FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
20-12-07 12:41  [Relacja/Galeria] Le Coureur - Shipyard
lkemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

To jest moja pierwsza relacja na forum, chociaż na forum jestem obecny od dawna. Wiele się nauczyłem od was. A ponieważ im więcej relacji tym lepiej więc się zdecydowałem. Tym bardziej, że relacji z budowy żaglowców nie jest za dużo, a skończonych jeszcze mniej.
Model Le Coureur z Shipyardu z pierwszego wydania jest mały, bo kadłub ma około 24 cm. Niestety nie robiłem zdjęć od początku powstawania modelu, ale przy następnym się poprawię. Prace na modelem trwają około 1,5 miesiąca. Przepraszam za jakość zdjęć, są robione aparatem z komórki, końcowe zostaną zrobione dużo lepiej. A teraz bez przedłużania fotki.



Nie jestem ortodoksyjnym modelarzem kartonowym, więc model nie jest budowany w standardzie. Szkielet jest wykonany z papieru, oklejony pierwszym poszyciem poprzecznym (jak to w shipyardzie), a to oklejałem listewkami z balsy grubości 1mm ciętymi na paseczki. Tak oklejony kadłub malowałem lakierem nitro w celu utwardzenia. Po przeszlifowaniu został pomalowany farbami akrylowymi firmy Talens - DecorFin. Szlifowanie nie było zupełnie na gładko by był widoczny rysunek desek - widać to na trzecim obrazku.



Okienka na rufie modelu zostały wycięte nożykiem olfa 3, podklejone folią, napisy i zdobienia zostały wzięte z wycinanki.



Z pokładem postąpiłem podobnie: oklejałem oryginalny pokład paskami balsy grubości 1mm, następnie lekkie szlifowanie i malowanie rzadkim lakierem nitro.

Sposób wykonania jest podobny do tego jaki stosuje Zeppelin i Batonus, których relacje wiele mnie nauczyły. Oczywiście relacje innych też czytam, ale lubię najbardziej żagkowce.

Powiedzcie, co myślicie o modeliku, następna porcja zdjęć będzie szybko...

W stoczni: Santa Leocadia
W porcie: Lexington, H.M.S Cleopatra , Le Coureur, Szebeka


Post zmieniony (13-02-09 14:04)

 
20-12-07 13:16  Odp: [Relacja] Le Coureur - Shipyard
Metalmic   

Prezentujesz kawałek ładnego modelarstwa i to jeszcze żaglowiec. A tych nigdy za dużo. Mam nadzieje że wystarczy Ci cierpliwości w dalszych zmaganiach z tym ślicznym lugrem. A zapowiada się zachęcająco.
Życzę powodzenia.

--
Pozdrawiam

 
20-12-07 13:40  Odp: [Relacja] Le Coureur - Shipyard
lkemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Teraz zdjęcia szczegółowe z pokładu:



Poniżej zdjęcie ze słynną jedno-groszówką:




--
W stoczni: Santa Leocadia
W porcie: Lexington, H.M.S Cleopatra , Le Coureur, Szebeka

 
20-12-07 15:30  Odp: [Relacja] Le Coureur - Shipyard
lkemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Do zakończenia prac przy kadłubie zostały do wykonania działa, kotwice i szalupa. Nie wspominam o kulach armatnich, nad którymi rozmyślam z czego zrobić. A więc do dzieła, na pierwszy ogień poszły kotwice które dziwnym zrządzeniem losu nie są "dyndające" tylko przymocowane do ław wantowych, więc po zrobieniu muszą poczekać aż zrobię wanty.



Następnie przyszła kolej na szalupę. Wykonuję ją swoim sposobem, wycinając środek wręg powyżej dna i robiąc dno z balsy. Na zdjęciu widać również skończone kotwice, czekające na zamontowanie na okręcie.



Po sklejeniu elementów, pomalowałem wewnętrzne-widoczne części szalupy farbami akrylowymi i przykleiłem górną część pokładu:



Wszystkie elementy maluję farbami akrylowymi firmy Talens z serii Decor-Fin za pomocą pędzelka. Na pewno lepszy byłby aerograf, ale nie mam. Paleta kolorów w talensach jest wystarczająca do żaglowców, w przypadku innych modeli farbki firm modelarskich dają większy wybór kolorów gotowych. Zaletą talensa jest jakość i gęstość farby. Złocenia na rufie le coureur'a robiłem za pomocą farby złotej tzw "Relief paint" w tubce ze specjalnym dozownikiem.

Do skończenia szalupy zostało jeszcze poszycie - 2 warstwy, ster i malowanie.

W stoczni: Santa Leocadia
W porcie: Lexington, H.M.S Cleopatra , Le Coureur, Szebeka


Post zmieniony (22-12-07 20:18)

 
22-12-07 20:35  Odp: [Relacja] Le Coureur - Shipyard
lkemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Świąteczna zawierucha więc prace postępują wolno, ale szalupa została oklejona pierwszym poszyciem, zostały przyklejone nadburcia i stempka. Poszycie przed przyklejeniem zostało pomalowane od wewnątrz na biało, bo po przyklejeniu byłoby to bardzo trudne do wykonania.



Po przyklejeniu całość została przeszlifowana i będzie klejone poszycie wzdłużne z papieru kredowego:



Oklejanie zostało zakończone



Nie musi być ono zrobione bardzo precyzyjnie bo kadłub będzie lakierowany, szlifowany i malowany....

 
22-12-07 20:36  Odp: [Relacja] Le Coureur - Shipyard
lkemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 



A wszystkim użytkownikom naszego forum życzę zdrowych, pogodnych Świąt Bożego Narodzenia, oraz Szczęśliwego Nowego 2008 roku!

 
23-12-07 19:07  Odp: [Relacja] Le Coureur - Shipyard
lkemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

A ponieważ kuchnia jest zajęta przez kobiety, więc miałem czas by prace nad szalupa postąpiły do przodu. Oklejona szalupa została pomalowana lakierem nitro i przeszlifowana. Bez tego malowanie akrylami spowodowałoby zwichrowanie klepek poszycia, gdyż są klejone punktowo na wręgach. Dodatkowo lakier zalewa trochę szczeliny w deskach, co daje pożądany wygląd.



Następnie malowanie pokładu i burt z wykorzystaniem taśmy do maskowania Tamiya, Na tym etapie nie wygląda to za dobrze, ale malowanie jest kilkukrotne z delikatnym przecieraniem papierem ściernym.



Szalupa już prawie gotowa, potrzebuje drobnego retuszu na lini maskowania taśmą



Teraz wstępna przymiarka do pokładu i zonk... Pokrywa luku została przyklejona zbyt blisko i szalupa się nie zmieści. Muszę oderwać pokrywę, a trzyma się bardzo mocno. Ale się udało bez większych szkód



Szalupa już po retuszu, został do zamocowania tylko ster i podstawki



I na koniec finał mocowania szalupy na okręcie, wyszło całkiem nieźle - ale na pewno można zrobić to dużo lepiej. Szalupa specjalnie nie była mocno szlifowana, by został widoczny układ desek burt.



Czekają teraz na mnie działa. Tym razem zdecydowałem się na zestaw kupny, wygląda bardzo dobrze......

 
24-12-07 14:53  Odp: [Relacja] Le Coureur - Shipyard
lkemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

A teraz tak przedstawia się model, na pokładzie co prawda jest bałagan bo zostały kotwice :





A teraz porównanie z okrętem HMS Cleopatra z Shipyardu (pierwsze wydanie), który ukończyłem pół roku temu. Fotorelację z Cleopatry zamieściłem w osobnym temacie



W stoczni: Santa Leocadia
W porcie: Lexington, H.M.S Cleopatra , Le Coureur, Szebeka


Post zmieniony (25-12-07 16:48)

 
28-12-07 19:37  Odp: [Relacja] Le Coureur - Shipyard
lkemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Prace na działami trwają, już niewiele zostało do zrobienia przed umieszczeniem ich na pokładzie. Działą z zestawu są niezłe, a oto fotki:



Do lawet dorobiłem uchwyty na linę mocującą


i mocowanie działa


--
W stoczni: Santa Leocadia
W porcie: Lexington, H.M.S Cleopatra , Le Coureur, Szebeka

 
29-12-07 13:06  Odp: [Relacja] Le Coureur - Shipyard
lkemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Działa skończone, dorobiłem jeszcze wyciory do armat



Wstępna przymiarka do pokładu



I po 2 godzinach pracy przy mocowaniu dział i układaniu lin na cyjanopan



Prace na pokładzie w zasadzie skończone, pozostało jedynie zrobić trochę knag do mocowania lin. Teraz zaczyna się najciekawszy etap w którym można wiele stracić lub zyskać - maszty, reje, bloczki, żagle.

Maszty z Gomixu, a bloczki 3mm i 5mm z ModelarstwoSzkutnicze przedstawiają się bardzo dobrze

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024