bryza MM 1:33, czyli Modele niesklejalne vol I
krystian 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 6
Galerie - 19
 

Uff jedziemy dalej.

Przemyślałem sprawę z 3segmentami przedziału transportowego i przyjąłem inną taktykę, mianowicie wręgi podkleiłem jeszcze raz na karton 1mm do grubości ok3,7mm [co jak później się okazało było strzałem w dziesiątkę], od środka wręg przykleiłem wydrukowany szary pasek [odcień wyszedł idealnie], dodatkowo podłogę wzmocniłem paseczkami tektury 1mm:


Następnie skleiłem poszycie wewnętrzne z zewnętrznym (jak widać na zdjęciu, na poszycie wewnętrzne nakleiłem paski tektury 1mm [żeby odległość między poszyciami była taka sama]), ze względu, że nie mam, żadnej folii przezroczystą, pozostała mi tylko taka z ,,kieszonek'' na dokumenty (nie jest w pełni przezroczysta[wogóle nic się przez nią nie zobaczy], ale fajnie wygląda ;), każde poszycie wewnętrzne jest za długie, o jakieś 3mm na stronę:


Sklejony pierwszy segment, cz.20, miała za duży obwód [ok.2-3mm] na wrędze 20a, ale co najlepsze na wrędze 20b było dobrze, więc odciąłem trójkąt poszycia z każdej strony. [zresztą w każdym segmencie, któraś ze stron nie pasowała [żeby śmieszniej, to jak cz.31 miała dobry obwód na wrędze 31b, to już dla cz.34 był on za duży [i tak w każdym segmencie, w ruch szedł papier ścierny]]


Dalej wszystko pasowało, prócz wspomnianych wyżej drobnych problemów. Aż do segmentu 34 i psikusa z podłogą(tego nie trzeba chyba komentować)


Niestety nie miałem pomysłu jak to załatać, żeby się nie oznaczało (podłoga ma nie wiadomo jaki kolor), więc zostawiłem z dziurami po obu stronach [i tak przyjdzie nad to krzesełka, a w dodatku będzie tam ciemno i widok tylko z dołu]

A tu widok na podłogę, która na ostatnim segmencie się wznosi, przyczyna prosta, ostatni segment, od dołu idzie już do góry, a ostatnia wręga przedziału u dołu jest tak wysoka jak przedostatnia]


Kolejny problem to pasy desantowe z prowadnicą. Za krótka prowadnica [robiona wg. szablonu]:

Ze względu, że nie miałem więcej tak grubego drutu skróciłem prowadnice do wręg 20b/31a.
A tak przedstawia się sprawa pasów:

Rozwiązaniem było skrócenie o ok.3-4mm pasów (przyczyną mogły być podniesione ławki o ok.5mm [może na którymś zdjęciu widać o ile ławka jest wyżej od miejsca na nią przeznaczonego])

Ostatni segment kabinowy, co do pasowania wnętrza się nie wypowiadam, bo zjadłem na nim dużo nerwów, rysunki tu mówią sobie, a części sobie, kierowałem się tym co jest na częściach, zresztą wg.rysunków cz.42 powinny być przyklejone do dolnej krawędzi wręgi i odwrotnie, u mnie są do górnej [na wrędze było zaznaczone u góry miejsce], dodatkowo wnętrze nie pasuje przekrojem do wręgi 38a, dlatego, że zaginałem je wg wręgi 38b, a tam wzmocnienia [cz.41]wyszły już na bocznej ścianie, na wrędze 38a wyszły by na tej ukośne, ale niestety przez wzmocnienie nie zagnę.


Doklejony kokpit:


I ogólnie to co do tej pory:



Najgorsze chyba mam za sobą...

PS jak widać mam nowy aparat, ze statywem :cool:, więc teraz na zdjęciach widać wszystko i złe zdjęcia nie będą wymówką ;)
PS2 Dzięki jeszcze raz za skany

--
U sąsiadów: Bismarck (AH)
Wspólna: LZ-129 Hindenburg 1:200

 
23-01-09 17:03  Odp: [Relacja] M-28B Bryza MM 1:33, czyli Modele niesklejalne vol I
Lu   

No proszę, jeszcze trochę i będzie gotowy.
Wszystko da się skleić, jeśli wiesz jak do tego podejść!.
Gratulacje za cirpliwość.

 
23-01-09 19:33  Odp: [Relacja] M-28B Bryza MM 1:33, czyli Modele niesklejalne vol I
Paweł B. (Mruk) 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 7


 - 4

A już myślałem, że dawno poległeś :)
Również gratuluję za cierpliwość, ja wpadam w szał jak nie mogę przykleić antenki do kadłuba, a co dopiero by było tutaj...
A i gratuluję też za czystość, nigdzie nie widać plam kleju.I w ogóle wygląda bardzo fajnie!
Mam nadzieję, że dojedziesz do końca.

Pozdrawiam

--
Skoro martwi się nie żywią, to dlaczego żywi się martwią?

 
31-01-09 11:05  Odp: [Relacja] M-28B Bryza MM 1:33, czyli Modele niesklejalne vol I
sony 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 10
Galerie - 4


 - 10

Witam !!!

Na tym forum jestem nowy. Skończyłem właśnie ten model, więc chciałbym pokazać, że da się go skleić. Mam nadzieję, że KRYSTIAN się nie obrazi, za to że wstawiam zdjęcia w jego temacie.



Tu jest galeria

Mam nadzieję, że te zdjęcia zmotywują Cię do dalszej pracy. POWODZENIA

Pozdrawiam




Witaj.
Krystian na pewno sie nie obrazi, ale będzie lepiej aby Twój wpis stanowił niezależny wątek i co ważniejsze - galerię. Taką zasadę staramy się stosować - jeden wątek to jeden model, a tym bardziej model ukończony. Dlatego wydzielam Twój wpis jako oddzielną galerię, zostawiając tu jedno zdjęcie i treść żeby nie uleciał kontekst ;-) oraz moje wyjaśnienie z linkiem do Twojej galerii.
http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=152278&t=152278&filtr=&page=1
konradus

 
05-02-09 00:30  Odp: [Relacja] M-28B Bryza MM 1:33, czyli Modele niesklejalne vol I
krystian 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 6
Galerie - 19
 

CD

No to jazda "skrzydełka" podwozia głównego i problemy z nimi związane. Za szeroka owiewka [ze śmiesznymi znakami nie stawać ;)], rozwiązałem tę sprawę rozcinając dźwigar i go wydłużając ok.1-1,5cm. Owiewkę przyklejałem do kadłuba razem ze "skrzydełkami":


I usterzenie całe usterzenie miało być przyklejone do cz.61, która wystaje ponad kadłub, istnieje taki problem, że nie ma ona żadnych wzmocnień, czy wręg, tak więc o opadanie stateczników nie problem [tym bardziej, że są one wielkie]. Tak więc dorobiłem szkielet wewnątrz cz.61 oraz dźwigar stateczników poziomych(!), dodatkowo wkleiłem dwie wykałaczki. Nie chce nawet myśleć jak to usterzenie wyglądałoby bez takich wzmocnień [zapewne w niedługim czasie mielibyśmy odwrócone V]:

I to ma być równoległe [końcówki statecznika do osi cz.61(końcówki musiałem piłować po ok.1-1,5mm, żeby były równoległe)]?


A oto lampa antykolizyjna ma ona znaleźć się pod natarciem prawego statecznika pionowego, wie ktoś jak ją tam zamontować [lampa ma średnicę ok.5,5mm]:


Widok ogólny Bryzy [skrzela na statecznikach poziomym przykleiłem do natarcia, bo nie dość, że nie ma żadnych rysunków pokazujących jak to przykleić, to jeszcze cz.66a ma jakiś dziwny kształt]. Zrobiłbym też wychylone stery kierunku, ale przeszkodziły mi dwie rzeczy: u góry jak jest ten ząbek sterów [wyważenie] nie ma wewnątrz szkieletu i widać piękną dziurę, a druga sprawa-sterów nie da się wychylić do wewnątrz, przeszkadzają stery wysokości [powinny chyba mieć choć mały skos przy sterze].


I fotka pokazująca geometrie [Widać lekko opadający lewy statecznik poziomy-zobaczyłem to dopiero na zdjęciu, na żywo tego tak mocno nie widać]


Teraz zabieram się za dziób samolotu [wiem już mniej więcej ile złomu upchać do dziobu], a dalej centropłat z silnikami.

--
U sąsiadów: Bismarck (AH)
Wspólna: LZ-129 Hindenburg 1:200

 
05-02-09 17:41  Odp: [Relacja] M-28B Bryza MM 1:33, czyli Modele niesklejalne vol I
Raduss 



Na Forum:
Galerie - 2


 - 8

Co robią oznaczenia "nie stąpać" na spodzie kadłuba ?
To jest jest jeden z baboli w tym modelu, czy rzeczywiście są one na prawdziwych samolotach ?
Wszystkie modele Bryzy które widziałem sklejone wyglądają kiepsko. I nie chodzi tu o umiejętności sklejających (ale również), tylko o bardzo źle zaprojektowany kamuflaż. Nic nie pasuje, żadna plama. Tragedia.

--


 
05-02-09 18:19  Odp: [Relacja] M-28B Bryza MM 1:33, czyli Modele niesklejalne vol I
popster 

 

Normalnie jestem pełen podziwu dla Twojej osoby że chce Ci się mordować z tą "Bryndzą".Ja bym dawno w piecu nią rozpalił .

 
05-02-09 19:13  Odp: [Relacja] M-28B Bryza MM 1:33, czyli Modele niesklejalne vol I
Paweł B. (Mruk) 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 7


 - 4

Jak czytam o błędach, co zaczyna się zastanawiać: ,,I po co ja go zaczynałem? Czy naprawdę myślę, że wyjdzie mi lepiej od Was, od ,,startch wyjadaczy"?"
Ale zdrugiej strony, nie miałem co wziąść na matę (WIR-y jeszcze nie przyszły, a co do ,,Liberatora" to czekam na skany żeber ,,Q", a wieżyczki strzeleckie chwilowo mnie pokonały).

--
Skoro martwi się nie żywią, to dlaczego żywi się martwią?

 
23-05-09 14:34  Odp: [Relacja] M-28B Bryza MM 1:33, czyli Modele niesklejalne vol I
krystian 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 6
Galerie - 19
 

I niestety Bryza mnie pokonała, głównie z tego względu, że nie przemyślałem zbyt dobrze sprawy skrzydeł i niestety skrzydła [tak szkielet jak i lewy centropłat] są ok.2cm do przodu, a z tym wygląda co najmniej dziwnie, próby cofnięcia szkieletu zakończyły się fiaskiem, tym bardziej, że szkielet jest zbyt mocno wzmocniony [spokojnie można by brać za końcówkę skrzydła], może kiedyś skleję nową, ale obowiązkowo malowaną i szpachlowaną....

Przepraszam wszystkich tych których zawiodłem i nie doprowadziłem relacji do końca.


PS Może wieczorem wstawię fotki co i jak.

--

U sąsiadów: Bismarck (AH)
Wspólna: LZ-129 Hindenburg 1:200

Post zmieniony (23-05-09 14:36)

 
23-05-09 18:35  Odp: [Relacja] M-28B Bryza MM 1:33, czyli Modele niesklejalne vol I
krystian 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 6
Galerie - 19
 

Ostatnie chyba fotki w tej relacji [chyba, że postanowię dokończyć, teraz już do kwadratu to "coś" przypominające Bryze]
Szkielet skrzydeł, wzmacniany jak się da i tu powstał, dość głupi błąd, mianowicie keson skrzynkowy powinien być przyklejony czołem do dźwigara, a nie tak jak ja to zrobiłem mniej więcej na środku [jako podstawę takiego dzielenia przyjołem spadek w tylnej części kesonu], w sumie zasugerowałem się tym, że jak jest jeden dźwigar to znajduje się on zazwyczaj mniej więcej po środku skrzydła [tu to jakiś dziwny wyjątek na samym natarciu dźwigar].
Jedyny plus tego szkieletu to taki, że jest niemalże nie zniszczalny, nawet jego się na da skręcić [minus-dużo tektury 1mm-a i tak jak bym miał go robić teraz, to bym jeszcze zmienił konstrukcje]

Dopiero, przy przyłożeniu próbnym reszty poszycia skrzydła, zauważyłem coś podejrzanego-że za blisko są skrzydła...

i próby odklejenia pierwszego kesonu [tego przed dźwigarem] Nitrem, którym dość mocno nasączyłem, a i tak gówniane efekty dał...


Silniki [nie dokończone] generalnie do tego etapu wszystko w miarę pasowało [za długie poszycie cz.81 oraz za szeroka wręga 76B oraz za wysoka 83B]. Przed retuszowaniem zastosowałem radę Krzyśka_J, i smarowałem krawędzie BCG [teraz przy każdym modelu będą to stosował, bo daje całkiem fajne rezultaty.


I to byłby koniec tej Bryzy, bo jak gdzieś na początku relacji pisałem, że ją skleję, to może jeszcze skleję, tylko będzie miało inne malowanko, teraz już więcej wiem i umiem, po tych lekcjach na Bryzie.

--

U sąsiadów: Bismarck (AH)
Wspólna: LZ-129 Hindenburg 1:200

Post zmieniony (23-05-09 23:58)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024