FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
16-04-07 16:55  [Galeria + relacja] Wolfsschanze (GPM)
PiterATS 

Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Witam w mojej nowej relacji.

Budowa T-34 się ślimaczy, więc postanowiłem wziąć na warsztat jakiś prosty model. Przyszło mi na myśl sklejenie jakiejś prostej, ale i zarazem efektownej budowli. Wybór padł na główny schron Hitlera w kompleksie bunkrów Wolfsschanze w Gierłoży, koło Kętrzyna.
Model wydał GPM w skali 1/200. Ja dysponuję tym nowszym wydaniem z 2004r.
Okładka:



Jako, że lubię sobie komplikować budowę, w modelu wprowadzę następujące poprawki:
- wykonanie od podstaw ziemi i trawy oraz zastosowanie gotowych drzewek, przeznaczonych do makiet kolejowych (dysponuję już odpowiednimi drzewkami o wysokościach 3-10cm. Pasują więc tutaj bardzo dobrze),
- wykonanie od podstaw siatek maskujących,
- wykonie, nazwijmy to, ,,dziurawych” otworów wentylacyjnych (w wycinance wszystkie otwory są wydrukowane jako czarne kwadraty),
- zamontowanie dwóch rzędów stopni na jednej ze ścian schronu,
- montaż oszklenia w okiennicach bocznych przybudówek.

Jako podstawę użyłem solidnego kawałka sklejki, w której wcześniej wywierciłem duże otwory- dzięki temu bez trudu zmieszczę tam dwie zejściówki, prowadzące pod ziemię:



Następnie nakleiłem obie połówki podstawy z wycinanki:



Na zakończenie wkleiłem wspomniane wcześniej obie zejściówki do podziemi:




Następnie zajmę się nakładaniem ziemi i trawy. Pozdrawiam

--



Post zmieniony (16-04-07 17:01)



Post zmieniony (03-10-08 16:12)

 
16-04-07 17:10  Re: [R] Wolfsschanze (GPM)
Wojtass 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

No kurcze pięknie! Nareszcie coś innego niż samolot, okręt czy czołg. Bardzo mi się ten wybór podoba. Coś czuję, że też zawitam do modelarskiego po jakąś makietę schronu :D

--
Pozdrawiam
----
HMS VICTORY 1:200 MM

 
16-04-07 20:15  Re: [R] Wolfsschanze (GPM)
PiterATS 

Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Z podłożem uporałem się nadzwyczaj szybko. Ścieżki zrobiłem z wiórek drewna, a trawę z drobno pociętego włosia pędzla.
Tak to wyglądało przed pomalowaniem:



…a tak po malowaniu- w niektórych miejscach farba lekko się błyszczy, ponieważ jest jeszcze świeża:



Pozdrawiam

--



Post zmieniony (16-04-07 20:17)

 
16-04-07 20:38  Re: [R] Wolfsschanze (GPM)
ojciec cenzura 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 2


 - 2

Po prostu ślicznie Ci to wychodzi Piter. Mam zamiar skleić ten schron z płyt kartonowo-gipsowych, ale to odległa przyszłość =)

--

 
16-04-07 20:43  Re: [R] Wolfsschanze (GPM)
Wojtass 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Noooo jak narazie bajka :)

--
Pozdrawiam
----
HMS VICTORY 1:200 MM

 
16-04-07 20:47  Re: [R] Wolfsschanze (GPM)
Kamil Zoszak   

NO i Wypasik... Znowu model który niedługo będę podziwiał na własne oczy u kolegi PITERA;p;p;p;p;p;p;p

--
U 96 na WarQ....PAre ładnych lat przede mną

 
16-04-07 21:11  Re: [R] Wolfsschanze (GPM)
Lukano 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Fajnie się zaczyna:-) Podłoże przygotowane super. Pięknie będzie się prezentować.
Kiedyś kleiłem ten model. Prosty,szybko, ale efektowny :-)

--
Radomski Klub Modelarsko - Historyczny SOKÓŁ

 
16-04-07 21:14  Re: [R] Wolfsschanze (GPM)
msegen 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Galerie - 5
 

witam

PiterATS ty sam robisz te drzewka czy je kupujesz ??

 
16-04-07 21:54  Re: [R] Wolfsschanze (GPM)
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

msegen - czytaj uważnie poprzednie posty, odpowiedź na Twoje pytanie jest w pierwszym...

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
17-04-07 12:07  Re: [R] Wolfsschanze (GPM)
PiterATS 

Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Dzięki wszystkim za pozytywne wpisy:-)

Farba na podstawie już wyschła i zrobił się ładny, matowy kolor. Aby nieco rozjaśnić podłoże, ścieżki potraktowałem jeszcze jasno-szarym kolorkiem:



Efekt mnie zadowolił, więc ochoczo zabrałem się za stawianie zbrojenia i szalunków oraz za wylewanie betonem pierwszej ściany;-) A tak na poważnie, to ścianę podkleiłem tekturą 1mm. Następnie wyciąłem otwory pod kanały wentylacyjne oraz wyjścia i wkleiłem ich końcowe, widoczne odcinki.
Od środka nie wygląda to ciekawie:



…ale od zewnątrz prezentuje się zupełnie nieźle:



Pozdrawiam

--

 
18-04-07 21:02  Re: [R] Wolfsschanze (GPM)
PiterATS 

Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Uff…, najgorsza ściana została zrobiona. To była prawdziwa wylęgarnia stresu, za sprawą kilkudziesięciu stopni dwóch drabinek, jakie musiałem wykonać z drutu. Ale jakoś to wyszło. Teraz pójdzie już górki



Pozdrawiam

--

 
18-04-07 23:51  Re: [R] Wolfsschanze (GPM)
Kamil Zoszak   

Wiesz co.... Nie wiem sam. Będę się rozpisywał chyba na kartce jak będę ten model oglądał na żywo...;p;p;p

--
U 96 na WarQ....PAre ładnych lat przede mną

 
19-04-07 10:02  Re: [R] Wolfsschanze (GPM)
Yaris 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 4
 

Fajne :-),
ale co do tych stopni, mam wrażenie, że albo jest ich zbyt dużo (są za gęsto upakowane), albo zrobiłeś je ze zbyt grubego drucika, albo jedno i drugie.
W każdym razie wyglądają dość nienaturalnie.

Pozdr.

 
19-04-07 11:50  Re: [R] Wolfsschanze (GPM)
PiterATS 

Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Yaris, ilość stopni jest zgodna z tym co jest w wycinance, a weryfikacja ich liczby jest raczej niemożliwa. Trudno coś ustalić oglądając ruiny schronu. Poza tym mi osobiście te stopnie na zdjęciach również się nie podobają. Cóż, funkcja Macro wszystko jednak wyłapie. Stopnie natomiast oglądane na żywo prezentują się dobrze.

Jeśli chodzi o budowę, to przybyła kolejna ściana:



Pozdrawiam

--

 
19-04-07 20:47  Re: [R] Wolfsschanze (GPM)
PiterATS 

Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Ostatnia ściana jest już wklejona:



Skleiłem też jedną z dwóch potężnych osłon wejść:



Co ciekawe, dwa analogiczne wejścia, znajdujące się na przeciwległej ścianie bunkra, nie mają tych osłon. Można więc wywnioskować, że te z osłonami były głównymi wejściami, które prowadziły bezpośrednio do prywatnych pomieszczeń Hitlera.

Pozdrawiam

--

 
20-04-07 18:19  Re: [R] Wolfsschanze (GPM)
PiterATS 

Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Druga, ostatnia osłona jest już wklejona:



Następnie zabrałem się za strop. Po sklejeniu posypałem go trawą, pomalowałem, przykleiłem wyjście na dach i zamocowałem pierwsze drzewka. Drzewek będzie oczywiście o wiele więcej, tak aby szczelnie przykryły strop:



Pozdrawiam

--

 
20-04-07 18:49  Re: [R] Wolfsschanze (GPM)
Kamil Zoszak   

Widziałem ten model na żywo. I te stopnie o które się rozchodzi to wyglądają naprawdę wporząku...

--
U 96 na WarQ....PAre ładnych lat przede mną

 
20-04-07 18:56  Re: [R] Wolfsschanze (GPM)
Wojtass 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Ładnie tylko trawa na dachu coś ci nie urosła :)

--
Pozdrawiam
----
HMS VICTORY 1:200 MM

 
20-04-07 19:14  Re: [R] Wolfsschanze (GPM)
PiterATS 

Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Ja się nie dziwię. Nie dość, że była tam sztucznie zasiana, to jeszcze rośnie na żelbetonie;-). A tak na serio to zdjęcia trochę przekłamują ten element, no i tak jak wspomniałem cały dach będzie zapełniony drzewami. Trawy więc nie będzie widać.

--

 
20-04-07 19:22  Re: [R] Wolfsschanze (GPM)
MarekB 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 2
 

Piter , a te drzewka to z czego ?

--
*********
5914289

PROJEKT WŁASNY
Maz-537G + naczepa MAZ/ChMZAP-5247G
Niemiecka wyrzutnia rakiet NEBELWERFER
Rosyjski pojazd inżynieryjny BAT-M
Polski lekki czołg ANDERS
AMERYKAŃSKI CIĄGNIK M4 + LONG TOM

 
20-04-07 20:16  Re: [R] Wolfsschanze (GPM)
PiterATS 

Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Kupione w sklepie modelarskim. Te są akurat do kolejek, ale do tutaj pasują idealnie. Cena: 1,50zł/ sztuka

--

 
21-04-07 08:19  Re: [R] Wolfsschanze (GPM)
Wojtass 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

A może posyp dach zmielonymi suchymi igłami z lasu? Bo skoro iglaki na dachu to raczej taka zieloniutka trawa tam rosnąć nie będzie.

--
Pozdrawiam
----
HMS VICTORY 1:200 MM

 
21-04-07 14:10  Re: [R] Wolfsschanze (GPM)
PiterATS 

Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Trawa tam powinna rosnąć. Ostatnio byłem w Ludwikowicach Kłodzkich, gdzie oprócz słynnej Muchołapki można zobaczyć zachowane schrony-magazyny i inne zabudowania. Były one maskowane identycznie jak Wilczy Szaniec, czyli trawa i drzewa. Nawet dzisiaj, po sześćdziesięciu latach, trawa dalej tam rośnie, razem z drzewami.

--

 
22-04-07 11:30  Re: [R] Wolfsschanze (GPM)
PiterATS 

Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Rozpocząłem montaż bocznych przybudówek.
Na wstępie założyłem sobie wykonanie przeszklonych okien. W tym celu najpierw wyrysowałem sobie w Corelu ramy okien, w oparciu o te z wycinanki i wydrukowałem:



Potem skserowałem je na folii. Tak powstały szyby z ramami:



Następnie ściany przybudówki podkleiłem tekturą i wyciąłem wszystkie otwory okienne. Wcześniej odciąłem też dach w celu ułatwienia sobie pracy:



Potem wkleiłem wcześniej przygotowane okna:



…a na zakończenie zamontowałem dach i okiennice. Siatki maskujące dachy przybudówek wykonam natomiast na zakończenie budowy. Tak prezentuje się element po przyklejeniu do całości:



Pozdrawiam

--

 
22-04-07 19:21  Re: [R] Wolfsschanze (GPM)
PiterATS 

Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Po zrobieniu pierwszej przybudówki, mogłem wkleić komin wentylacyjny:



Dalej skleiłem drugą przybudówkę, również tak jak pierwszą, jeszcze bez siatki maskującej:



Pozdrawiam

--

 
27-04-07 12:52  Re: [R] Wolfsschanze (GPM)
PiterATS 

Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Witam

Skleiłem już ostatnią przybudówkę. Zabrałem się też za robienie siatek maskujących. Na początek przygotowałem odpowiedni kawałek gazy, malując go na szary kolor. Potem gazę przykleiłem do dachu. Następnie posmarowałem ją Wikolem i posypałem suszoną pietruszką. Gdy klej wysechł i pietruszka przykleiła się na amen, zabezpieczyłem ją przed rozkładem (to w końcu substancja organiczna) matowym lakierem bezbarwnym. Na zakończenie całość potraktowałem różnymi kolorkami- żółtym, czarnym, brązowym i zielonym:



Pozdrawiam

--

 
27-04-07 13:14  Re: [R] Wolfsschanze (GPM)
ojciec cenzura 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 2


 - 2

Hmmmmmmmmmmmm....... Niezły patent na tą siatkę, muszę koniecznie coś takiego przy najbliższej okazji wypróbować!

--

 
27-04-07 14:10  Re: [R] Wolfsschanze (GPM)
Kat 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 7
Galerie - 16


 - 8

Ne lepsza była by bazylia albo majeranek do posypania? Ta pietruszka to trochę za duża sie wydaje.

Pozdrawiam

--
_________________
Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz

"Nie ma ludzi niewinnych, są tylko źle przesłuchani"- Felix Dzierżyński

Makro: HSW Ł-34 , IS-3 , BTR-80, ORP Grom II
Mikro: 2S19 Msta, Man 7t , M1070 HET, Fiat 126p

Moja strona: http://maciek-kat.cba.pl/

 
27-04-07 14:23  Re: [R] Wolfsschanze (GPM)
PiterATS 

Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

Kat- a kolei bazylia i majeranek, w tej skali, wydają mi się trochę za małe.

--

 
25-09-08 12:43  Odp: [Relacja] Wolfsschanze (GPM)
PiterATS 

Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

To co się zaczęło, wypada kiedyś wreszcie skończyć, a więc witam, po sporej przerwie, w ostatniej odsłonie tej relacji.

Model jest już gotowy. Przykleiłem wszystkie drzewa i wykonałem ozdobną ramkę. Iglaki to kupione gotowce, a drzewa liściaste to samoróbki. Na odpowiednio przyciętą wykałaczką naklejałem kępki pociętej wcześniej, zwykłej gąbki do kąpieli. Potem tylko malowanie aerografem. Myślę, że dla skali 1/200 i większych to dobry sposób na wykonanie drzew iglastych.

Zdjęcia końcowe:



Swoją drogą, w dziedzinie modelarstwa sam siebie potrafię czasem zaskakiwać- nie sądziłem, że wklejenie kilku drzewek i ozdobnej ramki może zająć półtora roku :-)

Pozdrawiam i dziękuję wszystkim za odwiedzanie relacji :-)

--

 
25-09-08 17:01  Odp: [Relacja] Wolfsschanze (GPM)
Kuba G. 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Pikne. Wydaje mi się jednak, że drzewka liściaste jeszcze lepiej by wyglądały gdybyś ową gąbkę poszarpał i porwał na jeszcze drobniejsze kawałeczki. Teraz wyglądają trochę jak...kawałki zielonej gąbki :-)

--
Tygrys i Halny

 
25-09-08 23:01  Odp: [Relacja] Wolfsschanze (GPM)
woy-tek 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Moim zdanie drzewka gąbczaste "dają radę". Warto by jednak było popracować trochę nad ich malowaniem. Dosyć ostro kontrastują z siatką maskującą na niższym budyneczku. Istotą maskowania obiektów w Wiczym Szańcu było to, iż fabryczny kamuflarz siatki miała wspomagać sama przyroda. Opadające liście, kwitnące trawy czy śnieg miały opadać na maskowanie i poprawiać to czego nie byli w stanie zrobić ludzie w zależności od pory roku. Na siatce jak widać mamy jesień, na bunkrze wczesna wiosna ze swoją soczystą zielenią :-) Ale to są tylko takie moje osobiste wrażenia. Podziwiam wkład pracy i jej efekt. Moje gratulacje.

--
The DOORS Are Open

Wojtek GG 1239442

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024