FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
28-02-07 15:26  [Akcja] Popieram 'Misia - przyjaciela najmłodszych' kartonowych modelarzy
PD 



Na Forum:
Galerie - 25
 

Witajcie!

Od dawna obserwuję z uwagą różne wątki tego forum (wydaje mi się, że jednego z najlepszych wśród polskich - kartonowych). Wiem, że jest wśród jego uczestników wielu modelarzy, którzy zdają sobie sprawę z bezwzględnej konieczności propagowania naszego hobby wśród dzieci i młodzieży (a nawet ich rodziców i wychowawców).
Właśnie nadarza się wspaniała ku temu okazja:

Najstarszy w Polsce tytuł dla najmłodszych kartonowych modelarzy
„Miś –przyjaciel najmłodszych”
obchodzi tym roku 50 urodziny!




Pisemko powstało w 1957 roku i już od pierwszego numeru znalazły się w nim wycinanki dla najmłodszych (nie tylko modele - również zabawki i pomoce dydaktyczne, pośród - częściowo tylko wówczas - kolorowych stron), początkowo drukowane na zwykłym papierze , aż do 1975 roku, kiedy to uzyskano fundusze na kartonową wkładkę dla modeli (sprawa „oparła się” aż o plenum KC), którą to wkładkę - mimo burzliwych losów, związanych z przekształceniami w latach 90 - zamieszczano aż do roku 2003 (po Naszej Księgarni, wydawcą był między innymi bank. Dziś tytuł utrzymuje, specjalnie w tym celu powołana, Fundacja Przyjaciół Misia (więcej o historii Misia wkrótce, we właśnie opracowywanym w tym celu -kalendarium).

W związku wyjątkową rocznicą urodzin dwóch najbardziej znanych polskich Misiów (bo nie wiem czy wiecie, ż Miś Uszatek (jest też na każdej tegorocznej okładce gazetki) to, można powiedzieć -bliźniak pisemka (!), „zrodzony” z tych samych powodów, w tym samym czasie i „z tych samych ojców”) - wśród wrocławskich modelarzy powstała niezależna inicjatywa, by wesprzeć ten tytuł - od wielu pokoleń kształtujący zainteresowania i wybory wielu pokoleń obecnych polskich inżynierów i techników oraz szczególnie – projektantów i modelarzy kartonowych.

Chcemy pomóc w przywróceniu pięknej i niezwykle pożytecznej tradycji publikacji modeli kartonowych dla najmłodszych (wątek roboczy dla ew. projektantów został otworzony pt. [projekt wspólny] MISIOWE wycinanki – Reaktywacja ) oraz wesprzeć tę ideę w jakikolwiek inny sposób, np. miłym wspomnieniem (konkretnej wycinanki, postaci lub zdarzenia z tym Misiem związanego), czy choćby dobrym słowem - temu właśnie ma służyć ten wątek.

Zapraszam do zamieszczania postów i w zasadzie nieograniczonego (terytorialnie i czy grupą docelową) propagowania tej –jestem o tym głęboko przekonany- pożytecznej idei!

Wierzę, że z Waszą pomocą i wsparciem uda się ten zamysł urzeczywistnić!

Pozdrawiam - PD


****************************************************************************
Dla przykładu – wpiszę się tu jako pierwszy:


Wychowałem się na Misiu i jego kartonowych wycinankach z drugiej połowy lat siedemdziesiątych.

Szczególnie pamiętam dwie: zielonego tarpana wraz z sygnalizatorem świetlnym, którego (po sklejeniu) bardzo chciałem wziąć do poduszki – rano wyglądał, jak po crasch teście :o(
Druga podobnie "dramatyczna" sytuacja zdarzyła się, gdy chciałem samodzielnie skleić Wspaniałą-Żółtą-Koparkę z Misiem w kabinie – niestety obciąłem wszystkie sklejki. Po przyjściu do domu Ojciec skwitował krótko: „Już się nie da skleić” :o( -ale chwilę później jakoś razem zbudowaliśmy ten model... :oD

Z misiowych postaciz dzieciństwa, najbardziej pamiętam Pana Hipopopo oraz Gapiszona - od tych zabawnych historyjek obrazkowych zawsze zaczynałem "lekturę" Misia (zaraz po sprawdzeniu ,co kryje wkładka ;o)

Dziś jestem inżynierem, pedagogiem, modelarzem, redaguję dział dla dzieci w jednym z pism modelarskich, propaguję modelarstwo – i wiem, że wyglądałoby to dziś zupełnie inaczej, gdyby nie te razem sklejane z Tatą - MIŚcinanki !

-100 LAT JUBILACIE I MNóSTWA "MIODZIO" WYCINANEK!

MODELmaniak.pl - strona wrocławskich modelarni
- strona MODELmaniak.pl na FB


Post zmieniony (04-03-07 16:51)

 
28-02-07 17:07  Re: [Akcja] Popieramy 'Misia - przyjaciela najmłodszych' kartonowych modelarzy
Raduss 



Na Forum:
Galerie - 2


 - 8

Ja podobnie zacząłem przygodę z "modelarstwem" z Misiem, ale szczerze mówiąc nie pamiętam już ani jednej wycinanki.
Nie wiedziałem, że to czasopismo jeszcze istnieje. Myślałem, że obecnie w dobie zalewu różnych pisemek-przedruków z zachodu, zginął. Ale miło mi słyszeć, że nadal jest obecny na rynku. Ale dlaczego bez wycinanek ??

--


 
28-02-07 17:19  Re: [Akcja] Popieramy 'Misia - przyjaciela najmłodszych' kartonowych modelarzy
kierownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

http://www.mis.edu.pl/index.php

 
28-02-07 18:01  Re: [Akcja] Popieramy 'Misia - przyjaciela najmłodszych' kartonowych modelarzy
kocur 

 

Witam!

Ja tez wychowalem sie na MISIU. To byly lata osiemdziesiate. Z niecierpliwoscia czekalem az mama wracajac z "teczka" z kiosku powie: jest MIS dla ciebie. Jedynie co pamietam z wycinanek to ludzika ,ktorego mozna byo ubierac w rozne stroje.
Myslalem , ze czasopismo juz nie istnieje. Jakie bylo moje zdziwienie , kiedy miesiac temu, poproszony o przekazanie przesylki dla mojego brata (rozniez mieszkajacego na obczyznie), ujzalem MISIA, ktorego mama wyslala dla jego pociech. Az mi sie lza w oku zakrecila.. ;-)



Post zmieniony (28-02-07 18:04)

 
28-02-07 18:46  Re: [Akcja] Popieramy 'Misia - przyjaciela najmłodszych' kartonowych modelarzy
Kuba 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Tez bylem czytelnikiem Misia w latach dzieciecych. Z wycinanek pamietam Nyske w barwach pogotowia i pociag:) Fajnie, ze to pismo jeszcze sie ukazuje, ale szkoda, ze nie ma juz wycinanek. Poza tym jak bylem maly to i tak nie umialem czytac, wiec wycinanka byla jedyna rzecza, ktora z tego czasopisma rozumialem:)

--

100 % karton!!!!!!!!!!

Post zmieniony (28-02-07 23:14)

 
28-02-07 23:11  Re: [Akcja] Popieramy 'Misia - przyjaciela najmłodszych' kartonowych modelarzy
CoCu   

Miś...
Hmm, to było kiedyś dla mnie bardzo fajne pismo. :-)
Już nie pamiętam dokładnie szczegółów, ale do dziś pozostało bardzo miłe wspomnienie tego pisemka. Ponieważ chyba od zawsze byłem taką jakby "złotą rączką", to uwielbiałem wycinanki z Misia. Kupowałem, czy też mama kupowała mi jeszcze, pismo "Świerszczyk", gdyż tam też była wycinanka. Jednak tam była malutka, zajmowała tylko dół jednej ze stron i była w związku z tym wydrukowana na zwykłym papierze.
A wracając do Misia. Czekałem zawsze z niecierpliwością na jakiś fajny modelik. Nie lubiłem takich modeli-scenek, gdzie było tło ze ścianami i do tego kilka postaci z paskami, by można nimi było przesuwać. Tego nie lubiłem, bo to nie był model. Ubierane postacie też mnie raczej nie bawiły, ale chyba była jedna która mi się strasznie podobała. Ale coś mi się jawi w pamięci. Zaś za najwspanialsze uważałem wszelkie jakieś pojazdy. Tylko że już nie pamiętam niczego konkretnego. :-( Ale jakaś Nyska czy coś podobnego mi się przypomina. Pamiętam za to, że byłem strasznie zawiedziony, jak już dostałem nowy numer, a tam była nieciekawa wycinanka.
I jeszcze coś o Misiu. W szkole podstawowej znalazłem kiedyś roczniki Misia. Przejrzałem je wtedy wszystkie, mimo że już go nie kupowałem, bo z niego wyrosłem i raczej Małe Modelarze mnie interesowały. Jednak pomimo prostoty misiowych modeli, to jednak trafiały się naprawdę wspaniałe, z tego co pamiętam. I już nie raz wspominałem sobie Misia i jego modele. Ciekawie by było mieć, obok kolekcji modeli Małego Modelarza, kolekcję ciekawszych modeli z Misia.

 
28-02-07 23:14  Re: [Akcja] Popieramy 'Misia - przyjaciela najmłodszych' kartonowych modelarzy
Carus   

:-) a ja pamiętam motor z przyczepką.... i rozwiany szalik motocyklisty.... tak... i ludzik z różnymi strojami też był...

a tak poza tematem - wreszcie się zalogowałeś Pawle ;-) witamy ;-)

--

pozdrawiam
Carus...

 
28-02-07 23:16  Re: [Akcja] Popieramy 'Misia - przyjaciela najmłodszych' kartonowych modelarzy
Pacykarz 

Na Forum:
Galerie - 1
 

No z tego co widziałem na forum to WAK-owskie Tarpany jak znalazl do MISIA

--
http://tnij.org/pl_pcf

 
03-03-07 14:21  Re: [Akcja] Popieram 'Misia - przyjaciela najmłodszych' kartonowych modelarzy
PD 



Na Forum:
Galerie - 25
 

Witam

Przyznam, że ja również nie pamiętam szczegółowo wszystkich "Misiów" z tamtych czasów, ale chętnie obejrzałbym dziś tamte wycinanki lub rysunki. Co powiecie na małą "podróż sentymentalną"?

Ponieważ nawet Redakcja nie ma wszystkich numerów (i w cale nie chodzi o te najstarsze!) proponuję tutaj zamieszczać również najlepsze lub najciekawsze wzory graficzne z 50 letniej historii Misia (prócz wartości sentymentalnej przydadzą się również projektantom przyszłych a i samej akcji, choć będą w formie utrudniającej jej komercyjne wykorzystanie).
Namawiam również do poszukiwania i zgłaszania numerów posiadanych (kompletnych) egzemplarzy (może ofiarujecie je "Misiowi" - choćby w formie skanów - a może "Miś wyda 12 najlepszych z okazji urodzin? - Chcielibyście?)
Piszcie też proszę o swoich ulubionych wycinankach z Misia, o tym, czy/jak wpłynęły one na Wasze późniejsze wybory zawodowei i czy sądzicie, że powinny wrócić do Misia.

Na dobry początek - jedne z ostatnich (tu -przypadkowo- w kolejności: od najbardziej ulubionych do najgorszych - zdaniem chłopców w tym wieku ;o)




Tym, którzy chcą dowiedzieć się więcej, polecam także prezentację z okazji 45 lecia tytułu, dostępną na stronie wydawnictwa - link powyżej zamieścił kierownik (stąd przyjmuję, że nie jesteś "przeciw" - ale zależy mi też byś był "za" ;o)

Pozdrawiam - PD

MODELmaniak.pl - strona wrocławskich modelarni
- strona MODELmaniak.pl na FB


Post zmieniony (04-03-07 17:02)

 
04-03-07 19:18  Re: [Akcja] Popieram 'Misia - przyjaciela najmłodszych' kartonowych modelarzy
Hook6   

 

Wiem, że to, co napiszę jest może lekko naciągane, ale...
Banki na świecie (a od pewnego czasu i w Polsce) zakładają konta dla dzieci. Aby przyzwyczaić i wychować sobie swoich przyszłych klientów. Nasi wydawcy i projektanci mogli by pójść tym samym śladem... Wszak większość z obecnych tu forumowiczów właśnie tak rozpoczęła swoje ABC modelarstwa kartonowego. Jestesmy żywym dowodem. Te dzieciaki dziś dostaną modele w MISIU, ale za kilka lat będą kupowały - część w kiosku, czy Empiku - inne w internecie...

--

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024