FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
07-12-08 22:18  [Dyskusja] Makieta, diorama - definicje pojęć
PD 



Na Forum:
Galerie - 25
 

Witam

Wydawało mi się, że nie tylko modelarze potrafią odróżniać "makiety" (pojazdów, architektoniczne, itd) od "dioram" (np. z II WŚ, kolejowych, etc.), ale przetrząsając sieć www w poszukiwaniu pasujących do naszej branży definicji tych pojęć - mocno się zawiodłem...

Czy znacie źródła słownikowe dotyczące pojęć określonych w temacie, na które możnaby powołać się w kontekście modelarskim i moglibyście je tu zacytować?

Pozdrawiam
PD

PS: Pozwoliłem sobie zamieścić tę prośbę w głównym dziale, ponieważ dotyczy ona jak najbardziej modelarstwa kartonowego, a przy tym są to terminy częstokroć mylone - i to nie tylko przez młodych adeptów miniaturowej techniki, ale nawet przez tłumaczy dużych wydawnictw w Polsce. Jeśli mimo to moderatorzy uznają, że należy się tu inny "przydział" - przepraszam i proszę o przesunięcie wątku.

MODELmaniak.pl - strona wrocławskich modelarni
- strona MODELmaniak.pl na FB


Post zmieniony (09-12-08 18:54)

 
07-12-08 22:35  Odp: [Pytanie] Makieta, diorama - definicje pojęć
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

W Słowniku Jezyka Polskiego nie ma nic? zajrzalbym ale akurat nie mam pod reką

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 
07-12-08 23:13  Odp: [Pytanie] Makieta, diorama - definicje pojęć
PD 



Na Forum:
Galerie - 25
 

Korsarz

Słownik języka polskiego PWN podaje:

diorama
1. «obraz malowany na przezroczystej tkaninie lub matowym szkle z obu stron, dający złudzenie trójwymiarowości»
2. «konstrukcja, której plan pierwszy stanowi makieta plastyczna, plan dalszy – malowidło lub powiększona fotografia»

makieta
1. «model czegoś wykonany w zmniejszonej skali»
2. «fragment dekoracji teatralnej lub filmowej imitujący autentyczny przedmiot lub budowlę»
3. «plan układu graficznego poszczególnych kolumn czasopisma, książki lub innego druku»

Wikipedia twierdzi że diorama to rodzaj makiety modelarskiej ( videhttp://pl.wikipedia.org/wiki/Diorama), ale ilustracje podpisuje już niekonsekwentnie, używając obu pojęć na zmianę - odwrotnie (vide: http://pl.wikipedia.org/wiki/Modelarstwo_redukcyjne).

PD

MODELmaniak.pl - strona wrocławskich modelarni
- strona MODELmaniak.pl na FB


Post zmieniony (09-12-08 09:23)

 
07-12-08 23:41  Odp: [Pytanie] Makieta, diorama - definicje pojęć
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

Skoro słownik tak podaje to widocznie jest tak jak podaje, a wikipedia nie jest najmądrzejsza.
Dla mnie makieta to inaczej poprostu model, a dioram to scenka sytuacyjna przedstawiajaca coś. Czyli że np na dioramce może być makieta. Ale jak używam pojęć zamiennie to itak chyba każdy wie o co chodzi i nie ma to az takiego wielkiego znaczenia...
Bo tak- mowimy ze jest np makieta kolejowa albo diorama kolejowa, ale nie powiemy że czołg z kartonu w 1/25 to diorama, tylko makieta jesli już.
To tak na chłopski rozum ;) A jeśli bardzo zależy ci na rozgraniczaniu pojęć , to nic, tylo zaufac słownikowi, który powinien być najmądrzejszy

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 
08-12-08 00:16  Odp: [Pytanie] Makieta, diorama - definicje pojęć
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Witam!

Wg tego co napisał PD:

"diorama
(...)
2. «konstrukcja, której plan pierwszy stanowi makieta plastyczna, plan dalszy – malowidło lub powiększona fotografia»

makieta
(...)
2. «fragment dekoracji teatralnej lub filmowej imitujący autentyczny przedmiot lub budowlę»"

Wg mnie zostało to napisane dosyć jasno - przynajmniej na moje rozumowanie :)

Otóż - jeśli zrobimy sobie model (czołg, pojazd, samolot czy cokolwiek innego) i zrobimy sobie do niego podstawkę wraz z tłem - ale uwaga - ta ma być w wersji 2D - wydrukowanej, namalowanej to to będzie właśnie diorama :) natomiast jeśli ta podstawka, czy nawet tło zostanie uplastycznione - czyli dorobimy murki, domki, drzewa i tym podobne elementy, to wtedy będzie to już makieta. :)

I podobnie ma się rzecz z konkursami modelarskimi - dioramy powinny być oceniane w innej kategorii niż makiety, gdyż te ostatnie stanowią jakoby integralną cześć modelarską (można tu by się sprzeczać, gdy np. diorama zawiera np. 10 czołgów). A rzeczone 'tło' jak i 'podstawka' jest tylko ozdobnikiem mającym na celu wyeksponowanie i pokazanie atutów modelu.

Co do źródeł faktograficznych - w ogóle nie polegałbym na wikipedii - traktuję ją jako swoistą ciekawostkę - trudno poddać weryfikacji podane tam fakty oraz źródło ich pochodzenia. To natomiast zapewnia i gwarantuje słownik PWN.

Pozdrawiam, Jurek

 
08-12-08 02:26  No Subject
PD 



Na Forum:
Galerie - 25
 

Czy można np. przyjąć, jako prawdziwe, takie określenia?

Model - zwykle uproszczona (w różnym stopniu), najczęściej przeskalowana kopia (pomniejszona lub powiększona – często za względów ekonomicznych) określonego obiektu rzeczywistego lub projektowanego, zrealizowana dla określonego celu (wizualizacji, testów, badań, dekoracji, etc.).

Model redukcyjny – stosunkowo wiernie odtworzony model określonego, pojedynczego obiektu, o zmniejszonej w stosunku do oryginału skali, ilości detali i/lub funkcji. Najczęściej mający charakter statyczny, kolekcjonerski, poglądowy, czasem przekrojowy (np. kartonowy model redukcyjny parowozu)

Makieta – możliwie najwierniej przedstawiony model redukcyjny danego obiektu lub zespołu współdziałających obiektów przestrzennych, z zachowaniem proporcji, istotnych detali, kolorów i funkcji oryginału (np. latająca makieta samolotu oraz modułowa makieta kolejowa)

Diorama – jeden lub kilka modeli, modeli redukcyjnych lub makiet, uzupełnionych dodatkowymi elementami drugoplanowymi (sztafażem), przedstawione na określonym fragmencie powierzchni, ograniczonej płaskim tłem na części boków podstawy )

Panorama - rodzaj makiety modelarskio-plastycznej, z płaskim tłem zamkniętym w pierścieniu, oglądana z wnętrza (np. Panorama Racławicka)

Sztafaż – dodatkowe modele poboczne, uwypuklające elementy pierwszoplanowe, harmonizujące kompozycję i uwypuklające płaskie tło dioram i panoram.

Co należałoby w tych definicjach uściślić?

MODELmaniak.pl - strona wrocławskich modelarni
- strona MODELmaniak.pl na FB


Post zmieniony (08-12-08 09:54)

 
08-12-08 04:12  Odp: [Pytanie] Makieta, diorama - definicje pojęć
PD 



Na Forum:
Galerie - 25
 

Panowie - nie jestem w żadnym wypadku zwolennikiem bezmyślnego cytowania za jakimkolwiek słownikiem (szczególnie za Wikipedią), bo również i PWN należy brać z rozwagą - np. hasło bateria
1. «źródło prądu elektrycznego używane np. w latarkach»
2. (...)
Czy pierwsze znaczenie (zwróćcie uwagę na liczbę pojedynczą) nie jest (co nie zostało nigdzie zaznaczone) potocznym określeniem tego, co większość techników nazywa ogniwem?

Darujcie mi - nie jestem szczególnym purystą w języku potocznym, ale w tekstach branżowych (bo takiej właśnie sytuacji ten post dotyczy) chciałbym mieć pewność, że każdy fachowiec będzie miał "tak za tak, nie za nie - bez światłocienia" - że zacytuję Norwida... ;o)

À propos Wikipedii - może owocem tej dyskusji stanie się stosowne "modelarskie" uzupełnienie znaczeń tych definicji - w tej (jak by o niej nie mówić) popularnej e-encyklopedii...? :o)

Pozdrawiam
PD

--
MODELmaniak.pl - strona wrocławskich modelarni
- strona MODELmaniak.pl na FB

 
08-12-08 10:06  Odp: [Pytanie] Makieta, diorama - definicje pojęć
Edekyogi 

 

Co do baterii. W moich bardzo dawnych szkolnych czasach na fizyce odróżniano baterię od ogniwa w ten sposób, że pojedyńcze to "ogniwo" a jak kilka połaczonych to "bateria ogniw". Czyli popularny "paluszek" to "ogniwo" a "bateria płaska - z trzech ogniw" - to "bateria". Wybaczcie jeśli zapultałem.

 
08-12-08 17:43  Odp: [Pytanie] Makieta, diorama - definicje pojęć
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

O kurcze, jak mamy tak dociekać,to ja wymiękam ;)

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 
08-12-08 18:22  Odp: [Pytanie] Makieta, diorama - definicje pojęć
PD 



Na Forum:
Galerie - 25
 

Korsarz - nie bądź balon i nie pękaj! ;oD
Próbuję tu tylko - z Waszą pomocą - ustalić, czy używane "w moich stronach" pojęcia, mają solidne podstawy, zanim nasmaruję coś bez sensu jakieś15 tysięcy razy ;o)
Swoją drogą, to przecież nie jedyne określenia z techniki, których znaczenie potoczne uległo zmianie na skutek powszechnego a nieprawidłowego uż ywania (że wspomnę jeszcze np. "wagę"...).
Edekyogi - dobrze mówisz - żeby tak wszyscy to rozróżniali... ;o)

Pozdrowienia!
PD

--
MODELmaniak.pl - strona wrocławskich modelarni
- strona MODELmaniak.pl na FB

 
08-12-08 19:53  Odp: [Pytanie] Makieta, diorama - definicje pojęć
kari   

Kochani, wytłumaczcie; co diorama czy makieta (w tej formie w jakiej jest tu "rozgryzana" jako pojęcie) ma wspólnego z postami kartonowymi?
Proponuję przenieść wątek do ... gdziekolwiek np. do "pozostałych".
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
08-12-08 20:07  Odp: [Pytanie] Makieta, diorama - definicje pojęć
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Moim zdaniem pasuje do tego działu jak najbardziej, skoro wg odpowiednich definicyj modele/makiety/dioramy KARTONOWE są klasyfikowane oceniane na konkursach itp. W jakimkolwiek innym dziale ten temat jako KARTONOWY pasowałby gorzej.
Co do definicji - wypowiem się obrazowo: dioramą czystej wody jest np. Panorama Racławicka w tej postaci, w jakiej jest wystawiana we Wrocławiu.

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
09-12-08 15:15  Odp: [Pytanie] Makieta, diorama - definicje pojęć
Jac 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Makieta - statyczna.
Diorama - dynamiczna.
To taki mój prywatny podział oddający ideę pojęć ;-)

--
DUILIO

"Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz."

Kat

"Życie jest zbyt poważne, żeby je brać na serio".
Ja ;-)

"King Crimson"....i cała reszta.

 
09-12-08 18:37  Odp: [Pytanie] Makieta, diorama - definicje pojęć
PD 



Na Forum:
Galerie - 25
 

Jac.- A makieta kolejowa? :o) - to najczęściej używane dla niej określenie na niemal każdym forum "kolejarskim"...

Makieta oddaje w modelu chyba możliwie najwięcej - w tym często nawet funkcję (więc i ruch) oryginału (właśnie tu pasowałaby makieta kolejowa).
Diorama (z definicji i historii) ma maskowane płaskie tło imitujące najdalsze plany (i tu mieściłyby się redukcyjne makiety modelarskie -ale właśnie z tłem). Równie dobrze może składać się tylko z modeli sylwetkowych. Modelarze redukcyjni (więc twórcy raczej nie bardzo dynamicznych modeli) używają jednak wspomnianego określenia niezależnie od tego, czy ma tło, czy nie - dla każdego układu: model+ z waloryzowana podstawka.

Przypomina mi się w tym kontekście odpowiedź prof. Miodka na pytanie o odmianę nazw miejscowości (Głuchołazy - ale do Głuchołaz? - czy do Głuchołazów?) - "Należy używać takiej, jaką uznają za poprawną najbardziej zainteresowani - czyli mieszkańcy Głuchołaz.

A z co nami - zainteresowanymi modelarzami...?
Zastanawiam się też, dlaczego żadna polska strona modelarska nie ma słownika na przykład z tymi hasłami...

PD

MODELmaniak.pl - strona wrocławskich modelarni
- strona MODELmaniak.pl na FB


Post zmieniony (09-12-08 18:52)

 
10-12-08 00:28  Odp: [Dyskusja] Makieta, diorama - definicje pojęć
mario1970   



a makieta latająca na uwięzi , lub zdalnie sterowana ?? i do tego jest to najczęściej na swój sposób model redukcyjny ( bo w jakimś stopniu jest redukcją , czyli oddaniem oryginału w miniaturze ?

Sorry zapętlamy się. Niech zostanie jak jest szkoda czasu na to

--



 
11-12-08 13:41  Odp: [Dyskusja] Makieta, diorama - definicje pojęć
PD 



Na Forum:
Galerie - 25
 

mario1970 - myślę, że nie tylko nie zapętlamy się, ale właśnie w ten sposób dochodzimy do celu.
Sądzę, że warto takie właśnie wątpliwe kwestie wyjaśniać, bo fachowcy powinni przecież wyrażać się fachowo! Czy nie irytuje Cię podobny przykład, gdy prezenter telewizji publicznej używa słowa "bynajmniej" w znaczeniu "co najmniej" a pewien nauczyciel twierdzi, że "rok świetlny" to jednostka czasu? (przykłady jak najbardziej prawdziwe i "nausznie zasłyszane").
W technice - bo my przecież zajmujemy sie miniaturową techniką - trzeba wyrażać się ściśle ( = technicznie) a w tym celu trzeba też ściśle rozumieć definicje.
W naszym przypadku trudno jednak mówić o ścisłej (i powszechnej) definicji omawianych pojęć w zakresie modelarskim.
Śledząc posty w tym wątku, możesz zauważyć, że nie wszyscy (włącznie ze mną) używali do tej pory tego słowa w jednym, określonym znaczeniu - dlatego warto rozmawiać i pracować nad zmianą tej sytuacji, tak samo, jak np. nad poprawą ortografii zdecydowanej większości nastoletnich internautów.
Niech więc nie zostaje tak, jak jest - "bynajmniej" wśród konradusowych modelarzy! ;o)

Pozdrawiam
PD

--

MODELmaniak.pl - strona wrocławskich modelarni
- strona MODELmaniak.pl na FB


Post zmieniony (11-12-08 13:56)

 
11-12-08 16:35  Odp: [Dyskusja] Makieta, diorama - definicje pojęć
mario1970   

A dla mnie to dalej szkoda czasu . Posklejać wolę. Ale wpadnę zobaczyć jak się akcja rozwinie .

--



 
11-12-08 19:15  Odp: [Dyskusja] Makieta, diorama - definicje pojęć
Monster sQbee   

Na Wiejską Panowie na Wiejską (widze, że na tym Forum jest świetny narybek)

 
11-12-08 20:32  Odp: [Dyskusja] Makieta, diorama - definicje pojęć
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

Monster, kolejny raz dzisiaj wyrażasz swoje uszczypliwe uwagi pod adresem tego Forum. Jak tak bardzo ono Tobie nie pasuje , to przecież za karę nikt Ciebie tutaj nie trzyma.

 
11-12-08 21:35  Odp: [Dyskusja] Makieta, diorama - definicje pojęć
Jac 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

PD - płonący samolot, tonący state i rozpaczający rozbitkowie -pełna dynamika i ekspresja - dla mnie (pdkreślam - to MOJE zdanie) - diorama. Dwodzec kolejowy z figurkami (statystów ?) i pociągiem, to tylko makieta. Zresztą widziałeś makietę (a może dioramę - w zależności od stanu "zaawansowania")) Wichury we Wrocławiu - może on się wypowie ? ;-)
Nie twierdzę, że mam rację, ale dla mnie diorama to jakby kadr chwili, a makieta to stan często możliwy, ale standardowy.
To taki mój prywatny przyczynek do dyskusji.
Pozdrawiam.

--
DUILIO

"Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz."

Kat

"Życie jest zbyt poważne, żeby je brać na serio".
Ja ;-)

"King Crimson"....i cała reszta.

 
11-12-08 22:12  Odp: [Dyskusja] Makieta, diorama - definicje pojęć
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Jac.: diorama to makieta z tłem, jak już pisał PD. Tło, zwłaszcza jeśli jest fotografią (bądź rysunkiem itp. o fotograficznej dokładności ;-)) zrobioną w odpowiednio dynamicznej chwili, tym bardziej pomaga.
Cóż, definicje stricte encyklopedyczne bądź ustawowe często kłócą się ze zdrowym rozsądkiem. Np. wg kodeksu drogowego tramwaj nie jest pojazdem silnikowym...

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
11-12-08 23:33  Odp: [Dyskusja] Makieta, diorama - definicje pojęć
wichura3 

 

Nie gmatwając w żadne definicje ,ja sobie wytłumaczyłem to tak ;
Panorama ( najlepiej obrazuje to Racławicka); odpowiednio przygotowana sceneria jako podłoże plus realistycznie namalowane tło, z zachowaniem skali, będące niejako kontynuacją scenerii ułożonej na podłożu.
Diorama (czyli martwa natura) ;nieduża scenka przedstawiająca jakąś sytuacje lub przedmiot. np samolot na trawie lub czołg w rowie , albo piechota w okopie
Makieta ; duża sceneria na, przystosowana do wykorzystania elementów ruchomych.
Najlepiej obrazują to makiety kolejowe. to co było we Wrocławiu to był moduł czyli wycinek makiety

 
12-12-08 14:56  Odp: [Dyskusja] Makieta, diorama - definicje pojęć
PapaSmurf   

Z przytoczonych tutaj definicji słowa makieta wynika, że jest to pojęcie bardzo obszerne. Każdy model to makieta, ale nie każda makieta jest modelem. Bo makieta to coś co imituje rzeczywisty przedmiot, czy zespół przedmiotów, ale niekoniecznie z zachowaniem dokładnych proporcji, szczegółów czy działania. Coś co ma nasuwać skojarzenie z rzeczywistym, istniejącym obiektem lub sytuacją. Moim zdaniem modelarze kolejowi poprawnie nazywają swoje dzieła makietami, bo one imitują rzeczywistą kolej, ale niekoniecznie wiernie naśladują ją w każdym aspekcie. Podobnie np. makiety samolotów na uwięzi, też trudno nazwać modelami, bo nie istnieją rzeczywiste samoloty sterowane w taki właśnie sposób.
Pojęcie diorama rozumiem jako przedstawienie w określonej skali, z zachowaniem szczegołów jakiejś historycznej sytuacji, która jest odpowiednio udokumentowana. Taka rekostrukcja historyczna w skali. Rzecz w tym, że spotyka się dioramy, na których przedstawiona sytuacja jest zmyślona przez modelarza, z zachowaniem realiów historycznym, a diorama jest właściwie miejscem atrakcyjnego przedstawienia modelu lub kilku modeli. Wtedy taka diorama powinna wg mnie być zaliczona do makiet.
Dyskusja jest potrzebna bo jak widać, to co modelarz to inne zdanie na temat tak powszechnych modelarskich pojęć.

Pozdrawiam

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024