FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
05-04-07 10:07  [Relacja] Flak 36/37 88mm - armata plot (Military Model'96)
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Witam serdecznie!

Oto kolejna moja relacja. Tym razem wziąłem na warsztat niemiecką armatę przeciwlotniczą Flak 36/37 88mm - słynna osiemdziesiątka ósemka :)




Niemiecka osiemdziesiątka ósemka jest najprawdopodobniej najbardziej znanym, a nawet sławnym działem z okresu II wojny światowej. Wyprodukowano kilka wersji tego działa 8.8 cm Flak 18, 36 i 37, a także unowocześnione modele jak Flak 41 i Flak 43. "Flak" to w języku niemieckim skrót od słów "Fliegerabwehrkanone" - działo przeciwlotnicze, gdyż takie było oryginalne przeznaczenie tej broni. Istniały także wersje przeciwpancerne znane jako PaK 88 (Panzerabwehrkanone – działo przeciwpancerne). W wojsku niemieckim były one popularnie znane jako "Acht-Acht" (osiem-osiem), skrót od Acht-komma-acht Zentimeter (osiem przecinek osiem dziesiątych centymetra).

więcej: http://pl.wikipedia.org/wiki/Flak_18

Model pochodzi z wydawnictwa Military Model (obecnie Haliński) z 1996r.

Odkupiłem sobie go od znajomego, który zaczął budowę kilka lat temu. Zdążył zrobić jedynie podstawę pod działo:





I tu już rozpoczyna się moja relacja. Rozpocząłem klejenie dwa tygodnie temu:

- Łożysko pod działo:



- Podstawę pod lufę:



- Lufa:



Jak widać pozwoliłem sobie na wyszpachlowanie pewnych obłości :)

- Wstępna przymiarka na sucho lufy do łoża :



- oraz łożyska działa do podstawy armaty:





- i całości:





- Postanowiłem również uwypuklić i uplastycznić pewne elementy. Na początek korby (jeszcze nie są skończone):



Proszę mi również wybaczyć dziwne nazewnictwo elementów armaty, ale mam braki wiedzowe w tej sferze :)

Model będzie oczywiście malowany - kolor wyjściowy - stalowo szary. Co do ostatecznego malowania jeszcze się nie zdecydowałem, ale najprawdopodobniej będzie to kamuflaż zimowy (front wschodni).

Pozdrawiam!

 
05-04-07 13:05  Re: [Relacja] Flak 36/37 88mm - armata plot (Military Model'96)
Kat 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 7
Galerie - 16


 - 8

W Twoim wykonaniu ten model na pewno będzie cieszyć oczy :)

Pozdrawiam

--
_________________
Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz

"Nie ma ludzi niewinnych, są tylko źle przesłuchani"- Felix Dzierżyński

Makro: HSW Ł-34 , IS-3 , BTR-80, ORP Grom II
Mikro: 2S19 Msta, Man 7t , M1070 HET, Fiat 126p

Moja strona: http://maciek-kat.cba.pl/

 
05-04-07 16:59  Re: [Relacja] Flak 36/37 88mm - armata plot (Military Model'96)
Grzesio   

Jedna uwaga generalna na wstępie - działo, którego model budujesz to 8,8 cm Flak 18 - a nie 36 czy 37.
Jeśli to ten sam model, który uwieczniony jest na zdjęciu na wstępie, to jest w nim, niestety, wiele poważnych błędów. Przede wszystkim pod żadnym pozorem nie montuj (a nawet w ogóle nie sklejaj) podwozia, bo jest ono całkowicie błędne dla Flaka 18, ale prawidłowe dla Flaków 36 i 37 - tylko, że z tego zestawu nijak nie da się zbudować tych wersji.
Z łoża dolnego obetnij paski wystające z góry i dołu poza boczne ścianki

- żaden z 8,8 cm Flaków niczego takiego nie miał, łoże było w przekroju gładką prostokątną skrzynką.
Coś niedobrego dzieje się z nastawnicą zapalników - "półka" z gnazdami na naboje zamontowana jest za wysoko:

...a powinna być na samym dole:

Odbiorniki kątów i nastawy zapalnika

nie miały postaci wystających kopułek, były to płaskie bębny, podzielone promieniście na 12 pól.


Pzdr

Grzesiu

 
07-04-07 14:24  Re: [Relacja] Flak 36/37 88mm - armata plot (Military Model'96)
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Witam !

A widzisz Grzesio, teraz mnie upewniłeś!
Przegladając zgromadzoną dokumentację zauważyłem wprawdzie, że coś jest nie tak, ale skoro tak projektant zaprojektował, znaczy się jest dobrze. Okazuje sie jednak że nie :)

A model wg wydawcy to Flak 36/37.
Zatem nie pozostaje mi nic innego jak przerobić model na wersję właściwą :)

Oczywiście, wszelkie przeróbki udokumentuje.

 
13-04-07 10:22  Re: [Relacja] Flak 36/37 88mm - armata plot (Military Model'96)
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Witam!

W przerwie świątecznej postanowiłem popracować nad wózkami armaty. Wprawdzie nie udało mi się ich skończyć, gdyż zawsze znajdzie się coś do dorobienia tudzież przerobienia. A postanowiłem wczoraj zrobić nieco zdjęć z warsztatu, przy okazji zdjeć Komsomolca :).





.... Oraz pare detali przy ładownicy działa



:)

 
13-04-07 13:16  Re: [Relacja] Flak 36/37 88mm - armata plot (Military Model'96)
Grzesio   

Oraz pare detali przy ładownicy działa

Nasady zamkowej! :-)







http://www.panzerworld.net/88l56iwm.html
;-)

Pzdr

Grzesiu



Post zmieniony (13-04-07 13:18)

 
29-05-07 18:42  Re: [Relacja] Flak 36/37 88mm - armata plot (Military Model'96)
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Witam!

Chciałem pokazać, że Flaczek dalej stoi na warsztacie, pomimo chwilowych zaniedbań, wynikajacych z budowanego przeze mnie modelu Kosmomolca.

Co nowego w modelu? Jak narazie niewiele. Obecnie jestem na etapie uplastyczniania modelu - dorabiam wszelkie nity, druty i inne :)
Oto co do tj pory zmajstrowałem:







Oczywiście nie jest to koniec 'uplastyczniania'.

Spotkałem się również z opinią, iż ten model w pewnych elementach jest nieco przekłamany i uproszczony. Zastanawiałem się czy przerabiać model, stwierdziłem jednak że nie będę wprowadzał żadnych zmian - poza oczywiściem uplastycznieniem. Chcę ażeby moja relaja pokazała budowę konkretnego modelu z konkretnego wydawnictwa - jego zalety i wady, tak ażeby każdy modelarz mógł wyrobić sobie zdanie.

Mam przy okazji pytanie - równolegle przymierzam sie do budowy kół - w modelu felgi opon są jedynie w wersji 2d. Chciałbym je zrobić "przestrzenne" - ma ktoś niezbędną dokumentację? byłbym wdzięczny za wiadomość :)

Pozdrawiam!

--
Pozdrawiam, Jerzy 'Jurgen' Janukowicz

http://jerzyjanukowicz.pl
http://sklej-model.pl Autorskie wydawnictwo

 
29-05-07 20:24  Re: [Relacja] Flak 36/37 88mm - armata plot (Military Model'96)
Grzesio   

Spotkałem się również z opinią, iż ten model w pewnych elementach jest nieco przekłamany i uproszczony.


Wiesz, nie chciałbym Cię zniechęcać do dalszej budowy (ale w końcu nie Ty projektowałeś ten model), ale "w pewnych elementach" i "nieco" to są w tym przypadku naprawdę eufemizmy. ;-)

Pzdr

Grzesiu

 
13-06-07 15:12  Re: [Relacja] Flak 36/37 88mm - armata plot (Military Model'96)
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Witam!

Ostatnio ponownie pracuję nad modelem osiemdziesiątki ósemki :)

A oto krótki raport z tego co do tej pory poczyniłem:

- Elementy ładownicy działa:



- Siłowniki:



Szczerze powiedziawszy nie podoba mi się sposób mocowania siłowników do łoża armaty...

- Detale konstrukcyjne przedniego wózka:





Jak widać z powyższych zdjęć, wyszpachlowałem boki podstawy wózka - gdyż składała się z trzech warstw tektury 1mm. Było też nieco problemu z mocowaniem długich 'rurek', od których odchodzą 'rurki' mocowania błotników. Nie zgadzały się wysokości podstaw - z jednej strony musiałem dorobić podstaweczkę z tektury.

Muszę też ponażekać na instrukcję i rysunki montażowe - przy pewnych detalach trzeba się bardzo mocno zastanawiać co i gdzie przykleić. A sięganie do dokumentacji w przypadku tego modelu jest nieco chybionym pomysłem :)

Niedługo malowanie :)

PS. Przepraszam za amatorską nomenklaturę.

--
Pozdrawiam, Jerzy 'Jurgen' Janukowicz

http://jerzyjanukowicz.pl
http://sklej-model.pl Autorskie wydawnictwo

 
13-06-07 15:20  Re: [Relacja] Flak 36/37 88mm - armata plot (Military Model'96)
Grzesio   

A propos nomenklatury... ;-)

"Elementy ładownicy działa" = dosyłacz
"Siłowniki" = odciążacze. A co Ci się nie podoba w ich mocowaniu do łoża?
Jak dla mnie dobrze to wygląda...
Skoro jednak model i tak ma być malowany, to zastanowiłbym się nad przerobieniem odciążaczy - w rzeczywistości składały się one z trzech nasuniętych na siebie teleskopowo rur i przy zwiększaniu kąta podniesienia lufy dość znacznie się wydłużały. Akurat w modelu kartonowym bardzo łatwo to odzwierciedlić.

Pzdr

Grzesiu



Post zmieniony (13-06-07 15:23)

 
27-06-07 11:55  Re: [Relacja] Flak 36/37 88mm - armata plot (Military Model'96)
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Witam!

Prace, pomału ale systematycznie postępują ku ukończeniu modelu :) Model prawie-prawie gotowy, ale wiąż brakuje paru elementów o znaczeniu strategicznym :)

A więc:

- Dorobiłem kilka elementów do wózka przedniego, m.in. siedzenie, dźwignie, przekładnie itp.:



- oraz dokleiłem do wózka tylniego belkę mocującą błotniki:



- Dwa wózki razem:



- Oraz zawieszenie wózka przedniego:



- Przy temacie wózków - zacząłem kleić koła - bieżnik już podklejony i wycięty, podobnie z pozostałymi komponentami:



... pozostaje mi tylko zaprojektować felgę koła wraz z osią.

- Nastawnica działa zmontowana w całość (jest to część ruchoma):



- Parę detali łoża armaty:



- Łoże armaty wraz z zamontowanymi odciążaczami:



- Armata złożona 'na sucho':



- W tym tygodniu postanowiłem także wykonać osłonę działa - taką oto płytę wraz z osprzętem:



- No i oczywiście, tradycyjna przymiarka 'na sucho' wszystkich komponentów :)



:)

 
27-06-07 13:51  Re: [Relacja] Flak 36/37 88mm - armata plot (Military Model'96)
Grzesio   

- Nastawnica działa zmontowana w całość (jest to część ruchoma)

To jest dosyłacz. :-) Miał on tę magiczną cechę, że w praktyce nigdy nie był używany, stąd też z reguły był złożony na pół, miał zdemontowaną tylną, składaną część, lub w ogóle był wymontowany z działa.
- Parę detali łoża armaty

Kołyski.

Takie jeszcze jedno małe pytanie przez ciekawość - czy tarcza jest symetryczna względem płaszczyzny symetrii działa (tj. czy jej lewa i prawa połowa mają tą samą szerokość)? Bo ze zdjęć nie jestem w stanie togo ocenić.
Wartoby też uzupełnić jej wewnętrzną stronę o zaczepy, na których montowane były boczne uszy - każde na pięciu, odpowiadających wydrukowanym na ich zewnętrznej stronie parom śrub.

Pzdr

Grzesiu

 
30-06-07 08:07  Re: [Relacja] Flak 36/37 88mm - armata plot (Military Model'96)
konradoo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3
 

Robiłem kiedyś tą armatę razem z ciągnikiem skdkf. 7 miło ją wspominam;)

--
"Można się różnić, można się spierać, ale nie wolno się nienawidzić"

 
04-10-07 21:16  Odp: [Relacja] Flak 36/37 88mm - armata plot (Military Model'96)
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Witam!

Powiało weną i osiemdziesiatka ósemka znowu znalazła się na warsztacie. Postanowiłem nieco odpocząć od swoich kolejnych projektów i podokańczać swoje modele. Zdjęcia pokaże w ciągu paru najbliższych dni - dodałem pare uplastycznień części i obecnie pracuje nad kołami.

Zastanawiam się ciagle nad rodzajem malowania tej armaty.... kamuflaż zimowy, czy piaskowy afrika korps.....a może coś z teatru działań wojennych końca 1944r....

Czekam też na ewentualne sugestie :)

Pozdrawiam!

 
01-12-07 20:11  Odp: [Relacja] Flak 36/37 88mm - armata plot (Military Model'96)
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Witam!

Postanowiłem odkurzyć nieco tę relację jak i sam model :)

Wczoraj, w ramach testowania farbek akrylowych Tamyia (metalic grey XF-56) postanowiłem pomalować całą armatę. Jest to oczywiście pierwsze, podkładowe malowanie. Jeszcze nie zdecydowałem się w jakim kamuflażu wykonać ten model. W rachubę wchodzi:
- malowanie zimowe
- malowanie Afrika Corps

Na dzień dzisiejszy bardzo podoba mi się takie gołe, stalowe malowanie. Niby nic a cieszy oko :)

Oto zdjęcia:









Na powyższych zdjęciach widoczne są pewne niedociągnięcia i niedomalowania. Postaram się wszelkie niedoróbki zlikwidować.

Obecnie przygotowuję wózki do malowania i pracuję nad oponami wraz z zawieszeniem.

O postępach prac poinformuję.

No i zapraszam oczywiście do komentowania :)

Pozdrawiam!

--
Pozdrawiam, Jerzy 'Jurgen' Janukowicz

http://jerzyjanukowicz.pl
http://sklej-model.pl Autorskie wydawnictwo

 
01-12-07 21:49  Odp: [Relacja] Flak 36/37 88mm - armata plot (Military Model'96)
adamus93 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

ooo jakie ładne działko.

Ja proponuje wersje zimową,bo to żadko spotykane malowanie

 
02-12-07 11:55  Odp: [Relacja] Flak 36/37 88mm - armata plot (Military Model'96)
jhradca 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
 

Bardzo efektowny wygląd.
Jednak w ramach odkurzenia należałoby zmienić tytuł relacji na Flak 18, bo moim zdaniem taką wersję armaty opracowało wydawnictwo. Co gorsza wózki do tej wersji są chyba mieszanką wózków od Flaka 18 i 36. Oprzyrządowanie do podnoszenia krzyżaka armaty (i sam krzyżak armaty)sa jak w Sd.Ah. 201 (Flak 18) ale zdwojone koła z przodu z tyłu przypominają wózki Sd.Ah.202 (Flak 36/37) Wózki od Flaka 18 i 36 nie były wzajemnie wymienne, czyli wózki od 18 nie można zasosować do 36/37 i odwrotnie, gdyż krzyżak od 18 i 36/37 były inaczej skonstruowane. Poza tym wózki Sd.Ah 201 miały przedni wózek skrętny ale z pojedynczymi kołami i zawsze wózki musiały pracować w układzie z przodu wózek z pojedynczymi kołami a z tyłu z podwójnymi tytmczasem wózki Sd.Ah.202 mogły być stosowane naprzeminnie bo są w zasadzie identyczne.

Na poniższej stronie można zobaczyć róznice z tym, że pomylono podpisy 18 nazwano 36 a 36 nazwano 18, co ciekawe jeden wózek od 36 ma pojedyncze koła ale jest to albo wczesny model wózka Sd.Ah.202 albo zdjęto wewnętrzne koła: http://petro.i8.com/flak88.html

--

Wicher 1:100 cz.3 , Wicher 1:100 cz.2 , Wicher 1:100 cz.1

Post zmieniony (02-12-07 12:10)

 
02-12-07 12:40  Odp: [Relacja] Flak 36/37 88mm - armata plot (Military Model'96)
Wojciech Cięciwa   

Wydaje mi się, że wózki są nie wymienne z powodu miejsca ich mocowania - widać to wyraźnie na zdjęciu 1-szym Flak 18 i 4-tym Flak 36.
No i "18" jest w wersji plot, a "36" chyba ppanc. (inna konstrukcja lufy) - musiałbym sprawdzić w literaturze.

--
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie.
Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę.
I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.

Reinhold Niebuhr

Konradusowy serwer Discorda

 
02-12-07 13:26  Odp: [Relacja] Flak 36/37 88mm - armata plot (Military Model'96)
Grzesio   

Jednak w ramach odkurzenia należałoby zmienić tytuł relacji na Flak 18, bo moim zdaniem taką wersję armaty opracowało wydawnictwo.

Mniej więcej... Model najbardziej przypomina Flak 18, choć ma i wmieszane nieco cech Flaka 36. Podwozie SdAh 202 - na co już wskazywałem w kwietniu, na samym początku tego wątku - jest kompletnie złe i w ogóle nie należy go montować, bowiem powstaje w ten sposób nieistniejąca w naturze i nie mająca prawa działać hybryda.

Na poniższej stronie można zobaczyć róznice z tym, że pomylono podpisy 18 nazwano 36 a 36 nazwano 18, co ciekawe jeden wózek od 36 ma pojedyncze koła ale jest to albo wczesny model wózka Sd.Ah.202 albo zdjęto wewnętrzne koła

To drugie działo to dokładniej rzecz biorąc 8,8 cm Flak 37 ze zbiorów w Aberdeen. Ma on rzeczywiście jeden wózek z niekompletnymi kołami (podwozie SdAh 202 zawsze miało podwójne, pojedyncze były na stosowanym czasem SdAh 204, ale to z kolei nie miało szpul na kable itd.).

No i "18" jest w wersji plot, a "36" chyba ppanc. (inna konstrukcja lufy) - musiałbym sprawdzić w literaturze.

Wersja lufy nie ma związku z przeznaczeniem działa, to tylko kwestia technologii jej wykonania (jednoczęściowa lub dzielona rura rdzeniowa).

Pzdr

Grzesiu

--

 
02-12-07 15:12  Odp: [Relacja] Flak 36/37 88mm - armata plot (Military Model'96)
Wojciech Cięciwa   

Grzesio, wydaje mi się, że różnica jest ... (ale piszę z głowy)
ppance mają na lufie taką charakterystyczną "bułę", której są pozbawione plotki - nie będę się upierał, że to co piszę to prawda, tak gdzieś wyczytałem.
Jak zjawię się wieczorem w domu, mogę poszukać po literaturze.

--
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie.
Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę.
I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.

Reinhold Niebuhr

Konradusowy serwer Discorda

 
02-12-07 18:52  Odp: [Relacja] Flak 36/37 88mm - armata plot (Military Model'96)
Grzesio   

Nie, nie ma różnicy, możesz mi wierzyć. ;-)
Różnica w wyglądzie bierze się stąd, że pierwotnie 8,8 cm Flak 18 posiadał lufę niewzmocnioną z jednoczęściową rurą rdzeniową w jednoczęściowym płaszczu - takim lekko zwężającym się do przodu.
Wraz z 8,8 cm Flak 36 wprowadzona została lufa składana - tę bułowatą, w której rura rdzeniowa składała się z trzech odcinków, a płaszcz był dwuwarstwowy; w związku z taką konstrukcją był on masywniejszy i wymagał skręcenia z przodu za pomocą nakrętki, dociskającej wszystkie trzy odcinki rury rdzeniowej razem do nasady zamkowej - ot i cała tajemnica. Praktycznie identycznie wyglądała zresztą zmiana konstrukcji lufy armaty 10,5 cm Flak. Cały zaś pomysł zasadzał się na tym, że krótsze odcinki rury rdzeniowej były łatwiejsze w produkcji, ponadto można było wymieniać w razie potrzeby tylko najbardziej z nich zużyty - w praktyce drugi, ze stożkiem przejściowym. Natomiast pod koniec wojny powrócono do produkcji luf z jednoczęściową rurą rdzeniową - i najprawdopodobniej taką właśnie ma działo z Aberdeen.
Lufy były przy tym całkowicie wymienne i dowolna armata mogła mieć zamontowany dowolny typ lufy - poza tym zwykłe 8,8 cm Flaki nie miały czegoś takiego, jak wersja przeciwpancerna i przeciwlotnicza, mogły z powodzeniem spełniać oba te zadania.
Jedynym wyjątkiem była powstała przed wojną i produkowana w niewielkiej serii armata zwana potocznie Bunkerflakiem (czy -pakiem), przystosowana wyłącznie do prowadzenia ognia naziemnego - ale ona miała akurat lufę wczesną, tę najsmuklejszą.

Pzdr

Grzesiu

 
02-12-07 22:00  Odp: [Relacja] Flak 36/37 88mm - armata plot (Military Model'96)
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Witam!

Myślę, że zdecydowanie nalepszym rozwiązaniem będzie wykonanie tego modelu w malowaniu zimowym. Będę musiał tutaj nieco poimprowizować - jak na "pierwszy rzut okiem w google" znalazłem stosunkowo mało zdjęć przedstawiające Flaka właśnie w takim malowaniu. Za wskazówkę będzie mi służyło coś takiego:



Widzę także, że bardzo jest bardzo dużo rozbieżności jeśli chodzi o zgodność klejonego przeze mnie modelu z wyd. Military Model a oryginałem. Wprawdze na początku określiłem się, że nie będę dokonywał zmian w modelu i skleję go "takim jaki jest", jednakże przestudiuję posiadaną przeze mnie dokumentację i postaram się określić stopień ewentualnej przebudowy. Być może będę musiał zaprojektować wózki od podstaw (a może nawet całą 88-mkę z rozpędu :) )

Jutro wrzucę aktualizację relacji z budowy pancernej osłony na armatę i być może zdjęcia pomalowanych wózków.

Pozdrawiam!

--
Pozdrawiam, Jerzy 'Jurgen' Janukowicz

http://jerzyjanukowicz.pl
http://sklej-model.pl Autorskie wydawnictwo

 
10-12-07 13:51  Odp: [Relacja] Flak 36/37 88mm - armata plot (Military Model'96)
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Witam!

Pomalowałem i złożyłem w całość osłonę działa:



Oczywiście, trzeba jeszcze pomalować łączniki osłony z armatą :)

Złożyłem też w całość wózki. Dodałem także pare uplastycznień i zaślepek :) (rury stanowiące ramę nie posiadały zakończeń) oraz nitów:

Wózek pierwszy:



Wózek drugi:



Wszelkie niedomalowania zauważyłem dopiero po obróbce zdjęć, gdyż w rzeczywistości nie są aż tak widoczne. Zostaną one poprawione w momencie uzupełnienia wózków o poszczególne detale i ich pomalowania.

Kolejna odsłona relacji wkrótce :)

--
Pozdrawiam, Jerzy 'Jurgen' Janukowicz

http://jerzyjanukowicz.pl
http://sklej-model.pl Autorskie wydawnictwo

 
17-01-08 02:20  Odp: [Relacja] Flak 36/37 88mm - armata plot (Military Model'96)
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Witam serdecznie!

Na wstępie chcę przeprosić za dosyć długie przerwy pomiędzy kolejnymi aktualizacjami tej relacji. Pracę nad 88'mką kontynuuje w wolnych chwilach pomiędzy moimi pracami projektowymi kolejnych modeli (dwa z nich już niedługo się ukażą).

Tak więc wzbogaciłem wózki o poszczególne detale. Postanowiłem pokazać te zdjęcia przed malowaniem. Przyznam, że musiałem się nieco nakombinować w ułożeniu kolejnych detali, gdyż instrukcja nie zawiera wszystkich niezdbędnych do tego rysunków a niekiedy nie pokrywały się one z rzeczywistością.

Oto efekt mojego modelowania:





W samej armacie natomiast dokleiłem siedziska wraz z ich mocowaniem, uchwyty do mocowania osłony, celownik optyczny sprzężony z instrumentami pomiarowymi oraz uchwyt stabilizujący lufę w pozycji marszowej:



Oraz na dokładkę pare detali, czyli "zestaw imprezowy niemieckich artylerzystów na froncie wschodnim" :) :



Ponadto zawieszenie kół mam już gotowe i pomalowane. Podobnie z oponami. Muszę jedynie zaprojektować od podstaw żeberkowe felgi kół, gdyż w wycinance znajdują się tylko w wersji narysowanej.

O postępie dalszych prac poinformuję wkrótce.

Pozdrawiam!

--
Pozdrawiam, Jerzy 'Jurgen' Janukowicz

http://jerzyjanukowicz.pl
http://sklej-model.pl Autorskie wydawnictwo

 
17-01-08 11:29  Odp: [Relacja] Flak 36/37 88mm - armata plot (Military Model'96)
Grzesio   

Mam nadzieję, że siedzenie nastawniczego zapalników nie jest przyklejone na swym finalnym miejscu? :-)
On powinien mieć możliwość obsługiwania nastawnicy na siedząco, bez potrzeby zwieszania się z siedziska głową w dół. ;-)
http://www.net.bialystok.pl/~hess/foto_f/88_5.jpg

Pzdr

Grzesiu


dopisek moderatora
Grzesiu, jest tylko jedna prośba co do Twoich wpisów - wstawiaj miniaturki zdjęć i wszystko będzie ok ;-)

Rajkub


dopisek użytkownika :-)
Wszystko pięknie, a jak tu się wstawia miniaturki, o ile to nie jest zdjęcie z photobucketa czy innego takiego serwisu generującego kod do miniaturki?
Trudno - wstawię tylko link. :-)

Grzesiu



Post zmieniony (17-01-08 14:25)

 
29-01-08 01:03  Odp: [Relacja] Flak 36/37 88mm - armata plot (Military Model'96)
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Witam!

"Grzesio" - Oczywiście siedzisko nastawniczego będzie przerobione na wzór tego, które widnieje na zdjęciu podanym przez Ciebie. W moim modelu przykleiłem to siedzisko wg rys. montażowych - możliwe też, że coś skopałem. Jednakże od początku coś mi tu nie grało :) Teraz się upewniłem. W najbliższych dniach postaram się zrobić update relacji.

Pozdrawiam!

 
29-02-08 16:30  Odp: [Relacja] Flak 36/37 88mm - armata plot (Military Model'96)
Piotr S. 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Uuuuu ;] no wiedzę że nie tylko ja robiłem tą armatke;]
Juz od dłuższego czasu nie wchodziłem na Konradusa a tu takie miłe zaskoczenie;]

Ja zabieram sie na zastawik, czyli 88-ke i Sd.Kfz. 7 ;] i bede je robiłe w zimowym kamuflarzu.

Napewno wrzuce na Konradusa przebieg prac
Pozdrawiam

--
Pzl P 11c MM - 100%
Pzl P 37 "Łoś" - 20%
T 34/85 - 45%
Pozdrawiam ;-)
GG: 1314493

 
08-04-08 08:53  Odp: [Relacja] Flak 36/37 88mm - armata plot (Military Model'96)
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Witam!

Pora się zabrać za osiemdziesiątkę ósemkę i dokończyć ten model.

Koła są już prawie gotowe - zaprojektowałem sobie felgi do kół, gdyż te z oryginalnej wycinanki były 'w wersji 2D'. Całość prezentuje się następująco:



Na zdjęciu widać, że żeberka felg nie pokryły się z okleiną - po wycięciu i ukształtowaniu okleiny stwierdziłem, że jest za krótka o 2,8mm. Błąd zredukowałem, ale nie chciałem drukowac nowych części - po pomalowaniu nie będzie to widoczne.
Dzisiaj pomaluję białe flegi, jak tylko zakupię odpowiednią farbkę - wczoraj ze zgrozą stwierdziłem, że mi się skończyła :)

Zrobiłem też mały eksperyment zimowego kamuflażu/brudzingu/weatheringu. Testowałem różne sposoby malowania na płycie czołowej armaty. W razie niepowodzenia zamaluje się farbą podkładową (metalic gray) i będzie można zacząć eksperymentowanie od początku.
Nie mam niestety w dyspozycji aerografu, więc farbkę nanoszę pędzelkiem - podobnie jak sproszkowane pastele.

Oto efekt wczorajszego, 15 minutowego eksperymentowania:



Efekt jest średnio satysfakcjonujący. Będę się bawił dalej :)

Płyta po założeniu na armatę:



Docelowo malowanie będzie przedstawiało kamuflaż zimowy stosowany podczas walk stalingradzkich w zimie 1942/43.

Pozdrawiam!

--
Pozdrawiam, Jerzy 'Jurgen' Janukowicz

http://jerzyjanukowicz.pl
http://sklej-model.pl Autorskie wydawnictwo

 
08-04-08 10:56  Odp: [Relacja] Flak 36/37 88mm - armata plot (Military Model'96)
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Efekt wymazania wapnem/ białą zmywalną farbą jest zaje....

Ale aż się prosi o więcej. Już mówię jak.

Biała jest chyba olejna lub akryl, więc się już nie będzie rozmazywać.

Weż zwykłe akwarelki, zmieszaj czarny z brązowym i nałóż na powierzchnię pędzlem kropki 2-3mm średnicy (ok. jednej kropki na cm2 - gęściej na dole, mało na górze). Można też wręcz pociągnąć tymi kolorami całość. Następnie miejscami, małym pędzlem, zrób dosłownie kilka kropek jasnoniebieskich i żółtych (ok 0,5 - 1mm średnicy). Weź jakiś wacik kosmetyczny, chusteczkę lekko nawilżoną wodą i zmyj 99% akwarelki ścierając od góry do dołu. Więcej ścieraj na górze (niech zostanie tylko delikatna mgiełka brudu), więcej farby zostaw na dole, gdzie brudu jest więcej.

Na koniec (po wychnięciu akwarelek) troszkę suchych pigmentów nałożyć w charakterze brudu - brązy, czernie od dołu, od góry bardzo delikatnie, prawie niezauważalnie lub wcale nie nakładaj - zależy jaki efekt chcesz uzyskać. Nakładaj uderzając pędzlem w powierzchnię. Nadmiar zdmuchnąć, następnie grubym pędzlem z twardym włosiem ścieraj nadmiar pigmentów od góry do dołu, miejscami można powcierać je w powierzchnię.

Efekt ochlapania błotem można uzyskać "tapując" dość gęstą brązowo - czarną mieszankę farby. Lepsze efekty dadzą plakatówki, bo będzie widać strukturę farby (błota). Używaj do tego bardzo wielkich, twardych pędzli o roztrzepanym, rzadkim włosiu i małych ilości farby - prawie jak do suchego pędzla.

Aby realizmu dopełnić do końca pod krawędzie wszystkich wystających elementów (śruby, płaskowniki itp.) nałóż pędzelkiem 00 maleńką kropelkę zmieszanych akwareli - czarnej i brązowej, a następne zwilżonym wodą czystym pędzelkiem (też 00) zmyj lekko w dół - i do kompletu będziesz miał zacieki brudu takie jak na mojej czwórce. Pędzel często płukaj, żeby zmywać nadmiar farby, a nie rozmazywać nadmiar brudu.

Jest tylko jeden problem, którego nie rozwiązałem - zabezpieczenie powierzchni. Jest po takim brudzingu mało dotykalna - będą zostawać odciski i będzie się ścierał. Ideałem byłoby zabezpieczyć całość pryskając matowym werniksem całą powierzchnię w celu jej uodpornienia, ale tego nie testowałem.

I ostatni smaczek - wszekie obtarcia, odpryski na krawędiach zaznacz miękkim, grubym ołówkiem (B- 4B). Po zabezpieczeniu werniksem czy lakierem matowym, gdyż ołówek musi się pod światło błyszczeć jak wypolerowana, spatynowana stal - żadne metalizery nie dają tak realistycznego efektu jak zwykły ołówek :)).

Na początek proponuję poćwiczyć na jednej ściance. Jak nie wyjdzie - woda, pędzel i da się zmyć ;)))

Jak zaczynałem zabawę z czwórką, to taki brudzing zajmował mi ok. godziny na powierzchnię równą płycie działa. Jak nabrałem wprawy - tylko 10 -15 minut.

Powalcz, bo warto. Z białym Ci się udało - to jest chyba najtrudniejsze. Z resztą będzie łatwiej, a efekty mogą Cię mile zaskoczyć.

--

Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------


Post zmieniony (08-04-08 11:15)

 
06-05-08 10:04  Odp: [Relacja] Flak 36/37 88mm - armata plot (Military Model'96)
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Witam!

Przedstawiam kolejną odsłonę swych zmagań w kwestii eskperymentowania z kamuflażem zimowym.

QN - serdecznie dziękuje Ci za obszerną wypowiedź odnośnie waloryzacji. Na pewno przetestuje ją :)

I tak naniosłem pierwszą wastwę białej farby na armatę. Jest to pierwsza warstwa - druga warstwa nałożona zostanie jedynie fragmentarycznie, w wybranych miejscach. Farbkę nakładałem metodą 'ciapania' pędzelkiem.

Na chwilę obecną przygotowywuję się do nałożenia śladów waloryzacji, brudów i innych odcieni będących efektem odziaływania atmosferycznego i pogodowego.

Muszę dokładnie przestudiować dostępne zdjęcia (oryginalne, historyczne, nie modeli) i przeanalizować w jakim stopniu taka armata może się wybrudzić w warunkach frontowych, w zimie, gdzie temperatura waha się w okolicach -10oC~20oC.
Prawdopodobnie zastosuję bardzo delikatne przybrudzenie, szczególnie w dolnych partiach armaty oraz zaznaczę efekty 'odmrożenia' powierzchni metalowych .

Tymczasem zapraszam do oglądania i komentowania zdjęć. Nie są one niestety zbyt dobre jakościowo, gdyż obecnie dysponuje dosyć słabym sprzętem fotograficznym. Miałem nieco problemów z doborem ostrości i czułości przesłony ze względu na
biały model i biale tło - następnym razem poeksperymentuje z ciemniejszym tłem.

Oto zdjęcia:

Całość:



Zbliżenia na armatę:







Oraz seria zdjęć wózków wraz z kołami i zawieszniem (przypasowane na sucho):



Pozdrawiam!

 
06-05-08 10:29  Odp: [Relacja] Flak 36/37 88mm - armata plot (Military Model'96)
pawelewap 



Na Forum:
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5
 

Ucieszyłbym się, gdyby wydawca wznowił ten model z Twoimi poprawkami.

--
--------------------
W budowie: Lxd 2

 
06-05-08 10:57  Odp: [Relacja] Flak 36/37 88mm - armata plot (Military Model'96)
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


heh, podejrzewam że lepiej byłoby zaprojektować tę armatę od podstaw. Model ten posiada wiele błędów 'koncepcyjnych' (czyt. pomieszanie wersji :) ) co zostało pokazane na samym początku tej relacji. Może kiedyś skuszę się na taki projekt - obecnie nie mam weny :)

 
06-05-08 11:58  Odp: [Relacja] Flak 36/37 88mm - armata plot (Military Model'96)
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Jurgen - ja Cię bardzo proszę, Ty znajdź tą wenę. Proszę Panów, dobrze mówię, co? ;)

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
06-05-08 12:08  Odp: [Relacja] Flak 36/37 88mm - armata plot (Military Model'96)
stach48 

 

Popieram Demona. Jeżeli chodzi o wenę to mogę podesłać. Muszę jedynie wiedzieć czy to ma być brunetka, blondynka czy może ruda i na czym ma grać ma gitarze,mandolinie czy może na flecie;)))))

 
06-05-08 23:53  Odp: [Relacja] Flak 36/37 88mm - armata plot (Military Model'96)
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Witam!

Taki mały update:

Opublikowałem części siatek z których można skleić felgi kół dla wózków, które zaprojektowałem na potrzebę wykonywanego przeze mnie modelu.

Plik pdf skompresowany Rar'em pobrać można z działu 'Download' z forum http://1-25saf.com

Jednocześnie przepraszam za małą reklamę forum - mam nadzieję, że nie zostanę opacznie zrozumiany - jeśli forum konradus.com tez ma taki dział - również i tutaj umieszczę ten plik (nie miałem okazji sprawdzić)

pozdrawiam!

PS. Zaprojektowanie osiemdziesiątki ósemki wezmę po uwagę :)

--

Pozdrawiam, Jerzy 'Jurgen' Janukowicz

http://jerzyjanukowicz.pl
http://sklej-model.pl Autorskie wydawnictwo

Post zmieniony (06-05-08 23:54)

 
14-06-08 01:41  Odp: [Relacja] Flak 36/37 88mm - armata plot (Military Model'96)
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Witam po długiej przerwie!

Przerwa w relacji spowodowana była moją przeprowadzką na nowe lokum no i brakiem łacza internetowego przez dłuższy czas. No ale wszystko wróciło już do normy :) Niestety czasu na Osiemdziesiątkę Ósemkę było mało, ale udało mi się 'conieco' przy niej pogrzebać.

Przedstawiam zdjęcia jednego z wózków. W ramach testów postanowiłem go nieco upaćkać. Przy okazji odkryłem, że doskonale do tego nadaje się patyczek do czyszczenia uszu zakończony wacikiem. Bardzo ładnie rozprowadza (na mokro) sproszkowaną pastelę:



Przy okazji dodam, że dosyć trudno robi się zdjęcia takim obiektom - problem z kontrastem, jasnością i ostrością zdjęcia :( niestety nie dysponuje lepszej klasy sprzętem fotograficznym. Pierwsze zdjęcie jest bardziej 'chropowate', gdyż użyłem filtru 'Wyostrzanie'. Bardziej zbliżone do oryginału są zdjęcia 2 i 3 (..106,107).

Pozdrawiam!

--
Pozdrawiam, Jerzy 'Jurgen' Janukowicz

http://jerzyjanukowicz.pl
http://sklej-model.pl Autorskie wydawnictwo

 
14-06-08 17:42  Odp: [Relacja] Flak 36/37 88mm - armata plot (Military Model'96)
Kwiatek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 5

Jurgen, a może po prostu zmień tło? Bo białe na białym nijak sie ma do np. białego na niebieskim ;-)

--
Malowaniu modeli mówię głośne TAK ;-)

Zakończone: T-40, Przodek
Nowe: T-26, Monitor "Warszawa"

 
19-06-08 10:07  Odp: [Relacja] Flak 36/37 88mm - armata plot (Military Model'96)
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Witam!

Prace nad modelem zmierzają pomału do końca. Nałożyłem wczoraj waloryzację na wózki, koła oraz podzespoły armaty. Dzisiaj planuje dokonać korekt w naniesionej waloryzacji (w świetle dziennym lepiej wszystko widać).
Brakuje jeszcze pewnych detali jak osprzęt armaty - łopata, siekierka, młot itp... - te uzupełnie po ich pomalowaniu.

Pokusiłem się także o zestawienie armaty w całość z wózkami i zaprezentowanie jak wygląda cały zestaw razem:



Docelowo model będzie znajdował się na specjalnie przygotowanej podstawce-dioramce. Armata będzie w wersji bojowej. Z kolorem tła, jak i ustawieniami aparatu jeszcze poeksperymentuje.

Pozdrawiam!

--
Pozdrawiam, Jerzy 'Jurgen' Janukowicz

http://jerzyjanukowicz.pl
http://sklej-model.pl Autorskie wydawnictwo

 
19-06-08 10:47  Odp: [Relacja] Flak 36/37 88mm - armata plot (Military Model'96)
PiterATS 

Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Będziesz stosował jakiś wash, albo cieniowanie? Biały kolor sprawił, że model wygląda jak jednorodna bryła, pozbawiona szczegółów. No i ten biały kamuflaż jest zbyt jednolity. Dorób jakieś odpryski i przetarcia farby.

--

 
19-06-08 11:20  Odp: [Relacja] Flak 36/37 88mm - armata plot (Military Model'96)
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Witam!

A owszem, opryski farby, zarysowania i tym podobne ślady eksploatacji będą robione. Ocenę kamuflażu i waloryzacji zakłamują też zdjęcia - dzisiaj postaram się zrobić lepszą sesję.

 
23-06-08 13:56  Odp: [Relacja] Flak 36/37 88mm - armata plot (Military Model'96)
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Witam!

Chciałbym uzupełnić zdjęcia pokazujące obecny stan modelu po brudzeniu. Na zdjęciach z poprzedniego postu praktycznie nic nie widać. Zainwestowałem w statyw do apartatu fotograficznego oraz troche pobawiłem się ustawieniami manualnymi - owocem tego jest ta sesja fotograficzna. No i widać więcej, niż na poprzednich zdjęciach:







Do zrobienia została jeszcze korekta kosmetyczna brudzenia, nałożenie nieco metalizera, imitującego odpryski farby i parę innych drobiazgów.

--
Pozdrawiam, Jerzy 'Jurgen' Janukowicz

http://jerzyjanukowicz.pl
http://sklej-model.pl Autorskie wydawnictwo

 
10-02-09 00:41  Odp: [Relacja] Flak 36/37 88mm - armata plot (Military Model'96)
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Witam!

Przedstawiam zdjęcia prezentujące pewien eksperyment w brudzeniu modelu. Polegało to mianowicie na naniesieniu brązowawego zabrudzenia (Pactra mocno rozcięczona wodą) za pomocą aerografu. Skusiłem się na ten zabieg przy okazji malowania gąsienic do SU-122. Zdjęcia prezentują stan modelu parę godzin po malowaniu (a miało to, de facto, miejsce parę tygodni temu ;p ). W wolnej chwili poprawię co nieco i dodam resztę kosmetycznych zmian. Dopiero przy obróbce zdjęć zauważyłem pare niedociągnięć. Zapraszam do komentowania :)




Aktualizacja, mam nadzieję, ze szybko nastąpi :)

--
Pozdrawiam, Jerzy 'Jurgen' Janukowicz

http://jerzyjanukowicz.pl
http://sklej-model.pl Autorskie wydawnictwo

 
10-02-09 08:12  Odp: [Relacja] Flak 36/37 88mm - armata plot (Military Model'96)
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Całkiem ładnie to wygląda. Widać zróżnicowanie pomiędzy brudniejszym spodem a górą, która jest mniej narażona na błotko.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
11-02-09 21:47  Odp: [Relacja] Flak 36/37 88mm - armata plot (Military Model'96)
Lelum Polelum 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 10

A nie wydaje się Wam, że to wszystko jest trochę za bardzo brudne?

--
serwusik

 
11-02-09 22:20  Odp: [Relacja] Flak 36/37 88mm - armata plot (Military Model'96)
Kwiatek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 5

Nie? Śnieg, błoto, wojenna rozpierducha i niemieckie buciory.

--
Malowaniu modeli mówię głośne TAK ;-)

Zakończone: T-40, Przodek
Nowe: T-26, Monitor "Warszawa"

 
12-02-09 17:58  Odp: [Relacja] Flak 36/37 88mm - armata plot (Military Model'96)
Lelum Polelum 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 10

Tam, gdzie niemieckie buciory - zgoda, ale wyżej, gdzie te wszystkie pokrętła i osprzęt, i gdzie buciory raczej dostępu nie mają ..., to nawet jak się cóś trochę upstrzyło, Frycek pewnie zaraz zaoliwioną szmatą przecierał. No ... tak myślę ...

--
serwusik

 
13-02-09 07:54  Odp: [Relacja] Flak 36/37 88mm - armata plot (Military Model'96)
Porcupine   

Rewelacja, gratuluję!!!

 
17-02-09 00:00  Odp: [Relacja] Flak 36/37 88mm - armata plot (Military Model'96)
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Taki malutki update:

Przetarłem nieco krawędzie i tego typu podobne elementy "metalizerem", czyli kredką srebrzącą. Umieszczam pare zdjęć armaty, chociaż obawiam się, że ostatni zabieg metalizowania nie będzie zbyt widoczny. Tak się też zastanawiam czy by nie zakończyć już prac nad armatą - zdaje się że brudzenia już wystarczy :)



Oraz przedstawiam zdjęcia pobrudzonych wózków:



Tutaj zdaje się, ze dokonam jeszcze malutkiej korekty kosmetycznej.

W każdym razie prace nareszcie dążą do końca :) Muszę jeszcze poprawić malowanie i brudzenie kół. Będzie też podstawka dla całości :)

Co do kwestii stopnia ubrudzenia armaty, jak i wózków - celowo zrobiłem spody nieco brudniejsze. Należy wziąść pod uwagę, że armata ta była często transportowana. Przez różnorakie rosyjskie rozdroża, podczas topniejących śniegów i stopniowo wylegającego "generała błoto" pobrudziło się tu i ówdzie. Dodać tu należy dosyć ciężką sytuację Niemców, walczących głównie w odwodzie już (jak i częściowo w okrążeniu), będących często pod ostrzałem. Nie zawsze też była okazja by wyczyścić sprzęt.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024