FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
23-04-04 18:09  [relacja z budowy] Ol49 cz. III
Wakamij 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 4
 

Po dłuższej przerwie najwyższy czas na wznowienie relacji z budowy modelikowego samowara - Ol 49. Tak się złożyło, że pod koniec ubiegłego roku zmuszony byłem zawiesić na jakiś czas budowę (nawał pracy), potem pojawił się kolejny "przeszkadzacz" - relację z jego budowy można przeczytać sobie tutaj .
Natomiast poprzednie części relacji z budowy lokomotywy znajdują się tu:
Część I
Część II

A teraz przechodze już do konkretów.

 
23-04-04 18:17  Re: [relacja z budowy] Ol49 cz. III
Wakamij 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 4
 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Na początek wypada zaprezentować fotkę (w dwóch osobach) prezentującą stan obecny. Przede wszystkim, przykleiłem wreszcie kocioł, zacząłem montaż budki maszynisty, uzupełniłem "rurki" i inną "hydraulikę" między kotłem a ostoją, dodałem sprężarkę i kilka innych bardzo drobnych elementów.

Od razu muszę coś wyjaśnić. Do tej pory sądziłem, że wersja lokomotywy z zielona budką jest absolutnie błędna (zielone przednia i tylnia ściana). W rzeczywistości okazało się, że owe zielone elementy to w rzeczywistości wewnętrzne ściany budki, nie wiadomo tylko dlaczego pokolorowane na zielono (powinny być szare, wzglednie czarne). Ponieważ za kolory odpowiada wydawca, dlatego całkowicie cofam to, co kiedyś napisałem odnośnie kolorystyki budki pod adresem Adriana - za to nie ponosi on żadnej odpowiedzialności.

Natomiast tory, na których stoi sobie lokomotywa powstały całkowiecie od podstaw według przepisu kierownika.

 
23-04-04 18:26  Re: [relacja z budowy] Ol49 cz. III
Wakamij 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 4
 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Natomiast na tych zbliżeniach widać wnętrze ostoi oraz sprężarkę.
Sprężarka wykonana jest zasadniczo w standardzie... Jest tylko pomalowana, natomiast grubości niektórych elementów są większe, niż wynikało to z instrukcji - dotyczy to w szczególności "ożebrowania".
Drugie zdjęcie pokazuje masę rurek, sprężynek i innych wichajsterków. Wszystkie te elementy są wykonana samodzielnie na podstawie lokomotywy obfotografowanej w Warszawie - nic takiego nie ma w wycinance, ale nawet w standardzie można bez najmniejszego problemu dorobić te wszystkie elementy. Potrzebny jest do tego właściwie tylko drut o odpowiednich grubościach. Tu muszę jeszcze wyjaśnić - mojego ustawienia "rurek" nie należy traktować jako "jedynie słusznego". Niemalże w każdej oelce te elementy rozłożone są nieco inaczej! W trakcie remontów pomysłowi pracownicy niezbyt przejmowali się projektem (a czasem nie kierowali się nawet zdrowym rozsądzkiem - widziałem tak fantazyjne kształty, że trudno uwierzyć, że było to robione na trzeźwo). Oczywiście istnieją tu pewne prawidłowości, ale w praktyce nie ma dwu takich samych lokomotyw...

Pozdrawiam,
Wakamij

 
23-04-04 18:52  Re: [relacja z budowy] Ol49 cz. III
_TONY_ 

 

taaaa.... fajnie wygląda ten pomarańczowy dół - fajowo ci to wyszło ALE!!! dlaczego sprężyny też są pomarańczowe i wały?? Nawet jeśli wychodził z fabryki to nie były one pomalowane na sprężynach i wałach bo by się coś tam pewnie zatarło. I widać że farbka nie zawsze równą warstwą idzie , a ten czarny dla mnie taki dziwny za moco sie błyszczy i wogule coś mi sie nie podoba :))) szkoda że nie ma nitów na paskach łączących pierścienie ( bo chyba powinny być :)) No ale ogólnie mi sie podoba i nie jest źle ;]

---------------------------
W[OiO]WNIK POLITECHNIKI GDAŃSKIEJ - no to panowie będę projektował kadłuby
---------------------------
3597139

 
23-04-04 18:57  Re: [relacja z budowy] Ol49 cz. III
uboottd 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

O, myslalem ze model juz gotowy, a relacja umarla....

Przy okazji przypomnialem sobie poprzednie czesci relaji, a skoro akurat tez sklejam ten model (tyle ze przeskalowany do 1:45) to na pewno bede sledzil watek :)
Pisales ze musiales prezraiac popelnik zeby minal sie z resorami tylnego wozka. Dziwne, bo u mnie pomiescilo sie bez przerobek... Za to wyszo mi 113/113a jest za krotka.

 
23-04-04 19:01  Re: [relacja z budowy] Ol49 cz. III
uboottd 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Maniak nitow ;) Niestety, w parowozach nitow co prawda bywalo sporo, ale zwykle niewidoczne. To co w modelach widzimy jako kociol jest tak naprawde tylko zewnetrzna otulina kotla robia ze stosunkowo cienkiej blachy. Po zatym nowsze parowozy mialy kotlu spawane.

 
23-04-04 19:42  Re: [relacja z budowy] Ol49 cz. III
Wakamij 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 4
 

Pomarańczowy to w rzeczywistości czerwony, tyle że rozjaśniony lampą błyskową... Malowanie jest wzorowane na modelu prezentowanym w Muzeum Kolejnictwa w Warszawie - przyjąłem taką wersję "prosto z fabryki", ponieważ model "waloryzowany", czyli pordzewiały i ubłocony prezentował by się może bardziej realistycznie, ale na pewno byłby brzydszy. Czarny się błyszczy, bo błyszczeć się powinien - na PKP używano farb błyszczących.
Natomiast nitów nie ma , bo ich tam po prostu nie było - kocioł był spawany.
Poza tym, nie mam pojecia, jakim cudem udało się Uboottd'owi zmieścić oryginalny popielnik między resorami - może ma tu coś do rzeczy przeskalowywanie modelu? Do części 113 jeszcze nie dotarłem...

Pozdrawiam,
Wakamij

 
23-04-04 22:00  Re: [relacja z budowy] Ol49 cz. III
_TONY_ 

 

no chyba że tak z tą farbą
ale te wałki inne sprężynki też były pomarończowe??? niewydaje mi sie :)))

A co do nitów zwracam honor i życze sukcesów

---------------------------
W[OiO]WNIK POLITECHNIKI GDAŃSKIEJ - no to panowie będę projektował kadłuby
---------------------------
3597139

 
24-04-04 11:09  Re: [relacja z budowy] Ol49 cz. III
Frytek 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Wakamij , jak Ty się nie pogubiłeś !! Te "masę rurek" wygląda niesamowicie !!

___________________________
Mam ręce w kieszeniach , a kieszenie jak ocean....

 
26-04-04 09:49  Re: [relacja z budowy] Ol49 cz. III
kierownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Trochę wezmę w obronę Adriana i wycinankę. Na tym zdjęciu widać to miejsce, w którym są nity na kotle. Ściślej jest to granica pomiędzy kotłem a dymnicą:
http://www.bbajko.friko.pl/Parowozy/Ol49/Ol49-11-01.jpg
A jeśli ktoś jeszcze raz wspomni, że połysk jest "be" to mu nogi ... ;-) Parowóz musi się świecić jak psu ... ! Chyba, że robimy model złomu lub parowozu przodownika z okresu socjalistycznego współzawodnictwa pracy.

Połysk pochodzi w nowym lub wyremontowanym od lakieru (jak w samochodzie!!!), a w używanym jest dopiero nieco mniej intensywny, bo pochodzi od ropy , którą się maszynę natłuszcza. I tutaj dopiero jest pole do popisu: nigdy nie natłuszczano całego - dymnica , wiatrownice i boczne/górne powierzchnie tendra pozostawiano matowe, a tłustą szmatą na wiatrownicach i tendrze robiono różne wzorki (kratka, kropki, napisy).
Co do koloru wnętrza ostoi i urządzeń które się tam zalęgły: malowanie następuje zawsze pistoletem, dopiero po montażu całości !!! Jeśli malowano na czerwono - wszystko stawało się czerwone, z bieżniami obręczy włącznie (na krótko).

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024