FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 6 z 11Strony:  <=  <-  4  5  6  7  8  ->  => 
16-08-07 09:30  Re: [Relacja] Włoski czołg lekki L6/40 - cz.2
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Ach , jakże dobrze Cię , Grzesiu , rozumiem!
Proponuję zaczerpnąć coś z mojego pomysłu , jaki zastosowałem w moim SdKfzecie 250...
Tam też gąski po dodaniu JEDNEGO ogniwka dziadowsko obwisły... ;-) Prawdopodobnie trzeba użyć tyle ogniwek , aby bezpośrednio po założeniu gąsienicy na koła była ona "naprężona" .Następnie metodą delikatnej persfazji sprężynującymi wkładkami modelującymi pożądany "zwis" gasienicy - osiągnąć go. Po kilku dniach proponuję zamocować gąsienicę do kół kropelkami kleju CA.

Może tak...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
16-08-07 14:01  Re: [Relacja] Włoski czołg lekki L6/40 - cz.2
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Chrisss - mam mnóstwo zdjęć tego egzemplarza muzealnego, który pokazałeś. Jeśli sie przyjrzysz dokładnie, zauważysz, że akurat w tym czołgu całe zawieszenie jest "siadnięte", więc raczej za wzór nie można go stawiać.

MARIUSZ - dzięki za radę, Ty mnie doskonale rozumiesz:-) Aczkolwiek nie przewiduję przyklejania gąsienic do kół - podobnie jak nie zrobiłem tego w 7TP. Naturalność przede wszystkim:-)

Raczej zostawię takie lekko "napięte" - jednak po przemysleniu sprawy stwierdziłem, że - chociaż nie jest to ideał - to jednak bliższy prawdy niż druga opcja:-) Dzięki wszystkim za wsparcie:-)

Pozdrawiam

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
16-08-07 14:47  Re: [Relacja] Włoski czołg lekki L6/40 - cz.2
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Wprawdzie pytałeś fachowców a nie paproków-amatorów, ale w związku z tym, że ostatnio miałem ten sam problem w Jagdpanzerze (wiedziałem, że gąsienice to ZŁO - koła ponad wszystko ; ) ) - IMHO opcja No1 czyli z lekko napiętymi gąskami jest lepsza. Tylko, że ja się nie znam i moja opinia jest mocno subiektywna :P

--
-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
16-08-07 15:13  Re: [Relacja] Włoski czołg lekki L6/40 - cz.2
Rylec 



Na Forum:
Galerie - 3


 - 5

Jako że piszę właśnie habilitację w temacie gąsienic i ich pozytywnego wpływu na środowisko tęż sobie skrobnę w kwestii tego....zonk!a.

trochę szkoda, przed zon!kiem wyglądało to hmm..estetycznie.
Buszowanie w necie za L6/40 jednak przemawaia w zaistniałej sytuacji bardziej za opcją napięcie niż zwis.

hmm

Pozdrawiam ~;)

--
coś się kończy, coś się zaczyna

 
17-08-07 20:54  Re: [Relacja] Włoski czołg lekki L6/40 - cz.2
Sławomir Bloch 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 77


 - 28

Zwis jest fajny (oczywiście gąsienic ;-)) ale i napięta też może być.
Wszystko jest kwestią tego, czy zdjęcie oryginału robione było w trakcie ruchu pojazdu czy też podczas postoju (no i model czy jest w wersji statycznej czy "jadącej".
Dla czołgów, które miały napędzane przednie koło (tak jak np. w L6/40 i innych włoskich,niemieckich czy amerykańskich) podczas jazdy niemożliwy byłby taki zwis gąsienic bo zębate koło napędowe ciągnęło górną część gąsienicy kasując to ugięcie. Podczas postoju pojazdu gąsienica zwisała lekko między rolkami podtrzymującymi na tyle, jak było wyregulowane jej naprężenie przy pomocy mechanizmów napinających.
Oczywiście nie mogła zwisać zbyt mocno gdyż groziłoby to jej spadnięciem z kół podczas jazdy, ani też nie mogłaby być zbyt mocno napięta, bowiem groziłoby to jej zerwaniem np. podczas ruszania a przede wszystkimi szybszym zużyciem.
Inaczej było w czołgach radzieckich, gdzie napędzane było tylne koło, które ciągnęło dół gąsienicy stykający się z podłożem a pchało górną jej część więc nawet w trakcie jazdy między rolkami podtrzymującymi widoczna jest czasem nawet dość .duża (ok. 10 cm.) strzałka ugięcia (np KW, IS, ISU)
A model super!!

--
Efektownego modelowania!
Pozdrawiam. Sławomir Bloch!

----------------------------
Broń pancerna

 
17-08-07 21:11  Re: [Relacja] Włoski czołg lekki L6/40 - cz.2
Raduss 



Na Forum:
Galerie - 2


 - 8

Jedno jest pewne, po Twojej relacji już nikt inny publicznie tego modelu sklejać nie będzie, bo sie ośmieszy. ;-))
Te detale powalają, a gąsienice......... ja już słyszę ten ich zgrzyt na asfalcie.

--


 
21-08-07 17:37  Re: [Relacja] Włoski czołg lekki L6/40 - cz.2
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Przez ostatnie dwa wieczory - po wcześniejszej zabawie ze szkieletem wieży - wykonywałem od podstaw podstawę anteny:-) Znowu nieocenione okazały się świetne zdjęcia obiektu rzeczywistego z muzeum w Kubince.

Pierwsza wersja podstawy - która składa się z dwóch części - jednej ruchomej, a drugiej stałej - poleciała do kosza po 2 godzinach manewrowania celulozą:-) Po prostu nie spodobało mi się, że część nieruchomą pomalowałem w całości - wlazłem sobie na ambicję po raz kolejny - co nie pozostało bez śladu na moim umyśle i włosach, wśród których siwizna dochodzi do głosu:-)


Oto przedmiotowa nieruchoma część podstawy anteny, już w "drugim wydaniu", w standardzie, chociaż nie do końca:-)

Powyższe zdjęcie pokazuje dobitnie o co mi chodziło, gdy wyrzucałem poprzednią wersję tego elementu:-) "Krzyżyk" na górze był taki sam, tyle, że pomalowany, a otwory po jego bokach zakleiłem wikolem i całość pomalowałem. No i jak już wiadomo wyrzuciłem:-) Wersja ze zdjęcia różni się od tej, której już nie ma tym, że krzyżyk nie jest malowany, a boki są zaklejone maleńkimi trójkącikami, które wskazują strzałki (wskazują również ich umiejscowienie). W ogóle dla mnie był to szok, że udało mi się to zrobić i to za pierwszym podejściem. Nieoceniony okazał się tutaj klej BCG.


Tymczasem przyszła kolej na ruchomą część :

Widoczne dziurki wykonałem znowu ołówkiem automatycznym - tym razem 0,3 mm (udało mi się taki niedrogo kupić:-)) Element dolny - kopułka - to po prostu kółko pomiętolone końcówką uchwytu pędzla na gumce myszce:-)


A tak prezentowały się obydwa elementy tuż przed spasowaniem:-)

W nieruchomej podstawce dorobiłem 4 śrubki i tuleję z papieru, a w ruchomej części wyciąłem dziurę, by mogła się na tejże tulei obracać, jak to miało miejsce w oryginale


Dorobiłem jeszcze końcówkę, w którą będzie wchodzić antena (2 elementy) i można było cyknąć kilka zdjęć gotowca :-)

Ostatnia fotka ma przekonać Was i mnie, że podstawa jest faktycznie ruchoma i faktycznie nieco mała:-) A jednak to 19 elementów - anteny już nie wspomnę:-)

Pozdrawiam

--
StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
21-08-07 22:19  Re: [Relacja] Włoski czołg lekki L6/40 - cz.2
Ziga 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6
 

Zboczeniec!!!! ;-))) Mam nadzieję, że za tydzień przyniesiesz to cudo na GEKO.

--
Pozdrowienia
Kaz

"They say hard work never hurt anybody, but I figure why take the chance" - Ronald Reagan

 
21-08-07 23:06  Re: [Relacja] Włoski czołg lekki L6/40 - cz.2
Kwiatek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 5

Trzeba by sprawdzić w Kodeksie czy na to jakiegoś paragrafu czasami nie ma... strzeż się!

--
Malowaniu modeli mówię głośne TAK ;-)

Zakończone: T-40, Przodek
Nowe: T-26, Monitor "Warszawa"

 
22-08-07 01:29  Re: [Relacja] Włoski czołg lekki L6/40 - cz.2
Rylec 



Na Forum:
Galerie - 3


 - 5

Ja już się tylko mizernie pocieszam że nie przepadam za włoską pancerką ;)) mam jednak przeczucie że na koniec tej relacji i to legnie w gruzach.
Fajny ten element ale ja i tak wzdycham dalej do tego ogniwka zapasowego :)

Pozdrawiam

--
coś się kończy, coś się zaczyna

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 6 z 11Strony:  <=  <-  4  5  6  7  8  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024