FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 6Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 
24-04-07 21:58  Re: [Relacja][Projekt własny] T-20 Komsomolec - ciągnik artyleryjski
Grzesio   

Tak myślałem ;-) - na mój gust powinny w niej być dwa spore zaokrąglone okienka.

Ławki mają jak dla mnie za grube boczne ścianki - to była dość cienka blacha, otwory w nich były z reguły okrągłe. Prostokątne są niezwykle rzadkie - te, które widziałem, nie były wykonane pionowo, ale ukośnie - w proporcjach bliższe kwadratowi, z dłuższym bokiem odchylonym o jakieś 30* od poziomu, ze spadkiem na zewnątrz pojazdu.
Ten typ ławki jest skądinąd typowy dla komsomolców 1 i 2. serii, praktycznie natomiast nie występuje na 3. serii, przedstawionej w modelu, która miała osobne składane siedzisko i oparcie plus bodaj nakryty skośną klapą schowek pod nimi - widać to choćby na zdjęciu otwierającym wątek.

Pzdr

Grzesiu



Post zmieniony (24-04-07 21:58)

 
27-04-07 22:45  Re: [Relacja][Projekt własny] T-20 Komsomolec - ciągnik artyleryjski
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


@ Grzesio - Zapewniam Cię, że wszystko jest w należytym porządku :) Projekt swojego modelu w bardzo dużej mierze opieram na eksponacie znajdującym się bodajże w muzeum w Finlandii jak i modelu plastikowym pewnego wydawnictwa.

Jutro będzie dosć duży update, gdyż kończę produkcję kół i zawieszenia i mam nadzieje, że będzie na co popatrzeć :)

 
28-04-07 18:48  Re: [Relacja][Projekt własny] T-20 Komsomolec - ciągnik artyleryjski
Grzesio   

Tu bym uważał, jeśli o modelu AER Moldova mówisz - on jest dość dokładnie zwalony, między innymi miesza cechy pojazdów różnych serii produkcyjnych - niby to przedstawia trzecią, ale tylną ścianę kadłuba ma od pierwszej.
Nie widzę także, niestety - wbrew temu, co piszesz - wpływu analizy zachowanych pojazdów. ;-( Muzealne komsomolce - zarówno z Paroli, Hammenlinny jak i z Pokłonnej Góry są typowymi pojazdami 3. serii (acz fińskie mają wtórne modyfikacje, ten z Paroli także prawe koło napędowe z 8 otworami, a moskiewski późną, spawaną kabinę - podobnie zresztą jak i kolejny egzemplarz z Paroli) - posiadają tak opisane powyżej dzielone ławki (oddzielnie składane oparcie i siedzisko), jak i owalne okienka w tylnej ścianie kabiny.

Pzdr

Grzesiu



Post zmieniony (28-04-07 18:51)

 
28-04-07 23:02  Re: [Relacja][Projekt własny] T-20 Komsomolec - ciągnik artyleryjski
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


@Grzesio - można wiedzieć, na czym opierasz swoja specjalistyczną wiedzę odnośnie budowy konstrucji Komsomolców?

Swój model (w pewnym stopniu i w oparciu o plany) opieram na wzorze:

 
29-04-07 18:19  Re: [Relacja][Projekt własny] T-20 Komsomolec - ciągnik artyleryjski
Grzesio   

Hi!

Tia, AER, ta firma nie jest za wielka...

Opieram się głównie na onych dzieł(k)ach:
Proczko J.: Artillerijskoje tiagaczi Krasnoj Armii; Modielist-Konstruktor, Moskwa, 2002.
Solankin A., Pawłow M., Pawłow I., Żełtow I.: Atiecziestwiennyje bronirowanyje maszyny 1905-1941; Eksprint, Moskwa, 2002.
Vollert J.: Tyagatshi; Tankograd Publishing – Verlag Jochen Vollert, Erlangen, 2006.

Pzdr

Grzesiu

 
04-05-07 19:55  Re: [Relacja][Projekt własny] T-20 Komsomolec - ciągnik artyleryjski
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Witam!

Dłuuuugi weekend ma się nieuchronnie ku końcowi, więc zatem najwyższa pora pokazać, co działo się na warsztacie. A działo się dosyć sporo. A wiec do rzeczy:
/Uwaga będzie sporo zdjeć :) /

- Przeprojektowałe i wykonałem od podstaw jarzmo i kopułę KM'u:



- Następnie przeprowadziłem mały remont i demolkę modelu, w związku z koniecznością wbudowania chłodnicy:



- Która wygląda następująco, wraz ze schowkiem na pałąki brezentu (?) :



- Zbudowałem również mocowania zawieszenia kół jezdych:



- Do ławek dorobiłem siedziska i oparcia:



- Po czym przystąpiłem do budowy zawieszenia kół jezdnych wraz z resorami:



- Oraz samych kół jezdnych (na zdjęciu wraz z kołami napędowymi, pokazywanymi już wcześniej):



- Montaż 'na sucho' gotowego zawieszenia:



- Przymiarka zawieszenia kół jezdnych do kadłuba:





- Oraz całości:



Na powyższych zdjeciach brakuje pod ławkami wklejonej osłony silnika. Dorobie to w późniejszym czasie.

- Gąsienice. Są już prawie na ukończeniu. Pozostało tylko doklejenie grzebieni do ogniw:



- A tutaj zdjęcia pokazujace układanie się gąsienicy na kole napędowym:



I w tym miejscu mam gigantyczny problem (przed sklejaniem wyżej pokazanych podzespołów w jedną całość) - czy mam skleić biały, niepomalowany model (taką typową surówkę), a po sesji zdjęciowej porozklejać i pomalować, czy od razu przeprowadzić malowanie na bieżąco. A pomalowany model na pewno będzie wyglądał bardzo efektownie.
Bardziej skłaniam się ku pomalowaniu... Ale zawsze można pomalować tylko... pół modelu :) Taka ciekawostka będzie :)

--
Pozdrawiam, Jerzy 'Jurgen' Janukowicz

http://jerzyjanukowicz.pl
http://sklej-model.pl Autorskie wydawnictwo

 
04-05-07 20:08  Re: [Relacja][Projekt własny] T-20 Komsomolec - ciągnik artyleryjski
Tomasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 55


 - 11

A nie dało by sie najpierw złożyć na sucho białej surówki ? Tylko połowa elementów ( dla poglądu ) byłaby założona , i sesja '' na biało ''
Potem już tylko złożenie na stałe i malowanie :)

--
Pozdrawiam!
Po za klejeniem - malarstwo i rysunek http://sabbstone.deviantart.com/

 
04-05-07 20:23  Re: [Relacja][Projekt własny] T-20 Komsomolec - ciągnik artyleryjski
barakuda   

Skoro wszystko pasuje to lepiej ją pomaluj przed sklejeniem
ja tak myślę

--
"Niech Bóg zlituje się nad mymi wrogami, bo ja tego nie zrobię"

 
05-05-07 23:09  Re: [Relacja][Projekt własny] T-20 Komsomolec - ciągnik artyleryjski
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Taka ciekawostka ;-) :
http://www.missing-lynx.com/gallery/german/vvkom.htm
Może ktoś pokusi się i na taką przeróbkę - jak już wycinanka będzie dostępna...? ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
08-05-07 09:16  Re: [Relacja][Projekt własny] T-20 Komsomolec - ciągnik artyleryjski
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


@ MARIUSZ- jest bardzo prawdopodobne, że pokuszę się o taką wersję :) Na dzień dzisiejszy gromadzę dokumentację - jeśli ktoś dysponuje jakimiś materiałami to proszę o cynk :)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 6Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024