FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
15-05-06 10:33  [Technika] rysowanie szablonu relingów dla skomplikowanych kształtów - prośba o poradę
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Cześć
Potrzebuje porady. Chcę przygotować szablon do wykonania relingu na poniższe pokłady. Niestety nie za bardzo wiem jak obliczyć odległości rozstawu słupków. Oczywiście można metodą prób i błędów wyrysować wreszcie to co chcę, ale może ktoś podsunie mi lepszy pomysł. Zakładam, że mam obryskę części w Corelu. Co dalej. Da się jakoś "wyprostować" te łuki na powierzchnię płaską.
Mam nadzieję, że nie jest to jakaś wiedza tajemna i ktoś mi pomoże.



--
pzdr
Kemot

 
15-05-06 10:46  Re: [prośba o poradę] - rysowanie szablonu relingów dla skomplikowanych kształtów
Michu 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Galerie - 2


 - 1

Wyslij mi ten plik w formacie dxf i po sprawie. Bedziesz mial to dzisiaj wieczorem :-)

 
16-05-06 15:30  Re: [prośba o poradę] - rysowanie szablonu relingów dla skomplikowanych kształtów
MBig 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

Na prostych jest to bardzo prosto zrobic. Jest taka ciekawa funkcja jak wyrównanie i rozkład. Jest to kolejny "kwadracik" na pasku właściwości obok spawania, przyciącia i części wspólnej (musisz mieć zaznaczone obiekty). Rysujesz pierwszy i ostatni obiekt, a potem kopiujesz pozostałe elementy (w tym przypadku pomiędzy pierwszym i ostatnim kółeczkiem musisz mieć odpowiednią ilość pozostałych). Zaznaczasz wszystkie obiekty i klikasz ikonkę. Pojawia Ci się okienko z dwoma zakładkami, klikasz tą drugą. Zaznaczasz odstępy (uwaga, piszę z pamięci więc mogę się trochę mylić) i zastosuj. Masz gotowe. Możesz tak robiś w pionie, poziomie lub po skosie. Z łukami jest większy problem. Ja robię to w ten sposób, że znajduję środek łuku (zwykle mam go przy rozrysowywaniu części), przenoszę tam środek obrotu, a następnie przeliczam kąty i obracam obiekt o dany kąt.
Z zakładką wyrównanie i rozkład warto poćwiczyć, bo można sobie w ten sposób przyśpieszyć i uprościć pracę w Corelu.

--
Aberdeen Modellers Society member since 2007. :)

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Skończone: Zlin 42M , Kondor D-6 , SG-38 , Stridsbat 90 H , Monitor rzeczny z wojny w Wietnamie CCB , Ironclad z wojny secesyjnej USS Carondelet , Tkp30


Jak ogarnie mnie pracowity zapał, siadam sobie cichutko w kąciku i czekam, aż mi przejdzie.

Jestem KARTONHOLIKIEM. ;)

 
16-05-06 16:03  Re: [prośba o poradę] - rysowanie szablonu relingów dla skomplikowanych kształtów
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

W zasadzie chodzi mi tylko o łuki. Linie proste to nie problem.

Myślałem też o rozwinięciach obwodu okręgów, ale nie zawsze sie to sprawdza. Poza tym masa pracy, przeliczen itp.

Szkoda, że taka głucha cisza panuje w tym wątku. Przecież projektując jakikolwiek model projektant musi stykać sie z podobnymi zagadanieniami. Czy dopasowujecie to (tak jak ja) metodą prób i błędow? Nie sądze :-)

--
pzdr
Kemot

 
16-05-06 16:26  Re: [prośba o poradę] - rysowanie szablonu relingów dla skomplikowanych kształtów
Piter 



Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

By policzyc dlugosc odcinka (jakiegokolwiek) w AutoCadzie, badz Rhino (lub innych Cadopodobnych programach) wystarczy kliknac krzywa, wywolac odpowiednia funkcje i po klopocie. Wynik podaje z dokladnoscia do milionowych czesci mm, a to chyba wystarczy:)

W Corelu nigdy tego nie robilem, wiec sie nie wypowiadam.

--
___________________________________________________________
"Trudno nadać sens porządkowi, który dzieje się wbrew rozumowi"

 
16-05-06 23:15  Re: [prośba o poradę] - rysowanie szablonu relingów dla skomplikowanych kształtów
Jac 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

W Corelu też ;-)

 
17-05-06 08:10  Re: [prośba o poradę] - rysowanie szablonu relingów dla skomplikowanych kształtów
Piter 



Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Jac! Tak z czystej ciekawości. Jak zmierzyć długość łuku w Corelu?

--
___________________________________________________________
"Trudno nadać sens porządkowi, który dzieje się wbrew rozumowi"

 
17-05-06 12:24  Re: [prośba o poradę] - rysowanie szablonu relingów dla skomplikowanych kształtów
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Są podobno jakieś skrypty w VB, ale niestety nie testowałem je.

--
pzdr
Kemot

 
17-05-06 23:38  Re: [prośba o poradę] - rysowanie szablonu relingów dla skomplikowanych kształtów
Piter 



Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

No wiec wlasnie... jednym kliknieciem sie tego w Corelu niestety nie zrobi...

--
___________________________________________________________
"Trudno nadać sens porządkowi, który dzieje się wbrew rozumowi"

 
18-05-06 02:01  Re: [prośba o poradę] - rysowanie szablonu relingów dla skomplikowanych kształtów
Jac 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


 - 1

Piter - dla ułatwienia mam Corel "spięty" z Microstation95 - po prostu zmiast sie meczyć z 3d w Micro, automatycznie wchodzi Corel z zachowaniem interfejsu Micro.
Ciekawe rozwiazanie, ale nie pytaj jak zrobione - bo to nie ja ;-(
Reszta tak jak w każdym Cadzie.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024