FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 11Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
16-06-07 19:13  [Dyskusja] Miedziane bulaje... czyli waloryzacja TAK - wypaczenia NIE
Passer Montanus   

Porozmawiajmy na temat nadmiernej waloryzacji modeli kartonowych ( patrz wypowiedż Syjka i innych forumowiczów w temacie budowy "Bismarcka" R.Śliwy ) - czy warto wykonywać np wspomniane miedziane bulaje w modelu w którym takowych w ogóle nie było ?

 
16-06-07 19:41  Re: Miedziane bulaje ... czyli waloryzacja TAK - wypaczenia - NIE
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

Oczywiście, że nie

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 
16-06-07 19:47  Re: Miedziane bulaje ... czyli waloryzacja TAK - wypaczenia - NIE
Jodaxx 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Oczywiście że tak...

I co teraz?

--

 
16-06-07 19:50  Re: Miedziane bulaje ... czyli waloryzacja TAK - wypaczenia - NIE
kari   

Ja dodam od siebie, że nie spotkałem się z krawędzią bulaja, iluminatora czy też świetlika wykonaną z miedzi. Z tego co mi wiadomo krawędzie takie (czyt. całe bulaje) wykonywano i wykonuje się do dnia dzisiejszego z mosiądzu.
Co innego wykonywać je w modelach tam gdzie były w rzeczywistości, a co innego tam gdzie nigdy ich nie było. Może w tym drugim przypadku chodzi tylko o efektowny wygląd :-)
---------------------------------------------

 
16-06-07 20:05  Re: Miedziane bulaje ... czyli waloryzacja TAK - wypaczenia - NIE
asdek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Czy wykonana bulaje są w standardzie?, czy to już waloryzacja.

 
16-06-07 21:50  Re: Miedziane bulaje ... czyli waloryzacja TAK - wypaczenia - NIE
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

Ja jestem jak najbardziej za waloryzacją, i wycinaniem okienek wstawianiem bulai malowanych czy też nie. Wszystko trzeba się starać wykonywać w miarę swoich możliwości.
Jak komuś się nie chce nie potrafi to już jego sprawa. Siłą rzeczy pewne elementy w skali muszą być umowne i kruszenie o to kopi i przeliczanie grubości drucika na wymiar rzeczywisty zostawiam teoretykom modelarstwa.
Robert w swojej relacji doskonale pokazał iż przy zachowaniu pewnych proporcji waloryzacja robi na modelu wrażenie "rzeczywiste i wiarygodne". Że łatwo przesadzić widać było np u Korsarza, którego namówiono na zmianę grubości drutu w bulajach które wykonał.
Owszem nie każdy za pierwszym razem wykona coś idealnie ale jak tylko m się na to ochotę to trzeba próbować uczyć się i zdobywać potrzebne umiejętności.
Na koniec podam przykład dwóch modeli "Jeremiah O'Brien" w jednym linki były wykonane z tak cienkiego materiału, że z widoczne były dopiero z bardzo bliska, w drugim można było je dostrzec bez trudu już z odległości 1,5m.
I co? Mi się podobał pierwszy model koledze ten drugi. Wszystko więc jest rzeczą własnych preferencji w tym względzie.

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
16-06-07 22:00  Re: Miedziane bulaje ... czyli waloryzacja TAK - wypaczenia - NIE
stakaz   

Bulaje w otoczce miedzianej to oczywiście waloryzacja. Przepisy jednoznacznie mówią, że dopuszcza się wykonanie elementów innych niż karton według wzorów podanych w wydaniu z którego wykonujemy model.

 
17-06-07 00:00  Re: Miedziane bulaje ... czyli waloryzacja TAK - wypaczenia - NIE
ssebittro 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Modelarstwo to sztuka iluzji , wiec wszędzie trzeba pokłamać tak aby to prawdziwie wygladało .

--

Teoretyk ostatnio...

 
17-06-07 08:41  Re: Miedziane bulaje ... czyli waloryzacja TAK - wypaczenia - NIE
stakaz   

Co najmniej 90% ludzi na świecie nie potrafi powiedzieć co to jest bulaj , a ztych pozostałych 10% podejrzewam że co najmniej 95% nie ma zielonego pojęcia z czego ten bulaj jest zrobiony. Różni są ludzie i różne mają aspiracje jeden będzie wiercił temat i na głowie stanie aby to jak najwierniej oddać i pokazać że jest lepszy od innych a może przy okazji jakiś złoty medal zdobędzie , natomiast ktoś inny zrobi taki bulaj z makaronu, postawi taki statek na półce i przy każdym rodzinnym spotkaniu wszyscy będą podziwiać i nikomu do głowy nie przyjdzie że to co mają w rosole przy obiedzie jest również elementem pięknego podziwianego okrętu. Najważniejsze jest abym ja był zadowolony ze swojej pracy i przynosiła mi satysfakcję pomimo ne zawsze wiernego i idealnego odzwierciedlenia rzeczywistości. Pozdrawiam

 
17-06-07 13:03  Re: Miedziane bulaje ... czyli waloryzacja TAK - wypaczenia - NIE
choochoo 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

No i stakaz dobrze podsumowal co innego jak ktos klei dla wlasnej radochy a co innego jak na jakies konkursy czy inne wystawy, wiadomo ze na konkursach znawcy zaraz latwa zarzuca dysproporcje ze skala itd natomiast dla osoby klejacej tylko dla wlasnej przyjemnosci to jak powiedzial przedmowca niech sobie nawet makaron ludzie wklejaja.

pozdro

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 11Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Ten wątek został zamknięty 


© konradus 2001-2024