FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 7 z 9Strony:  <=  <-  5  6  7  8  9  ->  => 
30-12-07 17:47  Odp: [relacja] La Belle Poule 1771 - takielunek
Metalmic   

Jak zwykle rewelacja Andrzeju. Szczególnie ta kosmata reja :-)
Czy perty wykonywałeś z drucika czy z linki? Nie bardzo me ślepe oczęta rozróżniają, no i jak łączyłeś je z szeklami?
Zauważyłem że bramreje pozbawione są bloków do wind, czy zrezygnowałeś z ich wykonania? Szczerze mówiąc to się nie dziwię i tak jest co robić. Śledzę z wielkim zainteresowaniem Twoje postępy.
Michał

--
Pozdrawiam

 
31-12-07 13:53  Odp: [relacja] La Belle Poule 1771 - takielunek
ANDR7EJ 



Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 11


 - 2

Metalmic perty i szelki wykonałem z nitki, połączyłem supełkiem i zabezpieczyłem super glue, po czym pomalowałem rozrzedzoną czarną farbką.
Według instrukcji w tym modelu bramreje i stermarsreja nie posiadają bloków do wind fałowych. Fały zamocowane są bezpośrednio do rej w ich środkowej części i przechodzą przez szybry w bramstengach (rolki jak w blokach tylko wpuszczone w drzewce). w modelu będą to tylko zwykłe małe dziurki :-)

--

 
24-01-08 16:42  Odp: [relacja] La Belle Poule 1771 - takielunek
ANDR7EJ 



Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 11


 - 2

reje



Przygotowałem kolejne drzewce (wytyki, bokańce, flagsztok, maszty i reje łodzi okrętowych) z niewielką nadwyżką. Teraz, gdy schnie sobie na nich kolejna warstwa farby, pora zająć się pędnikami.

żagle

Jeszcze przed rozpoczęciem budowy modelu z grubsza ustaliłem jakie żagle będzie miała ta fregata.
Na pewno nie będą to wszystkie, które są w tym opracowaniu, choćby dlatego, że płótno, które zastosuję (a jest nim batyst, najcieńszy materiał na rynku polecany przez doświadczonych modelarzy) nie trzyma skali - jest za grube (nie wspominając już nawet o jego splocie). Obawiam się, że model byłby “przeładowany”i trochę dziwnie by wyglądał - tak jakby załoga suszyła żagle. Żeby model prezentował się w miarę sensownie starałem trzymać się niżej przedstawionych konfiguracji:
-żagle rejowe i boczne (lizele) na kursach pełnych (te ostatnie także przy słabym wietrze);
-sztaksle przy kursach ostro na wiatr, a przy pełniejszych dodatkowo rejowe;
-dolne fok- i grot-sztaksle lub fok- i grot-żagle przy silnym wietrze, zrefowane przy sztormie.
Zaplanowałem sobie, że w modelu wykonam żagle rejowe z lizelami i górnymi sztakslami tak jakby okręt oczekiwał na wiatr, żagle będą musiały być obwisłe.



Na kalkę techniczną przeniosłem interesujące mnie wzory żagli i wyciąłem. Otrzymane w ten sposób szablony ułożyłem na płótnie i podzieliłem je na arkusze mniejsze od formatu A4. Mocno nakrochmaliłem i po wyschnięciu przeprasowałem. Kartkę z bloku milimetrowego podzieliłem na równe odstępy odpowiadające brytom w żaglach i włożyłem ją do foliowej koszulki na dokumenty. Sztywny jak kartka batyst przykleiłem taśmą klejącą do foliowej koszuli, w której jest wzornik brytów, pilnując jednocześnie by nitki splotu materiału biegły wzdłuż tych linii. Następnie przykładam szablon z kalki technicznej i odrysowuję kształty i linie z jednej i drugiej strony żagla, najlepiej ołówkiem o twardości 2B (stwierdzono doświadczalnie).
PS. Dzięki Syzyf za linkera - jest OK :-)

--

 
06-03-08 22:53  Odp: [relacja] La Belle Poule 1771 - takielunek
Borek 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Cześć. Jak tam budowa modelu idzie??:) Kiedy będziesz wykonywał galion i drobne rzeźby które są na lustrze rufy? Bo chyba nie pozbawisz tak ładnie wykonanego modelu elementów dzięki którym efekt będzie jeszcze lepszy:)

 
08-03-08 15:39  Odp: [relacja] La Belle Poule 1771 - takielunek
ANDR7EJ 



Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 11


 - 2

Borek wszystkie drobiazgi, w tym dekoracje lustra rufy i galionu zrobię po wykonaniu pajęczej sieci – takielunku. A w stoczni praca wre pełną parą.

żagle



Gdy już rozrysowałem ołówkiem wszystkie bryty na arkusikach batystu, to zdecydowałem, że banty i refbanty na żaglach po prostu namaluję farbką (użyłem do tego celu Humbrola MATT-34) zamiast podwijać lub naklejać dodatkowe warstwy płótna, przez co dodatkowo pogrubiłbym żagle. Dalsze czynności to wypłukanie krochmalu z płócien, zabarwienie ich w herbacie i wyprasowanie na dość niskim zakresie po to, by nie przypiec farby.



Dzięki temu, iż banty zostały namalowane, krawędzie żagli po wycięciu nie strzępią się. Liklina wokół żagli wraz z uchami oraz reflinki wykonane zostały z pojedynczej nitki krawieckiej przyklejonej klejem magicznym.



Wygląd gotowych już żagli. Na pierwszej fotce sztaksle wraz z żagielkami łodzi okrętowych. Kolejna fotka przedstawia żagle stermasztu i banderę francuskiej marynarki wojennej.

--

 
08-03-08 17:29  Odp: [relacja] La Belle Poule 1771 - takielunek
Metalmic   

Jednym slowem Andrzeju "Francja elegancja" :-)

--
Pozdrawiam

 
29-03-08 16:27  Odp: [relacja] La Belle Poule 1771 - takielunek
ANDR7EJ 



Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 11


 - 2

żagle



Wykonałem już wszystkie żagle, jakie przewidziałem do tego modelu.
Na fotkach: fokmarsel na etapie montowania reflinek. Żagle grotmasztu i fokmasztu wraz z dolnym żaglem bukszprytu tzw. blinda, który jako jedyny będzie zwinięty.
Ostatnia fotka pokazuje aktualny stan prac nad modelem, czyli przyszywanie żagli do rej.

--

 
20-04-08 15:54  Odp: [relacja] La Belle Poule 1771 - takielunek
ANDR7EJ 



Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 11


 - 2

żagle



Po umocowaniu żagli do rej, zabrałem się za sztaksle rozwieszając je na bramsztagach:
-bomkliwer między bukszprytem a fokmasztem
-grotbombramsztaksel między fok a grotmasztem
-sterstensztaksel pomiędzy grot a stermasztem.



Przymierzam się już do rozpoczęcia prac nad olinowaniem ruchomym. Pod bukszprytem podwiesiłem na rakach górną i dolną reję wraz z linami, które zostały na razie przeprowadzone przez bloki.
Część z nich jak np. szoty bomklwera są już obłożone, resztę pozostawiłem luzem, by nie przeszkadzała.

--

 
21-04-08 13:41  Odp: [relacja] La Belle Poule 1771 - takielunek
Metalmic   

Witaj Andrzeju. Przednia robota jak zwasze. Zaintrygowal mnie sposob w jaki zawiesiles swoje sztaksle. Z obrazkow wynika ze "przyszyles" je do sztagow. Czy jednostki tego okresu nie posiedaly przelotow (szekli) na brzegach zagla? Pytam bo jestem dociekliwy :-).

--
Pozdrawiam

 
22-04-08 10:40  Odp: [relacja] La Belle Poule 1771 - takielunek
ANDR7EJ 



Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 11


 - 2

Długo zastanawiałem się nad zamocowaniem tego żagla, zdecydowałem się jednak go przyszyć, a nie zastosować raksy (szekle), by w miarę utrzymać charakter i odrębność konstrukcyjną tej jednostki, która jak zauważyłeś różni się od brytyjskich. Porównując np. z Twoją Cleopatrą można odnieść wrażenie, że jest starsza mimo, iż obie pochodzą z drugiej połowy XVIIIw. (świadczy o tym np. większa ilość knag niż kołkownic - u Ciebie jest na odwrót). Dlatego widząc w książce u Mondfeld'a obydwa rodzaje zawieszenia zdecydowałem się zastosować w swoim modelu te starsze.

--

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 7 z 9Strony:  <=  <-  5  6  7  8  9  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024