FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Poprzednie wiadomości  |  Następne wiadomości 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
28-02-07 15:26  [Akcja] Popieram 'Misia - przyjaciela najmłodszych' kartonowych modelarzy
PD 



Na Forum:
Galerie - 25
 

Witajcie!

Od dawna obserwuję z uwagą różne wątki tego forum (wydaje mi się, że jednego z najlepszych wśród polskich - kartonowych). Wiem, że jest wśród jego uczestników wielu modelarzy, którzy zdają sobie sprawę z bezwzględnej konieczności propagowania naszego hobby wśród dzieci i młodzieży (a nawet ich rodziców i wychowawców).
Właśnie nadarza się wspaniała ku temu okazja:

Najstarszy w Polsce tytuł dla najmłodszych kartonowych modelarzy
„Miś –przyjaciel najmłodszych”
obchodzi tym roku 50 urodziny!




Pisemko powstało w 1957 roku i już od pierwszego numeru znalazły się w nim wycinanki dla najmłodszych (nie tylko modele - również zabawki i pomoce dydaktyczne, pośród - częściowo tylko wówczas - kolorowych stron), początkowo drukowane na zwykłym papierze , aż do 1975 roku, kiedy to uzyskano fundusze na kartonową wkładkę dla modeli (sprawa „oparła się” aż o plenum KC), którą to wkładkę - mimo burzliwych losów, związanych z przekształceniami w latach 90 - zamieszczano aż do roku 2003 (po Naszej Księgarni, wydawcą był między innymi bank. Dziś tytuł utrzymuje, specjalnie w tym celu powołana, Fundacja Przyjaciół Misia (więcej o historii Misia wkrótce, we właśnie opracowywanym w tym celu -kalendarium).

W związku wyjątkową rocznicą urodzin dwóch najbardziej znanych polskich Misiów (bo nie wiem czy wiecie, ż Miś Uszatek (jest też na każdej tegorocznej okładce gazetki) to, można powiedzieć -bliźniak pisemka (!), „zrodzony” z tych samych powodów, w tym samym czasie i „z tych samych ojców”) - wśród wrocławskich modelarzy powstała niezależna inicjatywa, by wesprzeć ten tytuł - od wielu pokoleń kształtujący zainteresowania i wybory wielu pokoleń obecnych polskich inżynierów i techników oraz szczególnie – projektantów i modelarzy kartonowych.

Chcemy pomóc w przywróceniu pięknej i niezwykle pożytecznej tradycji publikacji modeli kartonowych dla najmłodszych (wątek roboczy dla ew. projektantów został otworzony pt. [projekt wspólny] MISIOWE wycinanki – Reaktywacja ) oraz wesprzeć tę ideę w jakikolwiek inny sposób, np. miłym wspomnieniem (konkretnej wycinanki, postaci lub zdarzenia z tym Misiem związanego), czy choćby dobrym słowem - temu właśnie ma służyć ten wątek.

Zapraszam do zamieszczania postów i w zasadzie nieograniczonego (terytorialnie i czy grupą docelową) propagowania tej –jestem o tym głęboko przekonany- pożytecznej idei!

Wierzę, że z Waszą pomocą i wsparciem uda się ten zamysł urzeczywistnić!

Pozdrawiam - PD


****************************************************************************
Dla przykładu – wpiszę się tu jako pierwszy:


Wychowałem się na Misiu i jego kartonowych wycinankach z drugiej połowy lat siedemdziesiątych.

Szczególnie pamiętam dwie: zielonego tarpana wraz z sygnalizatorem świetlnym, którego (po sklejeniu) bardzo chciałem wziąć do poduszki – rano wyglądał, jak po crasch teście :o(
Druga podobnie "dramatyczna" sytuacja zdarzyła się, gdy chciałem samodzielnie skleić Wspaniałą-Żółtą-Koparkę z Misiem w kabinie – niestety obciąłem wszystkie sklejki. Po przyjściu do domu Ojciec skwitował krótko: „Już się nie da skleić” :o( -ale chwilę później jakoś razem zbudowaliśmy ten model... :oD

Z misiowych postaciz dzieciństwa, najbardziej pamiętam Pana Hipopopo oraz Gapiszona - od tych zabawnych historyjek obrazkowych zawsze zaczynałem "lekturę" Misia (zaraz po sprawdzeniu ,co kryje wkładka ;o)

Dziś jestem inżynierem, pedagogiem, modelarzem, redaguję dział dla dzieci w jednym z pism modelarskich, propaguję modelarstwo – i wiem, że wyglądałoby to dziś zupełnie inaczej, gdyby nie te razem sklejane z Tatą - MIŚcinanki !

-100 LAT JUBILACIE I MNóSTWA "MIODZIO" WYCINANEK!

MODELmaniak.pl - strona wrocławskich modelarni
- strona MODELmaniak.pl na FB


Post zmieniony (04-03-07 16:51)

 Odpowiedz na tę wiadomość  |  Tematy/Start  |  Wyświetlaj płasko   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 

 Tematy Autor Odsłon Data
 [Akcja] Popieram 'Misia - przyjaciela najmłodszych' kartonowych modelarzy  nowe
PD 11301 28-02-07 15:26
 Re: [Akcja] Popieramy 'Misia - przyjaciela najmłodszych' kartonowych modelarzy  nowe
Raduss 469 28-02-07 17:07
 Re: [Akcja] Popieramy 'Misia - przyjaciela najmłodszych' kartonowych modelarzy  nowe
kierownik 2343 28-02-07 17:19
 Re: [Akcja] Popieramy 'Misia - przyjaciela najmłodszych' kartonowych modelarzy  nowe
kocur 465 28-02-07 18:01
 Re: [Akcja] Popieramy 'Misia - przyjaciela najmłodszych' kartonowych modelarzy  nowe
Kuba 327 28-02-07 18:46
 Re: [Akcja] Popieramy 'Misia - przyjaciela najmłodszych' kartonowych modelarzy  nowe
CoCu 428 28-02-07 23:11
 Re: [Akcja] Popieramy 'Misia - przyjaciela najmłodszych' kartonowych modelarzy  nowe
Carus 445 28-02-07 23:14
 Re: [Akcja] Popieramy 'Misia - przyjaciela najmłodszych' kartonowych modelarzy  nowe
Pacykarz 887 28-02-07 23:16
 Re: [Akcja] Popieram 'Misia - przyjaciela najmłodszych' kartonowych modelarzy  nowe
PD 367 03-03-07 14:21
 Re: [Akcja] Popieram 'Misia - przyjaciela najmłodszych' kartonowych modelarzy  nowe
Hook6 1993 04-03-07 19:18

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024