FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
23-04-07 10:56  [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Poprzednia część relacji jest tutaj .

Zabrałem się za artylerię przeciwlotniczą 105 mm.
Muszę przyznać, że dużą fascynację wywołały u mnie komputerowe opracowania całej artylerii w 19 części EOW w AJ-Press. Zainspirowany postanowiłem dorobić trochę drobiazgów do modelu.
Wynik prac na zdjęciu.




Lufy są z wydawnictwa Haliński. Doskonale zwymiarowane na długość i grubość. Polecam.

Na chyba wszystkich kartonowych modelach Bismarcka jakie widziałem modelarze robią 105-tki w poziomej pozycji luf. Moim zdaniem dużo ciekawiej wyglądają z podniesionymi lufami. Tak będą zamontowane na moim modelu. W tym celu zrobiłem dodatkową bardzo ważną część widoczną przy podniesionych lufach: obręcz mechanizmu podnoszenia luf.





Tak wyglądają wycelowane w niebo.






--

Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

Post zmieniony (24-04-07 11:15)

 
23-04-07 11:33  Re: Pancernik BISMARCK cz.5 [Haliński]
choochoo 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

wersja wycelowana w niebo miodzio :)

 
23-04-07 11:37  Re: Pancernik BISMARCK cz.5 [Haliński]
Bartosz 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 1

Wyglądają tak jak na zdjęciach wraku.

--
Pozdrawiam
_____

 
23-04-07 15:02  Re: Pancernik BISMARCK cz.5 [Haliński]
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

No nareszcie! Już myślałem, że się nie doczekam. Kończ Robert i na konkurs. Piękne te 105-tki i faktycznie jak mają lufy podniesione to lepiej wygląda.

--
Pozdrawiam Witek
Na warsztacie Yamato , Scorpion, Amerigo Vespucci, Akizuki

-----------------------------------
Samoloty. Okręty, Pojazdy
-----------------------------------

 
23-04-07 15:08  Re: Pancernik BISMARCK cz.5 [Haliński]
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Dzięki.
To najlepiej nabiera wyrazu jak się ustawi na okręcie. A zwłaszcza jak jest komplet.

--
Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

 
23-04-07 16:27  Re: Pancernik BISMARCK cz.5 [Haliński]
Rafik 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 4
 

Nie mam pytań :)

Dla mnie bomba:)

 
23-04-07 18:08  Re: Pancernik BISMARCK cz.5 [Haliński]
kari   

Robert, to ustaw je (te 105-tki ma się rozumieć :-) na okręcie jako komplet i zapodaj fotkę.
Wszyscy jesteśmy ciekawi efektu.
Pozdrawiam.
---------------------------------------------------------------------------------------------

 
24-04-07 00:39  Re: Pancernik BISMARCK cz.5 [Haliński]
Arovist 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 4
Galerie - 3
 

WSPANIAŁE. Zaiste, jesteś Pan MASTER

 
25-04-07 10:28  Re: Pancernik BISMARCK cz.5 [Haliński]
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Równolegle z artylerią przeciwlotniczą robię drobiazgi. Kotwice już czekają na montaż.
Łańcuch dostałem z niemiec - poprawny "Bismarckowy" - od Janka H.



Prawy kabestan powinien chyba być zielony - przerobiłem ten z wycinanki. Pokrętło jeszcze nie pomalowane.



--
Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

 
24-05-07 15:18  Re: Pancernik BISMARCK cz.5 [Haliński]
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Wieże 105 Prawie zrobione, na fotce pierwsza sztuka z rufowych (inny typ):



Lufy na wieży rufowej (tej z daszkiem) zamontowane tylko do zdjęcia - nie przyklejone - od tych dziobowych.
Rufowe miały inny kształt. Te różnice będą uwzględnione na lufach wydawnictwa Haliński.

Przy dziobowych drzwiczki otwierały się do przodu, na rufowych do tyłu.
Do tych wież na zdjęciu zostały jeszcze po 2 drobiazgi do zrobienia.

--
Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

 
24-05-07 16:40  Re: Pancernik BISMARCK cz.5 [Haliński]
kari   

Witaj Robert, 105-tki miodzio, za to mała uwaga do fotek przedstawiających kotwice (też miodzio :-).
Sądzę że powinieneś (dotyczy kotwic umieszczanych w kluzach) odgiąć trzon kotwicy lekko do tyłu (w naturze trzon połączony jest z łapami sworzniem tworząc przegub). Gdybyś zamontował kotwice z fotki (takie proste i płaskie) to będą wyglądały w kluzie nienaturalnie
Pozdrawiam.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
24-05-07 17:25  Re: Pancernik BISMARCK cz.5 [Haliński]
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

A za miesiąc będzie te cacka można pewnie zobaczyć na własne oczy. Tak więc przybywajcie do Wrocławia! Bo te zdjęcia (pomimo, że bardzo fajne) to nic w porównaniu ze stycznością z prawdziwą namacalną materią, jaką Robert zapewne nam przyszykuje :-)

--
pzdr
Kemot

 
25-05-07 10:14  Re: Pancernik BISMARCK cz.5 [Haliński]
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Kari, bardzo dobra uwaga na temat kotwic.

--
Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

 
25-05-07 20:52  Re: Pancernik BISMARCK cz.5 [Haliński]
Michu 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Galerie - 2


 - 1

Saburo, a może uda ci się wyciąc trzon i wkleic pod odpowiednim kątem? Wtedy złudzenie że jest połączony z resztą kotwicy obrotowo, byłoby zupełne :-)

 
11-06-07 08:25  Re: Pancernik BISMARCK cz.5 [Haliński]
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Zabrałem się za montowanie pokazanych wyżej części.
Kotwice, kabestany oraz dziobowe armaty 105mm trafiły na swoje miejsca.















--

Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

Post zmieniony (27-11-07 09:22)

 
11-06-07 10:01  Re: Pancernik BISMARCK cz.5 [Haliński]
VETERAN   

Panie Robercie
Proszę o informację; czy ten łańcuch kotwiczny jest elementem zakupowym - czy to ktoś oferuje?
Jestem pod wrażeniem efektu całości.
Pozdrowienia

 
11-06-07 11:57  Re: Pancernik BISMARCK cz.5 [Haliński]
Witek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Nareszcie Robert pokazałeś więcej fotek. Naprawdę powala ten model na kolana.
Gratuluje efektu
.

--
Pozdrawiam Witek
Na warsztacie Yamato , Scorpion, Amerigo Vespucci, Akizuki

-----------------------------------
Samoloty. Okręty, Pojazdy
-----------------------------------

 
11-06-07 12:04  Re: Pancernik BISMARCK cz.5 [Haliński]
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Dzięki.
Veteran, łańcucha nie ma w zestawie.

--
Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

 
14-06-07 19:16  Re: Pancernik BISMARCK cz.5 [Haliński]
VETERAN   

Panie Robercie
Chodziło mi o producenta ewentualnie
gdzie mozna to cudo kupić (łańcuch kotwiczny).
Czy nie zastanawiał się Pan nad wydaniem formy
poradnika, wydawcę Pan znajdzie bez problemu,
a o potencjalnych czytelnikach świadczy ruch na tym forum
Pozdrowienia
Veteran

 
16-06-07 08:11  Re: Pancernik BISMARCK cz.5 [Haliński]
XYZ    



Hobby od 1982r. Statki , okręty, samoloty, kolej, arcitektura, urbanistyka, rysowanie, malowanie.

Post zmieniony (05-12-07 07:23)

 
16-06-07 11:35  Re: Pancernik BISMARCK cz.5 [Haliński]
syjek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Bartłomiej poruszył bardzo ważną moim zdaniem "kolizję", którą mozna zaobserwować od kilku lat w modelarstwie kartonowym. Trochę nie miejscu poruszać to w tym wątku i liczę, że moderatorzy swtorzą nowy wątek pod tę dyskusje. Chodzi mi o nadmierną waloryzację, która powoduje drastyczne "wychodzenie za skali". Dobrym przykładem na to są osłwione już "mosiężno-miedziane" bulaje czy dla mnie przykład najbardziej rażący - wszelkie odrutowania, a zwłaszcza poręcze i klamry, które abstrachując juz od grubości użytego na nie drutu, są w 90% modelach za bardzo odsunięte od ścian nadbudówek czy burt (pewnie wiecie o co mi chodzi). Wygląda to dość karykaturalnie, bo nie ma to nic wspólnego z trzymaniem skali. O nitach-gigantach, czy maleńkich detalach, które w 1:200 nie powinno być jako 3D widać - to już nie wspomnę ,,,

Akurat w Robert w swoim modelu utrzymuje dystans i "nie przegina", za co należą mu się słowa uznania. Ale temat poruszony przez Bartłomieja wart jest szerszej dyskusji w osobnym wątku.

Robert - świetna robota !!! tylko tego pomalowanego kadłuba ci nie wybaczę ... ;)
W 11 MO dostaniesz kilkanaście zdjęć zbliżeń z "Bismarcka" Tomka Guza - można sporo rzeczy podpatrzeć :)

Do zobaczenia we Wrocku.

--

Pozdrawiam
Sylwek

KONCERN modelarski MO ;-)
Speedway Fan ORZEŁ ŁÓDŹ

Post zmieniony (16-06-07 11:39)

 
16-06-07 12:06  Re: Pancernik BISMARCK cz.5 [Haliński]
Wojteczek   

Szanowni Koledzy !

Ja trochę obok i ogólnie.

Nie ma przerostu waloryzacji, chyba, że przekłamano skalę, nie ma modelrarstwa
kartonowego, to tylko technika, chodzi o wykonanie dobrego modelu , najlepiej
w museum quality. W rzeczywistości nie ma czarnych liniii podziału - to kartonowa bzdura. Model trzeba malować - całkowicie.

Z papieru i tylko z papieru nie można wykonać sensownego modelu.
Szkoda czasu i atłasu.

No chyba, że ktoś chce wygrywac jakieś głupie konkursy

WJK

 
27-11-07 09:37  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

W relacji cisza, ale prace w miarę dostępnego czasu posuwają się do przodu.
Na początek nic nowego, ale moim zdaniem ciekawe zdjęcie dziobu okrętu.





Zrobiłem sporo drobnicy pokładowej. Między innymi szyby wentylacyjne przy wieży Bruno.





Również przy wieży Casar


Nie fotografowałem wszystkich drobnych części. Część z nich już na swoim miejscu a część jest gotowa do przyklejenia i czeka w pudełku. Na przykład bębny.


Za chwilę pokażę Wam kutry.

--
Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

 
27-11-07 10:32  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Bardzo podoba mi się kolorystyka kutrów w modelu Bismarcka. Powinny ożywić szary model i warto poświęcić im więcej uwagi. Cztery z nich będą stały na hangarze lotniczym, trzy na małych hangarach przy kominie.
Kilka fotek z prac.







Zrobiłem bulaje. Jak widać na zdjęciach poszycie kutrów ma nadrukowane nacięcia do poprawnego ukształtowania. Ja nie porafię po nacięciu skleić tak dokładnie aby nacięcie nie szpeciło modelu. Udaje mi się dopasować krawędzie bez nacinania.


W zasadzie finalnie nie będzie tego widać, postanowiłem jednak pomalować dna kutrów. Na tym zdjęciu widać po przemalowaniu.


Moją niekonsekwencją jest wykonanie przedniego oszklenia z kartonu. Starałem się to skleić z folii - ale bardzo trudno zrobić to czysto. Całe okienko jest na wierzchu - widać każdy ślad kleju. Mają załamania i ramki - niezbędne do zrobienia. Po kilku nieudanych próbach zrobiłem kartonowe. Są ładnie wydrukowane - nie szpecą.
Oczywiście wszystkie kutry mają zainstalowane śruby napędowe.


Tutaj już prawie zrobione.


2 Typy - różnice wielkości wynikają z perspektywy - mniejszy jest dalej.



Na dachach kutrów przy kominie zdecydowałem się umieścić koła ratunkowe. Same koła widziałem gdzieś na zdjęciach właśnie na tych kutrach, ale na fotografiach archiwalnych wszystkich z nich widać uchwyty do zamocowania tych kół. Same koła poprawiają plastyczność.
Zostały jeszcze stelaże do przyklejenia. Widać je na wielu fotografiach Bismarcka - nawet z zaciągniętymi na nich plandekami. Nie widziałem stelaży na wewnętrznych kutrach z hangaru głównego. Prawdopodobnie dzisiaj nastąpi ich montaż.

--

Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

Post zmieniony (27-11-07 13:23)

 
27-11-07 11:09  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Rzeczywiście bardzo ciekawa kolorystyka kutrów.
Zastanawiam się, czy możnaby wydrukować szybki z ramkami na folii, np.: z opraw dokumentów. Przyklejanie osobnych ramek na folię to faktycznie nieco karkołomne, choć muszę sprawdzić, czy zastosowanie do klejenia matowego lakieru Humbrola zdałoby tu egzamin. Lakierem tym kleję okapy bulajów i trzyma, nic nie widać, to może i tu by się sprawdziło.

--
Sven

HMS Ark Royal

 
27-11-07 20:59  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Wacek   

Witamy po długiej przerwie.
Na dziobie nie przykleiłeś części 23b (pierścień wokół środkowej kluzy kotwicznej) - jest zbędny?
Miałbym jeszcze małą prośbę - mogłbyś wstawić ( lub przesłać) zdjęcia półkluz ale jeszcze bez kotwic?
Powodzenia w dalszej budowie.
Wacek

 
27-11-07 23:48  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
XYZ    



Hobby od 1982r. Statki , okręty, samoloty, kolej, arcitektura, urbanistyka, rysowanie, malowanie.

Post zmieniony (05-12-07 07:24)

 
28-11-07 00:00  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Wacek, a czy ja napisałem, że dziób jest skończony ?
Wysłałem Ci zdjęcie jakie chciałeś. W poprzednich częściach relacji chyba też można zobaczyć.

Co do gruszki - nie wiem. Ja modelu nie rojektowałem. Jest już po fakcie - w modelu już nie poprawię gdyby się okazało inaczej. Sprawdzę to przy okazji. Dla sylwetki ma to małe znaczenie.

Na jednym z kutrów stelaż zamontowany. Plandeki nie będzie.



--

Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

Post zmieniony (28-11-07 00:16)

 
28-11-07 09:09  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Pomimo, że mam możliwość śledzenia relacji na priv to i tak Robert potrafi mnie zaskoczyć czymś nowym (zdjęcia wieży Bruno).

Nikt nie wspomniał o bębnach z linami a według mnie są one FANTASTYCZNE. Zobaczcie ile zyskuje model, gdy nawinie się taką "linę". Wyglądają jak żywe :-)

Nie ukrywam, że jeśli chodzi o pojmowanie modelarstwa kartonowego, samo klejenie modeli i ich waloryzację to jestem dokładnie tego samego zdania co Robert (czyli model bez szpachli, z dodaną własną waloryzacją (głównie drobne detale i odrutowanie), malowanie w zasadzie tam gdzie jest to niezbędne (a nie ukrywanie pod farbą baboli) itp). I właśnie dlatego jego praca tak mi się podoba.

--
pzdr
Kemot

 
28-11-07 13:09  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
VETERAN   

SUPER RELACJA
Jednak należy również akceptować tych co malują cały model.
np. WICHER 1:100 Jhradcy
Technika Roberta i Innych wymaga "wirtuozerii" na którą nie każdego stać
i nie każdy akceptuje.
Nie każde malowanie to ukrywanie "baboli"
Każda technologia prowadzi do celu.

 
29-11-07 08:22  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Andreas 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Ja także podziwiam kunszt i wykonanie. spasowanie elementów pierwsza klasa. Pokażesz go na zawodach? czy będzie dostępny tylko u Ciebie?

 
29-11-07 09:26  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Pokażę.
Po raz kolejny - ale obiecuję, że ostatni - bo skończony będzie na wystawie we Wrocławiu (czerwiec) i postaram się być w Porąbce i Oleśnicy.

--
Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

 
29-11-07 16:46  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Vercyn 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Witam , cieszę się że prace ruszyły . W związku z tym mam do Ciebie parę pytań .
Czy łańcuch kotwiczny jest właściwie umieszczony na kabestanie ?
( sam miałem podobny dylemat i po poszukiwaniach w "necie" wywnioskowałem , że powinien być usytuowany wyżej tj. na tych biało-czerwonych tulejach )
Czy przy budowie kutrów Korzystałeś z innej ( niż wycinanka ) dokumentacji wykonując dodatkowe elementy wyposażenia ?
Czy malowanie niektórych elementów ( w nawiązaniu do fragmentu wypowiedzi Kemota
"... malowanie w zasadzie tam gdzie jest to niezbędne..." ) faktycznie było niezbędne skoro gro części modelu wydrukowano na obustronnie szarym papierze ?
Ogólnie całość prezentuje się bardzo okazale .
Serdecznie pozdrawiam i kibicuję dalszej budowie .

 
29-11-07 21:21  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Łańcuch jest dobrze, Vercyn.
Łańcuch przechodził pod kolorową tuleją na 100%. "Schlachtschiff Bismarck - DAS ORIGINAL IM DETAIL" strona 25 i 27. Łańcuchy zechodziły przez dolne części kabestanów.
Przy wszystkich częściach korzystam z dostępnych mi publikacji. O ile jest z tego korzyść i jest to dla mnie wykonalne to staram się ulepszać model.
Ulepszanie sprowadza się do zwiększenia detalizacji - to wydanie Bismarcka jest bardzo wierne historycznie.

Kutry widać na wielu zdjęciach. Są też ładne rendery w publikacjach AJ-Press.
W modelu Halińskiego są one zrobione moim zdaniem świetnie i mają zgodną, atrakcyjną kolorystykę. Ja tylko je odrobinę uplastyczniłem. Ława na środku jest nadrukowana - ja ją zrobiłem 3D, stopnie schodków, bulaje itp.
Na stelaże zwrócił mi uwagę Veteran. Ma rację. Widać je na fotografii w 3 części EOW o Bismarcku z AJ-Press. Jest na nich plandeka i wyraźnie widać, że składa się z 5 części - więc tak zrobiłem.

Z tym malowaniem wyjaśniłem kilka postów wyżej (kuter trzymany w palcach). Musiałem zamalować widoczne linie nacięć na poszyciu dna. Ja nie nacinam. Bez nadrukowanych linii malowanie byłoby zbędne, co widać na zdjęciach.

--

Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

Post zmieniony (29-11-07 21:24)

 
30-11-07 17:56  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Vercyn 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Nie zrozumieliśmy się w kwestii malowania ( może zadałem nieprecyzyjne pytanie ?).
Nie chodziło mi o malowanie dna kutrów ( to sprawa oczywista , u siebie też pomalowałem cztery sztuki ), a o elementy wież Anton ,B,C,D - poza "dachami" oraz boczne i górne fragmenty osłon armat 105 , hangary przy kominie , podstawy pod kutry na tych hangarach , boczne osłony artylerii średniej , górna ( srebrna ) część komina . Całość tej kwestii i związane z nią wątpliwości wynikają z twierdzenia Kemota o malowaniu "... w zasadzie tam gdzie jest to niezbędne...".
W temacie dwóch pierwszych pytań Odpowiedziałeś mi wyczerpująco , dziękuję .

 
30-11-07 22:29  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Możemy podyskutować.
Kemotowi chodziło właśnie o dna kutrów. Dlatego mogłem źle zrozumieć Twój wpis.
Model ma pomalowane dno, pas wodny - bo miał niejednolity odcień, dachy głównej i średniej, radary, lufy.

Z tego co wymieniłeś nie było malowania.
Wieże 150 oraz 105 są sklejone odwrotną stroną - stąd brak linii na krawędziach. Nity są delikatnie odcisnięte.
Widzisz, jestem miłośnikiem czystego sklejania z kartonu - ale nie jego niewolnikiem - jeśli nie służy to modelowi.

Dla przykładu te małe tulejki dookoła komina zrobiłem z kalki technicznej. Karton jest moim zdaniem zbyt gruby. Materiał spoza wycinanki wymaga malowania. Musiałem pomalować przy okazji okap aby nie było różnicy farby pomiędzy okapem a tymi tulejkami - bo to szpeci model.

--
Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

 
01-12-07 11:09  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Vercyn 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Z Twojej wypowiedzi rozumiem , że Kleisz model według własnych zasad , z materiałów które w Twojej ocenie będą bardziej właściwe , a malowanie jest tylko konsekwencją wcześniej podjętych decyzji . Takie podejście według mnie nie jest pozbawione sensu , jest ciekawe i twórcze .
Wracając do 105-tek , to dlaczego Wybrałeś tylko niektóre fragmenty do odwrócenia ...?

"Wiedza bez działania jest pusta ,
ale też działanie bez wiedzy jest ślepe"
Jensen 1994

Post zmieniony (01-12-07 11:10)

 
01-12-07 13:03  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Vercyn, zauważ:
Odwrócone są same wieże - i moim zdaniem porawiło to ich wygląd bo czarne linie na rawędziach zgięć za mocno podkreślają te krawędzie - nie wygląda to najlepiej.
Po za tym odrobinę przesunąłem pozycję drzwiczek..
Nie skleiłem na lewą stronę peryskopów - nadrukowany na peryskopach wizjer jest jak najbardziej "na miejscu".
Nie skleiłem na lewą stronę zamków armat. Zauważ, że są tam wydrukowane otwory do ładowania pocisków. Otwory być muszą - są jeszcze bardziej "na miejscu". Sklejenie otworów 3D odrobinę trudne - i nie opłaca się wkład pracy bo armaty będą wycelowane w górę i na zewnątrz - ledwo będzie je (otwory) widać.

--

Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

Post zmieniony (01-12-07 13:07)

 
01-12-07 18:37  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Vercyn 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Dobre uzasadnienie . Wywnioskowałem z niego , że czarne linie na krawędziach nie wyglądają najlepiej , idąc dalej tym tokiem myślenia zastanawiam się dlaczego nie Wykonałeś bocznych powierzchni artylerii głównej , bądź niektórych elementów wyposażenia pokładu głównego i pokładów nadbudówek w podobnej technice ?
Co do "otworów 3D", to w pełni podzielam Twój pogląd .
PS;
Interesująca dyskusja szkoda tylko , że nie Odniosłeś się do pierwszej części wpisu z 11:09 .

 
01-12-07 19:23  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Zadaj mi konkretne pytanie to na nie odpowiem. Do czego mam się odnieść w pierwszej części tego wpisu z 11:09 ?

Kiedy kleiłem artylerię główną to wtedy nie wpadłem na ten pomysł - dzisiaj bym tak zrobił.

"...idąc dalej tym tokiem myślenia zastanawiam się dlaczego.. "
Vercyn, proszę o szczerą odpowiedź na pytanie: do czego ma prowadzić ta dyskusja ? Chcesz mi coś udowodnić ?

--
Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

 
02-12-07 11:36  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Vercyn 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Nie rozumiem skąd to poirytowanie , przecież sam Zaproponowałeś dyskusję .
Dyskusję , która w mojej ocenie jest bardzo merytoryczna , powiem nawet - ma walory dydaktyczne , dlatego że poruszmy w niej kwestie techniki wykonania , jej zasadność oraz przewidywania i planowania budowy modelu ...
Czy moje dotychczasowe wpisy sugerują nie szczere intencje ?
...dokąd zaprowadzi nas ta dyskusja , teraz nie wiem - to zależy od Nas .
Niczego nie udowadniam , wymieniamy poglądy , które podkreślę to jeszcze raz są bardzo merytoryczne .
Budujesz model w technice , która w niedalekiej przyszłości może stać się kanonem modelarstwa kartonowego ! ( a propo wypowiedzi Syjka )

"Wiedza bez działania jest pusta ,
ale też działanie bez wiedzy jest ślepe"
Jensen 1994

Post zmieniony (02-12-07 11:36)

 
02-12-07 22:26  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

OK, ale nie napisałeś do czego mam się odnieść w pierwszej części tego wpisu z 11:09 ?

--
Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

 
02-12-07 23:58  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Vercyn 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Z Twojej wypowiedzi rozumiem ,{{{ że Kleisz model według własnych zasad , z materiałów które w Twojej ocenie będą bardziej właściwe , a malowanie jest tylko konsekwencją wcześniej podjętych decyzji }}} . ...
Do fragmentu w "klamerkach" ...
Skądinąd wiem , że Budujesz model z więcej niż jedna wycinanek , więc może udałoby się jeszcze poprawić wieże główne ?!

 
03-12-07 07:03  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Tak, kleję wg własnych zasad. Tzn. nie trzymam się kurczowo tzw. "standardu" - szukam najlepszych rozwiązań i staram się ulepszać techniki. Ja sądziłem, że jest to powszechnie oczywiste stwierdzenie - a nie pytanie. Chyba każdy tak skleja.

Model powstaje z dwóch wycinanek.

Co takiego chcesz poprawiać w wieżach artylerii głównej ?
Dorobiłem odrutowanie, wizjery na przodzie, spody (wycinanka nie zawiera spodów) włącznie z onitowaniem i klapami do wyrzucania łusek, ulepszoną wersję wentylatorów na tylniej ścianie, wypukłe nity, okrągłe podkładki pod trzpienie na skosach . Jak rozumiem to wszystko mało i wieże są do wymiany ?
Jeśli chodzi o linie gięć na tych wieżach to akurat tak się składa, że większość z nich to linie cięć - przy wycinaniu starałem się nie zostawiać linii. Najbardziej widoczne linie to krawędzie górne. Zauważ, że nie istnieją bo pomalowałem dachy na ciemno. Ile więc zostało ?
Dopiska: bym zapomniał. Wsuwany dalmierz jest sklejony na lewą stronę bo tam akurat linie przeszkadzają.
Warto robić wszystko od nowa ?

Zobacz część 2 i 3 relacji - jest w spisie.
--

Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

Post zmieniony (03-12-07 08:56)

 
03-12-07 19:37  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Vercyn 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Nie warto wszystkiego robić od nowa , chodziło mi tylko o boki wież .
Chociaż w świetle " nie zapomnianego dopisku " wychodzi, że wsuwany dalmierz sklejony na lewą stronę bo tam akurat linie przeszkadzają wykonany został później biorąc pod uwagę wypowiedź ... Kiedy kleiłem artylerię główną to wtedy nie wpadłem na ten pomysł - dzisiaj bym tak zrobił. ... tzn. równocześnie z alt.105 , jak więc mógł się znaleźć na fotkach w relacji cz.2 i 3 . [ w grę może wchodzić jedynie wymiana z drugiej wycinanki ;-) ]
Czytałem i oglądałem wszystkie części relacji z budowy tego modelu , nie tylko tu , nawet raz wpadłem na coś takiego ".... Model bedzie standardowy bez szpachlowania i malowania - ale z dodatkiem elementow uplastyczniajacych: bulaje, drabiny, zawory denne itp. .. " jest to początek relacji prowadzonej przez Ciebie na kartonbau założonej na początku 2004 i uzupełnianej na bieżąco .

"Wiedza bez działania jest pusta ,
ale też działanie bez wiedzy jest ślepe"
Jensen 1994

Post zmieniony (03-12-07 19:49)

 
03-12-07 20:37  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Wacek   

Saburo: Te klapy z tyłu wież artylerii głównej to do wyrzucania łusek?
Prawdę powiedziawszy nie sądziłem, że do dział takiego kalibru stosowano ładunki miotające w łuskach.
Kiedy znowu będzie można popaść oczka postępami? :)

 
03-12-07 21:30  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Dlaczego równocześnie z art 105 ?
Nie przyszło Ci do głowy, że dalmierz był ostatnim etapem wieży ? Kiedy wszystko było zrobione na gotowo to został wykonany na samym końcu dalmierz ?
Przecież sklejałeś Bismarcka więc powinieneś pamiętać, że na dalmierzu są linie na środku pomagające równo wsunąć dalmierz. U mnie te linie były po za obrysem wieży - sytuacja nie do zaakceptowania - i tak powstała pierwsza część sklejona na lewą stronę.

Jestem dumny ze swoich wież artyleryjskich. Dzisiaj skleiłbym je ciut lepiej - ale na pomysł sklejania ich od nowa mogłeś wpaść chyba tylko Ty.

Vercyn, powtarzam pytanie: do czego zmierza ta rozmowa ?
Chcesz mnie sprowokować ? Daremny wysiłek.

Zwracam Ci jednak uwagę, że przez 2 strony wpisujesz się tylko Ty. a to jest relacja z budowy a nie rachunek sumienia i tłumaczenie się "skoro teraz zrobiłeś to czemu wtedy nie... " itd.
Nie chcę być niegrzeczny ale te uwagi nie są zbyt konstruktywne.

--
Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

 
03-12-07 22:20  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Wacek, klapy na spodzie - podłodze wież. Zobaczysz je w 2 części relacji.
Te łuski miały 420mm.

--
Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

 
04-12-07 19:11  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Vercyn 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Zauważ , że połowa tych wpisów na 2 stronach należy do Ciebie ;-).
W tym miejscu należą się podziękowania dla forumowiczów , to dzięki nim była możliwa wymiana poglądów bez "zakłóceń", widać obserwowali to z zainteresowaniem .
Ciągle Piszesz o próbach prowokacji , kompletnie tego nie rozumiem , jedyną prowokacją jaką tu widzę są zdjęcia Twojego modelu , które "prowokują pozytywnie " do pracy nad własnym warsztatem , do zastanowienia się nad metodą wykonania , do jej zmiany w trakcie budowy . To co można przeczytać wyżej nie da się zamknąć w jednym zdaniu : czy kleisz model według własnych zasad ... tak kleję wg własnych zasad ... , to pozwala poznać te zasady , przemyśleć je i spróbować samemu .
Wiesz , nie każdy kto zada może trochę irytujące (przyznaję ) pytanie musi okazać się prowokatorem .
Pozdrawiam i przepraszam jeśli zakłóciłem Twój spokój .

 
04-12-07 21:33  Odp: [Relacja] Pancernik BISMARCK cz.5 (AH)
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Siłą rzeczy połowa wpisów jest moja - bo odpowiadam.

Spokoju mojego nie zakłóciłeś.
Za wyjątkiem kabestanów to bardziej wyglądało na rozliczanie z moich słów i poprawianie na siłę mojego modelu. Stąd irytacja.

Decyzja jest moja a jakiekolwiek naciski są nie na miejscu. Na sugestie jestem otwarty.
Dziękuję za zainteresowanie budową

--

Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

Post zmieniony (04-12-07 23:08)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024