FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
19-07-07 10:37  [R/G]- project własny- Działo samobieżne ASU 85
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Witam serdecznie

Chciałbym dzisiaj rozpocząć kolejną relację z budowy.

Od dłuższego czasu chodził za mną model rosyjskiego działa samobieżnego ASU 85 w malowaniu używanym przez 6 Pomorską Dywizję Powietrzno-Desantową. Jest to pojazd wyglądający troszkę inaczej niż klasyczne czołgi lub działa samobieżne.



Dawno, dawno temu GPM wydał model tego działa (nr 118) i postanowiłem go zrobić. Jak na tak wiekowe wydanie model wydawał się dobrze rozrysowany (cienka kreska i wiele szczegółów).



Ja oczywiście planowałem dodanie troszkę od siebie (nowe gąsienice z pojedynczych ogniwek, druty, nowe koła napędowe i inne szczegóły). Zacząłem zbierać materiały i tu niespodzianka. Udało mi się znaleźć zaledwie kilkanaście nadających się do czegoś zdjęć. Ale znalazłem plany tego działa (z jakiegoś wydawnictwa, Modelarz?) a wizyta w Muzeum Wojska Polskiego dostarczyła mi porcję zdjęć. Po porównaniu planów z wydawnictwem okazało się, że kadłub modelu z wydawnictwa jest za krótki o ok. 1cm! Pomijam duże uproszczenia dolnej części kadłuba. I tak miałem, praktycznie nowe podwozie, nowe gąsienice i uproszczony kadłub.

Długo wahałem się ale pod naciskiem kolegi QNia postanowiłem, że jest to dobra okazja sprawdzeniu się w budowie modelu od początku. I tak się zaczęło projektowanie i budowa od zera.

Trochę informacji o tym pojeździe:
Powstanie działa samobieżnego ASU - 85 było następstwem analizy działań wojsk powietrznodesantowych i zagrożeń w obszarze desantowania, oraz wprowadzeniu do uzbrojenia armii b. ZSRR samolotów transportowych do przewozu i desantowania ładunków o dużych wymiarach (AN-12, AN-22).
Lekkie działo samobieżne ASU - 85 jest wyspecjalizowanym wozem bojowym przeznaczonym do zwalczania broni pancernej przeciwnika, umocnień i punktów oporu. Cechą charakterystyczną działa jest silne uzbrojenie (armata 85 mm D-700) oraz możliwość działania również w nocy, dzięki zamontowanym urządzeniom celowniczym. Mimo, że w budowie zastosowano wiele sprawdzonych elementów pływającego czołgu PT-76 działo samobieżne nie zostało przystosowane do pływania. Ze względu na ciężar, ASU - 85 jest transportowane drogą lotniczą w rejon opanowany przez oddziała pierwszego rzutu (np. lotniska).
W Polsce użytkownikiem lekkiego działa samobieżnego ASU - 85 była 6 Pomorska Dywizja Powietrzno-Desantowa. W latach siedemdziesiątych ze względu na wysokie koszty utrzymania oraz wprowadzenia nowych wozów piechoty rozpoczęto wycofywanie lekkiego działa samobieżnego z uzbrojenia.

Dane techniczne działa pancernego ASU-85:
Wymiary : dług. całkowita 8,44 m (kadłuba 6,24 m), szer. 2,97 m, wys. 1,94 m
Cieżar: 15,5 t
Pancerz: spawany z płyt walcowanych o grubości od 15 do 40 mm
Silnik: wysokopreżny 6-cyl. o mocy 240 KM
Predkość: 45 km/h
Zasieg: 360 km
Zapas paliwa: 250 l
Załoga: 4
Uzbrojenie: 1 armata D-70 kal. 85 mm, 1 km PKT kal. 7,62 mm
Zapas amunicji: 40-45 pocisków do armaty i 2000 do km

Prace nad modelem są już trochę zaawansowane. Mam rozrysowany kadłub, większość detali, koła nośne i gąsienice (mady by QŃ). Mam też trochę elementów zrobionych, ale zacznę od kadłuba. Nie ma on klasycznych wręg. Postanowiłem, że poszczególne płyty będą naklejane na 1mm tekturę i sklejane razem po zeszlifowaniu krawędzi. Jedynym miejscem, gdzie będą wręgi to spód kadłuba ze względu na jego nietypowy kształt - dno jest faliste. Rozpocząłem od spodniej części (poniżej linii błotników) ze względów na kształt kadłuba. Jak widać na poniższych zdjęciach jest tam wiele wnęk (na wałki skrętne i amortyzatory) a i ilość płaszczyzn też nie jest mała. Gdy wnęki były gotowe wkleiłem wałki skrętne.



C.d.n.

--



Post zmieniony (19-07-07 22:52)

Post zmieniony (17-09-14 21:43)

 
20-07-07 11:11  Re: [Relacja - project własny] Działo samobieżne ASU 85
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Gdy spód kadłuba był prawie gotowy zająłem się górną jego częścią. Na początek płyty przednie górna i dolna.



Teraz płyty boczne i górne.





I na koniec tył oraz faliste dno z włazem ewakuacyjnym.




Podstawowa bryła kadłuba jest już skończona teraz czas na podwozie. Równolegle z kołami będę robił ogniwka gąsek.

C.d.n.

--
Gotowe: ASU 85,Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1, Type 94, SU-101, Ka-Mi Type 2

 
24-07-07 08:57  Re: [Relacja - project własny] Działo samobieżne ASU 85
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

To teraz parę słów o gąskach. Oczywiście zaprojektował je QŃ. Jak je dostałem to na początku był oczopląs, potem śmiech i myśl "daruję sobie". Ale potem zabrałem wydruk na nasze spotkanie QWKAKa i powiedziałem QNiowi jak narysowałeś to teraz sklej. I co? I skleił. Wszedł mi na honor i musiałem sklejać te drobiazgi. Tyle historia.

Pojedyncze ogniwo składa się z 19 części a ogniwek jest 186 + 2 zapasowe. W sumie 3572 części.



Po wycięciu i ukształtowaniu ogniwek rozpocząłem ich sklejanie:




Po sklejeniu ogniwa wyciąłem otwory na zęby koła napędowego i odciąłem boczne fragmenty. A tutaj są wszystkie (19) elementy pojedynczego ogniwa:



Następnie przyklejałem: dwa elementy "bieżnika" z krótszej strony, dwa z powierzchni, następne siedem z dłuższej strony ogniwa, dwa "skrzydełka" po bokach i na koniec drucik.




Następnie skleiłem zęby ogniwa, które przykleiłem do ogniwa.



Gotowe ogniwa:



Prace nad gąskami mam zaawansowane w ok. 50%, co oznacza, że mam już sklejone i częściowo wycięte główne powierzchnie ogniw, wycięte i ukształtowane wszystkie "skrzydełka" (te szare elementy z rysunku), wycięte wszystkie elementy bieżnika oznaczone zielonym i fioletowym(?) kolorami i kilka gotowych ogniwek. Trochę czasu potrzeba by je wszystkie skończyć i będę je sklejał równolegle z innymi elementami modelu.

C.d.n.

P.S. PiterATS: nie myślałem o tym. Robię ten model dla siebie. Jak na razie.

--
Gotowe: ASU 85,Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1, Type 94, SU-101, Ka-Mi Type 2

 
03-08-07 10:59  Re: [Relacja - project własny] Działo samobieżne ASU 85
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Witam,

Czas na update. Dzisiaj pokażę nowe trzy elementy. Pierwszy to rura wydechowa. Wygląda troszkę nietypowo, ponieważ jest to prostokątny kanał wylotowy który tylko trochę wystaje z tyłu kadłuba. A wygląda ona tak:


Drugi element to mechanizm napinający gąsienicę i mocowanie przedniego koła. Trochę miałem z nim zabawy, ale na koniec jestem z niego zadowolony. Gotowe elementy jeszcze na macie i już na kadłubie:


I na koniec błotniki. Niby nic, ale zmieniły troszkę dotychczasowy wygląd modelu. Mam nadzieję, że tłoczenia na przedniej części błotników będą widoczne po pomalowaniu.


C.d.n.

--
Gotowe: ASU 85,Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1, Type 94, SU-101, Ka-Mi Type 2

 
14-08-07 00:27  Re: [Relacja - project własny] Działo samobieżne ASU 85
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Witam,

Kolejny etap prac za mną. Zrobiłem i przykleiłem wszystkie wahacze.
wahacze o przekroju elipsy są mocowane do ściętego stożka. Żeby zachować wszystkie kąty posłużyłem się małym szablonem:


Kolejny szablon (jednocześnie podstawa robocza pod model) zrobiłem żeby zamocować wahacze na jednakowej wysokości i odchyleniu od kadłuba:


A to szczegóły wahaczy:



i widok ogólny:


Jeszcze pozostały mi do zrobienia dwa drobiazgi do zawieszenia: sprężyny i "odbojnik" na końcu zewnętrznych wahaczy.
W następnym odcinku pokażę koła nośne, które powoli kończę.

C.d.n.

--
Gotowe: ASU 85,Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1, Type 94, SU-101, Ka-Mi Type 2

 
30-08-07 08:55  Re: [Relacja - project własny] Działo samobieżne ASU 85
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Witam,

Minął czas urlopów i czas zabrać się do roboty. Dzisiaj pokażę koła nośne. Właściwie klasyka, piasta, gumowy bandaż i tarcze boczne:


Przy pierwszym podejściu tarcze zrobiłem z dwóch sklejonych stożków gdzie w zewnętrznym wyciąłem otwory. Jednak po obejrzeniu oryginału postanowiłem tarcze wykonać inaczej, z jednego krążka, w którym otwory, a raczej tłoczenia, będą nie "wycinane", ale właśnie tłoczone. Aby taką tarczę zrobić zbudowałem sobie małą formę, w której wytłaczałem tarcze. Z kilku warstw krążków o różnej średnicy i otworach na tłoczenia zbudowałem małą piramidkę tak, aby osiągnąć właściwe kształty tarczy. Po pokryciu superglutem i szlifowaniu powstało coś takiego:


Wycięty płaski krążek pokryty sporą warstwą BCG nakładałem na formę i wypychałem tłoczenia i inne zagłębienia dodając w międzyczasie ponownie BCG.


Po wyschnięciu, obcięciu nadmiaru papieru i szlifowaniu powstała taka tarcza. Myślę, że wygląda lepiej niż ta z pierwszego podejścia.


Gdy tarcze były już gotowe przygotowałem pozostałe elementy koła, takie jak pierścienie zewnętrzny, piasty i śruby. Po sklejeniu wszystkiego razem powstały dwa takie to koła:


Pierwsza przymiarka kół do reszty kadłuba:


Mam gotowe prawie wszystkie elementy kół tak, więc pozostaje mi jedynie poskładać pozostałe dziesięć kół nośnych i będzie można się zabrać za koła napinające i napędzające (części mam już rozrysowane).

C.d.n.

--
Gotowe: ASU 85,Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1, Type 94, SU-101, Ka-Mi Type 2

 
13-09-07 11:36  Re: [Relacja - project własny] Działo samobieżne ASU 85
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Witam,

Sklejenie kół nośnych troszkę się przeciąga, ale w międzyczasie udało mi się popełnić koła napinające. Według projektu koło ma wyglądać tak:


Poniżej główne elementy koła, dwa gotowe i koło na swoim miejscu:


Do przyklejenia pozostało po 10 śrub na koło, ale je będę przyklejał razem ze śrubami kół nośnych.

Teraz na warsztat równolegle z kołami nośnymi idą koła napędowe:


C.d.n.

--
Gotowe: ASU 85,Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1, Type 94, SU-101, Ka-Mi Type 2

 
04-10-07 10:47  Odp: [Relacja]- project własny- Działo samobieżne ASU 85
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Witam,

Czas odświeżyć ten wątek. Minęło trochę czasu od ostatniej relacji, ale prace nad modelem trochę posunęły się.

Na początek dołożyłem dwa elementy do zawieszenia kół nośnych, tulejkę na końcu wahaczy i sprężynę, co kończy zabawę z zawieszeniem kół nośnych.


Przyszła kolej na koła napędowe. Po drobnych poprawkach tarcz zębatych (musiałem zwiększyć promień tarczy o ok. 0.7 mm, aby pasowały do ogniw gąsienic) wyciąłem wszystkie elementy i "stworzyłem" koła.


Po doklejeniu 104 śrub koła są prawie gotowe (brakuje tylko zakończenia piasty):


I wszystkie trzy koła, napinające, nośne i napędowe:


Kolejny element to osłony mechanizmu przeniesienia napędu na koła napędowe. Same osłony, koła napędowe na osłonach i całość na kadłubie:



Zacząłem też prace na detalami takimi jak włazy, pokrywy i zbiorniki paliwa:



C.d.n.

--
Gotowe: ASU 85,Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1, Type 94, SU-101, Ka-Mi Type 2

 
10-10-07 11:24  Odp: [Relacja]- project własny- Działo samobieżne ASU 85
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Zacząłem w AutoCADzie LT ale teraz jestem początkującym użytkownikiem Rhino 4. Jest łatwiej i szybciej coś stworzyć.

--
Gotowe: ASU 85,Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1, Type 94, SU-101, Ka-Mi Type 2

 
18-10-07 11:54  Odp: [Relacja]- project własny- Działo samobieżne ASU 85
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Witam,
Pora na kolejną część opowieści o moich zmaganiach z ASU-85. Niestety niedobór wolnego czasu nie pozwala na duże postępy w budowie, ale co nieco przybyło. Równolegle z wykańczaniem kół nośnych zrobiłem kilka drobiazgów jak włazy, zawiasy, podstawę anteny, skrzynki, wlot powietrza, przedni "czujnik" i spawy:




A tak wygląda to wszystko po założeniu kół (koła przykleję dopiero po ich pomalowaniu):


Teraz kolej na następne elementy jak mocowanie zbiorników, kolejny wlot powietrza, właz przedni i działo (jarzmo działa jest trochę skomplikowane i będzie to wyzwanie). Parę rysunków z mojego projektu:




Pozdrawiam
Michał

--
Gotowe: ASU 85,Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1, Type 94, SU-101, Ka-Mi Type 2

 
25-10-07 23:01  Odp: [Relacja]- project własny- Działo samobieżne ASU 85
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Witam,

Mój ASU 85 wzbogacił się o kilka małych drobiazgów. Mam już do czego przymocować tylnie zbiorniki:


Drugi wlot powierza mimo nietrywialnego kształtu chyba wyszedł mi nie najgorzej:


Dorobiłem też osłony włazów (to tylko paski papieru ale troszkę dały mi popalić) i "zamki" włazów. Po doklejeniu wlotów powierza góra kadłuba wygląda tak:



No to te drobiazgi mam za sobą. Teraz czas na następne.

--
Gotowe: ASU 85,Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1, Type 94, SU-101, Ka-Mi Type 2

 
28-10-07 22:28  Odp: [Relacja]- project własny- Działo samobieżne ASU 85
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Witam,

Dzieląc czas pomiędzy walką z przeziębieniem i dogorywaniem w łóżku a przyjemnością walki z modelem dołożyłem pokrywy na tyle kadłuba i tylną skrzynkę. A z rozpędu dokleiłem kilka zawiasów i nitów. Czyli powstało coś takiego:



Skończyłem już pokrywę, podstawę pod zbiorniki i w końcu mocowania zbiorników. Pokrywa jest również wlotem powietrza do komory silnika i jest przykryta siatką którą dodałem. Dodałem też takie drobiazgi jak uchwyty i nity na pokrywie. Na koniec przyszły obejmy z jedne strony zakończone małymi obejmami a z drugiej "napinaczem". A wygląda to tak:



Pozdrawiam.

--
Gotowe: ASU 85,Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1, Type 94, SU-101, Ka-Mi Type 2

 
30-10-07 09:16  Odp: [Relacja]- project własny- Działo samobieżne ASU 85
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Dzięki panowie. Staram się. Jest to pierwszy mój model, który projektuję od zera. Do tej pory tylko uzupełniałem istniejące modele. Jak to bywa z pierwszym razem nie wszystko idzie jak powinno i popełnia się sporo prostych błędów. Tak było i teraz. Projektowanie rozpocząłem w jednym programie a od pewnego momentu (kiedy to stałem się szczęśliwym posiadaczem Rhino) ciągnę w innym. Część części (np większość części koła nośnego) zapożyczyłem z innego modelu. Nie powstawały rysunki montażowe. Brak jest numeracji części, ale to nie jest wielki problem. Kolejnym moim niedopatrzeniem jest to, że niestety nie zawsze poprawiałem rysunki części, jeśli miały drobne niedokładności (części w szkielecie kadłuba). Tak mogło się zdarzać, gdy projektowałem w 2D. Teraz wszystko robię w 3D i jak na razie wszystkie części pasują doskonale (pod warunkiem, że znowu nie zapomnę o grubości materiału). Ten model robię dla siebie i dlatego drobne części i różne obłości traktowane superglue nie są dla mnie problemem. Jednak model wydawany wymaga troszkę innego podejścia, np. brak pewnej drobnicy, pewne uproszczenia kształtów - tarcze kół ze stożków z wycięciami a nie tłoczone krążki. Wymaga to trochę pracy. Ale, nie jest aż tak źle. Powoli, powoli uzupełniam braki i niedoróbki. Raczej dla samego siebie, żeby nauczyć się narzędzia i co ważniejsze właściwej metodologii projektowania. Jeśli mi ta zabawa w projektowanie nie zbrzydnie to kolejny produkt powinien już nadawać się do rozpowszechniania. Czy to co wyjdzie na końcu z walki nad modelem ASU 85 będzie nadawało się do wydania czy nie to się okaże za jakiś czas.
Pozdrawiam
Michał

--
Gotowe: ASU 85,Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1, Type 94, SU-101, Ka-Mi Type 2

 
08-11-07 00:26  Odp: [Relacja]- project własny- Działo samobieżne ASU 85
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Witam,

Dziś pochwalę się przednim włazem. Troszkę spędziłem czasu nad nim, gdyż jest troszkę skomplikowany. Ale jest już gotowy i "przyspawany" do kadłuba. Wydaje mi się, że wyszedł nie najgorzej.



To tyle na dziś.

Pozdrawiam

--
Gotowe: ASU 85,Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1, Type 94, SU-101, Ka-Mi Type 2

 
15-11-07 21:17  Odp: [Relacja]- project własny- Działo samobieżne ASU 85
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Witam,

Skończyłem kolejny drobiazg, skrzynkę. Z projektu wynikało, że mam zrobić coś takiego:


A wyszło mi coś takiego. Najwięcej "zabawy" miałem z zapięciami. Niby to tylko pięć elementów, ale troszkę małych. Tylko że muszę zrobić jeszcze cztery takie maleństwa.



Powoli powstaje też lufa - nie bez wpadek :)


Z większych elementów pozostało mi jażmo działa i reflektor. Potem troszkę drobnicy, kilkaset śrubek na kołach nośnych i reszta ogniwek gąsienicy. I na koniec malowanie. Czyli już niewiele :)

Pozdrawiam
Michał

--
Gotowe: ASU 85,Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1, Type 94, SU-101, Ka-Mi Type 2

 
16-11-07 09:45  Odp: [Relacja]- project własny- Działo samobieżne ASU 85
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Udało mi się usunąć ok 1/3, resztę musiałem zostawić :( Teraz przynajmniej lufa jest jako tako wyważona.

--
Gotowe: ASU 85,Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1, Type 94, SU-101, Ka-Mi Type 2

 
13-12-07 09:22  Odp: [Relacja]- project własny- Działo samobieżne ASU 85
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Witam po prawie miesięcznej przerwie. Koniec roku jak zawsze więcej pracy. Mimo wszystko prace trwają i modelik powoli nabiera właściwego wyglądu.
Trochę utknąłem na drobiazgach. Myślałem, że pójdzie szybciej, ale jednak nie. I tak oto, co udało mi się zrobić ostatnio. Pracuję nad wyposażeniem kadłuba. I tak dodałem zawiasy włazu dowódcy, uchwyty mocowania narzędzi, klamry, wycior, uchwyty i deskę - falochron na przodzie pojazdu.




Następnym był główny reflektor (projekt i wykonanie):



Reflektory "drogowe" (brakuje jeszcze podstawy), klakson (do dorobienia jeszcze osłona z prętów) i odblaski:



Narzędzia (brakuje jeszcze siekierki):



I to by było na tyle tym razem.
Michał

--
Gotowe: ASU 85,Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1, Type 94, SU-101, Ka-Mi Type 2

 
20-12-07 19:35  Odp: [Relacja]- project własny- Działo samobieżne ASU 85
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Witam,
Czas na ostatni w tym roku odcinek z budowy ASU 85. Nie udało się go skończyć w tym roku ale na pewno go skończę w przyszłym :)

Najmniejszy element tego modelu – światła pozycyjne - mam już za sobą. Wyszło 17 części na światełko.


Dołożyłem kilka dodatkowych drobiazgów: uchwyty liny, samą linę, osłony lamp, wizjery boczne i kilka kabelków.



Poskładałem całość do kupy i tak teraz wygląda to co już mam:


Ciągle walczę z jarzmem działa. Próba numer 4 poszła do kosza. Ale 5 chyba będzie już ostatnią. Poza tym jeszcze kilka drobiazgów, śruby na kołach nośnych i reszta ogniwek. Koniec już widać :)

Pozdrawiam, a że dzisiaj mam ostatnią okazję skorzystania z Internetu w tym roku to życzę wszystkim Wesołych Świąt, Szczęśliwego Nowego Roku i samych najbardziej wymarzonych modeli.
Michał

--
Gotowe: ASU 85,Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1, Type 94, SU-101, Ka-Mi Type 2

 
05-01-08 18:05  Odp: [Relacja]- project własny- Działo samobieżne ASU 85
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

No muszę się pochwalić. Po wielu miesiącach walki skończyłem projektowanie i rysowanie części do modelu. Tak wygląda mój model na rysunkach:


Do sklejenia ciągle pozostaje mi kilka drobiazgów przy jarzmie, śruby przy kołach nośnych i "bieżnik" gąsienic, czyli sama przyjemność. Później malowanie i już.

Pozdrawiam
Michał

--
Gotowe: ASU 85,Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1, Type 94, SU-101, Ka-Mi Type 2

 
06-01-08 20:57  Odp: [Relacja]- project własny- Działo samobieżne ASU 85
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Skończyłem sklejanie najtrudniejszego elementu tego modelu – jarzmo działa. Kilka różnych powierzchni (części walca, stożka, kuli i coś pośredniego), parę rurek (te najmniejsze na dnie mają nakrętki :)) i innych drobiazgów dało mi troszkę w kość. Nie powiem, jestem z niego zadowolony.



A tak po doklejeniu reflektora wygląda teraz całość (no, bez kół):



Tak, więc pozostały już tylko drobiazgi.
Michał

--
Gotowe: ASU 85,Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1, Type 94, SU-101, Ka-Mi Type 2

 
07-01-08 09:31  Odp: [Relacja]- project własny- Działo samobieżne ASU 85
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

PanzerMaus: Materiał na spawy to "zielony wikol" położony przy pomocy strzykawki z igłą. Ten zielony wikol to moje rozwinięcie starego pomysłu na materiał do imitacji spawów i składa się z: wikolu, wody, mąki i zielonej farby wodnej. Wikol skleja to wszystko, woda nadaje właściwą konsystencję, mąka samą spoinę spawu a farbka ułatwia kładzenie tej mikstury (widać gdzie się kładzie i jak wygląda sama spoina).

Piterpanzer: Jeśli tak uważasz :))

Michał

--
Gotowe: ASU 85,Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1, Type 94, SU-101, Ka-Mi Type 2

 
25-01-08 12:26  Odp: [Relacja]- project własny- Działo samobieżne ASU 85
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Witam,

Po uporaniu się z ostatnimi drobiazgami jak śruby, łańcuszki, mocowania narzędzi otworzyłem osobistą malarnię w domu. Część kuchni zmieniła swoją funkcję na kilkanaście dni:


Cały model (bez gąsienic, które jeszcze nie są gotowe) pomalowałem czarną matową emalią aerografem. Cały słoiczek Model Mastera się zużył a nawet troszkę brakło. Modelik przybrał barwę maskująca wzór "ciemna, bezksiężycowa noc" i wygląda teraz tak:



Jak widać na zdjęciach, na modelu jest wiele włosków i grudek które powstają z włosków użytego kartonu (chyba muszę przejść na kredowy papier). Teraz czeka mnie usunięcie tego przy pomocy drobnego papieru ściernego, pędzelka i flanelki. Wieczór, może dwa zabawy. Po tej operacji malowania ciąg dalszy, co postaram się pokazać. Ocenia, że będę musiał położyć dwie warstwy koloru bazowego, kolejną warstwę troszkę rozjaśnionego koloru bazowego tylko na płaskie powierzchnie, lakier bezbarwny (sidolux) pod kalkomanie z numerami i odznakami, lakier bezbarwny matowy na całość po nałożeniu kalkomanii, delikatne brudzenie do wszelkich zakamarków, może troszeczkę pigmentów i na koniec drobne zadrapania i otarcia. Jak widać sporo tego przede mną ale uważam, że warto się troszkę pomęczyć. Pozostaną na koniec gąsienice. Je będę robił równolegle z malowaniem (każda warstwa musi dobrze wyschnąć – od 2 do 7 dni).

To tyle na dziś.
Michał

--
Gotowe: ASU 85,Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1, Type 94, SU-101, Ka-Mi Type 2

 
02-02-08 20:22  Odp: [Relacja]- project własny- Działo samobieżne ASU 85
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Witam,

Wolny weekend sprzyja pracy i tak za mną kilka kroków. Okazało się, że do usunięcia włosków wystarczył twardy pędzelek i czasami papier ścierny. Po usunięciu pyłku kolejny krok to malowanie. Cały model pomalowałem kolorem bazowym (akrylowa Model Master Olive Drab) a po wyschnięciu lekko rozjaśniłem płaskie powierzchnie (Olive Drab + biała).





Jutro malowanie sidoluxem pod kalkomanie.
Michał

--
Gotowe: ASU 85,Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1, Type 94, SU-101, Ka-Mi Type 2

 
20-02-08 23:24  Odp: [Relacja]- project własny- Działo samobieżne ASU 85
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Witam,
Pora no kolejny odcinek mojej walki z ASU 85. Gdy model już wysechł po malowaniu kolorem podstawowym nadszedł etap znakowania. Postanowiłem po raz pierwszy wykorzystać własnoręcznie tworzone kalkomanie. Udało mi się zdobyć drukowalny papier z białą kalkomanią i wydrukowałem nalepki na drukarce kolorowej. Wyszło tak:


Po paru zabiegach technicznych (lakierowanie i to lakierem nitro - akrylowy nie pokrywał powierzchni, ponieważ nadruk łamał się na brzegach cięcia) wyciąłem oznaczenia (godła i numery) i nakleiłem nalepki. Ale przed tym miejsca pod naklejki polakierowałem sidoluxem aby otrzymać gładką powierzchnię. Na drugi dzień, gdy nalepki dobrze się przykleiły polakierowałem cały model matowym akrylowym lakierem bezbarwnym ModelMastera (rewelacja!). Nalepki na modelu wyszły tak:


Czyli mam sposób na nanoszenie numerów, oznzczeń itd.

I nie mogłem się powstrzymać i poskładałem modelik do kupy. Widoczek ucieszył mnie:




Teraz pozostaje mi wydobycie krawędzi i zagłębień (delikatny wash) i zmontowanie wszystkich części w jedność. No i gąsieniczki :)

Michał

--
Gotowe: ASU 85,Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1, Type 94, SU-101, Ka-Mi Type 2

 
21-02-08 00:09  Odp: [Relacja]- project własny- Działo samobieżne ASU 85
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Masz na myśli PT-76? No cóż, przy okazji prac nad ASU zrobiłem już wszystkie koła i gąsienice (będą) do PT 76. Samo pudło to już drobiazg. Tak, powstanie PT-76 ale nie teraz. Za jakiś czas. Coś innego mam na tapecie.

--
Gotowe: ASU 85,Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1, Type 94, SU-101, Ka-Mi Type 2

 
17-09-14 21:42  Odp: [Relacja]- project własny- Działo samobieżne ASU 85
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Galeria końcowa: http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=272355&t=272355&filtr=0&page=1

--
Gotowe: ASU 85,Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1, Type 94, SU-101, Ka-Mi Type 2

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024