FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5 
25-09-07 09:27  Odp: [Relacja] PZL-46 ''Sum'' - MM 1/1982
Rafał Ż. 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 16
Galerie - 11


 - 17

Witam!
Miałem się odezwać przy zakończeniu relacji, ale nie wytrzymałem;) Jak patrzę na to, co wyprawiasz z tym modelem, to mnie zatyka. Mam go w 2D i widzę ile pracy wkładasz w ten model. Świetnie to wychodzi!
Pozdrawiam!

--
Hangar:
TS-11 ISKRA
Gotowe:
1.Hurricane 2.P11c 3.Albatros 4. Ansaldo 5.PZL-38 WILK 6.F1 Ford B190 7.F-14 Tomcat

 
25-09-07 13:43  Odp: [Relacja] PZL-46 ''Sum'' - MM 1/1982
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

Bardzo Wam dziękuje za wsparcie. Doping i pomoc jaka dostaje z zewnątrz jest motorem napędowym całej mojej budowy i relacji.
Nie pomyślałem na początku budowy nawet przez chwilę, że tak ten model będę wykonywał. Nie szybko bym się za niego zabrał. Nie jest bowiem żadną tajemnicą, że leży w internecie kilka rozgrzebanych relacji, a u mnie w domu pudełek :-\. Tak więc nie szybko pojawi się jakaś nowa relacja będzie wykańczanie dotychczasowych.
Tym bardziej ciesze się, że komuś się moja robota podoba i ta modelarska i redaktorska :-))
Dlatego dziękuje raz jeszcze za stały doping.

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
28-10-07 14:32  Odp: [Relacja] PZL-46 ''Sum'' - MM 1/1982
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

POGADUCHY
Myślałem, że aktualizacja w tej relacji nastąpi znacznie szybciej. No, ale zdrówko trochę nie dopisywało i ciężko było się potem zebrać. Jest jednak już ciąg dalszy i niebawem będzie jego kontynuacja. Najwięcej czasu zabierają mi rzeczy najprostsze. Taką było właśnie było uzyskanie profili kształtu dla tego statecznika. Metoda, którą zastosowałem, polegała na powieleniu rzutów z góry i od czoła statecznika. Każdy kolejny był stopniowo pomniejszany. Zdjęcia powinny być też lepsze bo mam statyw i mogę bawić się w długie czasy naświetlania.

RELACJA
Dorobiłem sobie do statecznika banalny szkielecik. Główny plaski element przekroju odrysował od części poszycia jeszcze przed ich ukształtowaniem i po obwodzie pomniejszyłem o 1mm (rys.1). Nasączyłem go BCG i szlifowałem po obwodzie by dopasować do już wyoblonego elementu poszycia. Teraz jeszcze wybrałem kilka elementów profilu, które mi pasowały do obrobionego już przekroju. Po sklejeniu w całość nadal to szlifowałem i pasowałem do poszycia (rys.5). Element prosty i banalny, ale , który mnie trochę powstrzymywał. W końcu dzięki rysunkom w chałupniczy sposób powieliłem sobie przekrój przez ten element i w ten sposób po pasowaniu i szlifowaniu powstała taka oto konstrukcja.

1. 2. 3. 4. 5.

Próba generalna czyli sklejamy w całość. Zdecydowałem się na metodę mieszaną. Polega ona na przyklejeniu poszycia do wewnętrznych wzmocnień na Butapren (rys.6) a reszty obrysu BCG. Tak więc nanoszę klej na żeberka i przykładam poszycie, mam jeszcze chwilę na korekty jego położenia dociskam palcami by dobrze złapało i pozwalam mu związać (rys.7). Jeszcze tylko przenoszę otwory z poszycia na szkielet. Ułatwią mi późniejszy montaż statecznika na drucianych bagnetach. Pokażę je w następnej odsłonie (rys.8).

6. 7. 8.

Następnie montaż drugiej strony poszycia i łapie je na dwóch krańcach na krótkim odcinku (rys.9 i 10) Ułatwi mi to później sklejenie całej krawędzi poszycia w jednej linii. Kleje je małymi odcinkami z każdego końca po trochu i tylko przy użyciu kleju BCG.
Na zdjęciach (rys. 11, 12, 13) widać jak to wygląda po sklejeniu całości.

9. 10. 11. 12. 13.

Na razie tego nie maluje. To oraz ewentualne szlifowanie zostawiam sobie na koniec kiedy dorobię drugi statecznik i oba stery kierunku.

CDN...

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
22-11-07 11:00  Odp: [Relacja] PZL-46 ''Sum'' - MM 1/1982
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

POGADUCHY
Wczoraj jedna aktualizacja z budowy Zero dziś druga. Na kolejne znowu trzeba będzie trochę zaczekać. :-)
Uzbierało się trochę tych zdjęć, ale wstawię wszystkie. Nie bardzo mi się chciało w trakcie pracy robić zdjęcia z postępów ze względu na ich czasochłonność. Musicie mi to wybaczyć, ale czas nie z gumy nie rozciągnie się.
Nie ma więc fotografii z glutowania i szlifowania krawędzi natarcia stateczników, a są po pierwszym malowaniu. Samo glutowanie było bardzo symboliczne tylko po krewędzi styku. Klej był nanoszony i rozcierany cieniutkim drucikiem. Wyrównało to nierówności i wzmocniło dość delikatną krawędź natarcia.

Zdjęcia w tej odsłonie nie były wyostrzane jak to miało miejsce dotychczas, stwierdziłem ze nie ma takiej potrzeby. Tylko je wykadrowałem i zmniejszyłem do wymaganego rozmiaru.

RELACJA
Stateczniki są mocowane na metalowych bagnetach. Wykonałem otwory w poszyciu te zaś po jego przymiarce do statecznika poziomego przeniosłem na powierzchnie boczne. W szkielecie też zrobiłem otwory po naklejeniu jednej strony poszycia (tej z dziurami).
Drut jest stalowy fi:0,7-0,8mm takie mocowanie spełnia swoja role doskonale.



Jak już wspomniałem krawędzie stateczników są po mikroszpachlowaniu i wzmacnianiu SG oraz jednokrotnym malowaniu. Kilka ujęć obu stateczników. Nie jestem jednak zadowolony z efektu. Tak się starałem wykonać zaobloną krawędź, że się zagalopowałem i wyszła mi za gruba :-(. Powinna być węższa i bardziej ostra.



i po założeniu na sucho.



Stery kierunku są na ukończeniu jeden już cały drugi wymaga sklejenia krawędzi spływu i wygładzenia. Na zdjęciach widać dorobione szkieleciki wewnętrzne i poprzeczki w miejscu "zawiasów". Maja służyć jako punk zaczepienia do przyklejenia steru. Wstępnie chciałem dać tam jakiś drucik, ale zrezygnowałem.



Tochę mi się łapy trzęsły jak to ustawiałem do kupy razem, ale chciałem obejść się bez taśmy maskującej. Stoi siła grawitacji :-))



Na tym było by koniec trzeba to wszystko pomalować nanieść szachownice i usterzenie gotowe. Potem już ogon no i najgorsza część modelu.


CDN...

--

4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.


Post zmieniony (22-11-07 11:13)

 
03-05-10 14:56  Odp: [Relacja] PZL-46 ''Sum'' - MM 1/1982
konradus 
satrapa ;>




W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Piterski napisał:

> CDN...

Nie mogę znaleźć... Czy jest jakaś druga część?

Pozdrawiam,
konradus

 
03-05-10 15:16  Odp: [Relacja] PZL-46 ''Sum'' - MM 1/1982
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Piotruś, chciałoby się by coś drgnęło w tym temacie i jak widać nie tylko mnie.

--

Post zmieniony (03-05-10 15:18)

 
03-05-10 22:14  Odp: [Relacja] PZL-46 ''Sum'' - MM 1/1982
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

Konradusie nie dzieliłem relacji na części, a odkąd jest stronicowanie myślę, że nie ma to sensu.

Jarku drgnie ale przed Sumem są do skończenia jeszcze inne modele. Kiedy to będzie?
Myślę, że przy moim tempie klejenia i tych kilku modelach, które zamierzam skleić wcześniej, to jeszcze to trochę potrwa.

Dziękuje za doping :-)

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024