FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
06-08-04 21:35  Jak fotografować modele?
Sławomir Bloch 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 77


 - 28

Koledzy modelarze!
Pytania te kieruję do Was wszystkich drodzy koledzy modelarze, którzy tak ładnie prezentują zdjęcia swoich dzieł na forum Konradusa!
Ostatnio zacząłem się trochę "bawić" fotografowaniem swoich modeli (kilka z nich zaprezentowałem w dziale "Testy" gdy uczyłem się wstawiać zdjęcia oraz na "Forum Głównym" w relacji MichałaR z budowy Sdkfz 265), lecz niestety ich jakość w porównaniu z Waszymi zdjęciami jest kiepska- są mało ostre a przez to nie widać dobrze szczegółów.
Bardzo byłbym zobowiązany, gdyby ktoś z Was przybliżył mi pojęcia rozdzielczości i kompresji w kontekście fotografowania modeli. Mam aparat cyfrowy Creative razem z płytą CD z programem PC-CAM Center do ich obróbki. Aparat robi zdjęcia o rozdzielczości 1024X768 pikseli, której w aparacie nie można zmienić. W programie jest możliwość powiększania i zmniejszania zdjęcia w zakresie od 10% do 300% i kadrowania go tzn. wybierania zaznaczonego wycinka. Jak robić aby zdjęcia wychodziły wyraźnie w sytuacji, gdy trzeba je zmniejszyć do 600 px w poziomie i 60 kB? I czy odległość z jakiej się robi ma znaczenie przy tych możliwościach kombinacji? Kiedyś robiłem samodzielnie zdjęcia ,ustawiałem ostrość, przysłonę, głębię, wywoływałem kliszę, pracowałem przy powiększalniku przenosząc je na papier, ale fotografia cyfrowa to dla mnie już zupełnie inna bajka, w której trudno mi się odnaleźć.

Efektownego modelowania!
Pozdrawiam. Sławomir Bloch!

----------------------------
Broń pancerna

 
06-08-04 21:53  Re: Jak fotografować modele?
Marek Szymański   

Z twojego opisu widać, że zasad fotografii tumaczyć ci nie trzeba. Problem tylko w przygotowaniu fotek i pogodzeniu jakości i wagi. Twój kłopot jest stosunkowo prosty do rozwiązania, pod warunkiem, że dysponujesz odpowiednim oprogramowaniem i przynajmniej podstawową wiedzą z zakresu obróbki cyfrowej. Nie obraź się, ale twój program dołączony do aparaciku, jest UŁOMNY na maxa. Tak to już jest z softami dołączanymi do aparatów. Sądząc z nazwy cyfraka – która mi nic nie mówi, a fotografią, jej przygotowaniem i grafiką zajmuję się zawodowo – nie jest to sprzęt dobrej (znośnej) klasy. Tego samego możesz się spodziewać również po sofcie do obróbki zdjęć. Nie możesz się spodziewać, że bez choćby namiastki profesjonalnych narzędzi zyskasz możliwość dobrego przygotowania fotki. Konieczne jest bardziej zawansowane oprogramowanie. Wbrew pozorom jest tego sporo. Od makabrycznie drogiego Photoshopa przez corelowski PhotoPaint, Micrograph Picture Publisher po darmowe softy. Nie mam zamiaru oczywiście namawiać cię do kupna PSa. Jedyne co mogę poradzić – zakładam, że nie masz lepszego oprogramowania niż dołączone do cyfraka – to skorzystanie z pomocy kogoś kto ma odpowiedni soft i umiejętności.

 
06-08-04 22:01  Re: Jak fotografować modele?
mors 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

1.nazwa programu PC-CAM sugeruje że jest to kamera internetowa a te chyba nie mają najlepszych parametrów, albo to jakaś zmyłka? ;-)

2.najważniejszym parametrem apartaów cyfrowych (chyba?) jest ilość pikseli a w zasadzie megapikseli, do zrównania się z jakością zdjęcia robionego klasyczną lustrzanką małoobrazkową potrzeba co najmniej 8 megapkseli... wszystko co niżej to tylko namiastka prawdziwej fotografii :-) musisz się jakoś dowiedzieć jak Twój sprzęt się w tej kwestii przedstawia

3.ważny też jest algorytm skalowania obrazka - im bardziej znany program tym lepsze skalowanie (zazwyczaj :-) ) jeśli Twoje zdjęcia wyraźnie tracą na jakości przy skalowaniu 1024x768 -> 800x600 czy 640x480 spróbuj użyć innego programu do skalowania lub zdaj się na mechanizm zaszyty w forum, oficjalnie miał być nie najlepszy ale ostatnio gdzieś widziałem efekty jego działania i jest naprawdę dobry

4.światło! żadne lampy błyskowe, żadne żarówki, nic nie da takiej głębi ostrości jak dobre światełko słoneczne - to bardzo ważne, im gorszy aparat tym bardziej powinno się to brać pod uwagę

5.tryb makro - niektóre aparaty posiadają, w zasadzie jest to jedyny słuszny tryb robienia fotografii w modelarstwie... no chyba że robimy fotki poglądowe

to tyle na szybko, jakby co to pytaj dalej :-)

 
06-08-04 22:04  Re: Jak fotografować modele?
Marek Szymański   

Oj, tak się rozpisałem, że zapomniałem o twoim głównym problemie. Z wielkością zdjęcia i jego jakością, wynikającą nie tylko z jakości szkieł i podzespołów rejestrujących obraz w cyfraku, ale także kompresją zadaną na poziomie oprogramowania wiąże się pewna zasada. Nie ma KOMPROMISU. Im mniejszy plik (mówię o JPG) tym większa kompresja stosowana przez dane oprogramowanie. Tym samym czasami znaczna utrata jakości. W prostym sofcie skutków zadanej kompresji złagodzić raczej się nie da. Znacznie większe możlliwości pogodzenia jakości i ciężaru foty dają wyspecjalizowane programy, ale to inna historia. Być może nie poznałeś jeszcze dokładnie softu, którym dysponujesz i gdzieś w jego narzędziach znajdziejsz opcję stopnia kompresji, a może również narzędzie, które umożliwi ci wyostrzenie czy poprawienie kontrastu. Trudno jednak udzielać rad nie wiedząc czym dysponujesz. Jeśli chcesz Chętnie pomogę. Mój nr GG 2961276.

Aha i jeszcze jedno. ten post pasuje raczej do Hyde parku :)

 
06-08-04 22:07  Re: Jak fotografować modele?
mors 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

... jeszcze jedno - tło! - im bardziej jednolite (jeden kolor) tym mniej miejsca zajmie ono w pliku (lepiej się kompresuje) i więcej zostanie "miejsca" na szczegóły - to w takim dużym i obrazowym skrócie myślowym :-)

przy czym oczywiście należy dążyć do tego by skadrować zdjęcie tak aby tego tła było jak najmniej :-)

 
06-08-04 23:52  Re: Jak fotografować modele?
Tomasz D. 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
 

a jakiego masz PC-CAM'a ? 500, 600 czy 750 ? a może jeszcze jakiś inny ?

 
07-08-04 00:32  Re: Jak fotografować modele?
Roman 



 - 1

Slawek - obrobka zdjec - ich kadrowanie, resizing, i tym podobne pixelowate problemy to jedno, a drugie to poprawne zrobienie zdjecia, czy to cyfrowka czy normalnym aparatem.
Powyzsze wpisy, szczegolnie morsa, trafily w samo sedno. Jedno co mozna dodac to robienie zdjec na czas i ze statywu (jesli twoj aparat ma ta mozliwosc). Z jednym bym sie nie zgodzil, ze konieczne jest swiatlo sloneczne - owszem, jest pozadane, ale cykaj w pochmurny dzien - ostre slonce to tez problem. A zdjecie z swiatlem "zarowkowym" trzeba tylko odpowiednio obrobic.

 
07-08-04 01:02  Re: Jak fotografować modele?
izz_miniatures 

Na Forum:
Galerie - 3
 

heh... a czy cefrak Minolta jest dobrej jakości...? nie znam parametrów, obiła mi się o uszy tylko nazwa... to tak poza tematem ciutke...

Mój kanał na YouTube: IzzMiniatures
Mój blog: IzzMiniatures
Moja kolekcja zdjęć graffiti

 
07-08-04 11:14  Re: Jak fotografować modele?
JAH 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Galerie - 1
 

Olympus C-720 ??

 
07-08-04 11:28  Re: Jak fotografować modele?
mors 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Roman:
>Z jednym bym sie nie zgodzil, ze konieczne jest swiatlo sloneczne - owszem, jest >pozadane, ale cykaj w pochmurny dzien - ostre slonce to tez problem. A zdjecie z >swiatlem "zarowkowym" trzeba tylko odpowiednio obrobic.

to też było duże uproszczenie z mojej strony :-) oczywiście przy odpowiednich "podchodach" da się zrobić dobre zdjęcie w każdych warunkach, sens miał być taki że im gorszy sprzęt (chodzi mi również o wbudowane lampy) i mniejsze doświadczenie tym bliżej trzeba się trzymać światła naturalnego, najlepiej nie bezpośrednio padającego na model :-)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024