FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
07-12-08 22:18  [Dyskusja] Makieta, diorama - definicje pojęć
PD 



Na Forum:
Galerie - 25
 

Witam

Wydawało mi się, że nie tylko modelarze potrafią odróżniać "makiety" (pojazdów, architektoniczne, itd) od "dioram" (np. z II WŚ, kolejowych, etc.), ale przetrząsając sieć www w poszukiwaniu pasujących do naszej branży definicji tych pojęć - mocno się zawiodłem...

Czy znacie źródła słownikowe dotyczące pojęć określonych w temacie, na które możnaby powołać się w kontekście modelarskim i moglibyście je tu zacytować?

Pozdrawiam
PD

PS: Pozwoliłem sobie zamieścić tę prośbę w głównym dziale, ponieważ dotyczy ona jak najbardziej modelarstwa kartonowego, a przy tym są to terminy częstokroć mylone - i to nie tylko przez młodych adeptów miniaturowej techniki, ale nawet przez tłumaczy dużych wydawnictw w Polsce. Jeśli mimo to moderatorzy uznają, że należy się tu inny "przydział" - przepraszam i proszę o przesunięcie wątku.

MODELmaniak.pl - strona wrocławskich modelarni
- strona MODELmaniak.pl na FB


Post zmieniony (09-12-08 18:54)

 
07-12-08 22:35  Odp: [Pytanie] Makieta, diorama - definicje pojęć
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

W Słowniku Jezyka Polskiego nie ma nic? zajrzalbym ale akurat nie mam pod reką

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 
07-12-08 23:13  Odp: [Pytanie] Makieta, diorama - definicje pojęć
PD 



Na Forum:
Galerie - 25
 

Korsarz

Słownik języka polskiego PWN podaje:

diorama
1. «obraz malowany na przezroczystej tkaninie lub matowym szkle z obu stron, dający złudzenie trójwymiarowości»
2. «konstrukcja, której plan pierwszy stanowi makieta plastyczna, plan dalszy – malowidło lub powiększona fotografia»

makieta
1. «model czegoś wykonany w zmniejszonej skali»
2. «fragment dekoracji teatralnej lub filmowej imitujący autentyczny przedmiot lub budowlę»
3. «plan układu graficznego poszczególnych kolumn czasopisma, książki lub innego druku»

Wikipedia twierdzi że diorama to rodzaj makiety modelarskiej ( videhttp://pl.wikipedia.org/wiki/Diorama), ale ilustracje podpisuje już niekonsekwentnie, używając obu pojęć na zmianę - odwrotnie (vide: http://pl.wikipedia.org/wiki/Modelarstwo_redukcyjne).

PD

MODELmaniak.pl - strona wrocławskich modelarni
- strona MODELmaniak.pl na FB


Post zmieniony (09-12-08 09:23)

 
07-12-08 23:41  Odp: [Pytanie] Makieta, diorama - definicje pojęć
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

Skoro słownik tak podaje to widocznie jest tak jak podaje, a wikipedia nie jest najmądrzejsza.
Dla mnie makieta to inaczej poprostu model, a dioram to scenka sytuacyjna przedstawiajaca coś. Czyli że np na dioramce może być makieta. Ale jak używam pojęć zamiennie to itak chyba każdy wie o co chodzi i nie ma to az takiego wielkiego znaczenia...
Bo tak- mowimy ze jest np makieta kolejowa albo diorama kolejowa, ale nie powiemy że czołg z kartonu w 1/25 to diorama, tylko makieta jesli już.
To tak na chłopski rozum ;) A jeśli bardzo zależy ci na rozgraniczaniu pojęć , to nic, tylo zaufac słownikowi, który powinien być najmądrzejszy

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 
08-12-08 00:16  Odp: [Pytanie] Makieta, diorama - definicje pojęć
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Witam!

Wg tego co napisał PD:

"diorama
(...)
2. «konstrukcja, której plan pierwszy stanowi makieta plastyczna, plan dalszy – malowidło lub powiększona fotografia»

makieta
(...)
2. «fragment dekoracji teatralnej lub filmowej imitujący autentyczny przedmiot lub budowlę»"

Wg mnie zostało to napisane dosyć jasno - przynajmniej na moje rozumowanie :)

Otóż - jeśli zrobimy sobie model (czołg, pojazd, samolot czy cokolwiek innego) i zrobimy sobie do niego podstawkę wraz z tłem - ale uwaga - ta ma być w wersji 2D - wydrukowanej, namalowanej to to będzie właśnie diorama :) natomiast jeśli ta podstawka, czy nawet tło zostanie uplastycznione - czyli dorobimy murki, domki, drzewa i tym podobne elementy, to wtedy będzie to już makieta. :)

I podobnie ma się rzecz z konkursami modelarskimi - dioramy powinny być oceniane w innej kategorii niż makiety, gdyż te ostatnie stanowią jakoby integralną cześć modelarską (można tu by się sprzeczać, gdy np. diorama zawiera np. 10 czołgów). A rzeczone 'tło' jak i 'podstawka' jest tylko ozdobnikiem mającym na celu wyeksponowanie i pokazanie atutów modelu.

Co do źródeł faktograficznych - w ogóle nie polegałbym na wikipedii - traktuję ją jako swoistą ciekawostkę - trudno poddać weryfikacji podane tam fakty oraz źródło ich pochodzenia. To natomiast zapewnia i gwarantuje słownik PWN.

Pozdrawiam, Jurek

 
08-12-08 02:26  No Subject
PD 



Na Forum:
Galerie - 25
 

Czy można np. przyjąć, jako prawdziwe, takie określenia?

Model - zwykle uproszczona (w różnym stopniu), najczęściej przeskalowana kopia (pomniejszona lub powiększona – często za względów ekonomicznych) określonego obiektu rzeczywistego lub projektowanego, zrealizowana dla określonego celu (wizualizacji, testów, badań, dekoracji, etc.).

Model redukcyjny – stosunkowo wiernie odtworzony model określonego, pojedynczego obiektu, o zmniejszonej w stosunku do oryginału skali, ilości detali i/lub funkcji. Najczęściej mający charakter statyczny, kolekcjonerski, poglądowy, czasem przekrojowy (np. kartonowy model redukcyjny parowozu)

Makieta – możliwie najwierniej przedstawiony model redukcyjny danego obiektu lub zespołu współdziałających obiektów przestrzennych, z zachowaniem proporcji, istotnych detali, kolorów i funkcji oryginału (np. latająca makieta samolotu oraz modułowa makieta kolejowa)

Diorama – jeden lub kilka modeli, modeli redukcyjnych lub makiet, uzupełnionych dodatkowymi elementami drugoplanowymi (sztafażem), przedstawione na określonym fragmencie powierzchni, ograniczonej płaskim tłem na części boków podstawy )

Panorama - rodzaj makiety modelarskio-plastycznej, z płaskim tłem zamkniętym w pierścieniu, oglądana z wnętrza (np. Panorama Racławicka)

Sztafaż – dodatkowe modele poboczne, uwypuklające elementy pierwszoplanowe, harmonizujące kompozycję i uwypuklające płaskie tło dioram i panoram.

Co należałoby w tych definicjach uściślić?

MODELmaniak.pl - strona wrocławskich modelarni
- strona MODELmaniak.pl na FB


Post zmieniony (08-12-08 09:54)

 
08-12-08 04:12  Odp: [Pytanie] Makieta, diorama - definicje pojęć
PD 



Na Forum:
Galerie - 25
 

Panowie - nie jestem w żadnym wypadku zwolennikiem bezmyślnego cytowania za jakimkolwiek słownikiem (szczególnie za Wikipedią), bo również i PWN należy brać z rozwagą - np. hasło bateria
1. «źródło prądu elektrycznego używane np. w latarkach»
2. (...)
Czy pierwsze znaczenie (zwróćcie uwagę na liczbę pojedynczą) nie jest (co nie zostało nigdzie zaznaczone) potocznym określeniem tego, co większość techników nazywa ogniwem?

Darujcie mi - nie jestem szczególnym purystą w języku potocznym, ale w tekstach branżowych (bo takiej właśnie sytuacji ten post dotyczy) chciałbym mieć pewność, że każdy fachowiec będzie miał "tak za tak, nie za nie - bez światłocienia" - że zacytuję Norwida... ;o)

À propos Wikipedii - może owocem tej dyskusji stanie się stosowne "modelarskie" uzupełnienie znaczeń tych definicji - w tej (jak by o niej nie mówić) popularnej e-encyklopedii...? :o)

Pozdrawiam
PD

--
MODELmaniak.pl - strona wrocławskich modelarni
- strona MODELmaniak.pl na FB

 
08-12-08 10:06  Odp: [Pytanie] Makieta, diorama - definicje pojęć
Edekyogi 

 

Co do baterii. W moich bardzo dawnych szkolnych czasach na fizyce odróżniano baterię od ogniwa w ten sposób, że pojedyńcze to "ogniwo" a jak kilka połaczonych to "bateria ogniw". Czyli popularny "paluszek" to "ogniwo" a "bateria płaska - z trzech ogniw" - to "bateria". Wybaczcie jeśli zapultałem.

 
08-12-08 17:43  Odp: [Pytanie] Makieta, diorama - definicje pojęć
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

O kurcze, jak mamy tak dociekać,to ja wymiękam ;)

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 
08-12-08 18:22  Odp: [Pytanie] Makieta, diorama - definicje pojęć
PD 



Na Forum:
Galerie - 25
 

Korsarz - nie bądź balon i nie pękaj! ;oD
Próbuję tu tylko - z Waszą pomocą - ustalić, czy używane "w moich stronach" pojęcia, mają solidne podstawy, zanim nasmaruję coś bez sensu jakieś15 tysięcy razy ;o)
Swoją drogą, to przecież nie jedyne określenia z techniki, których znaczenie potoczne uległo zmianie na skutek powszechnego a nieprawidłowego uż ywania (że wspomnę jeszcze np. "wagę"...).
Edekyogi - dobrze mówisz - żeby tak wszyscy to rozróżniali... ;o)

Pozdrowienia!
PD

--
MODELmaniak.pl - strona wrocławskich modelarni
- strona MODELmaniak.pl na FB

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024