FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
05-04-07 09:29  [Relacja/Galeria końcowa] T-20 Komsomolec - ciągnik artyleryjski (Projekt własny)
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Witam serdecznie!

Chcę się sprawdzić w roli projektanta i na pierwszy ogień wziąłem za cel radziecki opancerzony gąsienicowy ciagnik artyleryjski
używany na początku IIWŚ przez Armię Czerwoną.



Na początek krótki rys historyczny.

W latach 30. oddziały Armii Czerwonej były coraz lepiej wyposażone w sprzęt artyleryjski. Szybko okazało się, że dotychczasowe środki holownicze - zaprzęgi konne - są niewystarczające. Były też bardzo wrażliwe na ogień nieprzyjaciela. Postanowiono zastąpić je lekkim, szybkim i, w miarę możliwości, opancerzonym, ciągnikiem gąsienicowym.
Jednym z pierwszych takich pojazdów, był ciagnik typu Pionier. Został on zaprojektowany przez inż. A. S. Szczegłowa w biurze konstrukcyjnym NATI, a wzorowany był na lekkim amerykańskim ciągniku Marmon-Herrington. Do budowy ciągnika wykorzystano elementy czołgu pływającego T-37. Pojazd kierowany przez jednego żołnierza, zabierał 6 ludzi obsługi holowanego działa. Wyprodukowano serię 50 wozów, lecz pojazd miał zbyt mały uciągi i brak opancerzenia, a próby likwidacji niedociągnięć nie powiodły się. W roku 1936 zamówiono konkurencyjną konstrukcję opracowaną w Fabryce nr. 37, pod kierunkiem inż. A. Astrowa. Wóz ten zyskał uznanie armii i został przyjęty na uzbrojenie jako T-20 Komsomolec.
W konstrukcji pojazdu wykorzystano typowe podzespoły samochodowe, a także elementy czołgu pływającego T-38, skąd zapożyczono między innymi układ jezdny. Testy ciągnika trwały od sierpnia do listopada 1937. Pojazd przeszedł je pomyślnie i rozpoczęto produkcję seryjną, która trwała do połowy 1941. Ogółem zbudowano 7780 egzemplarzy.

Ciągniki Komsomolec odegrały ogromną rolę w procesie motoryzacji Armii Czerwonej. Zapotrzebowanie każdej dywizji piechoty wynosiło minimum 60 pojazdów tego typu, a produkcja nie mogła zaspokoić wszystkich potrzeb. Z tego powodu w ciągniki wyposażano tylko jednostki pierwszego rzutu oraz jednostki piechoty zmotoryzowanej w związkach pancernych. Ciągniki T-20 zostały użyte bojowo w walkach z Japończykami nad jeziorem Chasan w 1938 oraz nad rzeką Chałchin-Goł w 1939. Potem używano ich w wojnie zimowej. Znajdowały się w szeregach wojsk wkraczających do Polski we wrześniu 1939. Były używane w pierwszej fazie wojny z Niemcami, gdzie szybko uległy zniszczeniu i zużyciu. Oprócz zadań holowniczych, ciągników Komsomolec sporadycznie używano do rozpoznania i walki z piechotą.

(Tekst za wikipedia.pl : http://pl.wikipedia.org/wiki/T-20_Komsomolec)

Przed rozpoczęciem projektowania zgromadziłem chyba wszystkie możliwe zdjęcia i rysunki tego ciągnika, po czym przystąpiłem do wnikliwej analizy jak, co i z czym :)

A oto co do tej pory udało mi się skonstruować:

- Szkielet. Montujemy go według rysunku montażowego:



Części składowe:



I po sklejeniu w całość:



- Następnie montujemy szkielet kabiny kierowcy i strzelca:

Wg rysunku montażowego:



W praktyce wygląda to tak:





Na zdjęciach widać, że wręgi W14 i W15 są zamienione - poprawiłem już to w projekcie.

Cała procedura projektowania opiera się w głównej mierze na testowych sklejeniach. Po zaprojektowaniu pewnej partii części, drukuję je i sprwdzam ich wzajemne pasowanie. Wykrywam w ten sporób wszelkie błędy i od razu koryguję je w projekcie, do momentu aż wszystko będzie ok.
Również w trakcie projektowania na bieżąco wykonuję rysunki montażowe i instrukcję. Przyznam się po cichu, że po skończonej budowie mam zamiar wydać modelik własnym sumptem, tworząc w ten sposób swoje takie małe wydawnictwo.

A następne modele, jakie na pewno zaprojektuję w najbliższym czasie to sowiecka haubica B-4 203mm i .... niemiecki ciężki moździerz KARL :):):):)

Pozdrawiam!

--
Pozdrawiam, Jerzy 'Jurgen' Janukowicz

http://jerzyjanukowicz.pl
http://sklej-model.pl Autorskie wydawnictwo

 
05-04-07 09:41  Re: [Relacja][Projekt własny] T-20 Komsomolec - ciągnik artyleryjski
RomanC 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 21
Galerie - 24


 - 9

Gratuluję pomysłu i wiedzy potrzebnej do projektowania. Sam też się z tym borykam przy swojej kanonierce i wiem jaka to ciężka praca :-). Napisz jakich programów używasz do projektowania. Ja też w następnej kolejności mam w zamiarze zaprojektowanie czegoś na gąsienicach lub kołach. Jestem też ciekaw jakie są "procedury" wydania własnego modelu. Czy masz już na ten temat jakieś wiadomości, tzn, sposób sprzedaży, rozliczenia z zysku itp. Pytam dlatego, że może jak mi się uda coś sensownego zaprojektować to też chciałbym to wydać. Pozdrawiam i życzę sukcesu. Roman.

--
Pozdrawiam.
-----------------

 
05-04-07 10:01  Re: [Relacja][Projekt własny] T-20 Komsomolec - ciągnik artyleryjski
PD 



Na Forum:
Galerie - 25
 

Podziwiam profesjonalne podejście do tematu i jakości prezentacji. Z ciekawością będę tu zaglądał.
Nie projektuję broni, ale myślę, że jak wszyscy próbujący swoich sił w opracowywaniu modeli od podstaw, znajdę w Twojej relacji wiele dobrych wzorów.
Powodzenia w projekcie (właściwie w projektach ;o).
PD

--
MODELmaniak.pl - strona wrocławskich modelarni
- strona MODELmaniak.pl na FB

 
05-04-07 10:40  Re: [Relacja][Projekt własny] T-20 Komsomolec - ciągnik artyleryjski
DarkLord 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 1

Ja mam pytanie: czy i jeżeli tak to gdzie to będzie dostępne.
Podoba mi się ten projekt i z chęcią bym się za niego zabrał. I najważniejsze, że zajmuje mało miejsca na półce.

--
Ukończono:
PzKpfw I Ausf. A, 4TP, Sturmtiger(99%), E-10
Na warsztacie:
Sd.Kfz. 9 FAMO

 
05-04-07 12:27  Re: [Relacja][Projekt własny] T-20 Komsomolec - ciągnik artyleryjski
Wojciech Cięciwa   

Jurgen, ale to będzie miało konstrukcję iście "pancerną" ...
Nie obawiasz się że mogą być potem problemy z wytrzymałością układu jezdnego?

A konstrukcja całkiem ciekawa ...
Również z należytą uwagą będę śledził proces powstawania tego pojazdu.

--
Boże, daj mi cierpliwość, bym pogodził się z tym, czego zmienić nie jestem w stanie.
Daj mi siłę, bym zmieniał to co zmienić mogę.
I daj mi mądrość, bym odróżnił jedno od drugiego.

Reinhold Niebuhr

Konradusowy serwer Discorda

 
05-04-07 13:07  Re: [Relacja][Projekt własny] T-20 Komsomolec - ciągnik artyleryjski
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Już odpisuję :)

@ Roman - Model projektuję przy użyciu Corel Draw 9PL, Kreski i Siatki oraz parę skryptów corelowych do mierzenia długości odcinków. Jak z dystrybucją modelu? Najprawdopodobniej będę rozsyłał wydrukowane arkusze zainsteresowanym osobom. A model docelowo będzie przeznaczony do samodzielnego malowania.

@DarkLord - Model prawdopodobnie będzie gotowy za jakieś 2 tygodnie. Co do dystrybucji to jeszcze nie myślałem o tym. Na chwilę obecną skupiam się na samym modelu :)

@Sas - Spokojna głowa! Wytrzyma :) Skoro oryginał wytrzymał (i jeździł) to i model wytrzyma :) A tak na poważnie, to Komsomolec ma dość nietypowe łaczenie kół jezdnych z kadłubem (oś zawieszenia nie 'wchodzi' w kadłub, lecz jest przymocowana pod nim :) ). A całą konstrukcję postaram się tak rozrysować, aby nic się nie rozchodziło :)

Co do modelu - wczoraj troszkę przysiadłem i mam gotowe poszycie kadłuba z kabiną kierowcy i strzelca, wszelkie pokrywy, przednie koło napędowe wraz z łożyskiem oraz mocowanie KMu (jakkolwiek to się zwie :P ) oraz górną pokrywę włazu. Obecnie testowo kleję koła jezdne i tylne napinające (jest to ten sam typ kół).

 
05-04-07 14:20  Re: [Relacja][Projekt własny] T-20 Komsomolec - ciągnik artyleryjski
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Piękny pojazd się szykuje. Patrząc na Twoje dotychczasowe prezentacje modeli, tę relację na pewno będę oglądał z zaciekawieniem. Budowanie pojazdów od podstaw to jest to, co mi się baaaardzo podoba ;)

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
05-04-07 14:46  Re: [Relacja][Projekt własny] T-20 Komsomolec - ciągnik artyleryjski
DarkLord 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 1

Ooo... to bardzo fajnie. Mogę się zgłosić na sklejanie testowe :)

--
Ukończono:
PzKpfw I Ausf. A, 4TP, Sturmtiger(99%), E-10
Na warsztacie:
Sd.Kfz. 9 FAMO

 
05-04-07 15:36  Re: [Relacja][Projekt własny] T-20 Komsomolec - ciągnik artyleryjski
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Jurgen - chłopie, powoli stajesz się moim dobrym kolegą, chociaz jeszcze o tym nie wiesz:))) Już teraz chętnie piszę sie na ten model - piękna maszyna:) Podziwiam Twoje zaangażowanie modelarskie, które napędza również moje poczynania kartonowe:) Życzę Ci powodzenia i czekam na ciąg dalszy:)

Pozdrawiam

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
07-04-07 14:20  Re: [Relacja][Projekt własny] T-20 Komsomolec - ciągnik artyleryjski
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Witam!

Prace projektowo-montażowe nadal idą naprzód :) Ostatnio testowo skleiłem poszycie kadłuba oraz pare detali:

- Wanna kadłuba:



- Łożysko przedniego koła napędowego wraz z zaczepem holowniczym i lewym błotnikiem:



Błotnik muszę jeszcze poprawić. Przykleiłem go wyłącznie testowo z ciekawości :)

- Przednie koło napedowe:

Rysunek montażowy:





- Mocowanie KMu:



- Górna pokrywa włazu (jedna z dwóch):



- Zestawienie poszycia 'przedziału załogi' wraz z kilkoma detalami:

Rysunek montażowy:





- Oraz wstępne ułożenie całości 'na sucho':



--

Następne zdjęcia opublikuję dopiero w przyszłym tygodniu, po świetach. Tak się złożyło, że będę miał dużo czasu na klejenie, ale nie będę miał aparatu cyfrowego w dyspozcji.

Pozdrawiam i wesołych, spokojnych i mokrych życzę!

--
Pozdrawiam, Jerzy 'Jurgen' Janukowicz

http://jerzyjanukowicz.pl
http://sklej-model.pl Autorskie wydawnictwo

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024