FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
20-03-07 10:21  [Galeria] T-34/85
kujot666 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 6
 

Model pana Mistewicza, oczywiście z MM, bardzo cenię modele wychodzące spod ręki pana Pawła. To już ostatni z moich sklejonych kiedyś czołgów, przy następnych wejściach prezentował będę już tylko modele które aktualnie wykonałem. Czyli w dłuuugich odstępach czasu, no ale niestety takie to hobby, pozdrawiam.










Post zmieniony (02-11-08 15:15)

 
20-03-07 10:54  Re: [galeria] T-34/85
Janek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 48


 - 9

Bardzo fajne zdjęcia i ładnie i sklejony model.

Pozdrawiam Janek

--

 
20-03-07 11:35  Re: [galeria] T-34/85
PD 



Na Forum:
Galerie - 25
 

Panowie! Koledzy Modelarze!
Ponieważ znam wielkość i szanuję nakład pracy niezbędnej do budowy tego typu modeli - mam do Was wielką prośbę:
Szanujmy się, doceniajmy swoje prace, ale się nie oszukujmy!
Jeszcze raz podkreślam - z całym szacunkiem dla pracy kujota666 i z przeświadczeniem, że należy tu pokazywać takie modele: nie zwrócenie uwagi na, najdelikatniej mówiąc, "niedoskonałe" wykonanie retuszu krawędzi, wyrażnie widoczne już od pierwszego zdjęcia, lekceważenie tak wyraźnej usterki (nie sądzę bowiem, by była to wyłączna wina zdjęć przy lampie błyskowej), psuje przyjemność oglądania nawet najlepiej sklejonego modelu, wypaczając jednocześnie ideę doskonalenia warsztatu modelarskiego, poprzez obiektywne porównywanie swych prac z pracami innych, jaką daje to forum...
Pozdrawiam - PD

--
MODELmaniak.pl - strona wrocławskich modelarni
- strona MODELmaniak.pl na FB

 
20-03-07 11:42  Re: [galeria] T-34/85
choochoo 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

No fakt retusz dobrany niezbyt trafnie ale moze autor tak wlasnie chcial albo po prostu nie mial mozliwosci dobrania go lepiej ogolnie jaksc klejenia fajna, szkoda ze model ten jest zaprojektowany z plaskimi paskami gasienic bardzo duzo w ten sposob traci na atrakcyjnosci.

Pozdrawiam :)

 
20-03-07 12:29  Re: [galeria] T-34/85
PD 



Na Forum:
Galerie - 25
 

Choochoo - musimy odróżnaić celowe uproszenia autora projektu (p. Mistewicz - pisał o tym kilka wątków niżej) od błędów wykonawcy.
Sądzisz, że jęśli błędy są umyślne, to już nie należy ich wskazywać lub próbować dociec ich przyczyny (pierwszy model, brak umiejętności oceny odcieni czy coś innego)?
Pzdr.- PD

--
MODELmaniak.pl - strona wrocławskich modelarni
- strona MODELmaniak.pl na FB

 
20-03-07 13:28  Re: [galeria] T-34/85
Piterpanzer 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 9

Chciałem napisać,że kocham kaczory,ale ugryzłem się w język.Przynajmniej dwóch na pewno nie kocham,więc bym skłamał.
Więc jak tu pochwalić kaczorka ? Fajnie sklejony ,ale retusz faktycznie razi.Szkoda też,że nie wyciąłeś otworów ulgowych w kołach.Jeśli masz możliwości i nie musi to być standard to pomaluj model ,a na pewno zyska na atrakcyjności.Tu możesz zobaczyć co zrobiliśmy z siostrzanym modelem.
Powodzenia!

Pozdrawiam i zapraszam 1-25 SCALE ARMOR FORUM oraz akcesoria i modele pancerne
PITERPANZER



Post zmieniony (20-03-07 13:29)

 
20-03-07 13:40  Re: [galeria] T-34/85
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

Również zgadzam się z tym co napisał PD i to w odniesieniu do moich modeli również.
Co do modelu Kujot-a to widać, że dobrze sobie radzi z papierową materią. I to na wszystkich zaprezentowanych przez niego modelach.
Czas już na wyższy szczebel wtajemniczenia :-), czyli dokładniejsze odwzorowanie np. gąsienice z pojedynczych ogniwek, dobór retuszu i więcej własnej inwencji lub przesiadka na bardziej szczegółowe i trudniejsze modele.
Widać Kujocie, że śmiało sobie poradzisz i będzie czym cieszyć oczy.
Pozdrawiam,
Piterski

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
20-03-07 14:03  Re: [galeria] T-34/85
kujot666 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 6
 

Dzięki za oceny, retusz faktycznie do kitu bo nawet żona mi to powiedziała, a odnośnie malowania modeli to nie powiem wyglądają w większości ładnie, ale tracą ten wizerunek modelu kartonowego i wyglądają jak gotowe, plastikowe zabawki dla dzieciaków. Także raczej będę obstawał przy kolorach drukowanych przez wydawnictwa tylko pozostaje nauka retuszu. Dzięki za wszelkie wypowiedzi kolegów, dokładnie czytam każdy post.

Retusz robię cały czas flamastrami a wiecie jakie jest pole do popisu przy flamastrach, obiecuję że się poprawię. Fajnie jak ktoś ma pod nosem sklep modelarski, to też dużo rozwiązuje, ale fakt faktem nic nie tłumaczy wykonania moich modeli, trochę chęci i wszystko da się zrobić.



Post zmieniony (20-03-07 14:35)

 
20-03-07 14:58  Re: [galeria] T-34/85
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

Kujot ja też się uczę retuszować bo nigdy tego wcześniej nie robiłem. Stosuje do tego zestaw Pasteli olejnych, bodaj 52 kolory. Inni koledzy używają farb dla plastyków czy choćby zwykłych akwareli. Tak wiec sklep modelarski nie jest od razu potrzebny, a i koszty nauki mniejsze.

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
20-03-07 15:27  Re: [galeria] T-34/85
Grzegorz 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 3


 - 1

ja do retuszu mam sposób.
Wycinam kawałek zapasu koloru i w sklepie sprzedawca przedstawia mi katalog farb i ja obok próbki w katalogu przystawiam kolor i tak dopasowuje farbkę.Jeżeli nie ma dostępu do slepu to wystarczy pooglądac pare dobrych relacji,podpytac się o farbkę i kupić w sieci.

--

 
20-03-07 15:36  Re: [galeria] T-34/85
kujot666 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 6
 

Dobrze mówisz Grzegorzu, jest jeszcze net a w nim praktycznie wszystko, pozostaje tylko trening. Mimo tego retuszu chyba na tym modelu warto jednak zawiesić oko i nie przesądza to o wszystkim. O retuszowaniu wątek gdzieś jest poruszony i to dogłębnie, po prostu trzeba wyciągnąć wnioski.

 
20-03-07 16:17  Re: [galeria] T-34/85
choochoo 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

PD : Sorry byc moze wyrazilem sie nie dokladnie mialem na mysli to ze wykonawca modelu byc moze nie dysponowal odpowiednim kolorem do retuszu ja jezdze u nas w Bydgoszczy do modelarskiech sklepow z wycinankami i roznie to bywa z doborem odcieni. dla przydkladu wrzuce pozniej fotke humbrola ktory mi zaproponowano do retuszu poszycia Badsworth'a

Pozdro :)

 
20-03-07 17:00  Re: [galeria] T-34/85
zetpt 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 9
Galerie - 14
 

kujot666 -model fajny, co do retuszu i sklepu modelarskiego to zobacz moją relację z Mustanga, lub ki-84 wszystko tam retuszowane jest plakatówką to znaczy czterema kolorami mieszanymi ze sobą w eksperymentalnym doborze odcienia. Nie jestem jakimś znawcą ale korzystając z kolorów: czerwonego, niebieskiego, żółtego oraz zielonego i do tego czarny i biały. Korzystając z takiej palety i troszkę wyobraźni masz 16 milionów barw.

--
Ostatnio ulepiony - taki tam mały "cołg"

 
20-03-07 18:13  Re: [galeria] T-34/85
kujot666 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 6
 

Faktycznie jak na zwykłe plakatówki to efekt super. Zetpt a lakierujesz model na koniec czy zostawiasz bez lakieru? Nie ma ryzyka że farbka się rozmaże lub jakoś spartoli?

A tak wogóle to piękne modele wykręcasz, ale pancerki chyba nie robisz?



Post zmieniony (20-03-07 18:17)

 
20-03-07 18:22  Re: [galeria] T-34/85
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

moj sposob na retusz, to farbka akwarelowa. Nie trzeba dobrze dobierac odcienia zeby uzyskac dobry efekt, farbka bardzo ladnie integruje sie z kartonem i moim zdaniem jest lepsza niz kazda zle dobrana akrylka czy emalia.
Tylko trzeba przestrzegac jednej zasady- jak mamy elementy jasne to lepiej jak kolor retuszu jest za jasny, a jak ciemne, to retusz powinien byc ciemniejszy [a jak sie uda trafuc w kolor to juz calkiem super ;)]
A do zielonego, jesli jest zbyt "plastikowy" i "oczojedwabny" [jak Twoj] poprostu domieszac ciut brazowego. Powodzenia ;]

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 
20-03-07 18:51  Re: [galeria] T-34/85
choochoo 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Wstawiam zdjecie farbki, ktora mi polecono w sklepie do retuszu poszycia, farbka stoi na poszyciu ktore ma byc nia retuszowane, jak na moje bardziej pasuje do lopatek srub niz do poszycia ale ocencie sami:







Tak to wyglada, plan mam taki, ze do tego czerwonego bede dodawal drobinki czarnego i mieszal moze uda sie go troszke przyciemnic i zobacze jak wowczas bedzie to wygladac.

pozdro


Krzys
A nie myślał kolega o nowym wątku? Ten jest o T-34 i o ocenie retuszu.
Pozdrawiam
Krzys

 
20-03-07 19:27  Re: [galeria] T-34/85
zetpt 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 9
Galerie - 14
 

kujot666 -taki kolorek otrzymasz z połączenia żółtej i czarnej w proporcji miej więcej 7:1 tzn. 7 części żółtej i 1 część czarnej,jak pamiętam to tak w wojsku dobierało się kolor khaki, prośba spróbuj dobrać w ten sposób kolorek i delikatnie zamaluj ten zielony a efekt będzie naprawdę super.

PS. Modele lakieruję przed i po sklejeniu.

--
Ostatnio ulepiony - taki tam mały "cołg"

 
20-03-07 19:33  Re: [galeria] T-34/85
Iskra 

 

Kujot666 - tak się zastanawiam, czy nie można by poprawić tego modelu i zrobić retusz jeszcze raz? Mam na myśli retusz pastelami, jaki opisał m.in. Piterski w swojej relacji z budowy Ła-7. Wydaje mi się, że znacznie by to poprawiło wygląd modelu, który jest fajnie sklejony, ale niestety źle wyretuszowany (nie, żebym umiał lepiej ;-) ). Piterski robi retusz po sklejeniu, więc fakt, że model jest gotowy, chyba w niczym by nie przeszkodził? Tyle, że niektóre spoiny mogą być niedostępne...

Pozdrawiam
Paweł vel Iskra


PS. W tym momencie teoretyzuję, nie próbowałem takiego retuszu... co sądzicie o moim pomyśle?

 
20-03-07 22:49  Re: [galeria] T-34/85
Paweł M. 

 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Gratuluję porządnie sklejonego modelu mając nadzieję, że nie sprawił większych problemów w trakcie budowy. Mam jedynie dwie drobne uwagi. Pierwsza dotyczy zauważonego przez wszystkich niewłaściwie dobranego koloru retuszu. Retuszowi (pomalowaniu w barwie czołgu) podlegają także wszystkie uchwyty wykonane z drutu, a znajdujące się na wieży i kadłubie. Druga uwaga dotyczy gąsienic. W przypadku klejenia gąsienicy w formie uproszczonej (pasków) warto zawsze dokonać prostego zabiegu polegającego na zagięciu elementu w miejscu łączenia ogniw. Gąsienica nie powinna mieć obłego obrysu (po obwodzie) a łamany - musi składać się z prostych odcinków. Na modelu powinno to być widoczne zwłaszcza na kole napinającym i napędowym. Spójrz chociażby na rysunek boczny modelu w rysunku zestawieniowym MM-a. Taka "połamana" gąsienica zawsze wygląda bardziej naturalnie. Jeszcze raz gratuluję i pozdrawiam.

 
21-03-07 10:15  Re: [galeria] T-34/85
kujot666 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 6
 

Dziękuje za wszystkie rady kolegom no i szczególnie panu Pawłowi za zabranie głosu. Model naprawde opracowany jest rewelacyjnie i super się go skleja. Myślę że spróbuję poprawić trochę ten model o tyle na ile będę potrafił. Jeżeli przyniesie to poprawę to spróbuję zademonstrować wam jeszcze raz fotki po poprawkach, pozdrawiam serdecznie.

 
21-03-07 11:05  Re: [galeria] T-34/85
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

To nie do końca jest tak, że retuszuje po sklejeniu. Retusz krawędzi robie przed, ale zdecydowałem się na pewien eksperyment wynikający ze specyfiki starych MM. Chodzi mi o często różne odcienie kolorów jak i niejednorodność barwy. jako ze nie potrafiłem dobrać idealnie koloru do retuszu to postanowiłem lekko zmienić odcień całej malowanej powierzchni. Zrobiłem to tylko z kolorem niebieskim, zielonym i tym ala szary a bardziej ziemistym. Więcej jest w mojej relacji.
Klej na krawędziach utrudnia retusz, ale go nie uniemożliwia. Konieczne jest też zabezpieczanie tak retuszowanej powierzchni bo pastele się ścierają. Dlatego w tym celu lakieruje najpierw Humbrolem, a na niego matową Pactrą. Co z tego całego eksperymentu wyniknie przekonamy się wkrótce. Rokowania są pomyślne.
T34 to nowe wydanie czy w tym przypadku to by się udało, trudno orzec trzeba by spróbować. W końcu nie ma gotowych recept i tylko eksperymenty posuwają nas do przodu.

Wisa czy te farby akrylowe po zaschnięciu można reaktywować wodą?

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
21-03-07 14:43  Re: [galeria] T-34/85
Jacekredfive 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Nie rób nic z modelem.
Nic tak nie cieszy oka jak rozwijanie własnych umiejętności.
To bardzo ciekawie wygląda w kolekcji.
Zresztą modelarstwo to nie wyścig szczurów.

 
26-03-07 08:58  Re: [galeria] T-34/85
kujot666 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 6
 

Witam ponownie. Po analizie wszystkich postów stwierdziłem że jednak trochę go poprawię. Głównie chodziło mi o elementy wykonane z drutu i widoczne krawędzie elementów podklejonych tekturą. Pomalowałem to matową farbką humbrola, wyszło jak wyszło, oceńcie sami, więcej jednak nic nie będę robił. Tak jak to ujął Jacekredfive niech już zostanie jak jest, mam nadzieję że następne modele będą lepsze, pozdrawiam wszystkich serdecznie.


 
26-03-07 09:20  Re: [galeria] T-34/85
Roli 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 10
 

Jak dla mnie to Twoja czystość klejenia jest idealna . Wszystko ładnie spasowane . Oby tak dalej .

 
26-03-07 09:54  Re: [galeria] T-34/85
PD 



Na Forum:
Galerie - 25
 

Wyszło conajmniej bardzo dobrze :o) Ten naprawdę dobrze sklejony model zasługiwał na to - wygląda teraz o niebo lepiej!
kujot -mam nadzieję, że dziś nie masz mi za złe mojego pierwszego postu w tym wątku - celowo "włożyłem kij w mrowisko" - teraz widzę, że wielu również na tym skorzystało (w tym i ja).
Jacekredfive w zasadzie doskonale tę dyskusję podsumował - od siebie tylko na koniec dodam, że mam nadzieję, iż w ocenie przyszłych prac na forum (w tym i moich, kiedy takie się tu pojawią) - będę miał w Was - Panowie - życzliwych, ale i obiektywnych oceniajacych, o tak uznanych projektantach jak p. Paweł M. już nawet nie marząc....
Pozdrawiam - PD

--
MODELmaniak.pl - strona wrocławskich modelarni
- strona MODELmaniak.pl na FB

 
26-03-07 12:19  Re: [galeria] T-34/85
kujot666 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 6
 

Jak mógłbym mieć Tobie coś za złe, cieszę się z każdej wypowiedzi i oby takich wytykających błędy jak Twój post PD było więcej. Właśnie kończę Su-76 z MM i już niedługo wam go pokażę.

A propo pana Pawła Mistewicza, to w życiu bym nie pomyślał że zechce zabrać głos i wydać opinię na temat sklejonego przeze mnie modelu. Wielki szacunek dla Pana i fajnie że jest Pan obecny z nami na forum.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024