FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
27-07-08 13:09  [Galeria][Relacja] Bismarck z MM
Tomasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 55


 - 11

Witam i zapraszam do swojej relacji z budowy Bismarcka z MM-a, skala 1:300
Model rozpocząłem już czas temu, niestety z powodu zepsucia burt budowa utknęła w martwym punkcie na jakiś czas. Kadłub pokryty bezbarwnym lakierem Pactry, retuszowany farbami olejnymi.
Na początek starsze zdjęcia kadłuba:



Oraz stan obecny, z elementami nadbudówek:


Na chwilę obecną mam problem z relingiem. Robię go w całości z drutu 0.2 mm, z góry przygotowując na ramce. O ile dobrze wygląda to na nadbudówce, o tyle na samym kadłubie już gorzej. Zastanawiam się, czy nie lepiej było by go robić bezpośrednio na kadłubie, do słupków używając przykładowo 0.3/0.4. Pytanie, czy w takiej skali nie będzie to robiło różnicy.

--

Pozdrawiam!
Po za klejeniem - malarstwo i rysunek http://sabbstone.deviantart.com/

Post zmieniony (01-10-08 14:04)

 
27-07-08 14:05  Odp: [ Relacja ] Bismarck z MM
krystian 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 6
Galerie - 19
 

Mój ulubiony okręt:).

Proponowałbym zrobić Ci słupki relingu z drutu 0,2mm, a poręcze ok. 0,1mm. Takie średnice stosuję się w skali 1:200, słupki w tej skali były by dobre z drutu ok.1,5mm.

--
U sąsiadów: Bismarck (AH)
Wspólna: LZ-129 Hindenburg 1:200

 
27-07-08 20:20  Odp: [ Relacja ] Bismarck z MM
Tomasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 55


 - 11

Relingi wykonuję przygotowując je wcześniej metodą "tkania" na ramce, następnie łącząc je cyjanoakrylem. Efektem takiej operacji jest coś podobnego do fototrawek, tak samo je mocuję do kadłuba. Problem polega na tym, że gotowy reling lubi się odkształcać i klej puszcza. Im reling dłuższy tym problem większy.
Tak to wygląda na nadbudówkach ( elementy przed lakierowaniem i końcowym retuszem):


A tak na samym kadłubie ( tutaj niestety dodatkowo uszkodzone ):


Krystian - problem jest z samą produkcją . W tej chwili zastanawiam się nad drutem 0.2/0.3 mm, oraz żyłką

--
Pozdrawiam!
Po za klejeniem - malarstwo i rysunek http://sabbstone.deviantart.com/

 
27-07-08 20:50  Odp: [ Relacja ] Bismarck z MM
vansen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Sprubuj na odcinku rufowym tej drugiej metody, czyli bezpośrednio na kadłubie. Ja bym jeszcze doradził, by wbijać do kadłuba druciki nieco wyższe niż sam docelowy reling. Zaoszczędzisz czas potrzebny na łapanie wysokości każdego słupka. Można je potem wszystkie równiutko poprzycinać zwykłym obcinaczem do paznokci, z pomocą kawałka tekturki, np 2 mm, przyciętej na wysokość relingu. Tekturka 2 mm dlatego, że jeśli krawędzie tego paseczka lekko nasączysz SG to nie będzie się zużywać aż tak szybko i da Ci pewność równej wysokości słupków. Przykładasz tylko i przycinasz. Czekamy na dalsze wieści z budowy
Pozdrawiam

--

 
28-07-08 09:43  Odp: [ Relacja ] Bismarck z MM
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

No cóż, relingi to zawsze wyzwanie dla modelarza, a tu jeszcze skala 1/300. Ale duże brawa, że nie odpuszczasz. Na zbliżeniach widać, że dawkujesz ciut za dużo kleju, albo farba jest za gęsta. Ale spokojnie, ja w Aurorze (1/200) też miałem podobne problemy i wiem dokładnie że łatwo powiedzieć, trudniej zrobić. No ale próbować trzeba.

Druciki grubości 0,2 będą odpowiednie (choć tak naprawdę powinny być cieńsze, ale nastręcza to całą masę kłopotów przy klejeniu takich delikatnych konstrukcji. Jak dajesz rade przy 0,2 to nic nie zmieniaj (0,4 to w 1/200 wygląda pancernie). Może zamiast zwiększania średnicy pomyśl o poszukaniu drutu sztywniejszego od tego co stosujesz obecnie (bo przypuszczam, ze jest to miedź z przewodów wielożyłowych). Oczywiście te sztywniejsze to tylko na słupki.
Ja bym przy nadbudówkach pozostał przy technice ramek. Natomiast pokład kleiłbym bezpośrednio na kadłubie. Może jako liny spróbuj użyć żyłki 0,1mm. Tylko pamiętaj, nie naciągaj jej bo potem się skurczy i powygina konstrukcje.
I myślę, że trzeba to malować 2x ale rzadką farbą. Słupki do wklejenia w pokład możesz wstępnie podmalować, żeby potem nie męczyć się ze stykiem z pokładem (ale najlepiej jak miejsca przyklejenia poziomych lin pozostaną czyste (bez farby).

--
pzdr
Kemot

 
29-07-08 18:37  Odp: [ Relacja ] Bismarck z MM
Tomasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 55


 - 11

Dziękuję za pomysły.
Kemot, faktycznie dałem za dużo kleju i farby.
W nadbudówkach pozostałem przy ramkach:


Na kadłubie zastosowałem technikę "bezpośrednio", czyli żyłka 0.1 mm + miedziany drut 0.2mm. Efekt nie jest najlepszy, ale model i tak kleję z lekką rezerwą:


PS. Na relacji z Aurory się wzoruję
--

Pozdrawiam!
Po za klejeniem - malarstwo i rysunek http://sabbstone.deviantart.com/

Post zmieniony (29-07-08 18:38)

 
29-07-08 21:03  Odp: [ Relacja ] Bismarck z MM
panczo 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Widzę tomku, że szykujesz wersję hard-core, z drucikami przy kominie. Odnośnie relingów to myślę, że tak jak panowie mówili rozcieńcz farbkę troszeczkę, no i próbuj relingi robić na ramce, żeby były troszeczkę róniejszę. Bardzo fajnie, życzę powodzenia.

--

 
30-07-08 17:16  Odp: [ Relacja ] Bismarck z MM
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

Reling naokoło kluzy kotwicznej? A kotwica którędy bedzie zchodzić? ;)

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 
30-07-08 18:31  Odp: [ Relacja ] Bismarck z MM
Tomasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 55


 - 11

Dawid - dzięki, a z tą farbą coś pomyślę. Sam komin oraz nadbudówki są i tak na próbę retuszowane. Czeka je jeszcze lakierowanie i finalny retusz.
Korsarz - tutaj opieram się na relacjach z wydania HMV. Kluzy od dziobu i boku otoczone były relingiem. Z kolei od strony kotwic umieściłem pojedynczy poziomy drucik od góry, podwójny też chyba wchodzi w rachubę.

--
Pozdrawiam!
Po za klejeniem - malarstwo i rysunek http://sabbstone.deviantart.com/

 
30-07-08 18:46  Odp: [ Relacja ] Bismarck z MM
krystian 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 6
Galerie - 19
 

Na temat relingów pisałem już na papermodels(ale tam chodziło o knagi itp., że ich nie powinno być)
Tomek zrobił błąd, reling powinien być naokoło kluzy kotwicznej...potrójny;) Znowu dowody:) :


--
U sąsiadów: Bismarck (AH)
Wspólna: LZ-129 Hindenburg 1:200

 
30-07-08 19:05  Odp: [ Relacja ] Bismarck z MM
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

aaa, więc tak to wyglądało...

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 
30-07-08 19:21  Odp: [ Relacja ] Bismarck z MM
Tomasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 55


 - 11

Czyli potrójny.
I wszystko jasne ;)

--
Pozdrawiam!
Po za klejeniem - malarstwo i rysunek http://sabbstone.deviantart.com/

 
03-08-08 13:07  Odp: [ Relacja ] Bismarck z MM
Tomasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 55


 - 11

Walki z relingiem ciąg dalszy. Z relingu przy użyciu żyłki musiałem jednak zrezygnować przez braki w moim warsztacie. Zostałem przy ramowym, oto pierwszy efekt:


Malowane Pactrą. Muszę jeszcze usunąć nadmiary farby.

Następna aktualizacja nie wiem kiedy, powód - czasowy brak dostępu do internetu.

--
Pozdrawiam!
Po za klejeniem - malarstwo i rysunek http://sabbstone.deviantart.com/

 
05-08-08 14:20  Odp: [ Relacja ] Bismarck z MM
panczo 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Widziałem dzisiaj na żywo komin i fragment nadbudówki dziobowej. Druciki i szczegóły robią wrażenie. No i bardzo ładny, malutki reling.

--

 
09-08-08 19:39  Odp: [ Relacja ] Bismarck z MM
piotrek 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Witaj tomaszu K, ja też miałem zamiar zrobić Bismarca z Mm, i powiem ci szczerze że nie miałem tyle odwagi co ty i moje prace stanęły na oklejaniu podszyciem kadłuba. Mój w porównaniu do twojego nie przypominał nawet Bismarca , teraz mam we wrześniu spróbować o AH zrobić Bismarca. Mm zraził mnie do siebie tym że żeby zrobić dobry model trzeba zepsuć minimum dwie wyciananki, z pełnym szacunkiem patrze na twojego bismarca, i się dziwię czego to człowiek może dokonać z Mm.
pozdrawiam Piotrek

--
Myślę więc jestem...

 
09-08-08 19:40  Odp: [ Relacja ] Bismarck z MM
piotrek 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

ps.
krystian mnie zaraził bismarciem, i do dziś nie moge się wyleczyć z tej choroby. hehe

--
Myślę więc jestem...

 
21-08-08 15:01  Odp: [ Relacja ] Bismarck z MM
Tomasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 55


 - 11

Dziękuję :)
Dawid - mój Bismarck wypada dość blado przy Isuzu ;)
Piotrek - powodzenia w budowie życzę, może i ja się kiedyś za wydanie z AH zabiorę.

Aktualny stan prac :


--
Pozdrawiam!
Po za klejeniem - malarstwo i rysunek http://sabbstone.deviantart.com/

 
05-09-08 11:40  Odp: [ Relacja ] Bismarck z MM
Tomasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 55


 - 11

Mały update. Gotowe szalupy, dźwigi oraz kieszeń rufowej kotwicy. Z tym elementem miałem najwięcej zabawy, musiałem wycinać ten otwór nie tylko w poszyciu, ale i w szpachli którą wypełniłem segment poniżej. Oto efekty :/


--
Pozdrawiam!
Po za klejeniem - malarstwo i rysunek http://sabbstone.deviantart.com/

 
29-09-08 10:49  Odp: [ Relacja ] Bismarck z MM
panczo 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Dziękuję i gratuluję III miejsca w rzeszowskich zawodach :) było na co popatrzeć !

--

 
29-09-08 12:33  Odp: [ Relacja ] Bismarck z MM
Lelum Polelum 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 10

To jak to?! Model skończony, medal jest, a gdzie galeria? Oj, nieładnie. To nie jest po konsomolsku!

--
serwusik

 
29-09-08 13:02  Odp: [ Relacja ] Bismarck z MM
panczo 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Heh, wyszedłem na konfidenta :) Lelum, Tomek pewnie poczekał na konkurs w Rzeszowie, żeby pokazać model z dyplomem, jaki dostał na zawodach.

--

 
29-09-08 15:13  Odp: [ Relacja ] Bismarck z MM
Tomasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 55


 - 11

Dzięki :) Model jest faktycznie ukończony, brał udział w zawodach i przyznano mu miejsce. Niebawem umieszczę galerię ukończonego modelu :)

--
Pozdrawiam!
Po za klejeniem - malarstwo i rysunek http://sabbstone.deviantart.com/

 
01-10-08 13:50  Odp: [ Galeria ][ Relacja ] Bismarck z MM
Tomasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 55


 - 11

Bismarck został ukończony. O modelu mogę powiedzieć, że z samym spasowaniem nie miałem większych problemów, powstałe błędy są wynikiem mojego słabego warsztatu ( z czego chyba najbardziej w oczy rzuca sie reling ). Problem miałem natomiast z lakierowaniem. Malowałem go matowym lakierem Pactry za pomocą pędzla. Zauważyłem, że na malowanych powierzchniach delikatnie puszczał czerwony pigment, powodując przebarwienia. Co do kolorystyki pokładu, poradziłem sobie wyrównując odcienie wyrównując je farbami akwarelowymi.

Na zakończenie dziękuję za wszelką pomoc i śledzenie relacji :)

Zapraszam do galerii:



Oraz mały malarski akcent na koniec:


--
Pozdrawiam!
Po za klejeniem - malarstwo i rysunek http://sabbstone.deviantart.com/

 
01-10-08 15:44  Odp: [Galeria][Relacja] Bismarck z MM
ROBO 

 - 10

...b.ładny pancur wyszedł ,gratulacje :)

--
---
Nie jestem rasowym modelarzem ,ale czasem se dłubie w kartonie ...robo

 
01-10-08 16:11  Odp: [Galeria][Relacja] Bismarck z MM
Rafał Ż. 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 16
Galerie - 11


 - 17

Model bardzo ładny! Zmienił bym jednak to olinowanie, bo znacznie odstaje poziomem od reszty modelu.
Gratuluje i pozdrawiam!

--
Hangar:
TS-11 ISKRA
Gotowe:
1.Hurricane 2.P11c 3.Albatros 4. Ansaldo 5.PZL-38 WILK 6.F1 Ford B190 7.F-14 Tomcat

 
01-10-08 17:34  Odp: [Galeria][Relacja] Bismarck z MM
Lelum Polelum 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 10

A na mnie duże wrażenie zrobiły Twoje obrazy (nie tylko ten z Bismarckiem). Masz za sobą jakąś szkołę plastyczną?

--
serwusik

 
01-10-08 21:28  Odp: [Galeria][Relacja] Bismarck z MM
Tomasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 55


 - 11

Dziękuję :)
Rafał Ż. - jeśli chodzi o górne anteny między masztami, ponoć miały być luźne.
Lelum Polelum - średnią, w tej chwili kończę wyższą.

--

Pozdrawiam!
Po za klejeniem - malarstwo i rysunek http://sabbstone.deviantart.com/

Post zmieniony (01-10-08 21:51)

 
02-10-08 00:05  Odp: [Galeria][Relacja] Bismarck z MM
Lelum Polelum 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 10

To wszystko wyjaśnia. Jak jesteś po szkołach to żadna sztuka. ;-)
Mam nadzieję, że płodnym artystą jesteś, bo liczę na szybki ciąg dalszy.

--
serwusik

 
21-01-12 15:27  Odp: [Galeria][Relacja] Bismarck z MM
Łukasz   

mam pytanie względem budowy jak wykonałeś podłożnice szkieletu z jakiego materiału wykonałeś ja planuje właśnie też budowę tego Bismarcka

 
21-01-12 16:45  Odp: [Galeria][Relacja] Bismarck z MM
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Bardzo ładny model. Z relingami i inną ,,drutologią" duża część naszej braci ma problemy [ ja pierwszy :) ]. U Ciebie wyszły nie najgorzej. Nie ma się czym przejmować. A co do obrazów to dla mnie są EXTRA ! Malujesz na zamówienie ? Świetnie by było mieć sklejony model w gablocie, a nad nim obraz tego okrętu.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
21-01-12 16:46  Odp: [Galeria][Relacja] Bismarck z MM
Tomasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 55


 - 11

Witam,
Łukasz - części szkieletu naklejałem na zakupiony duży arkusz tektury odpowiedniej grubości. Następnie aby uniknąć efektu "krowich żeber" na poszyciu kadłubowym przygotowałem z tektury "piwnej" 1,5 mm. podposzycie - więcej o tej technice tutaj
Powodzenia w budowie :)
Borowy - dziękuje :) Z drutologią mam zawsze ciężki orzech, ale cieszę się że jakoś wygląda. Dzisiaj zrobiłbym ją zupełnie inaczej. Co do obrazów - jak coś zapraszam na priv :)

--

Post zmieniony (21-01-12 16:59)

 
21-01-12 17:28  Odp: [Galeria][Relacja] Bismarck z MM
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam, bardzo ładnie zdetalizowany , wykonany równie dobrze i to w 300 ce,pozdrawiam marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
22-01-12 13:26  Odp: [Galeria][Relacja] Bismarck z MM
Łukasz   

tomek możesz powiedzieć gdzie można obejrzeć twoje dzieła malarskie morze jaka stronka albo przesłać na adres (luk1asz@op.pl)fajnie by wyglądało na ścianie albo na monitorze jak tapeta

 
23-01-12 11:26  Odp: [Galeria][Relacja] Bismarck z MM
Tomasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 55


 - 11

Dziękuję :)
Łukasz - w stopce większości moich postów - tych nieedytowanych jest link do mojej galerii. Wrzucam go jeszcze tutaj , i zapraszam do oglądania:)

--
Pozdrawiam!
Po za klejeniem - malarstwo i rysunek http://sabbstone.deviantart.com/

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024