FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  -> 
05-08-10 12:08  Odp: [Relacja] Samochód terenowy GAZ 69M [część II]
Bosman 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 8


 - 10

Tak to juz jest, ze ilu modelarzy tyle roznych opini i gustow. Jednak jesli ktos wystawi Yamato od AH to wszyscy beda rozplywac sie z zachwytu. I slusznie, bo taki model jest piekny, mistrzostwo, jak replika, na wystawe....I tu rozumiem kolege Mario.

Sam sklejalem stare modele i rozumiem kolege Piterskiego. Dla mnie nie jest wazna jakosc kolorow i pachnacy papier. Wtedy wszystko wyglada jak "fabrycznie nowe".
A ja wlasnie lubie stare modele (nie mowie o modelach sklejonych 20 lat temu pokrytych kurzem, ale wykonane teraz, czysto i ladnie). Ja widze w tym jakis specyficzny klimat. Nie znaczy to, ze nie uznaje nowych opracowan, nawet przymierzam sie do jednego.

--
Pozdrawiam Malych Modelarzy

 
05-08-10 12:22  Odp: [Relacja] Samochód terenowy GAZ 69M [część II]
mario1970   

A popatrz na to inaczej. Moze wtedy bedzie jasniej.

Na wstepie, żeby nie było nieprozumień . Nie dotyczy to twojej osoby.

Ktos bawi sie w modelarstwo , robi fajne detale ,cyzeluje kółka, miesiąc robi pelotkę na pancerniku, wszystko super wygląda, a efekt końcowy jest taki, że ma zaczętych 10 modeli i we wszystkich gdzieś się zatrzymał. A to zapał przeszedł, a to japa się cieszy do półki z niesklejonymi modelami i już by się chciało kolejny model zacząć. Przecież ten kolejny zaczęty na pewno będzie lepszy. Warsztatowo nie masz mu nic do zarzucenia. Super , hiper i turlają się szczęki na podłodze. Ale gość ma problem , bo wszyscy kierowali się twoja logiką i nikt mu nie powiedział " Facet weź sobie prosty dobrze opracowany model i go skończ , potem weź nastepny i tez go skończ , ale niech on będzie trochę bardziej skomplikowany, bo na razie nie ma co oceniac. Innymi słowy naucz się cierpliwości bo jest jest ona taka samą umiejętnoscią jak dokładne zwijanie walców , która trzeba sie nauczyć.
I nie powiesz mi, że to nie jest merytoryczna krytyka jak gość w takim sklejaniu tkwi od kilku lat.
Niestety fora nie uczą cierpliwości . Tu jest zapotrzebowanie na poklask , zasiadanie w pierwszym rzędzie. Byle szybko, byle cos nowego. Jeszcze jedna relacja nie skończona juz sie druga otwiera.

--



 
05-08-10 13:13  Odp: [Relacja] Samochód terenowy GAZ 69M [część II]
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

Masz racje to co napisałeś nie dotyczy mnie i nie opisuje moich motywacji więc ustosunkowywać się do tego było by mi trudno.

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
07-08-10 07:59  Odp: [Relacja] Samochód terenowy GAZ 69M [część II]
konradoo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3
 

Do co niektórych Panów na forum weźcie się lepiej za robotę a nie zbędne paplanie.

--
"Można się różnić, można się spierać, ale nie wolno się nienawidzić"

 
07-08-10 13:00  Odp: [Relacja] Samochód terenowy GAZ 69M [część II]
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

Pogaduchy
Skończmy z laniem wody i niech każdy kieruje się swoją filozofią w tym hobby bo to jest dla mnie hobby, a nie sport wyczynowy.
Wybieram się na urlop więc co najmniej miesiąc postępów nie będzie, ale po powrocie obiecuje wrócić do modelu. Na do widzenia parę kiepskich fotek obecnego etapu.

Relacja
Wyoblanie opon to był błąd, zaś sam bieżnik to bardzo dobra robota Astry.
Jak widać ratowałem tragiczny wygląd szpachlówką Wamodu i przez nieudolne operowanie Dremelkiem zdarłem farbę z koła.



Coś tam jeszcze przy tych kołach powydziwiam ale zobaczymy z jakim efektem.
CDN

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
07-08-10 15:28  Odp: [Relacja] Samochód terenowy GAZ 69M [część II]
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Z tym bieżnikiem to naprawdę bomba : ) A resztę się wyretuszuje ; ) Tak przy okazji zdradził byś Astra jak zrobić projekt takiego bieżnika ; )

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
14-02-11 23:07  Odp: [Relacja] Samochód terenowy GAZ 69M [część II]
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

Pogaduchy
Obiecanki cacanki i tak to z miesiąca zrobiło się pół roku :-/.
Czasem coś się tak poukłada, eh ... aż szkoda gadać. Mam jednak nadzieje, że następne pół będzie za to pracowite.
Od około tygodnia czy nawet dwóch zacząłem dłubać dalej. Ciężko się było rozkręcić i jakoś tak się nie przykładam jak na początku.
Gdzieś mi ta motywacja uleciała i serce do starocia jak by mniejsze i pewnie dlatego taka popelina mi wychodzi.
Jej efekty pokazuje poniżej.

Relacja
Na początek skończyłem zwijanie obu osi z mostami. Uwag specjalnie nie mam żadnych. Jak widać druga oś wyszła mniej wymęczona.
Wszelkie zgrubienia zrobiłem na zasadzie rurka z koloru i wypełnienie zwinięte z cienkiego papieru.



Następnym krokiem było złożenie ramy. Tu na każdym kroku wychodziły moje błędy w wykonaniu podłużnic. Każdą belkę poprzeczną musiałem odrywać, ramę nacinać wyginać i poprawiać.
Był moment, że zamierzałem to cisnąc prosto do kosza. Jednak powstrzymałem się przed tym niecnym postępkiem.




Warto było zawczasu pomyśleć o podstawce, która by pozwoliła zachować odpowiedni rozstaw i geometrię tej spłaszczonej Zetki. Tylko że ja nie czuje tego modelu za cholerę.
Ten projekt ma dla mnie tak dziwne patenty rysunkowe autora, że się gubiłem w odczytywaniu kształtu tych elementów. Zupełnie nie tak jak mnie przyzwyczaili autorzy innych MM z tego okresu.
Linie zagięć podwójne, białe skrzydełka nie zawsze są skrzydełkami czasem to element siatki części itp. Nie bym się tłumaczył bo są galerie ładnie sklejonych Gazików ale ja się w tym nie mogę czasem odnaleźć.

Prosiło by się by podać jakieś własne wnioski ale to było by chyba przedwczesne posunięcie. Muszę najpierw wykonać resory i przymierzyć jak wtedy pasują osie z kołami i resztą budy.
Tak więc trochę może potrwać zanim coś znowu pokaże bo będę pewnie starał się wykonać kilka elementów równolegle bez ich ostatecznego montażu.
Teraz tylko taka przymiarka na sucho.



Modelu miałem zamiar nie malować i może w tym postanowieniu wytrwam są jednak pewne ale.
Kolega z QWKAK-u, podesłał mi dziś publikację z zdjęciami tego pojazdu. Chyba ma zdolności telepatyczne bo się nie chwaliłem, że coś tam grzebię i to akurat w tym modelu.
Może to stwarzać pewną pokusę. Trzeba tylko rozważyć bilans ewentualnych zysków i strat.
Na pewno pomaluje ramę tego pojazdu bo wygląda w tej chwili okropnie. Brakuje tam jednak jeszcze wielu drobiazgów i zamierzam ją trochę przetrzeć rzadkim klejem cjanoakrylowym i lekko wygładzić papierem ściernym.
Skłaniam się też ku temu by bryłę karoserii na stałe zespolić z ramą, bez możliwości jej późniejszego demontażu.
Co do reszty czas pokaże ale będę się starał raczej dość szybko skończyć ten model i brać się za następny.

PS. Specjalnie nie robiłem zbliżeń by Was nie torturować niechlujną robotą i kiepskim wykonaniem.

CDN

--

Post zmieniony (15-02-11 09:49)

 
09-03-11 22:40  Odp: [Relacja] Samochód terenowy GAZ 69M [część II]
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

Pogaduchy
Niby już się wiosna zaczęła i pogoda nie najgorsza, a ze zdrowiem moim i córki jakoś tak do chrzanu ... tfuu na psa urok. :-/
Odbiło się to trochę na robocie, a najwięcej na jej regularności i tempie powstawania tych kilku prostych klocków.
Na razie wiem jedno. Pomaluje silnik i układ przeniesienia napędu.
Jako, że dużo elementów jest na nich tylko narysowanych pewnie będzie trzeba co nieco dorobić, na początek tylko kilka dekielków bo mało co chyba tam będzie widać resztę się zobaczy bo zdjęć i rysunków akurat tych elementów to za wiele nie mam.


Relacja
Kolega zwrócił mi uwagę, że tylna belka jest trochę za długa i za szeroka. Pocienić jej nie mogę, ale jako, że zamierzam karoserie zespolić na stałe z ramą więc mogłem ją skrócić i troszkę odchudzić.



Tak się prezentuje po poprawkach, złożone na sucho.



a tak wspomniane pudełka.

Silnik ....... a po nim ...... Sprzęgło ze skrzynią biegów


Skrzynia rozdzielcza oraz Hamulec ręczny


CDN...

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 
13-03-11 22:02  Odp: [Relacja] Samochód terenowy GAZ 69M [część II]
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

Pogaduchy
Kolejny kroczek bliżej ku końcowi.

Relacja
Dziś krótka historyjka o wykonaniu resorów. Nic odkrywczego ale może początkującym się coś przyda.
W modelu są zawarte pióra resoru w liczbie sztuk 9 i 1 szablon płaski oraz rysunek jego wykonania.



Autor założył wykonanie tego szablonu z blaszki, ale gdzie ja teraz będę blaszki szukał, zrobiłem więc jego kopie bo w końcu resorów mam dwa i skleiłem.
Niestety nie pasuje jest za krótki ok. 1,5-2mm. Więc wykonałem drugi dłuższy.



Jak wspomniałem szablon miał być według autora z blaszki. Zapewne chodziło o połączenie elastyczności i sztywności.
Ja po odpowiednim uformowaniu szablonu jego wewnętrzną stronę (tę do której już nic nie kleje) przeciągnąłem średniej gęstości klejem cjanoakrylowym.
W ten sposób uzyskałem szablon odpowiedniej długości i sztywności, na który mogłem nakleić za pomocą BCG pierwsze pióro resoru z zaokrąglonymi końcami w miejscu główek.
Po ich sklejeniu przymierzyłem do ramy. Wygląda na to iż wszystko gra.



Zabrałem się więc za sklejanie kolejnych piór. Auto sugerował by przy ich łączeniu nabijać je na szpilkę. W tym celu umieścił na elementach kropkę w ich środku.
Pierwszy tak wykonywałem w drugim już tylko:
1-2. Robiłem otworek;
3. Ścinałem wypchnięty nadmiar materiału by nie tworzył podkładki dystansowej;
4. za pomocą czubka szpilki naprowadzałem na siebie kolejne elementy. Jak widać po posmarowaniu klejem BCG włókna papieru się wydłużają i powodują jego wygięcie.



Na koniec założyłem oba resory by wyschły na ramie. Z tej strony prezentują się ok z boku gorzej bo nie mają idealnie równej szerokości.
Niestety amba wcięła moją linijkę z podziałką do 0,5 mm, a na oko już tego nie poprawiałem.



CDN...

--

Post zmieniony (14-03-11 13:54)

 
01-05-11 18:37  Odp: [Relacja] Samochód terenowy GAZ 69M [część II]
Piterski 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 1


 - 1

Pogaduchy
Dzisiaj będzie krótko. Cały czas powoli małymi krokami posuwam się z budową do końca.

Relacja

Na początek dokończyłem resory, starałem się zachować ugięcie jak na szablonie. Jak to wypadnie po założeniu do ramy?
Obawiam się tej chwili i odwlekam ten moment budowy. Ramę już parę razy rwałem po sklejeniu.



Rama jest w końcowym stadium budowy. Wstępnie zacząłem ją wykańczać i zdecydowałem się pomalować na czarny półmat.
Przeszło mi przez myśl czy nie zbudować jej od nowa. Mam ją bowiem ładnie przerysowaną, ale idąc tą ścieżką trzeba by cały model robić od nowa.
Tak więc poprawiam co mogę i jadę dalej.




Osprzęt wykonuje bez dalszego jego instalowania bo trzeba to wszystko ustawić razem i ustawić geometrię zawieszenia.
Dlatego koniecznym się stało zakończenie budowy bryły karoserii.

Tak prezentuje się w ujęciu ogólnym.




Część elementów o których pisałem w poprzedniej części relacji jak sztukowana podłoga, skrzynka pod fotelem, belka i inne zostały poprawione i wklejone.



Powoli dochodzę do wniosku, że sam sobie przysporzyłem dodatkowej roboty rozcinając siatkę karoserii i korygując jej kształt.
Nie będę go jednak kleił drugi raz by podważyć lub zanegować swoje poprzednie uwagi.
Widać jak próbowałem sztukować dziury skrawkami, które skrupulatnie zbierałem. Spróbuję to przytrzeć trochę pastelą może będzie trochę mniej widoczne.

Mam też jedną uwagę do szkieletu pokrywy silnika. W modelu jest ona w całości.
Jeśli się jej nie rozetnie w miejscu wręgi poprzecznej to pokrywa wychodzi za wysoko o całą grubość tektury.
Ja wyciąłem stosowne rowki i usunąłem naddatki materiału i udało się ją założyć.
Nie opisuje już tego z szczegółowymi zdjęciami bo i tak ma się ukazać poprawiona wersja tego modelu z Modelika.

Teraz kilka moich wariacji na temat.
Przesłona z przodu jest ażurowa więc najpierw zrobiłem coś co za nią imituje chłodnicę, podobno tam jest żaluzja ale na zdjęciach się jej nie dopatrzyłem.



Wiem, że mało co będzie widać ale i tak chciałem spróbować jaki będzie efekt.

Następnie przymierzyłem osłonę, z wycięciami jest wiotka i podatna na odkształcenia no i zamiast wypukłych przetłoczeń ma czarne paski.
Zastanawiałem się i próbowałem jak to zmienić ostatecznie zwijam papierowe wałeczki z cienkim stalowym drucikiem 0,2mm w środku i wklejam w wycięcia.
Osłona się usztywnia, a ja mam nadzieje że da się ją zabarwić pastelami i będzie przyzwoicie się prezentować, od kolejny z moich eksperymentów.



CDN...

--
4976342
Na tapecie: GAZ 69M; PGM-17.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024