FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 11Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 
13-12-06 22:55  Re: [relacja] Ki-43-II Hayabusa KA 4/2006
Hayabusa 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2


 - 1

Hmmm mówisz Lazarus, że rewelacyjnie nooo to trza będzie zamówić;)

--
----------------------
Jeśli dzisiaj jest źle to wiesz, że jutro może być lepiej
a jeśli dzisiej jest dobrze to ... po co się martwić na zapas;)
----------------------

 
13-12-06 23:17  Re: [relacja] Ki-43-II Hayabusa KA 4/2006
Marcin G. 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Czołem, Rowin! Nie ma potrzeby zmniejszać wręg, gdyż nie dodaję kolejnej warstwy z paskiem. Ząbki wypuszczam z dorobionego poszycia, a oryginalny pasek łączący wędruje do kosza...Na potrzeby prezentacji wybrałem rzeczywiście najprostrzy segment poszycia, ale w wypadku bardziej skomplikowamych brył zasada jest podobna. Trzeba wklejać uformowany element wewnętrzny w uformowane poszycie. No i najczęściej wtedy rozcinam wzmocnienie na mniejsze kawałki. Obrazowo - w sześcian nie wklejałbym mniejszego dorobionego sześcianu, tylko sześć oddzielnych ścianek.

--



Pozdrawiam!
------------------------------------------------------------------------------
"Nie możesz w życiu mieć wszystkiego. Gdzie byś to trzymał?"

 
14-12-06 08:12  Re: [relacja] Ki-43-II Hayabusa KA 4/2006
Darek D. (Dyzio) 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


 - 1

Używasz budzia i w związku z tym mam pytanko:
-Czy po pewnym czasie na segmentach kadłuba nie pokażą się żółtawo-brunatne plamy?
Miewałem takie przypadki...kiedyś ;-) Po 2 miesiącach łobuz się przebił i wyglądało to tak sobie, chociaż z daleka nie było widać.W modelach z ciemnym kamuflażem nie ma problemu, ale z jasnym może być różnie.
Dołączam do grona kadzących i proszę...nie pędź tak, bo będę musiał przypiąć sobie na plecach "koniec wyścigu" ;-)))
Szkoda, że nie umówiliśmy się na klejenie synchroniczne ;-)

--

"Spodziewaj się niespodziewanego..." KTOŚ ;-)))
_____________________________________________________________

"Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz."

Kat


 
14-12-06 10:02  Re: [relacja] Ki-43-II Hayabusa KA 4/2006
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

Ja chciałem zapytać, jakiej gramatury papieru używasz do podklejania. Skoro zastępuje ona paski łączące to domyślam się, że powinna być zbliżona do tej z wycinanki, ale jaka to jest gramatura?

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
14-12-06 10:46  Re: [relacja] Ki-43-II Hayabusa KA 4/2006
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Jak to miło wejść na forum i zobaczyć coś w stylu małego projekciku grupowego "Hayabusa". 3 piękne modele w fachowym wykonaniu.

Cieszę się Marcinie, że zdecydowałeś się na relację i prezentację swoich umiejętności.

Nie przeszkadzam i oglądam dalej ze smaczkiem :))) - wszystkie 3 relacje.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
14-12-06 11:00  Re: [relacja] Ki-43-II Hayabusa KA 4/2006
Marcin G. 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Tempo narzuciłem sobie z ciekawości, ile czasu z życiorysu Oskar mi zabierze. Budzio firmy Dorex z Dorotowa (dla Ciebie Darku po sąsiedzku:) jeszcze nigdy figla nie spłatał i nie ujawnił się na modelach nim klejonych po upływie lat...Myślę, że wpływają na to 3 czynniki:
1. dobra jakość kleju
2. impregnacja kartonu przed rozpoczęciem budowy
3. lakierowanie gotowego modelu.

Piterski, karton na podklejki jest taki sam jak w wycinance. Ponieważ z reguły staram się mieć dwa egzemplarze każdego modelu, zawsze jest karton do dyspozycji. Tutaj korzystam akurat z pozostałości po Yukikaze. Jeżeli jednak chciałbyś kupić w papierniczym, to gramatura 180 wystarczy.

--




Pozdrawiam!
------------------------------------------------------------------------------
"Nie możesz w życiu mieć wszystkiego. Gdzie byś to trzymał?"

Post zmieniony (14-12-06 11:07)

 
14-12-06 11:20  Re: [relacja] Ki-43-II Hayabusa KA 4/2006
Raduss 



Na Forum:
Galerie - 2


 - 8

I ja również przyglądam się wszystkim relacjom z budowy sokołów. Robię to z
przyjemnością nie tylko ze względu na fachowość modelarzy-projektantów, ale również miło jest pooglądać pracę nad "niby konkurencyjnymi" opracowaniami bez żadnych złośliwości itp.
Te relacje należy dedykować wszystkim wydawcom , a głównie modelarzom, którzy mają "swoje jedynie słuszne wydawnictwo".

--


 
15-12-06 19:33  Re: [relacja] Ki-43-II Hayabusa KA 4/2006
Czarny 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Mam pytanie: w jaki sposob na desce rozdzielczej wyciąć tak szczegółówe i małe kółka... Ostatnio Probowalem tak zrobić w MS Morane Saulnier to nie za bardzo mi to wyszło.. pozdro !

--
W stoczni: Yamato AH 1/2004 (aktualnie chwilowo prace wstrzymane)

 
16-12-06 13:46  Re: [relacja] Ki-43-II Hayabusa KA 4/2006
Marcin G. 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6
 

Po parodniowej przerwie prezentacja kolejnego etapu budowy. Dojechałem do stateczników i stoczyłem z nimi krwawy bój, z którego wyszedłem na szczęście zwycięsko:) Jak zwykle poświęciłem nieco więcej czasu samym sterom, by uplastycznić ich płócienne pokrycie. W etapach na przykładzie steru wysokości przedstawię, w jaki sposób się to odbywa.

1. Na początku drukujemy zeskanowany fragment steru i na podstawie planów nanosimy zarys metalowej konstrukcji. Żeberka nie powinny być za wąskie, by się nie przerwały - szerokość 0,8 do 1mm wystarczy. Przygotowujemy tylko jedną ramkę, bo wystarczy ona dla wszystkich czterech elementów sterów - dwóch górnych i dwóch dolnych:




2. Wycinamy wszystkie otwory, następnie ramkę z obydwu stron nasączamy superglue. Pozwalamy klejowi wsiąkać przez około 30 sekund i papierową chusteczką wycieramy jego nadmiar:




3. Zaznaczamy nożem markery, które będą widoczne po drugiej stronie ramki. Powstaną punkty odniesienia dla elementów, które wymagają przyłożenia na jej odwrocie:




4. Ramkę smarujemy warstwą Butaprenu, co zapobiegnie ślizganiu się elementów podczas wytłaczania:




5. Na ramce układamy część steru i wytłaczamy ją dość mocno przy użyciu jakiegoś półokrągłego narzędzia - w tym wypadku są to nożyczki:




6. Tak powstałe wytłoczenia trzeba nieco spłaszczyć, by nie były zbyt wyraźne. Następnie w celu utrwalenia całość przecieramy chusteczką nasączoną superglue:




7. Sklejamy dalej stery już zgodnie z opisem budowy....

Przed przyklejeniem gotowych sterów do stateczników poziomych konieczny był jeszcze retusz zawiasów. Dobór koloru (mieszanina białego nr 34, zielonego nr 88 i niebieskiego nr 25) wymagał kilku prób na fragmencie arkusza z częściami szkieletu skrzydeł:




A tak wyglądały stery przed przyklejeniem:




Opisana metoda wytłaczania sterów daje naprawdę ciekawe efekty. Poniżej kilka zrobionych pod światło zdjęć Macchi C.202 oraz I-16. Zwłaszcza na rusku wygląda to fajnie :)





Pozdrawiam

--



Pozdrawiam!
------------------------------------------------------------------------------
"Nie możesz w życiu mieć wszystkiego. Gdzie byś to trzymał?"

 
16-12-06 16:05  Re: [relacja] Ki-43-II Hayabusa KA 4/2006
Kuba G. 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

8-O

--
Tygrys i Halny

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 11Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024