FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Poprzednie wiadomości  |  Następne wiadomości 
 Strona 1 z 1 
18-04-07 02:13  [R/G] Sentymenty - remanenty :) - czyli ANSALDO A1 BALILLA
piotter 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 11
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Witam

Z pochodzenia Włoch, niezbyt udany, ale zasłużony - dla Polskiego lotnictwa i początków Polski w ogóle.
Tak można krótko opisać Balillę.
Mam do tego samolociku słabość, sentyment, czy jak sobie to tam nazwiecie, bo kupiłem parę jego modeli.
Jeden już nawet skleiłem :). Dawno temu, co widać:


Kiedy więc wpadł mi w ręce zeszyt WAKu z Balillą, wiedziałem że będę go na pewno sklejał.
Ponieważ model ten miał pojawić się w zimowym konkursie WAKu, a z różnych względów tak się nie stało - postanowiłem w ramach pokuty zabrać sie za wszystkie Balille.
Po kolei :D.
Każdy z trochę innym podejściem.
Pierwszy:

Autor : Maciej Lewan, skala 1:33. Ten ma być w standardzie i tylko w standardzie.
Prosty i bardzo ładny model. Ładne zdjęcia ładnych modeli pokazali tu w rzeczonym konkursie Kroolo i Paweł.http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=115857&t=113758#reply_115857
Drugi:

Autor: Marek Pacyński, skala 1:50
Tego z kolei sklejał Krzys. http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=68229&t=63508#reply_68229
Tutaj chciałbym sobie w miarę moich skromnych ( na razie :) ) możliwości poszaleć, czyli pokusić się o parę przeróbek.
Jest jeszcze trzeci model i do tego naprawdę piękny, ale tego na razie omawiać tu nie będziemy bo to "mydełko", czyli żywica z firmy Karaya, skala 1:72.

No to na początek WAK:
Wycinanka prosta i piękna - dużo rysunków, bardzo dobry papier. Świetne, " metalowe" pokrycie niektórych części - niestety zniknęło u mnie bo je gorliwie polakierowałem...

Konstrukcja kadłuba klasyczna dla druciaków: podłużnica z żeberkami wklejana razem z prostym kokpitem w rynienkę kadłuba.

Wyskoczyła mi paskudna szpara między przednimi żeberkami kadłuba a jego oklejką:

Zastanawiam się czy to tylko tak u mnie, czy ktoś z was też miał z tym do czynienia? Może te przednie żeberka ( zaznaczone strzałkami ) są za małe? Na dolnym zdjęciu widać dodatkową szparę przy wrędze kokpitu.
Wkleiłem tam paski grubszego kartonu ( dodatkowe wzmocnienie przy okazji ) i jazda dalej. Do środka napakowałem chusteczek higienicznych jako zabezpieczenie przed krowimi żebrami, burty dostały wąskie sklejki. Żaluzje na razie tylko ponacinane. Oprofilowanie grzbietu pociąłem na mniejsze części - łatwiej się je formuje i klei ( tu oczywiście szczególna uwaga i precyzja :) )

Teraz to wygląda tak :

Oprofilowanie chłodnicy trochę nietypowe, bo dolna część na zakładkę klejona, a góra na styk.
Strasznie wymęczone to, ale chciałem zachować charakterystyczne dla Balilli ugięcie, no i...
Na końcu kadłuba zabrakło mi około 2 mm oklejki na grzbiecie, ale tam idzie statecznik spora część będzie nakryta, więc jakoś to dopasuję.


Na dziś tyle, bo jakoś późno się robi:).
Relacja prowadzona jest równolegle ( prawie :)) na niebieskim forum . Na Konradusie to mój debiut ( a trema jaka...)

Pozdrawiam -piotter

--

Tyle pięknych samolotów do sklejenia...

Post zmieniony (28-03-09 21:09)

 Odpowiedz na tę wiadomość  |  Tematy/Start  |  Wyświetlaj płasko   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 

 Tematy Autor Odsłon Data
 [R/G] Sentymenty - remanenty :) - czyli ANSALDO A1 BALILLA  nowe
piotter 2920 18-04-07 02:13
 Re: (R) Sentymenty - remanenty :) - czyli ANSALDO A1 BALILLA  nowe
Kroolo 424 18-04-07 08:30
 Re: (R) Sentymenty - remanenty :) - czyli ANSALDO A1 BALILLA  nowe
piotter 354 23-04-07 00:05
 Odp: [Relacja] Sentymenty - remanenty :) - czyli ANSALDO A1 BALILLA  nowe
piotter 425 03-03-08 16:05
 Odp: [Relacja] Sentymenty - remanenty :) - czyli ANSALDO A1 BALILLA  nowe
Piotr D. 396 03-03-08 20:33
 Odp: [Relacja] Sentymenty - remanenty :) - czyli ANSALDO A1 BALILLA  nowe
MARIUSZ 999 03-03-08 20:48

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024