STATKI I OKRĘTY   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

Tematyka szkutnicza, marynistyczna, okręty, statki, historia, dokumentacja, linki do ciekawych stron itp...

Uwaga! W tym dziale NIE WPISUJEMY postow "kartonowych".



 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 3Strony:  <=  <-  1  2  3 
10-07-04 15:19  Re: Mała flota bez mitów vol.2
Sławek_H 

 

Drogi Marku - tak przy okazji, kiedy można się spodziewać następnej części Groma i Błyskawicy ?

Pozdrawiam !

GG: 5598947

 
10-07-04 19:39  Re: Mała flota bez mitów vol.2
Marek T   

Jak uzbieramy dostatecznie dużo fotek z okresu po przezbrojeniu.

 
12-07-04 10:51  Re: Mała flota bez mitów vol.2
Jurek   

Witam ponownie
Tak naprawdę to w pewnym sensie Obaj moi Adwersaże skłonili mnie do przeczytania obu tomów" Floty bez mitów "ponownie.Ciekawy jestem jakie będą dzisiaj moje odczucia, po rzeczytaniu na spokojnie i po kilku latach.
Moja dotychczasowa pisanina to wrażenia które przeżywałem na gorąco po czytaniu
oczywiście w pewnym odstępie czasowym obu tomów.
Bardziej kontrowersyjny wydał mi się tom pierwszy i dlatego głóównie o nim piszę.
Tych kilka lat temu powiedziałem sobie,że więcej tych książek nie będę czytał, czas jak zwykle pozwala na weryfikację wrażeń.
MarkuT. powodem zakupu książek nie były opinie wydawców, ja zbieram /od chwili gdy nauczyłem się czytać/, książki dotyczące udziału Polaków w przeróżnych wojnach,
począwszy od Starej Baśni Kraszewskiego.
Jedynym okresem historii Polski który nie lubię i nic o tym nie czytam to okres po bitwie pod Parkanami, czyli okres rozbiorów.
<Drogi Marku - tak przy okazji, kiedy można się spodziewać następnej części Groma i Błyskawicy >
Czxy mogę zapytać o jaką monografię chodzi?
Niedawno w hurcie widziałem Tom 2 Groma i Błyskawicy z wydawnictwa Jarskiego,
Muszę to wreszcie kupić.
Od czasu gdy przestało się ukazywać "Morze", jakoś nie mogę zaakceptować nowych tytułów mających wypełnić lukę po tym miesęczniku.
Zwłaszcza że mało poloników się w tych pismach ukazuje.
Cy mogę prosić o podanie nr-u z tym artykułem, może go jeszcze gdzieś dostanę.
Serdecznie pozdrawiam Jurek

 
12-07-04 15:49  Re: Mała flota bez mitów vol.2
sys 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

...właśnie zakupiłem na Allegro książke "Mała Flota bez mitów.tom2"...jak ją dostane i przeczytam, to zobacze o co toczy się spór:)

------------------------------------------------------------------------------
czarny pas w modelarstwie... ;)

 
12-07-04 18:42  Re: Mała flota bez mitów vol.2
Marek T   

GROM i BŁYSKAWICA - chodzi o trzecia część pracy, która wychodzi w kawałkach u Adama Jarskiego. Pierwsza część obejmowała okres do wybuchu wojny, druga - do przezbrojenia (jest m.in. ostatnie znane zdjęcie GROMA oraz cudem odnalezione rysunki HURAGANÓW, które miały być budowane w Polsce!). Trzecia część ma dotyczyć BŁYSKAWICY po przezbrojeiu (do powrotu do Polski).
Czwarta część ma być autorstwa kmdra Wojciechowskiego i opisywać służbę BŁYSKAWICY w PRL.

Artykul A. Bartelskiego ukazał się parę numerów wstecz w "Okrętach Wojennych".
Artykuł R. Kaczmarka - w najnowszym numerze "Morza, Statki i Okręty". Staramy się w każdym numerze dawać coś polskiego. Nawiaem mówiąc, MSiO nie ma wypełniać luki po "Morzu". Jest skierowane głównie do hobbystów - taka rozbudowana stara "Przystań Hobbystów". Nie ma działów dotyczących gospodarki morskiej, literackich itp.

Pozdrawiam i zapraszam do lektury,
MT

 
12-07-04 19:30  Re: Mała flota bez mitów vol.2
Nawrócony (z pla   

Celem uzupełnienia tematu proponuję zapoznać się z bardzo ciekawą polemiką dr Jarosława Tuliszka ("Prawda bywa jednak bolesna") z twierdzeniami zawartymi w książce Mariusza Borowiaka. Adres ten sam co u "vwsmok" - vide wyżej -nr 2 z 2000 r. archiwum. Gorąco pozdrawiam

+++++++++++++++++++++++++
HMS HOOD - JSC

 
12-07-04 23:50  Re: Mała flota bez mitów vol.2
crolick 



Na Forum:
Galerie - 5
 

to moze i ja dorzuce swoje 3 grosze do dyskusji.
ogolnie z wieloma tezami borowiaka zgadzam sie. ale mam kilka zastrzezen: po pierwsze - wiele z tych tez bylo dobrze juz znanych i pisanie o nich jako odbrazawianiu pmw i nowo odkrytych faktach, jest lekko naciagane, po drugie - wiele z tego co pisze borowiak, mozna powiedziec w mniej napastliwy sposob, po trzecie - zdarzaja mu sie sytuacje, gdzie pisze o czyms, nie majac twardych dowodow na poparice swych tez - zbyt wiele tam komenatrzy a za malo faktow. niemniej pozcja naprawde warta do poczytania.

co do sprawy o-13 i wilka, polecam swietny artykul [po angielsku] mojego serdecznego przyjaciela miltiadesa varvounisa - http://bartelski.sej.pl/crolick/pmw/flota_morska/ship_24_02.html

serdecznie pozdrawiam

 
13-07-04 19:31  Re: Mała flota bez mitów vol.2
Jurek   

Witam
Dopiero dzisiaj przeczytałem oba linki podane przez vwsmok-a za które wielkie dzięki.
Przynajmniej dla mnie wymowa obu artykułów jest jednoznaczna. Wprawdzie pomyliłem osobę relacjonujące wydarzenia z Westerplatte ale obydwie polemiki z Panem Borowiakiem są dokładnym przekazem tego co ja myślę o osobie Autora i Jego książkach.Sluchałem audycji radiowej bodaj z uroczystości z okazji 1 września na Westerplatte chyba gdzieś w połowie lat 90-tych, i związanych ztymi wydarzeniami opowieści uczestników wydarzeń. W tej relacji przewijało się nazwisko por. Pająka,
i odniosłem wrażenie że to On kwestinuje postawę mjr-a Sucharskiego.
Sporą częścią audycji było pojednanie załóg Składnicy i Pancernika, jakaś dama , która założyła nową sekcję kombatancką robiła wiele szumu na ten temat.
Szczęśliwie słuch po owej Damie zaginął i nikt nie bije już piany..

Dziękuję za informacje Markowi T, muszę jeszcze raz przejjżeć MSiO jakoś po pierwszym pobieżnym oglądaniu pisma nie zauważyłem artykułu Pana Kaczmarka,
mea culpa.
Szxkoda, że jednak nie przyechałem do Gdańska na Dni Morza, lecz w pracy nie dostałem urlopu, a termin Mistrzostw Polski modeli był niefortunnie dobrany, /środek tygodnia/., co chyba sprowadziło imprezę do rankgoi zawodów lokalnych.
Gdyby ktoś miał wyniki to poproszę je na priw, bo jakoś u nas w LOK-u nie mogę się doprosić. Czemu w dziale kalendarz nikt nie opisał tych w końcu ważnych zawodów.

Serdecznie pozdrawiam Jurek

 
15-07-04 12:18  Re: Mała flota bez mitów vol.2
amd   

A propos Wilka i artykulu w MSiO: z opisu p. Kaczmarka wynika ze kmdr Romanowski byl obserwatorem, a decyzje o taranowaniu podjal dowodca okretu. Czy ktos wie na czym oparl on taka wersje zdarzenia ?
Do Jurka - im mniej wypowiedzi Edmunda Kosiarza tym chyba lepiej, prawda ? :-)
I na marginesie obu ksiazek: sensacji, zwlaszcza nowych i nieznanych - jak to koledzy slusznie zauwazyli - to tam jest malo. Uporzadkowanie to dobre slowo. Wiemy ze armia polska we wrzesniu 39 potrafila wykazywac sie niezwyklym bohaterstwem - ale rowniez zdarzaly sie przypadki glupoty, zlej woli, tchorzostwa - i wszystkich innych wydarzen przedstawiajacych ja rowniez w niekorzystnym swietle. W marynarkach wszelkich krajow byli, sa - i pewnie beda, niestety - ludzie malostkowi, zli, glupi, tchorze, osoby ktore sie po prostu niesprawdzily, czy tez w najlepszym razie tacy, ktorych okreslamy wieloznacznym terminem kontrowersyjni. Jest nieuczciwoscia nie mowic o wydarzeniach pokazujacych marynarke polska podczas wojny w korzystym swietle, ale jest taka sama nieuczciwoscia - a moze nawet wrecz glupota - pomijac wydarzenia niekorzystne dla naszego wizerunku. Najlepsze co mozemy zrobic to uczciwie i rzetelnie opisac fakty i wydarzenia. Mielismy "bohaterskie", moze wrecz zbyt bohaterskie opisy (jak pana Pertka), niestety nie bylo mozliwosci publikowania rzetelnych badan. Pan Borowiak - wedlug mnie - wypelnia po prostu luke jaka istnieje (i chwala mu za to). Im wiecej publikacji - tym lepiej dla nas. Wezmy obrone Helu w 39. Zalozmy ze nie wiemy o buntach marynarzy i o postawie czesci mieszkancow a bedziemy znali tylko "fakt" ze bateria im. Laskowskiego zatopila niemiecii niszczyciel, a zaloga Helu walczyla bohatersko do pazdziernika. Uprawiamy historie czy propagande ? I czy dla oceny postawy dowodcow obrony Helu (przyznam szczerze ze osobiscie im wiecej wiem tym wyzej ich oceniam, uwazam ze zdali "wojenny egzamin pozytywnie) nie jest wazne wlasnie zebysmy rozumieli _caly_ obraz wydarzen ?
pozdrawiam
artur

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 3Strony:  <=  <-  1  2  3 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024