FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
31-07-07 16:23  [Relacja] Graf Spee (GPM)
Thorin 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Witam

Zapraszam wszystkich do relacji z budowy Graf'a Spee. Prezentując swój model liczę na przede wszystkim na konstruktywną krytykę i dzielenie się doswiadczeniami modelarskimi. Wszystkie skrajne opinie (zarówno te pozytywne, jak i negatywne) uważam za mało przydatne, więc proszę o umiar...

Budowa rozpoczęła się jakiś rok temu, ale choć idzie dość powoli, udało mi się coś niecoś zrobić.



Szkielet (standardowo - tektura 1,5 mm) okleiłem pianką, aby uniknąć zapadania się poszycia. Po oklejeniu wszystko wyszlifowałem zgrubnie papierem ściernym, nastepnie trzy warstwy lakieru i szlifowanie na gotowo. Wydaje mi się, że jest to szybsza i wydajniejsza metoda niż wzmocnienia z tektury lub dodatowe wręgi.




Po ostatnim szlifowaniu przyszła kolej na poszycie denne. Ale o tym następnym razem...

--



Post zmieniony (01-08-07 10:43)

 
31-07-07 16:39  Re: Graf Spee poraz trzeci (?)
Yamato23   

Zmień temat bo myślałem, że to zapowiedź.

 
01-08-07 10:43  Re: [Relacja] Graf Spee (GPM)
Thorin 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Zrobione, chodziło o trzecią relację na tym forum.

 
01-08-07 12:27  Re: [Relacja] Graf Spee (GPM)
Spychacz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Czy możesz napisać coś więcej na temat tej pianki? Co to za pianka, czy łatwo ją szlifować itp.?

--
Relacja: MAYA
Relacja z galerią: ARIZONA , NAGATO , FUSO
Galeria: RICHELIEU , KING GEORGE V
Slayer \m/

 
01-08-07 12:50  Re: [Relacja] Graf Spee (GPM)
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

Thorin napisał: Po ostatnim szlifowaniu przyszła kolej na poszycie denne. Ale o tym następnym razem...
Czy mam rozumieć, że ten etap już masz zamknięty i tylko czekamy na zdjęcia gotowego kadłuba?
Pytam bo uważasz metodę wypełniania pianą za bardziej efektywną. Moim zdaniem od metody budowy kopyta z tektury, a nawet i wzmocnień wyróżnia ją tylko szybkość. W tamtych metodach powierzchnia styku poszycia z szkieletem jest znacznie większą i łatwiej go kleić. Rozumiem, że w tym wypadku dasz paski oklejek.

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
01-08-07 13:30  Re: [Relacja] Graf Spee (GPM)
Thorin 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Żeby rozwiać wszelkie wątpliwości opiszę ten proces nieco dokładniej. Metody tej nauczyłem się na modelarni okretowej w czasach szkoły podstawowej (to były piekne czasy...). Była to podstawowa metoda wykonywania kadłubów modeli waloryzowanych. Poszczególne etapy wygladały nastepująco:
1. szkielet wykonywany z kartonu
2. oklejenie szkieletu pianką (pianka z kwiaciarni, ta do "suchych" kompozycji)
3. zgrube szlifowanie
4. kilka warstw lakieru w zalezności od potrzeb.
5. szlifowanie na gotowo
6. naciągniecie pończochy damskiej (sic!), rozmiar uzależniony od wielkości modelu, kolor nie gra roli, lycra jak najbardziej pożądana, w celu wyeliminowania peknięć na styku wręg i pianki
7. lakierowanie
8. szpachlowanie
9. szlifowanie
10. malowanie

Budując Grafa zamierzałem wykonać model z poszyciem wykonanym z kartonu, więc prace zakończyły się na punkcie nr 5.
Paski na styku elementów poszycia w zasadzie nie są potrzebne, pianka jest wystarczajaco sztywna, żeby przyklejac elementy bezposrednio do niej, ale jest problem z retuszem. Używałem do tego celu pasteli, więć żeby ułatwic sobie retusz okleiłem wręgi paskami cienkiego papieru (standardowy papier do drukarek).
Efekt końcowy na poniższych zdjęciach.





I jeszcze jedno, niedociągnięcia widoczne na zdjęciach w niczym nie umniejszają samej metodzie! :-)

--

 
01-08-07 22:35  Re: [Relacja] Graf Spee (GPM)
Nazar 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Cześć
Możesz coś wiecej napisać na temat naciagania tej pończochy - tzn interesuje mnie czy naciągasz ją na cały szkielet czy tylko na część podwodną,jakiego kleju do tego używasz?

Jakim lakierem pokrywasz piankę - czy jest to lakier "na pędzel" czy też lakier w sprayu?

--
Nazar

 
02-08-07 09:54  Re: [Relacja] Graf Spee (GPM)
Miś Kolargol 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Cześć!
Mam pytanie co do tej pończochy. Czy to nie modelarnia w małym miasteczku na Podkarpaciu na literę P-sk propagowała tą metodę???
POZDROWIENIA I POWODZENIA

--

 
02-08-07 12:05  Re: [Relacja] Graf Spee (GPM)
Thorin 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

WITAM RODAKA!!! Oczywiście masz rację. natomiast zawsze się zastanawiałem, czy jest to wynalazek tylko tej modelarni, czy też jest metoda znana szerzej, (panie Doktorze? :-))
I dzieki za radę dot. wyboru modelu. Jak widzisz posłuchałem i nie żałuję!

Nazar
Ponczocha była nakładana róznie, w zalezności od tego czy miał być robiony caly kadłub czy tylko dno. W miejscach wypukłych stosowaliśmy tylko lakier nitro nakładany pędzlem, w miejscach wklęsłych lub o skomplikowanym kształcie niezbędne było dodatkowe nasączenie pończochy klejem. O typ kleju nie pytaj bo był to kolejny wynalazek tej modelarni... :-) teraz ciężko w to uwierzyć, ale w tamtych czasach tubka budzia lub wikolu była na wagę złota!



Post zmieniony (02-08-07 13:23)

 
04-08-07 12:43  Re: [Relacja] Graf Spee (GPM)
konradoo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3
 

Będę śledzić twoje poczynania...podoba mi się ten model wyd. GPM ale niestety sam zajęty jestem swoim:)

--
"Można się różnić, można się spierać, ale nie wolno się nienawidzić"

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024