FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
28-06-04 11:23  [technika] dźwigar kesonowy
Teed   
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku

Męczyło mnie robienie chybotliwych i niestabilnych tekturowych wzdłużnic, jakie serwują nam projektanci modeli. Słabe to to, wygina się a nade wszystko nie spełnia swojej zasadniczej roli, jaka jest nadanie skrzydłu odpowiedniego profilu.

Zbudowałem dźwigar kesonowy, wzorem prawdziwych konstrukcji lotniczych. Po raz pierwszy zastosowałem w niedokończonym Ki-84. Konstrukcja okazała się nadzwyczaj stabilna i mocna.
Po przyklejeniu do dolnej powierzchni pokrycia, posmarowałem grubszą warstwą kleju górną część dźwigara. Ponieważ pokrycie było już wcześniej starannie ukształtowane, składało się niemal same. Wystarczyło jedynie przytrzymać placami krawędzie spływu, aby mieć pewność, że całe skrzydło jest właściwie spasowane ( ponieważ nałożyłem trochę więcej kleju niż zazwyczaj, tworzył on przez chwilę dostatecznie śliską warstwę, aby móc jeszcze poruszać pokryciem, dokładnie je centrując).
Pokrycie przyklejone jest na całej długości dźwigara, mającego około 2 cm szerokości, od spodu i od góry. Ponieważ przed wycięciem karton nasączyłem lakierem / Kapon 70 % + rozpuszczalnik 30 % / zachowuje on nadany mu kształt. Uzyskuje się konstrukcję mocną, stabilną, łatwą w wykonaniu, a nade wszystko – naprawdę zachowującą zaprojektowany profil. Po wyschnięciu krawędzie spływu elastycznie przylegają do siebie. Wystarczy maznąć je smugą kleju, aby przywarły do siebie na stałe.
Należy tylko pamiętać aby nie tworzyć ostrych krawędzi dźwigara – przed wklejeniem muszą być oszlifowane na okrągło aby na pokryciu nie pojawił się uskok.

Teraz zrobiłem dźwigar dla P 11 c. Wykorzystałem obydwie wzdłużnice, pomiędzy nie wkleiłem środkowe części żeber. Tak więc, dźwigar nie jest płaską konstrukcją – zachowuje właściwe wygięcie. Można oczywiście od razu zrobić dźwigar dla całego plata. Szkoda, że wcześniej o tym nie pomyślałem…Pozwoliłoby to zachować bez problemów ten sam wznios obu skrzydeł, co jak słyszałem jest jednym z problemów tego opracowania.

Pierwsze zdjęcie przedstawia wklejone dźwigary w prawym i lewym skrzydle. Jak widać, nawet pomimo kilku zmian kata nachylenia dźwigara „jedenastki”, nie ma problemów z jego opracowaniem. Tym łatwiejsze będzie to w przypadku samolotów ze skrzydłami o stałym kącie wzniosu, jakie ma zdecydowana większość maszyn.

 
28-06-04 13:13  Re: technika/dźwigar
Wakamij 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 4
 

Czy "pudło" dźwigara wykonane jest z kartonu, czy może z jakiejś innej, nielegalnej substancji?

Pozdrawiam,
Wakmaij

 
28-06-04 13:38  Re: technika/dźwigar
Teed   

Czym zasłużyłem sobie na takie posądzenia..?
W tekście wyraźnie jest napisane, że wykorzystałem przy budowie elementy standardowe wycinanki MM. Widać to zresztą na pierwszym zdjęciu.

 
28-06-04 14:01  Re: technika/dźwigar
Wakamij 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 4
 

Znaczy się papiur :-)

Też spróbuję tak wykonać skrzydełko od Fw-190. Zobaczymy czy mi wyjdzie.

Pozdrawiam,
Wakamij

 
28-06-04 15:07  Re: technika/dźwigar
wojtas.r 



Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3


 - 5

Teed,

to jest to!
nietrudno zauważyć, że karton jest wyjątkowo mocny na zgjęciu więc tak konstrukcja też musi być b. mocna i sztywna
jestem za

--
Informacje nie wyszczególnione w profilu: Kronprinz, Masumoto

 
28-06-04 15:24  Re: technika/dźwigar
Piter 



Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Mialem zaszczyt widziec konstrukcje Teeda na zywo i baaardzo mi sie podobala! Bardzo sprytne rozwiazanie. Usztywnia doskoonale skrzydlo - nie ma problemu z oklejaniem i jednoczesnym zachowaniem symetrii. O szczegolach pisze Teed:)

___________________________________________________________
"Trudno nadać sens porządkowi, który dzieje się wbrew rozumowi"

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024