FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
17-04-07 17:31  [Relacja/Galeria] P-47D-25 Thunderbolt (AH)
Toni 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Witam wszystkich serdecznie i zapraszam do oglądania mojej pierwszej relacji na tym forum. Z racji tego że jest to mój debiut, parę słów o mnie. Mam na imię Antoni, mieszkam w Chybiu (jest to mała miejscowość położona na Podbeskidziu). Bakcylem modelarstwa zaraziłem się już w szkole podstawowej, a że jest to choroba nieuleczalna trwa z mniejszymi lub większymi przerwami do dnia dzisiejszego.
Tyle tytułem wstępu więc czas przejść do konkretów. Jako że jest to mój debiutancki występ na obiekt moich zmagań wybrałem samolot także debiutujący na tym forum(chodzi mi o wydawnictwo a nie model) jeżeli się mylę to mnie poprawcie.
Samolot jest wszystkim dobrze znany więc nie będę się tutaj za bardzo rozpisywał na jego temat, dodam tylko że został wydany przez wydawnictwo ze Stegny a opracował go duet:
M. Grygiel i M. Dworzecki.
Rozczaruję tutaj zapewne zwolenników wszelkiego rodzaju waloryzacji, gdyż model zamierzam wykonać bez żadnych upiększeń z tego tylko co oferuje mi wycinanka.
Jest ona zresztą szczegółowo opracowana( tu ukłon w stronę autorów) więc o efekt końcowy jestem spokojny, byle tylko starczyło umiejętności.
No to jedziemy z tym koksem:)

Tradycyjnie na początku przedstawię bohatera tej relacji:


Po trzydniowych zmaganiach udało mi się sklecić coś takiego. Tak na marginesie gdzie te czasy gdy w trzy dni sklejało się cały samolot( he he).:


Jak na razie sklejanie tego to sama przyjemność więc idąc za ciosem okleiłem to poszyciem i wygląda to tak:


Wybaczcie że relacja nie będzie bardziej szczegółowa ale aparat pożyczam od kolegi i mogę zaprezentować tylko poszczególne jej etapy. Myślę że na dzisiaj wystarczy, czekam na Wasze opinie. Proszę Was tylko przy ocenie mojej pracy weźcie pod uwagę moje słabe serce, lichy wzrok i trzęsące się paluchy:)
Relację tę dedykuję Enzo który mnie do tego namówił, umotywował i zawsze służył pomocą gdy takiej potrzebowałem. Dziękuje Ci Enzo.
Ciąg dalszy mam nadzieję nastąpi, więc do zobaczenia w następnym wejściu.

Pozdrawiam Toni

Na macie:
P-38H Lightning
Na półce:
P-47D-25 Thunderbolt (AH)
Jak 3 (Orlik)



Post zmieniony (03-04-09 10:48)

 
17-04-07 17:35  Re: (Relacja) P-47D-25 Thunderbolt (AH)
Selevar 

 

Ha! Pierwszy!. Model zapowiada się ładnie, zasiadam w pierwszym rzędzie.

 
17-04-07 17:54  Re: (Relacja) P-47D-25 Thunderbolt (AH)
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Ja też sobie popatrzę;]

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
17-04-07 18:02  Re: (Relacja) P-47D-25 Thunderbolt (AH)
zetpt 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 9
Galerie - 14
 

"No ładne cacko" . Zasiadam w pierwszym rzędzie i oglądam. Model ten też jest w moich planach.

--
Ostatnio ulepiony - taki tam mały "cołg"

 
17-04-07 21:06  Re: (Relacja) P-47D-25 Thunderbolt (AH)
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Nie będę zasiadał w żadnych rzędach. Zerknę sobie tu od czasu do czasu, czasami coś napiszę - jak będę miał coś konstruktywnego do powiedzenia.

Wychodzi Ci całkiem dobrze. Na uwagę zasługuje dobry dobór retuszu - praktycznie nie widać lini łączenia segmentów, żeby nie jeden błąd (patrz poniżej), który sztucznie podkreśla podział segmentów.

Obawiam sie nieco o symetrię kadłuba. Na zdjęciu widać, że nie zgrywają się elementy siatek kadłuba. środkowy segment jest przesunięty w stosunku do przedniego i tylnego (widać po tym, że jasne pole pod owiewkę nie schodzi się w jedną linię, tylko jest schodkowate).

Przesunięcie tylnego segmentu w prawo w stosunku do elementu środkowego może spowodować zwichrowanie geometrii samolotu. Stateczniki (patrząc od przodu lub tyłu) bedą skręcone w stosunku do skrzydeł.

Zwróć na to uwagę przy dalszej pracy, lub jeśli jeszcze możesz, to postaraj się to poprawić. Dokładniejsze zgrywanie osiowości segmentów oszczędzi Ci mnóstwa niecenzuralnych komentarzy przy dalszych pracach ;)

--

Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------


Post zmieniony (17-04-07 21:11)

 
17-04-07 21:51  Re: (Relacja) P-47D-25 Thunderbolt (AH)
Toni 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Ufff.... pierwsze koty za płoty jak to mówią.Dziękuję koledzy za miłe słowa i konstruktywną krytykę.QN-niu masz rację ja też to zauważyłem ale nie miałem serca już tego zrywać.Ten schodek spróbuję jakoś zlikwidować w późniejszym etapie budowy.A przyglądając się temu na żywo myślę że z symetrią nie powinno być problemu.Dziękuję zarazem za zwrócenie mi na to uwagi.Mając taką widownię już czuję że ciśnienie zaczyna mi oscylować wokół górnej strefy stanów wysokich.


Pozdrawiam Toni

 
17-04-07 23:36  Re: (Relacja) P-47D-25 Thunderbolt (AH)
Przemek W. 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
 

Witam!

Chętnie popatrze jak walczysz z tym modelem. Ja właśnie skończyłem oklejać kadłub w swoim :)

QN-iu zwrócił Ci cenną uwage- w moim P-47 poszczególne elementy poszycie zeszły sie bez problemu....

Pamiętaj żeby część przymierzyć kilka razy zanim ją przykleisz. Unikniesz w ten sposób takich błedów.

Pozdrawiam i życze powodzenia!!!

--

 
26-04-07 16:06  Re: (Relacja) P-47D-25 Thunderbolt (AH)
Toni 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Witam ponownie !!!
Trochę wody już upłynęło od czasu mojego pierwszego wejścia. Podwyższone tętno spowodowane tym debiutem opadło tak jak i ta relacja. Pora więc aby odświeżyć ten wątek.
Do prezentowanej już centralnej części kadłuba doszła sekcja ogonowa wraz z usterzeniem, a przód wzbogacił się o silnik z osłoną.
Całość prezentuje się teraz tak:




Na tym etapie budowy mogę potwierdzić tylko to o czym pisał Przemek W. (a tak przy okazji, cieszę się z Twojej obecności) wszystko pasuje idealnie a wszelkie niedociągnięcia powstały tylko z mojej nieudolności.
Chciałbym jeszcze kilka słów poświęcić wklejaniu wręgi wraz z całym zespołem silnika. Chcąc sobie ułatwić montaż tego elementu do środka osłony na krawędzi linii wyznaczającej miejsce montażu tej wręgi wkleiłem trzy prostokąciki z 1mm tekturki. Używając lotniczej gwary znalazły się one na godz. 12, 9 i 3. Pozostało tylko posmarować klejem i wsunąć tę wręgę z silnikiem do środka osłony aż do wyczuwalnego oporu. Tym sposobem wręga idealnie znalazła się na swoim miejscu.
Z przodu wygląda to mniej więcej tak:


Swoją drogą żal serce ściskał gdy te 18 garów chowało się w środku osłony. Cały kadłub będzie jeszcze dopieszczony tu i ówdzie ale dopiero na samym końcu budowy.
Czekam na wszelką krytykę, Wasze opinie, pytania itd. piszcie co robię dobrze a nad czym muszę jeszcze popracować, wszak człowiek podobno uczy się całe życie, nawet taki ramol jak ja.
Powoli będę już kończył bo mój ulubiony ciąg dalszy daje mi znaki że nadszedł jego czas i będzie musiał niebawem nieodwołalnie nastąpić.


Pozdrawiam Toni

--
Na macie:
P-38H Lightning
Na półce:
P-47D-25 Thunderbolt (AH)
Jak 3 (Orlik)

 
05-05-07 21:44  Re: (Relacja) P-47D-25 Thunderbolt (AH)
Toni 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1
 

Witam!!!
Jeżeli nie ma żadnych uwag to jedziemy dalej.
Prace w zakładach Republic powoli ale systematycznie posuwają się do przodu. Samolot ma już skrzydła z klapami i lotkami oraz kompletne wnęki podwozia głównego.
Teraz wygląda to tak:





Na tym etapie budowy o błędach nie będę pisał bo takich tutaj nie ma. Wszystko zaprojektowane jest co do mikrona. Sklejanie szkieletu skrzydła jest bardzo pracochłonne ze względu na dużą ilość części, jednak gdy poskładamy to do kupy otrzymujemy sztywną i stabilną konstrukcję. Górną i dolną powierzchnie poszycia podkleiłem kawałkami kartonu co zapobiegło jego zapadaniu się. Ze spasowaniem szkieletu i poszycia także nie było problemów pomimo pogrubienia płata tym dodatkowym kartonem. Jedna uwaga, nie używajcie wikolu do podklejania większych powierzchni, ja tak zrobiłem przy prawym poszyciu i poskręcało mi go jak..... ruski paragraf. jakoś w końcu udało mi się z tym poradzić dzięki wspomnianej sztywnej konstrukcji szkieletu i użyciu kilku nie cenzuralnych słów. Lewy płat podklejałem już butaprenem i to było to, żadnych zwichrowań a poszycie idealnie ułożyło się na szkielecie. Może nie jest to epokowe odkrycie, ale uświadomiło mi to że ortodoksyjne przywiązanie do jednego kleju może czasem skończyć się makabrycznie.
Następnym etapem budowy będzie podwozie ale o tym opowie już mój ulubiony ciąg dalszy, który aż pali się do tego by móc nastąpić.

Ze skąpanego w deszczu Podbeskidzia pozdrawia Was Toni

--
Na macie:
P-38H Lightning
Na półce:
P-47D-25 Thunderbolt (AH)
Jak 3 (Orlik)

 
05-05-07 23:12  Re: (Relacja) P-47D-25 Thunderbolt (AH)
Marzen 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Taka jedna mała prośba żeby miniaturki prowadziły od razu do zdjęcia w pełnych rozmiarach - powiększanie za każdym razem bywa irytujące :)
A nie masz może zdjęcia silnika przed przykryciem osłonami ? z chęcią bym zobaczył jak się prezentują te cylindry.
To mój ulubiony samolot więc masz we mnie wiernego widza. Powodzenia - widzę, że koniec już blisko !!

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024