FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
15-01-05 17:42  [Relacja/Galeria] Ansaldo A-1 Balilla - modelik na sesje
Krzys 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 2


 - 2

Zaczął się roczek i stwierdziłem, że sobie skleję jakiś szmato-płat z szachownicą. Wybór padł na niedawno wydany przez KŚ modelik Ansaldo A-1 "Balilla". Maszyna ta brała udział w I wś a że Włosi jej zbytni nie lubili bardzo się ucieszyli że Polacy kupili kilkadziesiąt maszyn i licencje. W konkursowym pokazie myśliwców przeprowadzonym w Warszawie samolocik zajął 3 miejsce na 3 startujących :D Nasi piloci też za nią nie przepadali a zwłaszcza za egzemplarzami wykonanymi w Polsce.
No ale starczy tej historii modelik w malowaniu 7 EM czyli z efektownym godłem „kościuszkowskim”. Moje wątpliwości tyczą się malowania skrzydeł i szachownic na dolnym płacie. W materiałach które posiadam piszą, że skrzydła miały naturalny kolor płótna pomalowanego cellonem i miały odcień lekko seledynowy (za „Polski Samolot i Barwa”) wg. Plansz w miniReplice odcienia tego nie miały. Z szachownicą na dolnych płatach problem jest taki czy w 1920 roku używano oznaczeń o obniżonej widoczności bo nie mają białych pól.
Instrukcja w modelu można opisać jednym słowem – brak bo tych dwóch rysuneczków zagubionych w śród reklam poważnie traktować nie można. Brak jakiegokolwiek schematu naciągów które w tej skali nie są jakimś tytanicznym wyzwaniem dla modelarza.
Pomimo tych braków można dojść co i jak bo numeracja zgodna jest z kolejnością klejenia więc sobie zacząłem kleić. Obecnie męczę kadłub i kilka uwag:
- Przód kadłuba z chłodnicą i łączenie z jego resztą wymaga wiele cierpliwości. Pierwszy segment jest źle opracowany i żeby go dopasować do wręgi A należy wyciąć dwa kliniki i trochę go pomęczyć
- Całkowity brak szkieletu zwłaszcza tylnej części kadłuba o charakterystycznym kształcie mocno utrudnia prace i powoduje że bardzo łatwo go zwichrować. Jak jeszcze nie zaczęliście go kleić to pomyślcie o wykombinowaniu szkieletu w oparciu o wręgi D i F połączyć je podłużnicą i elementem odwzorowujący rzut kadłuba z góry. Nad wręgami trza troszkę po bestwić się papierem ściernym.
Obecnie mam zrobiony kadłub i ster wysokości oraz kierunku.
Dalsze prace postaram się opisywać na bieżąco. A cha założenie jest takie że to maszynka w locie( jak wszystkie moje modele poniżej 1:33) i śmigło zostanie zastąpione przezroczystym krązkiem.

No i jedno słabe zdjęcie:D


Pozdrawiam Krzyś

Fanatyk Kartonu

Post zmieniony (15-01-05 17:43)

 
15-01-05 19:05  Re: [relacja samolot]Balilla - modelik na sesje
panczo 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Super, ale czemu na fotce jest taki różowy?

 
15-01-05 20:10  Re: [relacja samolot]Balilla - modelik na sesje
Kuba G. 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

To pewnie przez aparat (w komórce?) jak ja próbowałem robić zdjęcia telefonem mojego starszego to potem niewiedziałem jakiemu obiektowi robiłem zdjęcie bo kolory....

P.S. ładne to :-)

 
15-01-05 20:52  Re: [relacja samolot]Balilla - modelik na sesje
Krzys 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 2


 - 2

eksperymentowałem ze światłem:D A z komórki to wmiare wychodzi tylko przy idealnym oświetleniu żadne żarówki niewchodzą w gre.

Fanatyk Kartonu

 
15-01-05 20:58  Re: [relacja samolot]Balilla - modelik na sesje
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Ja też się za niego wziąłem...

Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
15-01-05 21:16  Re: [relacja samolot]Balilla - modelik na sesje
Krzys 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 2


 - 2

Iii? Jak wrażenia?Czy masz podobne problemy czy to tylko brak moich umiejętności i wrodzony "marudzysm":D

Fanatyk Kartonu

 
16-01-05 20:49  Re: [relacja samolot]Balilla - modelik na sesje
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Dopiero zaczynam.Jestem na etapie bocznych ścianek i spodu kadłuba. Wklejona ogonowa wręga i wręga z fotelem pilota. Ta ostatnia wręga wymagała lekkiego przycięcia po bokach , by się zmieściła...Może to mój błąd. Ale na pewno błędem są zbyt długie boczne ścianki fotela pilota - musiałem je obciąć równo z brzegiem siedziska.
Dodatkowa uwaga ( ale tutaj zaczyna się już mój "marudzysm" ) - wręga z fotelem pilota powinna być odchylona ku tyłowi w pionie ( górny jej brzeg).
Ale i tak tego nie widać w tak filigranowym modeliku...
Jak będziesz chciał , to mogę wstawić w Twoim wątku jakieś fotki... ( jak wyrazisz zgodę i jak będzie Cię interesować jakiś szczegół - ofkors)

Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
16-01-05 21:44  Re: [relacja samolot]Balilla - modelik na sesje
Krzys 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 2


 - 2

Pewnie że wstawiaj tylko - będzie to pierwsza relacja synchroniczna:D!
Co do boków siedziska to chyba było takie 2 w jednym:) Na zdjęciach żywicznego modelu wzbogaconego o blachy widać nad fotelem pilota takie właśnie coś wokół niego.

Fanatyk Kartonu

 
16-01-05 23:33  Re: [relacja samolot]Balilla - modelik na sesje
konradus 
satrapa ;>




W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

MARIUSZ
>...Jak będziesz chciał , to mogę wstawić w Twoim wątku jakieś fotki... ( jak wyrazisz zgodę i jak będzie Cię interesować jakiś szczegół - ofkors)

Jestem przeciwny, bo w przededniu uporzadkowania relacji w nowozalozonym w tym celu dziale na forum, to bedzie nieporozumienie! ;-)
No chyba, ze to rozegracie na bank od poczatku do konca jako pelnowartosciowa i synchroniczna podwojna relacje, wzajemna wymiane spostrzezen, uwag , tipsow... to wtedy moze wyjsc z tego fajna sprawa... ale tylko wtedy.

 
17-01-05 08:44  Re: [relacja samolot]Balilla - modelik na sesje
Krzys 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 2


 - 2

To co robimy relacje sychroniczną?
Wczoraj dokłeiłem kozioł podwozia(nie używałem drutów bo szblonów brak węc skleiłem cyjanoakrylem i są wystarczająco sztywne) i tylną płoze, zrobiłem tak żeby łatwiej było kontrolować symetrie skrzydeł. A cha ośke podwozia trzeba przedłużyć o jakieś 7-8mm bo szablon jest za krótki:(

Fanatyk Kartonu

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024