FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
01-08-06 18:41  [Relacja] Biała Aurora - cz. 4
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Witam, zaczynam czwartą, mam nadzieję ostatnią część raportu z budowy Aurory.
Pozostało jeszcze dokończyć szalupy oraz je zamocować, dozbroić krążownik w działa oraz zamontować maszty i podwiesić olinowanie. To tak z grubsza. Niby niewiele, ale jednak.

Dla porządku. Poprzednie części.
Część 1
Część 2
Część 3

Nowy wątek zaczynam zdjęciami obecnego stanu Aurory. Od pobytu we Wrocławiu ogólna sylwetka nic się nie zmieniła. Pliki są dość "ciężkie" (około 100KB) ale na mniejsze fotki nie były zbyt czytelne.





Jak widać szalupy będą wisieć za burtą. Zdecydowałem się na ten manewr, aby łatwiej mi było wykonać naciągi kominów itp. (przy szalupach leżących na stojakach nie za bardzo było jak poprowadzić liny). Same żurawiki wzbogaciłem o wąskie paski, którymi okleiłem łukowate krawędzie (tworząc coś w rodzaju dwuceownika).

Obecnie jestem na etapie klejenia ostatnich, największych szalup. Pozostał jeszcze kuter parowy i zabieram się za uzbrojenie. Zdjęcia sprzętu ratunkowego wstawię jak już będzie w pełni kompletny (na razie żadna z szalup nie ma przyklejonej stępki ze sterem).

Ps. Przepraszam za to włochate tło. Dopiero teraz zdałem sobie sprawę, że pochłonęło ono wiele cennych KB. Obiecuję, że to ostatni raz.
--

pzdr
Kemot

Post zmieniony (01-08-06 19:27)

 
07-08-06 14:30  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 4]
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Zgodnie z obietnicą, po skończeniu szalup ratunkowych prezentuję 2 zdjęcia całej ósemki. Dodatkowo widać 2 zbliżenia największej z łodzi (jeszcze bez stępki i steru).
Muszę przyznać, że formowanie "koryt" szalup było dość trudnym zadaniem (a to zaledwie po 2 rozcięcia na burtę). Jeszcze większej gimnastyki wymagało wklejenie desek, tak aby schowały się nieco w burtę (autor nie dla wszystkich szalup zaprojektował taki sposób umocowanie desek, chcąc ujednolicić wygląd łodzi na Aurorze, musiałem dokonać kilku własnoręcznych korekt kształtu).
Trochę zastrzeżeń mam do drewnianych podłóg, które dla większości szalup były za krótkie (na szczęście ławki ukrywają to dość skutecznie).

Całkowicie zmieniłem technikę wykonania stępki. Nie wycinałem skomplikowanych kształtów bezpośrednio z wycinanki. Po jednej próbie, uznałem, że cięcie papieru 2x0,2mm (sklejona obustronnie wycinanka) na szerokość 0,4mm jest nie na moje siły (a raczej nerwy i kiepski sprzęt jakim dysponuję).
Zostawiłem więc tylko stery i proste odcinki stępek. Łukowate dzioby skleiłem z odciętego osobno prostego paska, który później ukształtowałem zgodnie z dziobem łodzi. Łączenia prawie nie widać.

Dla każdej z łodzi dodałem uchwyt umożliwiający "sterowanie" (w modelu zaprojektowany był tylko dla najmniejszej z łodzi)




Pozostaje jedynie wkleić jakieś mocowania lin utrzymujących szalupy na żurawikach (może ma ktoś jakiś szkic, jak to mniej więcej wyglądało).
Obecnie na warsztat poszła łódź motorowa. Liczę, że przed weekendem będzie gotowa.

--
pzdr
Kemot

 
14-08-06 10:37  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 4]
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Wykonałem wreszcie dwie motorówki. Dołożyłem od siebie półkluzy i uchwyty na dachu. Sama motorówka skleja się całkiem nieźle. MacGregor zapomniał jedynie zaznaczyć w pokładzie po 2 otwory, które należy wyciąć (chowają tam się ściany nadbudówki). W łodzi najpierw skleiłem na styk dno z burtami, dopiero potem wpasowałem w środek mini wodnicę (trochę musiałem ją przyciąć z długości). Następnie przykleiłem pokład (również przyszlifowany, lecz tym razem z szerokości). Na to już nadbudóweczki i detale. Ze względu na dodane bulaje okropnie namęczyłem się z uformowaniem półokrągłej ściany na dziobie.



Niestety próba zamocowania łodzi na podestach skończyła się fiaskiem. Podstawy mają zły kształt (albo ramiona żurawika są za mało pochylone "do tyłu") i łódź nie chciała mi się w ogóle pomieścić. Musiałem mocno przyciąć trójkątne łoże motorówki, a i tak nie stoi ona tak jak powinna. Przeglądałem zdjęcia Aurory Tomka Guza, gdzie jest wszystko OK. Okazuje się jednak, że Tomek całkowicie przerobił (zmienił kształt i przedłużył) ramiona żurawików.



Obecnie pracuję nad mocowaniami (bloczkami) pozostałych szalup. Być może zdjęcia jeszcze dzisiaj.

--
pzdr
Kemot

 
14-08-06 10:44  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 4]
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

no i ślicznie tylko... pozwolisz, że przyczepie sie do terminologii. tzn chodzi mi o to że to chyba nie jest motorówka tylko kuter parowy. motorówka powinna mieć motor czyli silnik spalinowy. chyba ze nie mam racji ;]
i jedno pytanie- z czego jest zrobiony komin?

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 
14-08-06 12:33  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 4]
Piter 



Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Korsarz, mi sie wydaje, ze motorowka to tez dobre okreslenie.

Motor, to silnik w ogole, niewazne czy parowy, spalinowy, czy elektryczny.

--
___________________________________________________________
"Trudno nadać sens porządkowi, który dzieje się wbrew rozumowi"

 
14-08-06 12:35  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 4]
Piter 



Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

A tak poza tym, to model przepiekny! Gratuluje cierpliwosci i umiejętnosci.
Bardzo ciekawi mnie ostateczny wyglad modelu z pelnym uzbrojeniem, omasztowaniem i olinowaniem. Czekam niecierpliwie na wielki final:)

--
___________________________________________________________
"Trudno nadać sens porządkowi, który dzieje się wbrew rozumowi"

 
14-08-06 13:10  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 4]
ssebittro 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Motorówka to niezbyt dobre określenie , szalupa parowa chyba jest najwłaściwsze , chociaż kuter też jest poprawnie .

Piter napisał ;
< "Motor, to silnik w ogole, niewazne czy parowy, spalinowy, czy elektryczny. "

Właśnie że to ważne .

Przychylam się do pytania Korsarza z czego jest komin ?

--

Teoretyk ostatnio...

 
14-08-06 14:11  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 4]
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Macie racje, nie motorówka tylko kuter parowy, nawet w instrukcji jest tak napisane ;-)

Komin to fragment opakowania z czekoladek MERCI (taka cienka kredowa wkładka), którą podczas zwijania i tak musialem rozwarstwiać.

--
pzdr
Kemot

 
14-08-06 16:31  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 4]
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Kilka kolejnych zdjęć z próbą generalną zawieszenia łodzi na żurawikach. "Liny" jeszcze pokrzywione i nie pomalowane. Szalupy trochę krzywo wiszą. To wszystko będzie oczywiście poprawione. Kuter parowy też spoczywa "na sucho".



I dwa ujęcia całości. Sorry za to śmiesznie wyglądająca ostatnie zdjęcie, ale dzięki wycięciu tła zaoszczędziłem 60KB.



--
pzdr
Kemot

 
14-08-06 16:44  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 4]
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

hm... cos podobnego... kabestany tez byly biale?

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 
14-08-06 18:49  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 4]
Kat 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 7
Galerie - 16


 - 8

Kemot, gratuluje dokładności i dbałości o szczegóły. Bloczki przy szalupach mnie rozbroiły. Ile one maja średnicy?

Pozdrawiam

--
_________________
Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz

"Nie ma ludzi niewinnych, są tylko źle przesłuchani"- Felix Dzierżyński

Makro: HSW Ł-34 , IS-3 , BTR-80, ORP Grom II
Mikro: 2S19 Msta, Man 7t , M1070 HET, Fiat 126p

Moja strona: http://maciek-kat.cba.pl/

 
14-08-06 21:55  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 4]
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

W opracowaniu były białe więc tak pozostawiłem. Na zdjęciach cięzko określić.

Bloczki to fi 2mm w środku koleczko fi 1mm - trochę za duże ale nie miałem innego wycinaka. Poza tym robilem je przez 4 godziny. Nie wiem, czy przy mniejszych dałbym radę.

--
pzdr
Kemot

 
15-08-06 09:59  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 4]
Kat 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 7
Galerie - 16


 - 8

Małe wycinaki można zrobić z igieł do zastrzyków, w normalnej aptece za złotówkę można kupić igły o średnicach od 0.5 do 1,2 - 0,4 też są ale one to sie już tylko na lufy nadają. Polecam kupić po dwie z każdej grubości i jedną zastrugać do otworów zewnętrznych a druga do wewnętrznych. W sklepach z zaopatrzeniem dla szpitali można kupić igły o jeszcze większych średnicach.

Pozdrawiam

--
_________________
Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz

"Nie ma ludzi niewinnych, są tylko źle przesłuchani"- Felix Dzierżyński

Makro: HSW Ł-34 , IS-3 , BTR-80, ORP Grom II
Mikro: 2S19 Msta, Man 7t , M1070 HET, Fiat 126p

Moja strona: http://maciek-kat.cba.pl/

 
16-08-06 07:29  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 4]
Andrzej 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Gratuluję mistrzowskiej pracy i wzorcowego prowadzenia relacji! Tylko: czy przypadkiem lufy nie powinny być czarne? Wydaje mi się, że w tym okresie (przynajmniej we flocie rosyjskiej) lufy wszystkich kalibrów, poczynając od małokalibrowych aż do artylerii głównej, pozostawiano z reguły w kolorze oksydowanej stali (czyli bliskim czerni). O ile pamiętam, na większości zdjęć z epoki lufy na różnych okrętach są zdecydowanie ciemniejsze od reszty malowania. Może wypowiedziałby się na ten temat jakiś znawca tematu?
Pozdrawiam - Andrzej Ł.
Niech MOC kleju będzie z Wami!

 
16-08-06 08:33  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 4]
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Prawdę mówiąc lufy kleiłem jak w opracowaniu, czyli białe. Teraz zerknąłem na kilka fotografii jakimi dysponuję i rzeczywiście lufy są ciemne. Mało tego, całe działa 152mm są czarne. W związku z powyższym bardzo proszę o pomoc znawców tematu. Uzbrojenie jeszcze przede mną. Lufy w burtach dałoby się przemalować (choć nie będzie to prosta sprawa).

--
pzdr
Kemot

 
16-08-06 09:37  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 4]
vwsmok 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 2

Grupa: QWKAK

Z tego co wiem lufy zostawały bez malowania czyli miały kolor oksydowanej stali.
Na zdjęciach trza brać pod uwagę tło: na białym okręcie gunmetal będzie ciemny, na "cuszimskim" - jaśniejszy.
Do tego oświetlenie.
Do tego jakość zdjęć...
Do tego czasem na lufach były pokrowce ;-)

 
16-08-06 12:40  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 4]
ssebittro 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Kemot ciężko tu coś będzie poradzić , jak wspomniał Marek luf rosjanie nie malowali , ale jak było w tym przypadku, ciężko będzie stwierdzić jednoznacznie .

--

Teoretyk ostatnio...

 
16-08-06 13:15  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 4]
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Poszukałem w sieci trochę zdjęć różnych jednostek z tego okresu. Lufy na pewno będę przemalowywał.
Tylko co z 152mm - tylko lufa, całe działo łącznie z mechanizmem podnoszenia?

Jeszcze jedno. Natrafiłem na szkic działa z Uszakowa (z kazamat) - też 152mm. Na "pierwszy rzut oka" wygląda bardzo podobnie do tego z Aurory. Czy może ktoś to potwierdzić?

--
pzdr
Kemot

 
16-08-06 23:29  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 4]
ssebittro 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Bliżniacza Diana w 1904 roku .


Model Askolda , inny krążownik ale może interpretacja kolorów właściwa , działo 152 mm i też był z Aurorą pod Cuszimą .


A tu inne ujęcie Askolda , i już sam nie wiem


Niczym się nie sugeruj , jedyne co mnie , ale tylko mnie wydaje się właściwe to że osłona dział powinna być biała , i ja bym to zostawił tak jak jest w opracowaniu .

--


Teoretyk ostatnio...

Post zmieniony (16-08-06 23:29)

 
16-08-06 23:38  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 4]
ssebittro 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Zestawiłem jeszcze dwa inne zdjęcia razem , fotki są niestety również Askolda ale widać działa z pokrowcami i bez , może będzie coś przydatne .


--

Teoretyk ostatnio...

 
17-08-06 08:54  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 4]
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Dziękuję wszystkim za pomoc. Lufy będą przemalowane jak na fotce modelu Askolda. Górne częsci masztów i reje w kolorze czarnym.
Praca nad krążownikiem nieustannie trwa. Wczoraj skończyłem relingi na pokładzie głównym. Postaram się dzisiaj w świetle dziennym zrobić zdjęcia. Efekt końcowy średni.

--
pzdr
Kemot

 
18-08-06 10:09  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 4]
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Poniżej ukończony reling. Przed wklejeniem słupków delikatnie 1 raz przemalowałem drucik (0,22mm). Na poprzeczki zastosowałem żyłkę 0,1mm. Wszystko klejone cyjanoakrylem. Niestety nie do końca mi się podoba całość. Chyba ciut za cienkie słupki. I ta żyłka, której nie widać jak się przykleja. Jedyna szansa to kleić na jakimś ciemnym tle. Dopiero po pomalowaniu na biało zauważyłem, że w niektórych miejscach jest za nisko (albo czasami jest po 2 stronie słupka! - wtedy oczywiście rozcinałem spoinę i kleiłem od nowa). Następnym razem musze kupić żyłkę w jakimś kolorze - nie przezroczystą. I być może kleiś na szablonie - tutaj się nie dało, gdyż musiałem idealnie wpasować się otwory w pokładzie. Ale trudno. Człowiek przecież uczy się na błędach. Nie zauważyłem również, że na dziobie za mocno naciągnąłem linki i w efekcie 2 pierwsze słupki mocno się przekrzywiły. Zobaczę, jak mnie to będzie bardzo drażnić, to rozetnę żyłkę na 2 pierwszych słupkach i przykleję ją od nowa.



--
pzdr
Kemot

 
18-08-06 10:43  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 4]
syjek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Tomek, daj spokój bo wpadasz juz w obsesje ;) reling wygląda znakomicie i nic nie rozcinaj i nie poprawiaj. Całość rewelacja !!! Ja już nie mogę sie doczekać pełnej relacji w MO. :))) Damy foty na 4 strony :-P

--
Pozdrawiam
Sylwek

KONCERN modelarski MO ;-)
Speedway Fan ORZEŁ ŁÓDŹ

 
18-08-06 11:37  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 4]
vwsmok 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 2

Grupa: QWKAK

Tak jak napisał Syjek - wpadasz w obsesję.
Może spróbuj popatrzeć na tą Twoją Aurorę po prostu "gołem okiem ludzkiem" ;-) a nie przez lupę czy aparat.
Zobaczysz jaka jest fajna i przestaniesz się czepiać d.upereli :-)

--
w budowie:
Oslabja 1:200 (Nawarin modyfikowany) ; Whippet; Nieuport
Galerie:
Citroen H czyli QWKAKowóz falisty || Renault-Mgiebrow || HMVS Cerberus (96%) || Dufaux C.2 || SPAD A.2 || Camel Karo || CWS T-1 ||
Luftwaffe - "bezswastycznie" || Fokker D.VII, 15 Eskadra Myśliwska, 1920 r. || Sopwith Camel, Otto Kissenberth, Jasta 23 || AEC Dorchester, Libia 1941 r.

 
18-08-06 11:41  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 4]
ssebittro 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Kemot , napij się melisy i zostaw ten reling w spokoju :-)

--

Teoretyk ostatnio...

 
21-08-06 09:50  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 4]
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Dokończyłem wyposażenie rufowego pokładu modelu. To co prawda tylko kilka elementów ale i tak dały mi w kość. Zwłaszcza półkluzy (mam nadzieję, że dobrze piszę) na samym końcu pokładu. Na podstawie zdjęć, dorobiłem drzwi w przejściach na śródokręcie.


A na śródokręciu postawiłem dwa kominki, z delikatnie zmienioną konstrukcją (daszki oparłem na 2 drucikach)



Dwa kolejne zdjęcia, to raczej poglądowe ujęcia na przymiarkę masztów. Nie kleiłem ich z części z wycinanki, tylko nawinąłem na patyk od szaszłyków cienką kartkę z zeszytu. Potem szlif i malowanie. Własne maszty wykonałem z 2 powodów. Po pierwsze wizja zwijania 9cm kartonu w rurkę 3,5mm po prostu mi się nie "uśmiechała". Kolejna sprawa - nie podobał mi się podział masztu na 2 części, do i od podestu. Bardzo łatwo stracić prostolinijność.


Mała uwaga dla kolejnych "sklejaczy" Aurory. Proponuję PRZED przyklejeniem pokladu rufowego zrobić w podłużnicy wycięcie na zamocowanie masztu (rufowego). Bez tego, musimy przyklejać maszt praktycznie na styk z pokładem, co nie gwarantuje trwałej i silnej spoiny. Ja musiałem nożykiem wydłubać w podłużnicy niewielki otwór, aby maszt choć na 5mm schowal się pod pokład.


Na ostatnim zdjęciu widać skończone już jakiś czas temu naciągi kominów.



_________________________
Wiadomość z ostatniej chwili :-)
Gotowe są już 2 małe reflektory, stojące na na podestach na masztach.
Proszę się nie śmiać z nich. To jest makro, w rzeczywistości.... sami wiecie.
Ale serio. Są jakie są. Szybkę kleiłem chyba z 6 razy aż mi się spodobała.. Mocowanie do stożkowej podstawy zamiast wycinać z papieru, zrobiłem z drutu. W środku "odblask" ze sreberka i kropelka wikolu imitująca żarówkę.



pzdr
Kemot

Post zmieniony (21-08-06 14:16)

 
21-08-06 19:50  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 4]
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Czy ktoś śmiał się zaśmiać?
Rozejrzyj się, nastaw uszu i posłuchaj brzęku ciszy rozlegającego się wokół. I trzasku szczęk o parkiety, płytki, gres itp.
Powaga wisi w powietrzu, wszyscy czekają aż drucikiem podłączysz prąd (zmniejszony w skali a jakże) do tych monet, a wikolowe kropelki zaświecą.

--
Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
22-08-06 17:08  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 4]
zimer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Plusik za czystość modelu co było chyba trudne do utrzymania poniewarz model ma durzo jasnych elementów.

---------------------------------------------------------------------
Plusik za czystość modelu, co było chyba trudne do utrzymania, ponieważ model ma dużo jasnych elementów.

A teraz zagadka - znajdź różnice.

Pozdrawiam

StuG
---------------------------------------------------------------------

Pozdrawiam

 
22-08-06 18:05  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 4]
paakub 

 

Witam,
Szczeka mi odpadla i moj pies RUDY wytargal ja w plener.......
Prawdziwe cudenko........

Piotr

 
23-08-06 10:03  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 4]
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Białe elementy to faktycznie pewien kłopot. Czyste ręce to podstawa :-). Ale nie tylko. W większości przypadków staram sie po wycięciu części kleić ją na "lewą stronę". Oczywiście o ile się da. Inna sprawa to czarne linie po których wycinamy elementy. W szarościach łatwo znikają. W Aurorze nie ma tak łatwo. Często tnę przy linii, ale odcinając ją od elementu. Jak nie można (boję się, że element będzie za mały) to po sklejeniu retuszuję (tak, biały karton w Aurorze też wymaga retuszowania) pactrą, czasami wodnym korektorem (jest bardziej biały).

--
pzdr
Kemot

 
23-08-06 10:28  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 4]
BERP 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Cześć

Kemot dokładnie tego nienawidzę w białych częściach nie przeszkadza mi, że łatwo je pobrudzić z tym sobie już radzę. Doprowadza mnie do szału czarny obrys, który nie zawsze tak jak piszesz można ściąć. Wystarczy, że tylko wytniemy element po linii pod innym kątem i już na łączeniach widać to jako błąd, zabrudzenie albo coś w tym stylu a w rzeczywistości tak nie jest. Osobiście staram się ścinać czarny obrys a jak się nie da to ścieram go delikatnie najdrobniejszym papierem wodnym z różnymi skutkami, bo zdjęcia makro wyciągną wszystko :-). Swoja droga strasznie trudno dobiera mi się farbę do białego retuszu, nie lubię tego oj nie. Co do modelu …. !!! swój zachwyt wyrażałem we Wrocławiu przez pół dnia i nadal go podtrzymuje. Szacunek.
Pozdrawiam

--
Śmigam na rowerku po górach tttrrrrr ....;-)

 
23-08-06 11:00  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 4]
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

Tomek, ręce precz od poprawek.
Chciałbym kiedyś zrobić reling chociaż tak, jak Ty w miejscach o których twierdzisz, ze jest "skopany".
No i przykra wiadomość , w przyszłym roku na ewnetualnych II Wrocławskich Spotkaniach Modelarzy Kartonowych nie będziesz już sędzią . Twoja "Aurora" to super pretendent do I miejsca i nie możemy Ci tego odbierać prosząc Ciebie o sędziowanie ;-)

--
Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 
23-08-06 17:44  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 4]
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Większość wczorajszego popołudnia i dzisiejszy ranek poświęciłem na wykonanie czterech gigantycznych (w skali 1:1 oczywiście) pokręteł, bardzo podobnych do koła sterowego. Te z opracowania nie przypadły mi do gustu. Jako wzór, posłużyły mi współczesne zdjęcia krążownika. Dla odmiany powiem, że bardzo mi się one podobają. Warto było się troszkę pomęczyć.



Na koniec lampa, przygotowana do wklejenia na maszt. Błyszczący element to nie szkło, lecz ten sam materiał, który stosowałem w kompasach.



Obecnie pracuję nad olinowaniem na rejach. Dla mnie wzorem jest model HMS Hood Micha. Ale do takiego poziomu to trzeba jeszcze trochę "pdorosnąć".

--
pzdr
Kemot

 
23-08-06 18:05  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 4]
cygielski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Nie będę pisał pochwał, bo koledzy to już zrobili o wiele lepiej niż ja mógłbym. Natomiast co do relingów, to nie są ani za cieńkie, ani bardziej krzywe niż te na oryginale.

--
Pozdrawiam,
Szymon

 
25-08-06 17:13  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 4]
OGGO 



Na Forum:
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 5

Witam Kemot
Bedzie mozna,zobaczyc Twoje cudo,no i oczywiscie Ciebie w Porabce ???To by bylo przezycie!! Pozdrawiam i do zobaczenia Krzysztof.

--
W stoczni......wloski pancernik Roma GPM

 
25-08-06 19:52  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 4]
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Nie bądź taki skromny :))

Sądząc po tych linkach, które są w tej chwili na twoim okręciku, wszystko będzie dobrze.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
25-08-06 19:56  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 4]
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Jeżeli nic nieprzewidzianego się nie stanie, to zawitam w Porąbce z gotową Aurorą :-)

--
pzdr
Kemot

 
27-08-06 14:50  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 4]
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Niedziela, godzina 14-ta. Kubica już ostro pogina a u mnie maszty prawie gotowe. Zostały jeszcze drobiazgi oraz poprawienie malowania tu i ówdzie i będzie można go wkleić w pokład. Potem jeszcze trzeba ukształtować liny na rejach (drut 0,1mm). Trochę obawiam się naciągania tych wszystkich linek. Tym bardziej, że trzeba operować na całym modelu. W sumie praca nad masztami pochłonęła tydzień. Ale tak to jest, jak trzeba się uczyć budowy takich delikatnych części.
Może kilka słów o materiałach technice. Reje wystrugałem (a dokładniej wyszlifowałem) z patyczków od szaszłyków. Pomocna była tutaj miniwiertarka (miniszlifierka) - podróbka Dremela, w której mocowałem kijek, i papierem ściernym szlifowałem do odpowiedniego kształtu. Trzeba jedynie uważać aby siła odśrodkowa nie złamała patyczka. Liny z żyłki 0,1mm. Trochę wzmocniłem miejsce łączenia rei z pionową częścią. Obawiałem się, że sama spoina kleju będzie za słaba. Bloczki początkowo miały być z kropelek wikolu, zmieniłem jednak koncepcję i są wykonane z 1mm kółeczek wyciętych wycinakiem szewskim.
Do masztu dołożyłem stopnie. W sumie jest ich prawie 50. Wykonane z drucika 0,2mm. Na zdjęciu widać prymitywny przyrząd, pomagający zachować stałą długość stopni.



Do masztu rufowego dodam jeszcze własne wzmocnienia przy pokładzie (na podstawie współczesnych zdjęć).

Maszt dziobowy



Maszt rufowy



Uff, to tyle. Miłego oglądania.

--
pzdr
Kemot

 
27-08-06 15:37  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 4]
Pawel_P 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

:O ..... zatkało mnie...

--

 
27-08-06 23:52  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 4]
ssebittro 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Bez komentarza , zdjęcia mówią same za siebie ...

--

Teoretyk ostatnio...

 
02-09-06 21:30  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 4]
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Duża prośba. Potrzebuję jekiegoś zdjęcia, szkicu czy coś w tym rodzaju 75mm dział z Aurory. Oczywiście nie muszą być dokładnie z Aurory. Sprawa dość pilna.

ps. Maszty postawione. Jutro zrobie fotki przy świetle dziennym. Pozostalo w zasadzie uzbrojenie, dokończenie olinowania i powieszenie szalup.

--
pzdr
Kemot

 
03-09-06 18:32  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 4]
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Przestało trochę padać, więc w pośpiechu pstryknąłem na tarasie obiecane zdjęcia. Na początek śródokręcia, z dołożonymi bomami. Widać również naciągi kominów.



Kolejna fotka to dozbrojona podstawa rufowego masztu. Dodanie czterech wzmocnień znacznie ustabilizowało cały maszt.



I na koniec zdjęcia "różne". Oczywiście nie ma jeszcze całego olinowania. Jedynie są podwójne liny z rei. Co prawda ich naciąg jest daleki od doskonałości - w następnym modelu będzie lepiej. W Aurorze, zwłaszcza na rufie, naciąganie było niezwykle trudne, gdyż napięta żyłka podnosiła do góry pokład pomostu. Ułożenie lin to trochę sfx, gdyż ciężko było mi znaleźć jakieś wiarygodne materiały.

Na zdjęciu od dziobu widać wyciachaną furtkę. Nie wytrzymałem. Przekrzywione słupki tak mnie wkurzały, że lina poszła pod skalpel. Wkrótce będzie to naprawione.




--
pzdr
Kemot

 
05-09-06 08:09  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 4]
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Z materiałów jakie od Wasz otrzymałem, wczoraj skonstruowałem działo. Jedno na próbę. Produkcja taśmowa już ruszyła. W sumie dział 75mm trzeba zrobić 14 sztuk. Jak wiadomo pokładowe działa maja problemy z wciśnięciem ich w otwory w nadburciach. Obniżyłem więc im stożkowe podstawy, tak, aby udało mi się je wcisnąć. Będą trochę karłowate, ale za to lufy będą gotowe do strzału.

Te zdjęcia działa są z oryginalną, wyższą podstawą. Lufa z GPM, ale niestety nie jest w 100% dobra. Swym kształtem nie pasuje ani do szablonu z opracowania, ani do szkiców jakie otrzymałem. Do wklejenia w burtę jest OK (ale tam już mam lufy i nie będę ich przecież wymieniał), natomiast na odkrytym stanowisku 75mm końcówka przy zamku powinna mieć mniejszą średnicę. Próbowałem to poprawić, ale domowymi narzędziami dla mnie jest to niewykonalne (lufa osadzona w miniszlifierce i przyłożony pilnik iglak).



--
pzdr
Kemot

 
10-09-06 13:32  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 4]
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Parszywa Czternastka stoi gotowa i czeka na zamocowanie na pokładzie. Wspomniałem czternastka a na zdjęciu jest 13 dział, 14-te robi zdjęcie. Cztery działa na czele mają oryginalne podstawy. Pozostała grupa jest karłowata. Tak jak wspominałem wcześniej, usunąłem im hormon wzrostu, aby lufy zmieściły się w otworach nadburcia.
Z gunmetalu wyszły nici. Malowałem czarną pactrą i potem delikatnie kolorem gołej stali. Na zdjęciach jest to trochę wyolbrzymione. W naturalnym świetle wygląda o niebo lepiej.



Teraz wiem co czuł Kojak, gdy uporał się z artylerią przeciwlotniczą w Alasce - wielka ulga!

--
pzdr
Kemot

 
15-09-06 10:01  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 4]
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Prace przy Aurorze wielkimi krokami zbliżają się ku końcowi. Ale i tak pewnie dzisiaj wcześnie spać się nie położę. Skończyłem działa 152mm. Przy 75-tkach strasznie "dałem ciała". Wszystko przez taśmową produkcję i chyba zmęczenie. Mianowicie 10 dział wystawionych prze nadburcie na 99% nie powinno mieć osłon. Ja zrobiłem je dla wszystkich dział i co gorsze przykleiłem do pokładu. Przez to część z nich nie chciała się wychylić (bo przeszkadzały właśnie te osłony - nie wiem co za zaćma mnie wtedy opanowała). Na zdjęciach oryginału kiepsko widać te fragmenty, a współczesna Aurora ma zdemontowane działa 75mm. Będę musiał to w cholerę wszystko wyciąć dzisiaj. Już wydrukowałem sobie zapasowe podstawy. Ależ ja głupi jestem... Niestety to chyba jednak też pośpiech.

Teraz 152mm, dość mocno przeprojektowane. Na podstawie szkicu i zdjęć (współczesnych) armaty rozrysowałem ją w Corelu



Widać etapy produkcji, która pochłonęła bite trzy dni. Korekty poza częściami papierowymi wymagała również lufa, która toczona była z myślą o schowaniu końcówki w kartonowym "pudełku" stanowiącym obudowę działa. Końcówkę dosztukowałem z izolacji po przewodzie elektrycznym. Kolejne etapy widać na zdjęciach.





Dodam jeszcze, że pokrętła są wycięte laserowo. Chciałbym w tym miejscu podziękować Panu Rafałowi Drzymulskiemu, z Draf Model, za wycięcie tychże pokręteł. Na moje pytanie są w ogóle w ofercie takie detale, Pan Rafał zapytał tylko jakie potrzebuję i za kilka dni przyszedł list z gotowymi elementami. Jeszcze raz bardzo dziękuję!

--
pzdr
Kemot

 
15-09-06 10:12  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 4]
kopajt 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


 - 1

Złoto - dużo złota widzę na konkursach...

--
Pozdrowionka - najlepsze modele dopiero przed nami
w produkcji: TITANIC 1:50, NAGATO 1:100, CHINOOK 1:16 i co sobie jeszcze wymyślę ;)
Radomski Klub Modelarsko - Historyczny SOKÓŁ

 
15-09-06 10:16  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 4]
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Czarne lufy armat świetnie kontrastują z resztą konstrukcji. Kapitalnie to wyszło - nie spodziewałem się że te 150-tki mogą wyglądać tak ciekawie.
Widać że najważniejszy jest modelarz, który wie co i jak zrobić. Gratulacje ! Niesamowita sprawa...

--
Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

 
11-10-06 07:51  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 4]
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Przerywam tą dość długą ciszę w wątku Aurory. Krążownik nie jest jeszcze całkowicie skończony. Mam zamiar dodać od siebie burtowe trapy, nieco wzbogacić olinowanie i .... poprawić relingi. Niestety wredna żyłka zrobiła mi paskudnego psikusa i powyginała słupki. Można by było przymknąć na to oko, ale sami wiecie.... śnią się potem po nocach krzywe relingi, spocone czoło, zrywanie się z łóżka, itp.
Tak więc zamiast wykańczać model w ruch poszedł nożyk i zaczęła się dewastacja na dziobie i rufie. Część z słupków musiałem zupełnie wyrwać, bo były pokrzywione. Mam jednak nadzieję, że po korekcie będę już mógł spać spokojnie.



--
pzdr
Kemot

 
11-10-06 11:48  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 4]
orinoko 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 2

Każdy kij ma dwa końce... Model budujesz tak pięknie, że na burtach coraz bardziej widać brak daszków nad bulajami ;)
Tomek

 
12-10-06 08:27  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 4]
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Masz absolutną rację. Brak okapów może trochę dziwić (nie Ty pierwszy zwracasz mi na to uwagę). Może słówko dlaczego ich nie ma. W Aurorze po raz pierwszy wykonywałem w ogóle miedziane bulaje. Tak naprawdę to nie wiedziałem, czy one mi sie udadzą. Powiedziałem na początku... na razie bulaje, w kolejnym modelu całość. I tak wyszło. Jakby się uprzeć, to na burtach możnaby dodac okapy nawet i teraz. Ale chyba już mi się nie chce :-)

--
pzdr
Kemot

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024