FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
20-09-06 19:10  [relacja/galeria] Podstawka-lotnisko w 1:33
Kuba B 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Witam,
z zamiarem zbudowania solidnej podstawki pod modele nosiłem się już od dawna, wczoraj zebrałem się ostatecznie i oto co z tego wyszło.
Za podłoże posłużyła mi sklejka 10mm o wymiarach 40x60cm. Betonowe płyty postanowiłem wykonać z gipsu, wylewając kilkumilimetrową warstwę na sklejkę. Krawędzie obszaru, który zajmować miał beton, ograniczyłem "bandami" z kartonu 1mm aby można było dokładnie i równo rozprowadzić gips po powierzchni sklejki. Kiedy całość przeschła na tyle, że była twarda, jednak przed całkowitym wyschnięciem, wytrasowałem linie podziału płyt przy pomocy rylca do linoleum. Smołę w połączeniach imituje gumowy klej o handlowej nazwie "fenopren" - jest czarny, łatwo się go leje i schnie relatywnie szybko. Ma tylko jedną wadę - nawet po całkowitym wyschnięciu pozostaje lekko błyszczący. Trawa jaka jest każdy widzi:) w rolce ze sklepu modelarskiego, podkleiłem ją dodatkowo aby skompensować grubość wylanego gipsu. Teraz zdjęcia:


Po wylaniu, przeschnięciu i wycięciu linii podziału. Niestety nie mam zdjęć z wcześniejszych etapów budowy. Ostatnie zdjęcie to zbliżenie na wycięte rowki.

Po całkowitym wyschnięciu gipsu usunąłem karton i wyrównałem papierem ściernym brzegi sklejki.

Papier ścierny, przygotowana sklejka i trawnik w rolce;)

Po zalaniu połączeń - klej schnie sobie w najlepsze, w tym czasie przygotowywałem trawę.

Trawa przyklejona, płyty trochę poprzerastane trawą;), podstawka w zasadzie gotowa.

Krótka sesja zdjęciowa na próbę, za próbnik posłużył jeden z moich pierwszych modeli MiG-17 z Hobby Model.

Zastanawiam się nad dodaniem jeszcze żółtej linii coś a'la miejsce parkowania samolotów, albo oznaczenie drogi dojazdowej ale narazie nie zadecydowałem ostatecznie o jej kształcie (prosta przez całą długość a może koniec i miejsce postojowe?).

pozdrawiam,
Kuba

--

 
20-09-06 21:49  Re: [relacja/galeria] Podstawka-lotnisko w 1:33
Grzegorz 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 3


 - 1

Pięknie.
Mam pytanie:
gdzie można kupić taką trawę na dioramy?

--

 
20-09-06 22:04  Re: [relacja/galeria] Podstawka-lotnisko w 1:33
Staszkov 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Zapewne w sklepach modelarskich.

--
--------------------------------------------------
Pozdrawiam.

 
20-09-06 22:04  Re: [relacja/galeria] Podstawka-lotnisko w 1:33
?????? 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

NP TUTAJ MOZNA

http://swiatkolejek.pl/index.php?cPath=119

--


 
20-09-06 23:25  Re: [relacja/galeria] Podstawka-lotnisko w 1:33
Stealth 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 24


 - 1

Gips jest zdaje się ze swej natury kruchy i ma skłonność do sypania i kurzenia. Czy zabezpieczałeś czymś powierzchnię aby uniknąć tego rodzaju "efektów"?
A tak w ogóle, to niezły pomysł i całkiem fajnie Ci wyszło... :-)

--
Na półce m. in.:
SSys 1:25, Inka II 1:33, BD-41 1:25, Demoiselle 1:33, V-1 1:33, PZL P.11c 1:33, SZD-18 Czajka 1:33, V-2 1:33, Slingsby T-21b 1:33, Sopwith Tabloid/Schneider 1:33, PZL P.7a 1:33, Morane Saulnier M.S. 30 E1 1:33, Nieuport 11 Bebe 1:33 GPM, Fokker Dr I 1:33 MM, Fokker E V 1:50 KEL, Aviatik-Berg D I 1:50 KEL, Lublin R XIII D 1:50 KEL, Pfalz D XII 1:50 KŚ, Fokker Dr I 1:50 KŚ

 
21-09-06 20:42  Re: [relacja/galeria] Podstawka-lotnisko w 1:33
Kuba B 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2
 

Stealth: nie zabezpieczyłem niczym narazie chociaż radzono mi już to. Najpierw dodam jeszcze żółte linie i trochę plam i innych śladów eksploatacji a na koniec rozpatrzę czym to zabezpieczyć. Narazie nie mam pomysłu na coś co nie wsiąkłoby w gips i nie zmieniło jego koloru.

--

 
21-09-06 22:46  Re: [relacja/galeria] Podstawka-lotnisko w 1:33
mrymacki 

Na Forum:
Relacje w toku - 1


 - 1

Ponieważ taki sam gips malowałem w domu (elektryka), to mogę stwierdzić, że znakomicie kryje to farba akrylowa do ścian. A problem koloru przestanie istnieć (tak myślę) po dodaniu czarnego pigmentu do tej farby w proporcjach na życzenie. Uważam, że bez problemu da się uzyskać taki ładny betonowy kolor płyty lotniska tą metodą. No i najważniejsze ta metoda daje długotrwały efekt. Myślę też, że bez problemu da się usunąć akryl z powierzchni łączenia płyt.

 
22-09-06 08:31  Re: [relacja/galeria] Podstawka-lotnisko w 1:33
MichalR 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 19
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Jest dostępny w sklepach z materiałami budowlanymi preparat (najprawdopodobniej nazywa się Unigrunt) do gruntowania (chyba tak się nazywa ta operacja) różnych powierzchni a szczególnie gipsowych. Po tym zabiegu gips sie nie kruszy, nie ściera a farby bardzo dobrze go pokrywają. Można też tak przygotowany gips ładnie obrabiać bo przedewszystkim nie kruszy się.
Sprawdzone:


--
Gotowe: ASU 85,Orzeł, Putiow-Garford, M113 A1, Type 94, SU-101, Ka-Mi Type 2

 
25-09-06 19:08  Re: [relacja/galeria] Podstawka-lotnisko w 1:33
fitter 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 27


 - 7

trzeba przyznać, że limki ładnie się prezentują na betonie :)
ja wykonałem go z szarego brystolu zaś linie smoły to nic innego jak gęściejszy wikol pomalowany na czarno

--
pozdrawiam
fitter
----------------------
nie projektuję - po prostu robię sobie model...
----------------------

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024