FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
01-08-06 18:41  [Relacja] Biała Aurora - cz. 4
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Witam, zaczynam czwartą, mam nadzieję ostatnią część raportu z budowy Aurory.
Pozostało jeszcze dokończyć szalupy oraz je zamocować, dozbroić krążownik w działa oraz zamontować maszty i podwiesić olinowanie. To tak z grubsza. Niby niewiele, ale jednak.

Dla porządku. Poprzednie części.
Część 1
Część 2
Część 3

Nowy wątek zaczynam zdjęciami obecnego stanu Aurory. Od pobytu we Wrocławiu ogólna sylwetka nic się nie zmieniła. Pliki są dość "ciężkie" (około 100KB) ale na mniejsze fotki nie były zbyt czytelne.





Jak widać szalupy będą wisieć za burtą. Zdecydowałem się na ten manewr, aby łatwiej mi było wykonać naciągi kominów itp. (przy szalupach leżących na stojakach nie za bardzo było jak poprowadzić liny). Same żurawiki wzbogaciłem o wąskie paski, którymi okleiłem łukowate krawędzie (tworząc coś w rodzaju dwuceownika).

Obecnie jestem na etapie klejenia ostatnich, największych szalup. Pozostał jeszcze kuter parowy i zabieram się za uzbrojenie. Zdjęcia sprzętu ratunkowego wstawię jak już będzie w pełni kompletny (na razie żadna z szalup nie ma przyklejonej stępki ze sterem).

Ps. Przepraszam za to włochate tło. Dopiero teraz zdałem sobie sprawę, że pochłonęło ono wiele cennych KB. Obiecuję, że to ostatni raz.
--

pzdr
Kemot

Post zmieniony (01-08-06 19:27)

 
07-08-06 14:30  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 4]
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Zgodnie z obietnicą, po skończeniu szalup ratunkowych prezentuję 2 zdjęcia całej ósemki. Dodatkowo widać 2 zbliżenia największej z łodzi (jeszcze bez stępki i steru).
Muszę przyznać, że formowanie "koryt" szalup było dość trudnym zadaniem (a to zaledwie po 2 rozcięcia na burtę). Jeszcze większej gimnastyki wymagało wklejenie desek, tak aby schowały się nieco w burtę (autor nie dla wszystkich szalup zaprojektował taki sposób umocowanie desek, chcąc ujednolicić wygląd łodzi na Aurorze, musiałem dokonać kilku własnoręcznych korekt kształtu).
Trochę zastrzeżeń mam do drewnianych podłóg, które dla większości szalup były za krótkie (na szczęście ławki ukrywają to dość skutecznie).

Całkowicie zmieniłem technikę wykonania stępki. Nie wycinałem skomplikowanych kształtów bezpośrednio z wycinanki. Po jednej próbie, uznałem, że cięcie papieru 2x0,2mm (sklejona obustronnie wycinanka) na szerokość 0,4mm jest nie na moje siły (a raczej nerwy i kiepski sprzęt jakim dysponuję).
Zostawiłem więc tylko stery i proste odcinki stępek. Łukowate dzioby skleiłem z odciętego osobno prostego paska, który później ukształtowałem zgodnie z dziobem łodzi. Łączenia prawie nie widać.

Dla każdej z łodzi dodałem uchwyt umożliwiający "sterowanie" (w modelu zaprojektowany był tylko dla najmniejszej z łodzi)




Pozostaje jedynie wkleić jakieś mocowania lin utrzymujących szalupy na żurawikach (może ma ktoś jakiś szkic, jak to mniej więcej wyglądało).
Obecnie na warsztat poszła łódź motorowa. Liczę, że przed weekendem będzie gotowa.

--
pzdr
Kemot

 
14-08-06 10:37  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 4]
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Wykonałem wreszcie dwie motorówki. Dołożyłem od siebie półkluzy i uchwyty na dachu. Sama motorówka skleja się całkiem nieźle. MacGregor zapomniał jedynie zaznaczyć w pokładzie po 2 otwory, które należy wyciąć (chowają tam się ściany nadbudówki). W łodzi najpierw skleiłem na styk dno z burtami, dopiero potem wpasowałem w środek mini wodnicę (trochę musiałem ją przyciąć z długości). Następnie przykleiłem pokład (również przyszlifowany, lecz tym razem z szerokości). Na to już nadbudóweczki i detale. Ze względu na dodane bulaje okropnie namęczyłem się z uformowaniem półokrągłej ściany na dziobie.



Niestety próba zamocowania łodzi na podestach skończyła się fiaskiem. Podstawy mają zły kształt (albo ramiona żurawika są za mało pochylone "do tyłu") i łódź nie chciała mi się w ogóle pomieścić. Musiałem mocno przyciąć trójkątne łoże motorówki, a i tak nie stoi ona tak jak powinna. Przeglądałem zdjęcia Aurory Tomka Guza, gdzie jest wszystko OK. Okazuje się jednak, że Tomek całkowicie przerobił (zmienił kształt i przedłużył) ramiona żurawików.



Obecnie pracuję nad mocowaniami (bloczkami) pozostałych szalup. Być może zdjęcia jeszcze dzisiaj.

--
pzdr
Kemot

 
14-08-06 10:44  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 4]
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

no i ślicznie tylko... pozwolisz, że przyczepie sie do terminologii. tzn chodzi mi o to że to chyba nie jest motorówka tylko kuter parowy. motorówka powinna mieć motor czyli silnik spalinowy. chyba ze nie mam racji ;]
i jedno pytanie- z czego jest zrobiony komin?

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 
14-08-06 12:33  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 4]
Piter 



Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Korsarz, mi sie wydaje, ze motorowka to tez dobre okreslenie.

Motor, to silnik w ogole, niewazne czy parowy, spalinowy, czy elektryczny.

--
___________________________________________________________
"Trudno nadać sens porządkowi, który dzieje się wbrew rozumowi"

 
14-08-06 12:35  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 4]
Piter 



Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

A tak poza tym, to model przepiekny! Gratuluje cierpliwosci i umiejętnosci.
Bardzo ciekawi mnie ostateczny wyglad modelu z pelnym uzbrojeniem, omasztowaniem i olinowaniem. Czekam niecierpliwie na wielki final:)

--
___________________________________________________________
"Trudno nadać sens porządkowi, który dzieje się wbrew rozumowi"

 
14-08-06 13:10  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 4]
ssebittro 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Motorówka to niezbyt dobre określenie , szalupa parowa chyba jest najwłaściwsze , chociaż kuter też jest poprawnie .

Piter napisał ;
< "Motor, to silnik w ogole, niewazne czy parowy, spalinowy, czy elektryczny. "

Właśnie że to ważne .

Przychylam się do pytania Korsarza z czego jest komin ?

--

Teoretyk ostatnio...

 
14-08-06 14:11  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 4]
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Macie racje, nie motorówka tylko kuter parowy, nawet w instrukcji jest tak napisane ;-)

Komin to fragment opakowania z czekoladek MERCI (taka cienka kredowa wkładka), którą podczas zwijania i tak musialem rozwarstwiać.

--
pzdr
Kemot

 
14-08-06 16:31  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 4]
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Kilka kolejnych zdjęć z próbą generalną zawieszenia łodzi na żurawikach. "Liny" jeszcze pokrzywione i nie pomalowane. Szalupy trochę krzywo wiszą. To wszystko będzie oczywiście poprawione. Kuter parowy też spoczywa "na sucho".



I dwa ujęcia całości. Sorry za to śmiesznie wyglądająca ostatnie zdjęcie, ale dzięki wycięciu tła zaoszczędziłem 60KB.



--
pzdr
Kemot

 
14-08-06 16:44  Re: Biała Aurora [Raport z budowy - cz. 4]
Korsarz 



Na Forum:
Relacje w toku - 9
Galerie - 6


 - 4

hm... cos podobnego... kabestany tez byly biale?

--
Nie jestem przesądny, bo to przynosi pecha.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024