FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
18-07-07 22:26  Re: [Relacja] PZL-46 "Sum"
Passer Montanus   

Przepraszam Piterski ,ale moje skandaliczne zapytanie spowodowało ,że Twoja relacja zbacza w złym kierunku . Panowie dajcie spokój . Sklejaj Piterski dalej !!!

 
19-07-07 11:50  Re: [Relacja] PZL-46 "Sum"
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

POGADUCHY
Passer Montanus nie masz za co przepraszać bo nic się nie stało. W końcu sklejanie takiego starocia w zalewie nowych opracowań wywołuje różne pytania.
I tak moim zadaniem to co napisał Padre o umożliwieniu dania wyboru modelarzowi i alternatywnych uproszczeń to rzecz stosowana już w Małym Modelarzu np. w modelu Błyskawicy. Warto więc z myślą o nowych adeptach tego hobby powrócić do tej tradycji.
Ja się czasami lubię pobawić z takimi zabytkami bo to są moje modelarskie korzenie :-)
No... ale by relacja była relacją to będzie coś konkretnego.
Klamka zapadła ;-) pod nóż poszły już oryginalne elementy wycinanki.

RELACJA
Jak zwykle będzie dużo zdjęć, a mało co zrobione :-D
Zabrałem się za statecznik poziomy, miałem co prawda robić jeszcze jakieś próby na wydrukach ale stwierdziłem, że wystarczy.
Po doświadczeniach na próbnie klejonym stateczniku zarzuciłem pomysł rozcinania części niebieskiej na dwie części, tym bardziej ze postanowiłem zrobić oddzielone powierzchnie sterowe.


Listki zawiasów miały wstępnie zostać z statecznikiem, ale że na jednym za daleko pojechałem skalpelem zostały z lotkami. W sumie nie okazało się to złym rozwiązaniem.
Na powierzchni będą trasowane linie podziału i ewentualnie lekko natłoczę nity. Wszystkie stare linie, a i możliwe że całą powierzchnie przeciągnę Pactrą. Tak by je tylko zamaskować, a nie kryć całkowicie farbą.

Lotki nie tylko wyciąłem ale i zaokrągliłem ich szczytową krawędź. Wykonałem to na gumce do ścierania kulkami (pokażę je dalej). Najpierw większą potem mniejsza, a na koniec zwilżyłem klejem BCG. Pozwoliłem mu wniknąć w papier i końcowe kształtowanie i gładzenie krawędzi od widocznej strony. Przed tą operacją wytrasowałem jeszcze linie podziału za pomocą najgrubszej posiadanej igły do szycia. Jak to wygląda osobno i w całości widać na zdjęciach. Zastanawiałem sie jak to przymocować i doszedłem wstępnie do wniosku, że uczynię to na bocznych powierzchniach. By jednak i tam jakoś podkreślić krawędzie odcięcia lekko je nagniotłem. W ten sposób lotka wchodzi na styk i można kleić ja nawet krawędzią do krawędzi, a oddzielenie będzie podkreślone. Jak to wygląda osobno i w całości widać na zdjęciach.



Późno się zrobiło czas iść spać, tak więc reszta za jakiś czas :-).

No i bym zapomniał jeszcze wspomniane kulki :-).
Na początek największa i najmniejsza.



i w całości.




CDN...

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
19-07-07 19:15  Re: [Relacja] PZL-46 "Sum"
juhasov 

 

Zawsze miałem ochote na sklejenie tego modelu, ale kiedy zobaczyłem ile jest w nim rzeczy do poprawienia nieco zwątpiłem czy dałbym sobie rade tak żeby wyglądało to dobrze. Byćmoże dzieki twojej relacji kiedyś gdy sie odważe go kleić unikne problemów:)

Dzięki za tą relacje:)

 
20-07-07 22:00  Re: [Relacja] PZL-46 "Sum"
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

Juhasov, model robi na mnie wrażenie sympatycznego. Jeśli się przełamiesz to chwytaj za nożyczki i jedziemy dalej razem. Jak będziesz miał z czymś kłopot to łatwiej będzie mi Ci coś doradzić.

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
22-07-07 14:22  Re: [Relacja] PZL-46 "Sum"
juhasov 

 

hehe, propozycja ciekawa ale wyjeżdzam we wtorek na wakacje, dwa tygodnie mam zajęte więc na dzień dzisiejszy nic nie ruszam:)

 
23-07-07 00:22  Re: [Relacja] PZL-46
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

POGADUCHY
Juhasov jak by coś to propozycja jest cały czas aktualna. Ja sam w sierpniu będę miał przerwę bo wybieram się na urlop. Ale budowę spowolni coś całkiem odmiennego czego wstępnie nie planowałem.

RELACJA
Nie czułem się na siłach by przygotować farbę do retuszu samodzielnie więc skorzystałem z palety kolorów Pactry by dopasować odcień najbardziej zbliżony. Jako, że na modelu trasuje linie podziału blach, a namalowane na nim są grube krechy które się z tym gryzą więc spróbowałem zrobić manewr podobny do tego z Ławoczkina. Z taką różnicą, że zamiast pasteli użyłem farby. Rozcieńczyłeś ją wodą i nabierałem na pędzel (dość duży "4") i osuszałem z nadmiaru na ręczniku papierowym. Następnie uderzając pionowo i rozcierając starłem się nanieść jak najcieńsza warstwę tak by jedynie zmienić odcień wycinanki, a zachować jej kartonowy charakter. Efekt nie był dokładnie taki jaki chciałem uzyskać, ale to widocznie specyfika farby. Ciekaw jestem jak będzie się zachowywała po dodaniu opóźniacza do akryli.

Pora na prezentację efektu. Jedna strona została po oględzinach przeszlifowana papierkiem o gradacji 1200. Po malowaniu bowiem uwypukliła się struktura papieru i jego wady. Na pierwszym zdjęciu połowa przed druga po szlifowaniu. Zdjęcia dwa i trzy to zbliżenia. Ostatnie czwarte tak wygląda całość po wyszlifowaniu i oczyszczeniu powierzchni pędzlem z twardym włosiem.

1 2 3 4

Malowałem przed sklejeniem bo obawiałem się, że mimo iż karton był lakierowany i starałem się nanieść minimalną ilość farby to wilgoć może spowodować deformację sklejonych elementów. Jedynie lotki zostały wstępnie uformowane tak jak pierwsza, którą już zademonstrowałem. Czarne linie jeszcze przebijają, ale postaram się je właśnie taką metodą jak dotychczas zamaskować.

Nie mam doświadczenia z farbami i zabawą z nimi dlatego oczekuje wszelkich wskazówek.
Może dzięki Waszym radom nic nie skopię. I tak oto model będzie jak widać malowany, ale tak by do końca wrażenia malowanego nie robił. Ciekawe co ja jeszcze po drodzę wymyślę ;-))

CDN...

4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.


Post zmieniony (23-07-07 00:24)

 
25-07-07 08:51  Re: [Relacja] PZL-46 "Sum"
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

RELACJA
Nie będzie może widać rewelacyjnych postępów, ale dla tych co śledzą i może nawet podpatrują efekty pewnych posunięcie, warto chyba pokazać cały proces po kolei.
Tak prezentuje się górna część statecznika, teraz jeszcze końcowe formowanie, pocienianie krawędzi i gotowa góra czekać będzie na dół. Farbę wcierałem w papier aż do całkowitego jej zaschnięcia. Jest to Pactra A69, nanosiłem ją pędzlem "1" po każdorazowym zebraniu nadmiaru farby na ręcznik papierowy. Robiłem to siłą rzeczy na małych powierzchniach, ale efekt jest chyba niezły położyłem w sumie ze trzy warstwy i miejscami jeszcze poprawki. Nie polecam robić tego większym pędzlem, próbowałem.


Zdjęcia celowo zostały trochę wyostrzone, oko odbiera tę powierzchnię znacznie łagodniej.


Pomimo lakierowania papier przy Pactrze A70 znacznie bardziej chłonął wilgoć. Nie wiem od czego to zależy, ale mimo że "wilgotniejsza" sprawiała wrażenie gęstszej. Gdyby to nie był pancerny papier MM z ubiegłych lat i mimo wszystko lakierowany to chyba powstały by z tego fale Dunaju. Utwierdziło mnie to w słuszności podjętej decyzji by elementy malować po wstępnym uformowaniu, ale nie sklejone. Nie szukałem już odcienia zbliżonego do wycinanki tylko zgodnie z tym co wyczytałem użyłem koloru jasny błękit.
Tak to wygląda po wstępnym malowaniu polegającym na wcieraniu farby, z tym że pędzlem "4". Po wyschnięciu to wyszlifuje jak poprzednio i będę docierał kolorem do uzyskania zadowalającego efektu.



No i tak model który miał być z lekką walorką ku memu zaskoczeniu powstaje całkiem inaczej niż to zakładałem 8-]

CDN...

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
25-07-07 09:41  Re: [Relacja] PZL-46 "Sum"
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Szczerze podziwiam!
Piękny efekt!
Będzie piękny model - i do tego samolotu z szachownicami!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
25-07-07 10:39  Re: [Relacja] PZL-46 "Sum"
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

Miałem Mariuszu pewne obawy właśnie co do wyglądu szczególnie po nałożeniu pierwszej warstwy farby gdy wyszły te wszystkie "grudy" na papierze.
Obawiałem się też nałożenia zbyt grubej warstwy farby by nie zatracić posmaku modelu kartonowego. Jakoś się udało czyli jak widać warto próbować :-) Grunt to zachować dużo cierpliwości i się nie śpieszyć.

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
25-07-07 15:35  Re: [Relacja] PZL-46 "Sum"
Rylec 



Na Forum:
Galerie - 3


 - 5

Czołem

A ja tak wrócę na chwilę do tych >kulek< - to się jakoś nazywa (?) można gdzieś coś takiego zakupić (?) coś czuję że przydały by mi się te kulkownice.

Pięknie walczysz Panie Piterski z tą latającą rybką, daje w kość ale póki co przegrywa z Tobą ;D

Pozdrowissimus

--
coś się kończy, coś się zaczyna

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024