FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
03-09-08 10:20  Akcesoria do modeli - nie tylko plastikowych - nowość !
Piterpanzer 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 9

Witam i od razu zwracam się z prośbą do Moderatorów o pozostawienie wątku w Dziale Głównym przez kilka dni .

Chciałbym zapytać Kolegów , czy bylibyście zainteresowani zakupem i użyciem do budowy waloryzowanych modeli kartonowych plastikowych elementów takich jak koła , gąsienice , beczki , figurki , etc .Cena może okazać się konkurencyjna w stosunku do laserowo wycinanych elemntów , jakość no cóż , oceńcie sami.
Koła do tygrysa I i sturmtigera z wahaczami i ośką .
(Po przerobieniu i wstawieniu odpowiednich tulei dystansowych oraz wymianie wahaczy można zastosować do King Tigera , Jagdtigera i późnej Pantery)






A to juz bardziej hard core`owa sprawa , zapowiedź na najbliższą przyszłość , metalowe tracki w wersji wczesnej . Cena jeszcze nieznana .


Pozdrawiam i zapraszam 1-25 SCALE ARMOR FORUM oraz akcesoria i modele pancerne
PITERPANZER



Post zmieniony (03-09-08 11:12)

 
03-09-08 10:37  Odp: Akcesoria do modeli - nie tylko plastikowych - nowość !
Homik 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

A czy to jest jeszcze modelarstwo kartonowe ?

--
-----------------------------------------------------------------------
http://www.facebook.com/WAKpl

 
03-09-08 10:57  Odp: Akcesoria do modeli - nie tylko plastikowych - nowość !
Piterpanzer 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 9

Homiku , a czy dodatki do kartonów są modelarstwem kartonowym ?
Ile procent kartonu powinno być w modelu żeby został kartonowy ?
A cjanoakrylowanie elemntów z późniejszym szlifowaniem ? Doprowadzamy karton do konsystencji podobnej do plastiku i obrabiamy podobnie jak plastik . W końcu są także ci , którzy bazują na kartonówkach by budować modele używając różnych materiałów .
Poza tym takie elementy dają powtarzalność . Ot i zrobiliśmy sobie off topic .

--

Pozdrawiam i zapraszam 1-25 SCALE ARMOR FORUM oraz akcesoria i modele pancerne
PITERPANZER



Post zmieniony (03-09-08 11:12)

 
03-09-08 11:02  Odp: Akcesoria do modeli - nie tylko plastikowych - nowość !
PiterATS 

Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Te koła i gąsienice to piękna sprawa. Jestem jak najbardziej ZA. Zresztą rozmawialiśmy już na ten temat na GG i znasz moje zdanie.

P.S. Jeśli gąski do Tigera będą kosztować tyle ile powiedział mi Piterpanzer, myślę, że laserówki, przynajmniej w tym przypadku, tracą dla mnie sens istnienia:-D

--



Post zmieniony (03-09-08 11:27)

 
03-09-08 11:16  Odp: Akcesoria do modeli - nie tylko plastikowych - nowość !
Jac 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Świetny pomysł - nie kleiłem pancerki, bo wymiękałem przy kołach i gąsienicach, ale teraz ......... ;-)

--
DUILIO

"Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz."

Kat

"Życie jest zbyt poważne, żeby je brać na serio".
Ja ;-)

"King Crimson"....i cała reszta.

 
03-09-08 11:59  Odp: Akcesoria do modeli - nie tylko plastikowych - nowość !
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Bo kartonową pancerke trzeba "czuć";-) Cały kunszt pancerniaka kartonowego to umiejętność wykonania z kartonu podwozia - zarówno kół jak i gąsienic:-)

A nowość - jak każda - będą na nią chętni na pewno. Mnie to osobiście nie dotyczy, ja staram sie budować modele kartonowe. I może to długo trwać - w końcu największa frajda z samego procesu sklejania:-)

Pozdrawiam

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
03-09-08 12:00  Odp: Akcesoria do modeli - nie tylko plastikowych - nowość !
Norvik 
moderator




Na Forum:
Galerie - 25


 - 1

Jestem całym sercem za. Kartonowi ortodoksi nie muszą wcale z tego korzystać, a mam wrażenie, ze ci, którzy dotychczas unikali pancerki ze względu na żmudność prac przy podwoziu, teraz chętniej wezmą się za takie modele. Ja sklejam dla siebie i liczy się dla mnie efekt i zabawa, a nie "kartonowość". Czasami mam depresję ślęcząc nad kółkami i gąskami i chętnie bym z tego uczucia zrezygnował :)

--
pozdrawiam

Norvik

-----------------------------------
Na warsztacie MIM-104B Patriot z Answeru

 
03-09-08 17:00  Odp: Akcesoria do modeli - nie tylko plastikowych - nowość !
Piterpanzer 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 9

Dziękuję Kolegom za wyważone uwagi i wpisy .
Właśnie to jest piękne , że o jak by nie patrzeć dwuznacznych dla kartonu dodatkach potrafimy rozmawiać spokojnie. Dla Stuga liczy się radość sklejania , nawet długiego ,dla kogoś innego powtarzalność elementu , niekoniecznie kartonowego ,dla innego oszczędność czasu w budowie serii modeli np z rodziny pz III, IV czy tygrysów . Mam świadomość , że takie niekartonowe dodatki będą budzić u jednych emocje czy to ze względu na kartonową wiarę czy to ze względu na ryzyko utraty rynku dla laserowych dodatków , kto inny z nich skorzysta ,a tak czy inaczej nie zawojują rynku , tak jak tego nie zrobiły laserowo cięte gąsienice czy elementy fototrawione .

--
Pozdrawiam i zapraszam 1-25 SCALE ARMOR FORUM oraz akcesoria i modele pancerne
PITERPANZER

 
03-09-08 17:08  Odp: Akcesoria do modeli - nie tylko plastikowych - nowość !
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Dodam jeszcze, że ogólnie rzecz biorąc dodatki zaprezentowane przez Piterpanzera wyglądają bardzo efektownie i co wazne, są wykonane na wysokim poziomie - co nie zawsze udawało się producentom podobnych elementów drewnianych lub wycinanych laserowo:-)

Im większy wybór mozliwości - tym lepiej. I o to chodzi:-)

Pozdrawiam

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
03-09-08 18:42  Odp: Akcesoria do modeli - nie tylko plastikowych - nowość !
MarekB 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 2
 

Jak dla mnie gąski wygladają zachęcająco ;] a jeśli cena będzie konkurencyjna to z pewnością wybiorę plastiki

--
*********
5914289

PROJEKT WŁASNY
Maz-537G + naczepa MAZ/ChMZAP-5247G
Niemiecka wyrzutnia rakiet NEBELWERFER
Rosyjski pojazd inżynieryjny BAT-M
Polski lekki czołg ANDERS
AMERYKAŃSKI CIĄGNIK M4 + LONG TOM

 
03-09-08 21:52  Odp: Akcesoria do modeli - nie tylko plastikowych - nowość !
tofiki 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 10
 

Koa mogą być ale gąskm troche za sztucznie wyglądają lepsze kartonowe. Metalowe zdecydowanie nie nadaja sie do kartonu.

 
04-09-08 10:34  Odp: Akcesoria do modeli - nie tylko plastikowych - nowość !
Baki 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

witam panowie generalnie buduje RC ale kartony to moja pasja jeszcze z dzieciństwa i do tej pory lubie czasem coś wydłubać z kartonu zamiast z balsy. W świecie kartonu zaczyna dziać sie podobnie jak w modelach samolotów RC. Kończą się ludzie którzy budują a powstaje rzesza "kupowaczy" gotowych modeli. Uwarzam że modelarstwo kartonowe powinno zostać modelarstwem kartonowym jak będziecie sobie tak upraszczać robote to za pare lat wasze modele będzie można budowac podobnie jak te zabawki w kinder niespodziance. A w modelarstwie chyba nie o to chodzi.

--

 
04-09-08 10:57  Odp: Akcesoria do modeli - nie tylko plastikowych - nowość !
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Baki - o co chodzi w modelarstwie, na to każdy modelarz sam sobie odpowiada . Do tej pory rozmowa była wywazona, bez ekstremistów z żadnej strony. Po co wsadzasz kij w mrowicho?? Chcesz kleić to klej, kupować to kupuj, ale nie deprecjonuj postaw innych niż Twoja.

--

Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

Post zmieniony (04-09-08 10:58)

 
04-09-08 11:15  Odp: Akcesoria do modeli - nie tylko plastikowych - nowość !
siedem   

W trące swoje trzy grosze. Podobnie jak kolega Jac. dotychczas nie sklejałem pancerki, właśnie ze względu na mozolną pracę z gąsienicami. Dysponując plastikowymi gąsienicami na pewno się na jakiś czołg skusze.
Dla mnie to jest modelarstwo, które sprawia mi przyjemność i nie ma to dla mnie znaczenia czy modelarstwo jest kartonowe w 100% czy w 80%.

--
--
Pozdrawiam Marcin

 
04-09-08 13:44  Odp: Akcesoria do modeli - nie tylko plastikowych - nowość !
Grzesio   

Podpisuję się pod tym obydwiema ręcamy - jest z kartonu wiele fajnych modeli czołgów, które chętnie bym sobie popełnił - ale jak pomyślałem o dłubaniu kół, a zwłaszcza gąsienic, to mi ochota z miejsca przechodziła...

Pzdr

Grzesiu

 
04-09-08 14:10  Odp: Akcesoria do modeli - nie tylko plastikowych - nowość !
Raduss 



Na Forum:
Galerie - 2


 - 8

Łosiu, gdzie Ty widzisz ten kij ? ;-) To raczej Twoje słowa są ostrzejsze niż wpis Baki.
Mam podobne zdanie do Baki. Wszystko jest dla ludzi ale z umiarem. Kto chce może stosować całe gotowe elementy , kto nie ,to na razie tego nie musi. Jak będzie za 10 lat ? Czy będą jeszcze tradycyjne wycinanki ? Się zobaczy. ;-)
Cała sztuka w kartonowym modelarstwie jest w tej przyjemności samodzielnego tworzenia (wycinania, formowania, klejenia itd) elementów modelu. Nawet tych uciążliwych elementów jak koła, gąsienice i inne drobności . Dla mnie nie ma znaczenia czy gotowe akcesoria są fototrawione, cięte laserem czy odlane z plastiku lub metalu, dla MNIE zastosowanie tych gotowców nie daje satysfakcji . Jak chciał bym składać model z elementów to nadal pozostał bym przy plastikach. Wyjątkiem w tej regule są owiewki kabin i metalowe skomplikowane anteny i siatki.
Zapewne kartonowy gąski wyglądają gorzej, ale zrobiłem je samodzielnie.
To moje zdanie w tym temacie inni mogą mieć odmienne. Skoro te akcesoria powstają to znaczy, że jest na nie zapotrzebowanie.

--


 
04-09-08 14:49  Odp: Akcesoria do modeli - nie tylko plastikowych - nowość !
Baki 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
 

Ja wyraziłem tylko swoje zdanie bo chyba po to jest forum. Nikomu niczego nie narzucam tyle tylko że we wszystkim nalezy zachować umiar i wg mnie model kartonowy jak nazwa mówi powinien być kartonowy. No i sama sztuka budowania powinna pozostać sztuką. Nie można sprowadzić modelarstwa kartonowego do kinder niespodzianki. Oczywiscie to wasza sprawa jak chcecie budowac model czy robic samodzielnie czy używać gotowców.Mozna pójść na jeszcze większą łatwizne i po prostu kupić model gotowy.

 
04-09-08 15:38  Odp: Akcesoria do modeli - nie tylko plastikowych - nowość !
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Porównanie do jajka niespodzianki powiedziałbym że nie sprawia wrażenia zbyt pozytywnego :-) Gdyby ktoś mi wprost powiedział że to co robie to zaprzeczenie sensu modelarstwa i sprowadził porównując do tak infantylnych rzeczy to bym się obrazil :-)

Sorry jak źle Ciebie zrozumiałem, jakiś przewrażliwiony ostatnio jestem...

--
Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

 
04-09-08 16:46  Odp: Akcesoria do modeli - nie tylko plastikowych - nowość !
Frytek 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Baki - masz rację - akurat ja , chcąc mieć sklejony czołg - chętnie kupiłbym go gotowego :D
Jestem okrętowcem , i tu staram się przykładać dużą uwagę sklejając model. Ale czasami na półce chciałbym mieć samolot , czy czołg . Samolot nie jest trudny - więc mam kilka latadeł . Lecz oglądając czołg dostaję gęsiej skórki widząc pojedyncze ogniwa gąsienic , która składa się jeszcze z kilku części ....
Czołg chętnie skleiłbym jako odskocznię od okrętu . I ja osobiście chętnie kupię takie gotowe gąsienice ( bo koła jakoś skleję :P )
Co do gotowych elementów powiem tak - jeżeli kleję model , by widac było ,że jest on kartonowy - staram się gotowców albo nie używać , albo używać tylko takie , które z kartonu wpływałyby na słabszą wizualność modelu . Jeżeli kleję model , by go postawić na półce jako zabawkę - wykorzystuję dodatki na maxa . I tyle ... Pozdrawiam !! Frytosław :)

--
___________________________
Mam ręce w kieszeniach , a kieszenie jak ocean....

 
04-09-08 23:02  Odp: Akcesoria do modeli - nie tylko plastikowych - nowość !
Kwiatek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 5

Panowie, ale można robić i gąski w postaci taśmy, co przy odpowiednim uplastycznieniu daje świetne efekty [bodaj Sturmtiger wykonany przez Maria].

--
Malowaniu modeli mówię głośne TAK ;-)

Zakończone: T-40, Przodek
Nowe: T-26, Monitor "Warszawa"

 
05-09-08 00:47  Odp: Akcesoria do modeli - nie tylko plastikowych - nowość !
szad 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 5
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Jeśli kleimy dla siebie to sądzę, że wybór materiałów jest dowolny. W końcu modelarstwo kartonowe zaczyna się od kupienia gotowej, zaprojektowanej wycinanki, a nie od własnoręcznego wyprodukowania papieru.
Jeśli ambicje sięgają dalej / konkursy / to materiały muszą spełniać warunki dopuszczenia przez organizatora.
I tu właśnie stajemy przed wyborem. Cel określa środki.
A pytanie gdzie kończy się modelarstwo kartonowe a gdzie zaczyna inne pozostaje nierozstrzygnięte.
Sam jestem tylko sklejaczem. a modelarzem jest ten co sobie zaprojektuj i wykona projekt. To On dokonuje wyboru z czego wykonać model. My wprowadzamy czasem ekstremalne modyfikacje./ walorka /
Więc oferta ułatwiwń w pracy jest dopuszczalna a ich wyboru dokonyjemy my.

Osobiści ubolewam nad brakiem różnych wzorów bieżników do kół ciężarówek.
Muszę je dziargać osobiście.

Pozdrawiam SZAD

--

 
05-09-08 07:30  Odp: Akcesoria do modeli - nie tylko plastikowych - nowość !
Jac 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Znaczy się, jak skończę kanonierkę, to będę modelarz ;-)

--
DUILIO

"Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz."

Kat

"Życie jest zbyt poważne, żeby je brać na serio".
Ja ;-)

"King Crimson"....i cała reszta.

 
05-09-08 09:52  Odp: Akcesoria do modeli - nie tylko plastikowych - nowość !
PiterATS 

Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Widzę, że wywiązała się ciekawa dyskusja, gdzie kończy się forma i definicja modelu kartonowego jako takiego. Ale to samo było kiedyś w modelach plastikowych. Dziś to, że prawie wszystkie modele są plastikowo-żywiczno-metalowe nikogo nie dziwi, a kiedyś stosowanie blach i żywic budziło wiele kontrowersji. To samo jest w kartonach. Trzeba się po prostu przyzwyczaić do rozwoju ryku i wprowadzania nowych dodatków. Kto chce ten kupi, przymusu nie ma.

--

 
05-09-08 11:06  Odp: Akcesoria do modeli - nie tylko plastikowych - nowość !
Norvik 
moderator




Na Forum:
Galerie - 25


 - 1

Ciekawe dlaczego plastikowa gąska jest be, a antena z drutu lub szyba z plexigasu są ok. Model wykonany w całości z papieru nigdy nie odda oryginału, a o to chyba chodzi w modelarstwie (oprócz dobrej zabawy, oczywiście).
Piterpanzer zapytał tylko czy byliby chętni na takie dodatki, a więc wszyscy niezadowoleni wypowiadają się chyba offtopic...

--
pozdrawiam

Norvik

-----------------------------------
Na warsztacie MIM-104B Patriot z Answeru

 
05-09-08 11:59  Odp: Akcesoria do modeli - nie tylko plastikowych - nowość !
Raduss 



Na Forum:
Galerie - 2


 - 8

Dlatego, że cienkiej antenki lub szybki z papieru nie zrobię, a koła , gąski , o szkielecie modelu nie wspominając, tak.
Powinieneś też dopisać że według Ciebie o to chodzi w modelarstwie.
Ilu modelarzy (sklejaczy) tyle poglądów na to hobby. ;-)
Piterpanzer pyta czy są zainteresowani zakupem tych dodatków, więc interesują go pewnie różne głosy, bo w ten sposób sonduje rynek. Obraz nie jest pełny bez wszystkich barw, tych czarnych również.
Ale to przecież offtopic więc milczę . Zapomniałem, że forum nie jest dyskusyjne.

--


 
05-09-08 12:22  Odp: Akcesoria do modeli - nie tylko plastikowych - nowość !
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Bez przesady. Nie widzę tutaj niezadowolonych z faktu powstania dodatków, o których mowa, więc nie sugeruj, że ktoś pisze nie na temat. Piter zapytał, co o tym sądzimy, więc kto chce, wyraża swoje zdanie. Zwyczajna spokojna dyskusja.

Natomiast tych porównań nie rozumiem. Dla mnie różnica jest bardzo istotna - z papieru NIE DA SIĘ zrobić anteny o przekroju dziesiątek części milimetra, tak samo z papieru nie zrobisz przezroczystej owiewki czy szybek wizjerów. Natomiast koła i gąski MOŻNA wykonać kartonowe i to wcale nie jest trudne, tylko pracochłonne:-) Ludzie, którzy kleją niesamowicie drobne i powtarzalne elementy np. w okrętach, szczególnie dużych, nie powinni mieć problemu z wykonaniem gąsienic z pojedynczych ogniw.... teoretycznie. Ja też nie powinienem mieć niby większego kłopotu z wykonaniem kilkunastu czy kilkudziesięciu działek przeciwlotniczych na pancerniku... Ale nie kleję okrętów, chociaż mi się podobają i chętnie bym chciał mieć jeden czy dwa na półce (chociaż akurat mam kilka, ale lekko zdezelowane:-)).

Mnie nie interesuje, kto co uważa za modelarstwo. Gorzej, gdy próbuje swoje zdanie narzucać innym. Każdy ma prawo do własnego zdania i niech tak pozostanie. Dla mnie osobiście w modelarstwie najbardziej liczy się fakt samodzielnego wykonania elementów i wynikająca z tego satysfakcja. Nawet taka antena musi być wykonana samodzielnie na podstawie szablonu. Jednocześnie nie neguję metod stosowanych przez innych - niech sobie robią co chcą. W każdym razie, gdy zobaczę np. dwa te same modele , z których jeden jest naszpikowany dodatkami wszelkiego typu, a drugi wykonany w standardzie (oba na podobnym poziomie) to wyżej cenię wykonawcę tego drugiego. Tak mam i już:-). Można wykonać model z wszystkimi super-hiper-gotowcami, ale efekt finalny (gotowy model) obnaży wszelkie braki w warsztacie. Ktoś się może rzucić na te koła i gąsienice, a okaże się, że nie umie poprawnie skleić prostopadłościanu.

Konkursy to jest inna kwestia. Teraz w ramach tzw. marketingu, Wydawcy wpisują w instrukcji znamienną frazę "w modelu można/zaleca się wykorzystać drewniane/metalowe/wycinane laserowo elementy". Nie było by w tym nic zdrożnego gdyby nie fakt, że na konkursie w klasie standard dopuszczalne jest tylko to, co jest wypisane w instrukcji modelu. Paranoja.

Wiadomo, że wszystko ewoluuje. Czas leci, ludzie i przyzwyczajenia się zmieniają. Tyle tylko, że są pewne granice. Materiał, jakim jest karton ma swoje ograniczenia. Takie dodatki nie są przekroczeniem tej granicy - powodują tylko jej ominięcie.

Kto chce mieć modele kartonowo-plastykowo-metalowe, niech je robi - nikomu nic do tego. Zainteresowani tematem modelarze docenią kunszt kolegi, bez względu na materiał. Jeśli tylko gotowce nie będą miały na celu zamaskowywanie własnych błędów (podobnie jak szpachlowanie czy malowanie) to nie widzę w tym nic złego.

Ze swojej strony dodam tylko, że mój protest wzbudziłoby zmuszenie mnie przez projektanta i Wydawcę do zakupu takich gotowych elementów - bo nie byłoby ich wyrysowanych w modelu. Mam nadzieję, że na taki chory pomysł nikt nie wpadnie:-)

Także pozdrawiam wszystkich ortodoksów, jak i hołdujących nowej modzie:-) Nikt nie jest ani lepszy, ani gorszy. To się nazywa różnorodność:-)

Pozdrawiam


--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
05-09-08 13:22  Odp: Akcesoria do modeli - nie tylko plastikowych - nowość !
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Rajkub pewnie nawet szybki z papieru by zrobil ;-)

--
Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

 
05-09-08 13:24  Odp: Akcesoria do modeli - nie tylko plastikowych - nowość !
Raduss 



Na Forum:
Galerie - 2


 - 8

Są też ekstremiści ;-)

--


 
05-09-08 13:28  Odp: Akcesoria do modeli - nie tylko plastikowych - nowość !
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

...których należy izolować, bo to nieuleczalna choroba:-)

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
05-09-08 13:39  Odp: Akcesoria do modeli - nie tylko plastikowych - nowość !
Norvik 
moderator




Na Forum:
Galerie - 25


 - 1

Oj widzę, ze wsadziłem kij w mrowisko :) Moje porównanie dotyczy wcześniej zadanego pytania na ile jest to jeszcze modelarstwo kartonowe. To tylko dowód, ze nie ma (???) modeli w 100 % wykonanych z kartonu.A skoro nie ma, to wyznaczanie granicy : do 5% innego materiału jest ok, a powyżej już nie jest - jest sztuczna.
Raduss, zgoda, że wyraziłem swój pogląd na to o co chodzi w modelarstwie i pewnie każdy ma swoją, inną wizję. A forum jest jak najbardziej dyskusyjne i ten tekst był poniżej pasa. Napisałem "offtopic" bo tak odebrałem wpis Piterpanzera, który raczej chciał uzyskać głosy aprobaty od zainteresowanych, aby wiedzieć jak duże jest zainteresowanie, ale zgadzam się, ze głosy przeciw też są jakąś informacją.
Stug - oczywiście, ze mowa o dodatkach z plastiku jako opcji a nie elemencie obowiązkowym. Chyba cena i tak wymusi u wielu pozostanie przy oryginalnej wycinance.
Piterpanzer- czy mozesz podać choć przybliżony koszt takich dodatków ?

--
pozdrawiam

Norvik

-----------------------------------
Na warsztacie MIM-104B Patriot z Answeru

 
05-09-08 15:10  Odp: Akcesoria do modeli - nie tylko plastikowych - nowość !
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

He he, wracam z urlopu, a tu sobie żarty ze mnie stroją.
Co do szybek, to można zrobić z tomofonu ( popularny celofan) , który jest po prostu z celulozy, czyli tak jak i nasze wycinanki - tak zrobiłem w modelu Harleya ;-).
Norvik, jak ktoś się uprze, to każdy model zrobi wyłącznie z kartonu, kleju i farbki. Inna sprawa jak będzie ten "twór" wyglądał i w jakim stopniu będzie oddawał kształty pierwowzoru.
Co do problemu "zawartości kartonu w kartonowym modelu", to za wyjątkiem konkursów, które w swoich regulaminach przeważnie dość dokładnie precyzują granice stosowania innych materiałów, każdy chyba sam sobie określa co mu sprawia największą frajdę i z czego chce zbudować makietę - w końcu chodzi o zabawę, przyjemność klejenia, chyba że ktoś ma do wypełnienia jakąś misję dziejową ;-).

--
Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 
05-09-08 15:24  Odp: Akcesoria do modeli - nie tylko plastikowych - nowość !
Piterpanzer 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 9

Witam Kolegów.
Nie odzywałem się do tej pory , choć czytam każdy wpis , a to po pierwsze by dyskusja sama się ukierunkowywała , bez autora , a po wtóre zaniemówiłem z zachwytu , że mimo tak kontrowersyjnych dla kartonowych purystów dodatków , przy tylu wpisach nie ma jatki jakie spotykaliśmy wcześniej .To dowód , że nie tylko dodatki ewoluują .Wszystkim wielkie dzięki i wyrazy szacunku !
Ceny na chwilę obecną można kalkulować tylko zgrubnie ,dopiero gdy zdecyduję się na sprzedaż takich dodatków przeprowadzę kalkulacje dokładne.
Dziś mogę przypuszcalnie określić cenę zestawu kół do tygrysa I na ok 30zł i gąsienic 60zł . Po ostatnim doświadczeniu z cenami figur , które wzrosły z dnia na dzień o 40% boję się tak sztywno zadeklarować .
Czesiu takie właśnie dodatki mają pomóc w "misji' , czyli budowaniu serii pojazdów jednej rodziny , by uniknąc wielokrotnego budowania tego samego elementu.
Dla mnie ciekawszym jest skleić kolejny pojazd z rodziny niż 1001 gąsienicę czy 804 kółko. ;-)

Pozdrawiam i zapraszam 1-25 SCALE ARMOR FORUM oraz akcesoria i modele pancerne
PITERPANZER



Post zmieniony (05-09-08 15:29)

 
06-09-08 13:19  Odp: Akcesoria do modeli - nie tylko plastikowych - nowość !
ams 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 9
 

Wygląd przedstawionych elementów jest bardzo obiecujący, cena szacowana bardzo "przyciągająca" - jestem za i na pewno popróbuje zabawy z tymi akcesoriami.
Stosować, nie stosować - popróbować warto! :)

Podawane argumenty "za" i "przeciw" są dla mnie w pełni racjonalne, każdy i tak wybierze to co najbardziej mu będzie pasowało, w każdym razie poszerzająca się oferta rynku w naszej branży oraz coraz bardziej widoczna technologiczna rewolucja (np. lasery) nie powinny martwić. Od przybytku głowa nie boli - dzięki ofercie takich dodatków nasze hobby może być popularyzowane szerzej niż dotychczas.

PS. Był kiedyś na forum taki watek "Modelarstwo kartonowe za kilka lat"... - trochę wizji z tego się sprawdziło, w każdym razie zmiany są fascynujące...

--
pzdr
-----------
ams



 
07-09-08 11:12  Odp: Akcesoria do modeli - nie tylko plastikowych - nowość !
szad 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 5
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Piterpanzer
Kilku przedmówców oświeciło mnie o co naprawdę pytasz.
Więc odpowiem tak - ja tego nie kupię - bo nie sklejam czołgów.
Choć nigdy nie mów nigdy. Jak będę sklejał koparkę to się zastanowię.
Będzie oferta konkretna, będą chętni albo nie.

Pozdro SZAD

 
07-09-08 21:12  Odp: Akcesoria do modeli - nie tylko plastikowych - nowość !
Sławomir Bloch 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 77


 - 28

Piotrze! A mnie się to podoba i jeśli będzie to konkurencyjne cenowo w porównaniu z innymi tego typu propozycjami dostępnymi na rynku to też się pokuszę o kupienie.
Jak wiecie nie należę do "ortodoksów" modelarskich i w swoich kilkudziesięciu papierowych modelach w skali 1:25 stosowałem już różne materiały a także bardziej zależy mi na wykonaniu kolejnego modelu niż, żeby był super w 100% papierowy.
Każdy klei swoją wypracowaną lub eksperymentalną techniką a najważniejsza jest w tym wszystkim zabawa, relaks, satysfakcja no i jakiś efekt końcowy.

--
Efektownego modelowania!
Pozdrawiam. Sławomir Bloch!

----------------------------
Broń pancerna

 
08-09-08 15:35  Odp: Akcesoria do modeli - nie tylko plastikowych - nowość !
Piterpanzer 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 9

Marcinie i Sławku dziękuję Wam za udział w dyskusji.
Wasz głos , jako uznanych Modelarzy waloryzujących modele w stopniu ekstremalnym jest dla mnie bardzo ważny ,bo to on będzie wpływał na kierunek moich decyzji i ewentualnych inwestycji . Pozostaje mi także liczyć na tych niezdecydowanych i uszanować decyzje ortodoksów .
Pozdrawiam Piter

--
Pozdrawiam i zapraszam 1-25 SCALE ARMOR FORUM oraz akcesoria i modele pancerne
PITERPANZER

 
09-09-08 00:21  Odp: Akcesoria do modeli - nie tylko plastikowych - nowość !
Hator   

Piterpanzer,

Wg mnie pomysł jest dobry, a to ile osób z takiej opcji skorzysta to inna sprawa. Głównym czynnikiem zawsze będzie cena. Jeśli się pracuje to czasu na swoje hobby ma się znacznie mniej, aniżeli chodząc do podstawówki czy gimnazjum, więc czasem można sobie pozwolić na takie popchnięcie sprawy do przodu. Roboczogodzin spędzonych nad modelem nie da się czasem przeliczyć na żadną walutę.:-)
Gotowe elementy w układzie jezdnym na pewno pozwolą wykonać płynniej jeżdżący model, jeśli wszystko zostanie prawidłowo sklejone. :D Pewnie, że można siedzieć godzinami i dłubać się w gąsienicach i radocha z ich wykonania jest niepowtarzalna. Nie każdy jednak ma w sobie tyle zaparcia. Co by o tym nie myśleć. Takie ułatwienia poszerzają grono sklejaczy. Większość z nas zaczynała od plastiku, bo tam już po otwarciu pudełka widać, jak model będzie wstępnie wyglądać po sklejeniu, a jeśli widać tak dużo, to zachęta do spróbowania czegoś "selfmade" jest tylko kwestią czasu. Nikt nie zaczyna przygody z modelarstwem od czołgów, czy większych okrętów. Gąsienice da się wykonać z papieru lepiej lub gorzej 9 w zależności od zdolności), ale się da. Wiele osób narzeka na MM, bo wydaje modele z wieloma uproszczeniami. Z jednej strony zabieg zły, bo jeśli sam nie dociekniesz jak faktycznie ma wyglądać dany szczegół to go musisz ominąć, bo w wycinance jest w wersji okrojonej. Z drugiej jednak strony ów zabieg uproszczenia lub pominięcia niektórych elementów (wnętrza kabin, komór, luków) nie odpycha na starcie początkującego sklejacza. Te wszystkie gotowe elementy są takim MM - chcesz ulepszyć? to ulepsz tak jak chcesz. Nie chcesz? Model i tak da się złożyć i wcale gorszy przez to nie będzie. Kleiłem gąsienice m. in. w Stuarcie (MM) i w Half-trucku (FM) i wiem, że czasem można dostać cholery, ale to już zależy od subiektywnego podejścia, bo z drugiej strony potrafiłem pokryć "bitumicznym gontem" z czarnej matowej folii PCV dach na latarni morskiej i cieszyć się jak dziecko, że to zrobiłem.
Wydaje mi się, że nie powinniśmy się zamykać na innowacje. Dla jednych będzie to uproszczenie, łatwizna, dla innych droga na skróty, bo tak im wygodniej, a już sam widok arkusza z ogniwami ich przeraża. :D

--
Pozdrawiam, Marcin
KARTONOWY TUR

Plac budowy: roboty wstrzymane

 
09-09-08 11:09  Odp: Akcesoria do modeli - nie tylko plastikowych - nowość !
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Dyskusja trochę akademicka, ale potrzebna.
Wszelkie akcesoria jak najbardziej popieram.Uważam je za krok w kierunku udoskonalenia wyglądu modelu.
Nie każdy jednak zdecyduje się na kupno takich ulepszaczy, bo jednak nieumiejętne ich zastosowanie moim zdaniem przyniesie odwrotny skutek...
Zatem myślę,że jednak akcesoria wybierane są w większości przez doświadczonych modelarzy. Argument oszczędności czasu choć logiczny,wydaje mi się złudny. Wszak np. takie gąsienice wymagają odpowiedniego malowania i umiejętnego "wstawienia" w model. Różne lufy,łańcuchy,anteny,siatki też.
Zatem niech każdy dobrze się zastanowi jaki efekt chce osiągnąć , jakim kosztem ( także finansowym) oraz,co najważniejsze - czy własne umiejętności gwarantują właściwe i zadowalające wykorzystanie takich elementów.
Bo jeśli nie, to szkoda pieniędzy i czasu.

Ale producentom akcesoriów mównię TAK!
I Ich zmartwieniem jest,czy ktoś to kupi...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024