FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
02-03-05 11:19  [Technika] nici, wyblinki, talrepy i takie sobie
lkemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Witam wszystkich na forum - ostatnio popełniłem model ponad 20 lat temu, a teraz wróciłem do żaglowców i toczę walkę z HMS Bounty (Shipyard). Prace dobiegają końca, gdyż skończyłem olinowanie stałe (wanty, szagi, talrepy, wyblinki) i zostały mi do wykonania żagle i olinowanie ruchome. Do skręcania grubych linek używałem Ropewalka zbudowanego z klocków lego syna (pokazany był jako ciekawostka przez Tomka Aleksińskiego). Drabinki wiązałem węzłem wyblinkowym i wyszły całkiem nieźle, ale podczas pracy napotkałem na parę problemów, które chciałbym wyjaśnić na tym forum:

- Jakiego rodzaju nici używacie na olinowanie (nazwa, rodzaj, producent), ja ze swojego wyboru nici ni jestem zadowolony, gdyż wykonane węzły mają tendencje do rozwiązywania się co zmusza mnie do lakierowania lub zapuszczenia kropelki cyjanoakrylu na węzeł.

- Drugie pytanie jest związane z pierwszym - czy lakierujecie(lub inaczej zabezpieczacie) wykonane węzły by się nie rozwiązały.

- Czy podczas lakierowania węzłów nie macie w niektórych miejscach zbielonego kleju/lakieru na węzłach - jeżeli nie to jakiego lakieru/kleju używacie. Ja próbowałem lakier nitro i cyjanoakryl i biały nalot się pojawia.

Rozpisałem się jak na pierwszy raz, ale myślę że odpowiedzi doświadczonych przydadzą się innym, którzy toczą nierówną walkę z olinowaniem.

Pozdrawiam wszystkich

W stoczni: Santa Leocadia
W porcie: Lexington, H.M.S Cleopatra , Le Coureur, Szebeka

 
02-03-05 13:24  Re: [żaglowce] nici, wyblinki, talrepy i takie sobie
Syzyf 



Na Forum:
Relacje w toku - 4


 - 1

Ja używam -jako grubszej nici - kremowego kordonka (100% bawełny) skręconego z 3 pasm (ok. 0,6 mm średnicy). Wygląda jak prawdziwa lina (skrętka), ale jest kosmaty. Włoski usuwam opalaniem nad kuchenką gazową. Ponieważ nie dostałem czarnego farbuję go czarną farbką akrylową. Jest z tym dużo roboty - dopiero dzisiaj kupiłem kordonek w kolorze czarnym (produkcji czeskiej).
Na cieńsze linki chyba użyję pasemka z kordonka do wyszywania (tzw. muliny, bawełna). Jest do kupienia w fantastycznie dużej ilości kolorów. Jako najcieńszej nitki - na wyblinki want - użyłem cienkiej nitki (100% polipre...pro? czegoś - tworzywo sztuczne). Niestety nie da się wiązać taką nitką wyblinek na wantach - rozwiązują się. Dlatego przyklejam je cyjanopanem. Nitkę pozbawiam włosków przesuwając ją 10 cm nad gazem - szybkim ruchem - włoski się topią.
Biały nalot okazyjnie mi się pojawia, ale wynika to raczej z dotykania potraktowanej cyjanopanem nitki. Zamalowuję to czarną farbką.
Chętnie obejrzałbym kilka zdjęć Twojego modelu, jeśli masz taką możliwość.
Przyjemnej budowy. Pozdrawiam



Post zmieniony (02-03-05 13:26)

 
02-03-05 14:54  Re: [żaglowce] nici, wyblinki, talrepy i takie sobie
lkemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Czyli mamy podobne problemy z nitkami, też będę zmuszony podmalować je czarnym humbrolem. Model postaram się pokazać, ale na razie nie mam dostępu do cyfrówki, postaram się wkrótce...
Czytam z zaciekawieniem Twoją relację, model fajnie wychodzi - tak trzymaj. Ja w swoim też testowałem różne techniki wykonania (np. oklejanie pokładu i burt ciętymi na paski "listewkami" z papieru kredowanego, wykonanie galionu za pomocą wikolu nalewanego na kartonowy galion - zgodnie z relacją Piotra, który wykonuje super model).
Popełniłem w modelu szereg błędów, ale traktuje go jako wprawka przed następnymi.

Pozdrawiam

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024