FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 29Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
24-05-07 19:46  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
PiterATS 

Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Jak na razie model wychodzi wyśmienicie. Mam natomiast pytanie, dotyczące ostatniego zdjęcia, gdzie widać mocowanie resora. Całość wygląda tak, jak by była porządnie upaćkana smarem. Czy to zamierzony efekt, a jeśli tak, to jak go uzyskałeś? Dla mnie wygląda to bardzo ciekawie.

--

 
24-05-07 22:02  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Maverick33 

Na Forum:
Relacje w toku - 17
Relacje z galerią - 8
Galerie - 11
 

PiterATS chyba jest to efekt łączenia zwykłego kleju z cjanopanem - po pomalowaniu wyglada jak zaschły smar - mnie tak sie robi jak używam kleju UHU i zanim wyschnie używam cjanopanu - dość niepożadany efekt ale czasmai efektowny

--
Maverick33

Zapraszam do galerii http://www.adwproject.opole.pl - dział galeria

Skończone : Wagon 202L, Px4, EP09 , Pt47 , Pu29 , Wagon 120A , OKz32 , SP45-142 , Wagon 401R , Wagon 401Z , Wagon 401 Ka"Gags" , Wagon 408s , EU07, ET22-243 , Sm48-060 , SU45-217

Na warsztacie:

TY51 1:25 - 80%
Ty5 1:25 - 55%


 
28-05-07 11:28  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Witam

Zamocowałem do ostoi układ resory - wahacze. Zrobiłem też małą waloryzację ostoi. Do tego celu posłużyły mi farbki akrylowe (po 5 zł szt.).



Mają one tą zaletę, że jak coś nie wyjdzie to można zetrzeć wilgotną szmatką, a po wyschnięciu uzyskujemy ładny matowy kolor i w przeciwieństwie do tempery, plakatówek, czy pasteli farbka jest niezmywalna i trwała. Efekt postarzenia zrobiłem wg zasady "jak uważasz, że jest za mało, to jest w porządku, a jeśli uważasz, że jest dobrze, to znaczy, że przesadziłeś". Waloryzacja była zrobiona metodą mokrego pędzla, tzn. niewielkie ilości farbki akrylowej były rozcieńczone wodą i nanoszone pędzelkiem w różne miejsca. Jak chciałem, żeby efekt był bardziej widoczny, to robiłem trochę jaśniejszy odcień i ponawiałem nanoszenie. Po wyschnięciu wody robi się ładny rdzawo-brudny odcień. W zależności od kąta patrzenia i oświetlenia, efekt postarzenia jest mniej lub bardziej widoczny. Ale generalnie nie przytłacza i oto mi chodziło.

Oto efekty sobotniej pracy.






--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
29-05-07 16:38  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Wszyscy chętni mogą teraz obejrzeć i ściągnąć ponad 250 zdjęć parowozu Ty2, z których korzystam podczas budowy tego modelu. Zdjęcia zamieściłem w odzielnym wątku - [zdjęcia] szczegółowe parowozu towarowego Ty2

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
04-06-07 17:24  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Witam

Prace powoli posuwają się do przodu, ponieważ przerabiam wszystko, co nie jest zgodne z oryginalnym parowozem lub jest bardzo uproszczone. Po ostoi zabrałem się za element zwany popularnie kotłem. Przejście stojaka w walczak nie jest zupełnie gładkie (tak jak to zrobiłem w Ol49) tylko składa się z kawałków blach zachodzących na siebie. Stojak kotła otrzymał właściwe ułożenie i linie cięcia blach, a także dorobiłem zawory wyczystkowe (tak chyba się to nazywa). Otwory wokół zaworów na przedniej ścianie stojaka nie są idealnie gładkie, bo w oryginale są jeszcze gorzej wycięte.


A oto moje zmagania w odtworzeniu takiej rzeczywistości:





Stojak jest tylko zagruntowany, to nie jest jeszcze ostateczne malowanie

W międzyczasie też zaprojektowałem od nowa hamulce. Te z wycinanki są uproszczone i za szerokie. Niektórzy modelarze mieli problemy, żeby wcisnąć je między koła.



Tak to wygląda po pomalowaniu:



Na górze będzie jeszcze jedna śruba z zawleczką, ale to już po zamocowaniu do ostoi.
Hamulec jest trochę usmarowany i ubrudzony, tak jak cały model.

Jak zwykle czekam na wasze uwagi i komentarze.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
04-06-07 19:41  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Maverick33 

Na Forum:
Relacje w toku - 17
Relacje z galerią - 8
Galerie - 11
 

no no niezle - oby tak dalej

--
Maverick33

Zapraszam do galerii http://www.adwproject.opole.pl - dział galeria

Skończone : Wagon 202L, Px4, EP09 , Pt47 , Pu29 , Wagon 120A , OKz32 , SP45-142 , Wagon 401R , Wagon 401Z , Wagon 401 Ka"Gags" , Wagon 408s , EU07, ET22-243 , Sm48-060 , SU45-217

Na warsztacie:

TY51 1:25 - 80%
Ty5 1:25 - 55%


 
04-06-07 21:37  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Marek_G 

 

Cześć!
Jestem "cichociemnym tego forum" i jestem też zafascynowany Twymi relacjami na tematy budowy Polskich parowozów "fan" a właśnie w szczególności TY2 mam sentyment do tego parowozu, zawsze mnie się podobał i ucieszyłem się jak przeczytałem, iż będziesz go budował jak to możliwie najszczegółowiej. Sam kiedyś pracowałem na PKP nie jako maszynista lecz nastawniczy i wykonywałem pracę manewrową przeważnie i właśnie tym parowozem. Jestem w posiadaniu tej wycinanki sam zamierzam w krótkiej przyszłości zbudować ten model interesuje mnie czy ta zamieszczona fotka odnosząca się do klocków hamulcowych narysowanych przez Ciebie na rzeczywistych wymiarach loka i czy ja bym mógł z niej skorzystać tzn. wydrukować te klocki z zachowaniem Twego wymiarowania?. Czy klocki hamulcowe wycinane laserowo jakie oferuje Draf Model są zgodne z tymi jakie Ty rozrysowałeś?. I bardzo prosił bym Cię o pisanie o wszelkich odstępstwach od oryginalnej wycinanki jeśli to Ci nie sprawi to kłopotu.
RELACJA JEST SUPER! BARDZO PROFESJONALNA I PRECYZYJNA.
Tak trzymać. Jestem jej wielkim „fanem”
Pozdrawiam.
Marek G.

 
04-06-07 22:19  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Robert B. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Witam.
Jak dla mnie klocki hamulcowe to rewelacja. Kolejny plus za to, że widać łączenie "blach" na skrzyni ogniowej. Zaszpachlowanie tych połączeń ni jak miało by się do oryginału. W swoim modelu zastanawiałem się w jaki sposób zrobić efekt pogniecionej blachy na otulinie kotła, bo przecież żadko było widać na parowozach Ty2 czy jakichkolwiek zresztąm innych idelanie gładką powłokę otuliny.Niestety nic nie wymyśliłem :). Pisałem już o tym w swojej relacji ale jeszcze raz powtórzę, pamiętaj, że babol tkwi w zbiornikach powietrznych. Element z którego robisz walec zbiornika jest za krótki.

P.S- Wreszcie się doczekałem Pt47 (1:25) pewnie za niedługo będzie kolejna relacja. Najpierw muszę skończyć swoją dwójkę. Pozostało mi już baaardzo mało do końca. Niestety awaria cyfraka blokuje mi prowadzenie relacji na forum.
W tej chwili strasznie się męczę z wykonaniem wypukłych ścian na tendrze :(

 
05-06-07 16:20  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Dzięki za zainteresowanie relacją i słowa uznania.

Dla chętnych do ściągnięcia plik hamulec.cdr - 0.03MB , który możecie wykorzystać do wydrukowania (albo wycięcia laserem) elementów składowych hamulców, których próbkę widzieliście w moim poprzednim wpisie. Są one narysowane przeze mnie od podstaw i różnią się od tych z oferty Drafmodelu (tamte są zgodne z wycinanką). Jakby coś było nie jasne to pytajcie.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 
14-06-07 19:02  Re: [relacja] z budowy wielkiego (92 cm) wzbogaconego parowozu towarowego Ty2
Precyzyjny 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1
 

Witam

Skończyłem kocioł, było sporo przeróbek, niektóre robione „na żywca” na gotowym elemencie. Nie podobał mi się dół stojaka kotła przy styku z popielnikiem, więc rozciąłem zrobiony stojak, wkleiłem kątowniki i śrubki.


Na stojaku od strony budki maszynisty porobiłem dodatkowo różne zawory wyczystkowe ( widać przyklejony papier maskujący, bo nie chciałem zamalować miejsc, w których będzie doklejany osprzęt ). Blachy na krawędzi stojaka zachodzą na siebie tak jak w oryginale ( w Ol49 zrobiłem to idealnie gładkie).



Następnie zrobiłem zbiornik piasecznicy i zbieralnik pary. Tutaj też zmiany dostosowujące te elementu do oryginału. Oba te elementy są za niskie, a zbieralnik pary nie jest wcale u góry wypukły, jak proponuje autor wycinanki, tylko zupełnie płaski. Na dymnicy zrobiłem też ślad po spawaniu. Z kominem walczyłem 5 godzin, by upodobnić go do oryginału.






Cały kocioł pomalowałem kilkakrotnie farbą czarną matową w sprayu marki Champion (400 ml za 8 zł). Nie mam jeszcze wprawy w malowaniu sprayem, ale chyba wyszło dobrze.



I mała przymiarka do ostoi:



Tradycyjnie czekam na wasze komentarze, uwagi i sugestie dotyczące budowanego modelu.

--
Pozdrawiam
Precyzyjny

------------------
Modele ukończone: parowóz Ty2 , parowóz Pu29

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 29Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024