STATKI I OKRĘTY   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Tematyka szkutnicza, marynistyczna, okręty, statki, historia, dokumentacja, linki do ciekawych stron itp...

Uwaga! W tym dziale NIE WPISUJEMY postow "kartonowych".



 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
07-07-04 20:15  Mała flota bez mitów vol.2
bastyan 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Właśnie dorwałem i wchłonąłem dzisiaj te 400 +/- stron...
Przyznam się, że pierwszej części nie czytałem (ale od teraz poluję) i ja jako "wychowany" na książkach m.in. Pana J. Pertek(a) - (odmienia sie nazwiska?) jestem w głębokim szoku... Polacy dawali d... takze podczas II w. ś. i to nie tęgo... i w sumie książki z dawniejszych lat o Polskiej flocie można uznać za "mały" SF (nie w 100% ofkors bo bojowniczym narodem jesteśmy), ale bzdury opisane przez Romanowskiego w książce "Torpeda w celu" (btw: baardzo miło wspominam tą książkę) i wyjaśnienia w w/w książce przeszyły mnie baardzo nie miło. Pozatym sporo wyjaśnień co do ORP Garland i co robił (a raczej czego nie robił wg. niektórych książek ;), kilka wpadek Błyskawicy, naprawy polskich okrętów itp. Kilka naprawdę humorystycznych rozdziałów - vide Polscy Marynarze vs Brytyjscy komandosi w Okehampton :) i kultowa walka polskiego ścigacza S-2 z niemieckimi ścigaczami...
(cytat...
Konwój [brytyjski], który mijał miejsce akcji w odległości paru mil, miał wspaniałe widowisko - sam nie będąc ani razu molestowany. Przez radio stale odbierano niemieckie wrzaski, zgiełk, zagrzewanie się do boju - Achtung! Achtung! Atakuj! To ten z lewej! Nie to nasz! Strzelaj do tego z prawej!!! Wróć Idioto, to E-Boat 4! Tam przed dziobem!...
....koniec cytatu)

Az mnie wzielo, zeby zamówić kilka polskich zawiadiaków z Questu... (jak mnie stać będzie oczywiście...)

Ps. Rysunek Nawrockiego na okładce książki kopie po pupie... dosłownie (nowy Werka nam rośnie)

Sebastian GG: 8445811

 
07-07-04 20:21  Re: Mała flota bez mitów vol.2
Marek T   

A propos Nawrocki.
Dlaczego rośnie? Rysował dla MORZA jeszcze w latach 1980tych !!

 
07-07-04 20:40  Re: Mała flota bez mitów vol.2
bastyan 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

oo... a tożem się z nim nie spotkał chyba :( a żałuje... jeśli Marku miałbyś jakieś linki/prace Pana Grzesia z chęcią obejrzę...

Sebastian GG: 8445811

 
07-07-04 22:17  Re: Mała flota bez mitów vol.2
Marek T   

Na przykład:
http://www.bismarck-class.dk/other_craft_involved/art/germanships/artgermanships.html
http://www.subart.net/u25_atlantic_patrol.htm

 
08-07-04 09:49  Re: Mała flota bez mitów vol.2
Jurek   

Czytałem oba tomy, tak sobie myślę, łatwo książki pisać gdy zainteresowani nie żyją,
jak też autor "Wielkich dni małej Floty" Jerzy Pertek.
Brak odzewu takich autorów jak Dyskant, Kosiarz, Flisowski stawia pod znakiem zapytania rewelacje głoszone przez autora "Floty bez mitów".
Dzisiaj już można pisać co ślina przyniesie na pióro bezkarnie.
Jurek

 
08-07-04 10:54  Re: Mała flota bez mitów vol.2
MacGregor 



Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Niestety, jestem wciąż "za murzynami" i nie posiadam żadnego z dwu tomów pracy Mariusza Borowiaka. Nie wiem, czy jeszcze gdzieś można te książki kupić, szczerze mówiąc bardzo byłbym zainteresowany, bo jakbynie patrzeć jestem autorem paru modeli polskich bojowych okrętów z II wojny i mam zamiar jeszcze kilka z nich popełnić. A dla mnie wiedzy o okrętach nigdy dość!
Nie wypowiem się więc w kwestii tego, czy pan Borowiak pisze absolutna prawdę, czy nie, ale mogę odnieść się do okłądki Grześka Nawrockiego. Rację ma Marek T., że już bodajże w 1984 roku Grzesiek debiutował na łamach "MORZA". Były okładki z "Błyskawicą" i "Dragonem", był na rozkładówce pokazany i sam Grzesiek w swojej pracowni i kilka jego pięknych prac. Dziś uważam go osobiście za godnego następcę Adama Werki. I chyba nie ma on w tej chwili żadnej w Polsce konkurencji.
Jeśłi chodzi o jego prace, to wystarczy się dobrze porozglądać po naszym modelarsko-shiploverowskim światku wokół a pełno jest jego prac. Na pudełkach z modelami plastikowymi okrętów (HMS Exeter, Royal Sovereign itd), na okładkach modeli kartonowych okrętów (Nagato, Alaska, California, Tone, Belfast, Warszawa, Kaszub i cała masa innych...). Nie wspominam nawet o "MOrzach Statkach i Okretach", gdzie niemal w każdym numerze jest jakiś jego pięny obraz.
Osobiście mam przyjemność posiadania jednego oryginału - oprawiona w ramki "California" wciąż towarzyszy mi w pracowni od 1996 roku...

MacGregor

 
08-07-04 12:14  Re: Mała flota bez mitów vol.2
Sławek_H 

 

Mariusz Borowiak korzystał w swoich pracach z archiwum pozostałum po Jerzym Pertku i jego prace są solidnie udokumentowane. Natomiast otoczka medialna tych książek w stylu "SENSACJA" , "BEZ MITÓW" itd. jest typowym zabiegiem marketingowym, który np. u mnie osobiście budzi lekki niesmak i zażenowanie. Dla mnie zawartość książek nie stanowiła rewelacji - większość faktów, bądż hipotez w nich podana była mi znana, natomiast Pan Borowiak dokonał ich zebrania, uzupełnienia i częściowo własnej interpretacji. Każdy kto interesuje się dziejami PMW, na pewno nie został zaskoczony bądź zmuszony do rewizji pogladów na temat naszej historii po lekturze tych książek. Osobiście uwazam, że warto je mieć, a przynajmniej przeczytać, choćby po to, żeby wyrobić sobie pogląd na ich temat.

Pozdrawiam !

GG: 5598947

 
08-07-04 12:49  Re: Mała flota bez mitów vol.2
GrzechuO   

Popieram Suvorowa w calej rozciaglosci!

Pozdrowka

GrzechuO

 
08-07-04 18:25  Re: Mała flota bez mitów vol.2
MiKo   

Tak, Borowiakowi można trochę grzeszków zarzucić. Choćby częste podpisywanie zdjęć "własne" pomiom że negatywy znajdują się w posiadaniu innych osób (pisał o tym chyba kiedyś Danielewicz) . Była o tym spora dyskusja po ukazaniu się pierwszego tomu.

Ja osobiście trochę z nim korespondowałem odnośnie technikali Gryfa, ale jakoś nie był zbytnio zainteresowany. W sumie to nie każdy się musi interesować jaki kąt podniesienia miały 120-ki na Gryfie, no ale to wpływa na zasięg, a to z kolei już może weryfikować prawdy historyczne - z jakiej odległości rozpoczęto ostrzał Lutjensa na przykład.

Tak czy owak obie książki (jak i monografia Gryfa) w 100% warte przeczytania.

 
08-07-04 20:00  Re: Mała flota bez mitów vol.2
Jurek   

Nie neguję potrzeby przeczytania.
Ponieważ przeczytałem zaraz po ukazaniu się, to wtedy właśnie nasunęły mi się refleksje o których piszę.
Jeżeli to spuściżna po nieodżałowanym Jerzym Pertku, to dlaczego właściciel tych wiadomości nigdy nie starał się tego rodzaju rewelacji upublicznić.
Od przełomu 1980r upłynęło wiele wody w Wiśle, było mnóstwo okazji by publikować sprawę Westerplatte, próbowano skłóicić obrońców, a pan Borowiak siedział cicho.
Jak już wszszyscy wymarli publikuje te swoje rewelacje.
Czytałem część publikacji i pamiętników wydanych na zachodzie i jakoś w nigdzie tego typu wiadomości nikt nie pisze.
Zwłaszcza tom I ,jest przepojony jadem nienawiśći do bohaterów wydarzeń, tylko prawdziwe jest odmalowanie postaci kmr-a Kłoczkowskiego, rewelacje dotyczące Rosjan, to chyba pisanina pod publiczkę,
Pisał Dyskant Swoją książkę o marynarzach flotylli rzecznych, pisał o poczynaniach Rosyjskich , ale Jego książki odbiera się jako prawdziwe a nie dla taniego poklasku.
Kto to jest Pan Borowiak, kto Mu dał prawo pisać w ten sposób.
Tyle lat czytywałem miesięcznik "Morze", jakoś na łamach tego periodyku nie spotkałem Tego autora, chyba że ukrywał się pod pseudem.
O dziwo od chwila wydania tych książek nasz genialny odkrywca prawdy zapadł się pod ziemię, nie widać nowych publikacji, specjalnie przez pewien czas poszukiwałem pozycji tego autora. Proszę mnie oświecićm być może jest to znany wąskiemu kręgu czytelników, historyk światowej sławy.
Jurek

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024