FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
11-05-04 11:56  model na kredzie
RobertG   

Witam i pytam fachowców :). Zakupiłem przez allegro model Mustanga z KA. Jak wiecie kreda. I zaraz przypomniałem sobie kilka przeczytanych opini, że kreda sprawia problemy. O co chodzi z tym papierem kredowym i na czym polegają te problemy.
Pozdrawiam
Robert

RobertG (skype: robekk)
--------------------------------------
Samoloty II WW
1:33 karton i 1:72 plastik

 
11-05-04 12:40  Re: model na kredzie
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Ten papier jest bardzo delikatny - czuły na nacisk. Np. bardzo łatwo zrobić na nim paskudny "odcisk" jak za mocno przyciśniesz poszycie do wręg.

-------------------------------------------------------------
VW´s don´t drop oil. They just mark their spot
VW nie kapią olejem. One znaczą swój teren.

 
11-05-04 12:53  Re: model na kredzie
MBig 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 5
Galerie - 4
 

Jest to "jedynie słuszny" papier do samolotów w kolorze aluminium. Polecam do klejenia tego papieru butapren. Kleiłem P-39 z AH na takim właśnie paierze i model wyszedł rewelacyjnie ( do obejrzenia w poczekalni). Pozdrawiam

 
11-05-04 13:39  Re: model na kredzie
Teed   

Kreda jest bardzo wrażliwa na wilgoć. W efekcie jezeli sa duze płaszczyzny,np pokrycie dna okrętu, tzreba liczyc się z jego zapadaniem. Jezeli natomiast masz długie i waskie elementy, np. wirniki śmigłowca, beda obwisaly jak uszy zająca.
Na kredzie pozostaja takze fatalne slady po dotyku palcami. Robiac "Phantoma" Halinskiego musiałem uzywac delikatnych rękawiczek aby nie poplamic calego modelu. To wlasnie z tego wzgledu nie dokonczyłem budowy.
Pomijam już pobłysk tego materiału. Jest to do przyjecia w przypadku aluminiowych samolotow, ale wyobraź sobie taki świecacy czołg. Błysk jak .......
Teed

 
11-05-04 14:11  Re: model na kredzie
Wakamij 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 4
 

Trzeba to najsampierw pociągnąć błyszczącym albo półmatowym lakierem (najlepiej olejnym, jak np. Humbrol). Niestety, takie lakierowanie należy zasadniczo przeprowadzić za pomacą aerografu, po pędzlu zawsze zostaną smugi...

Pozdrawiam,
Wakamij

 
11-05-04 17:25  Re: model na kredzie
cebulka 

 

A jak pociągnę lakierem w sprayu to cosik złego się stanie ???

 
11-05-04 17:28  Re: model na kredzie
Wakamij 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 4
 

Jest jeszcze jedna metoda warta wypróbowania - malowanie za pomocą Sidoluxu - to takie "świństwo" do parkietów, które plastikowi samolociarze używają z uporem godnym lepszej sprawy z doskonałymi ponoć rezultatami. Można toto nakładać pędzlem, połysk jest bardzo dobry, ale nie wiem jak zareaguje na ten specyfik farba drukarska - trzeba będzie przeprowadzić stosowne testy.

Pozdrawiam,
Wakamij

 
11-05-04 23:36  Re: model na kredzie
RobertG   

Dzieki za informacje. Aleście mnie wystraszyli :) rekawiczki, wilgoć, lakier bezbarwny....
A moge kleić szewskim bo powiem szczerze że nieprzepadam za butaprenem a i jeszcze jedno trzeba dodatkowo podklejać czy wystarczy tak jak wydane zostało?

RobertG (skype: robekk)
--------------------------------------
Samoloty II WW
1:33 karton i 1:72 plastik

 
12-05-04 22:03  Re: model na kredzie
Kacper   

Lepiej późno niż wcale ponoć, więc pytam. Ja zrobiłem blad, bo rzuciłem się jakiś czas temu na własnie owego Mustanga "na kredzie". Co prawda praca posuwa się w ślimaczym tempie (brak czasu), ale jakoś idzie. I tutaj mam 2 pytanka:
1. Do Wakamijego - czy tym sidoluxem można smarować przed wycinaniem (a może nawet rzeba)? Czy wtedy papier nie stanie się mniej podatny na kształtowanie?
2. Obecnie robię tak, że sklejam model tak jak leci z wycinanki, a co jakiś czas lakieruję to co dokleiłem. Lakieruję za pomocą pędzla Pactrą błyszczącą i jestem zadowolony z efektu, ale nie do końca - otóż jak wspomnieli koledzy pozostają smugi. Czy powtórne polakierowanie aerografem na koniec całości usunie mi te smugi? Ktoś coś takiego próbował?
Pozdrawiam,
Kacper

 
13-05-04 00:29  Re: model na kredzie
Wakamij 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 4
 

Lakierować trzeba przed wycinaniem - zabezpieczy to wydruk przed zniszczeniem. Tak zabezpieczony karton ma praktycznie te same właściwości co zupełnie czysty.
Nie wiem tylko jak karton zachowa sie po "sidoluxowaniu" - jak napisałem, trzeba to najpierw sprawdzić (jest to metoda podpatrzona u plastikowców).

Aby przy lakierowaniu pędzlem nie zostawały żadne ślady, należy stosować odpowiednią technikę lakierowania. Otóż lakier należy wetrzeć za pomoca grubego pędzla w karton. Przypomina to trochę technikę suchego pędzla, tyle że pędzel nie jest "suchy" lecz jak najbardziej "mokry". Do tej moetody najlepiej nadaja sie matowe lakiery olejne, np. Humbrol. Natomiast późniejsze tryśnięcie aerografem powinno rozwiązać problem smug.

Pozdrawiam,
Wakamij

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024