FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
17-04-04 17:55  [pytanie] metoda na poprawienie właściwości strego kartonu
Kamil Feliks Szt 

 

Witam
Wyciągnałem ostatnio z szafy zgromadzona jakiś czas temu kolekcje różnych kartonowych modeli.. W połączeniu z pobieżna (jak narazie) lektura forum sprawiło to, ze chyba zasiąde takze do kartonów na nowo.. Wszak od modeli kartonowych zaczęła sie moja przygoda z modelarstwem:) pierwszy model to MM camel/triplane:) mam zreszta te modele.. mam wszystkie archiwalne MM które chciałem zrobic jeszcze raz:) No własnie- w zwuiązku z tym mam tez pytanie- stary papier- który jak był nopwy to też sie nie szczególnie dobrze zachowywał.. czy jest może jakas metoda na poprawienie właściwości strego kartonu? tak, zeby nie wsciekac sie przynajmniejn na to, ze sie kruszy...?
poedsumowując- witam wszystkich serdecznie i prosze o zagrzanie mnie do boju z kartonami:)
piozdrawiam
kamil

 
17-04-04 18:00  Re: Przywitanie i pytanie
Tomasz D. 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
 

Witamy serdecznie :D - wydaje mi się, że na to tylko doraźnie pomóc może pociągniecie całości ponalem.

 
17-04-04 18:01  Re: Przywitanie i pytanie
Ka21k 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witam serdecznie na forum i gorąco zagrzewam do boju :))))

Karton mnie wyzywa :))) (że go nie mam czasu kleić)
Ka21k GG: 4571542

 
17-04-04 18:03  Re: [pytanie] metoda na poprawienie właściwości strego kartonu
konradus 
satrapa ;>




W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Witaj Kamil :-)

Moze na poczatek sprawdz w wyszukiwarce tematy o ponalu...

 
17-04-04 18:39  Re: [pytanie] metoda na poprawienie właściwości strego kartonu
Kamil Feliks Szt 

 

Sprawdziłem i poczytałem.. nie jestem tylko pewny jednej rzeczy- czy impregnat- w tym przypadku ponal - ma wniknąc, wsiąknąc w karton czy wręcz przeciwnie? I dlaczego impregnować trzeba obustronnie? zeby sie karton nie zwijał? I apropos nakładania- czy dobrym pomysłem byłoby wlanie ponalu do jakiegos 'spryskiwacza'- z atomizerem czy jak sie to nazywa- na przykład do opakowania po lakierze do włosów.. krótko mówiąc- czy próbował ktos 'metody natryskowej?

 
17-04-04 18:45  Re: [pytanie] metoda na poprawienie właściwości strego kartonu
konradus 
satrapa ;>




W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Z tego co pamietam, to najwiekszy smakosz i oredownik ponalu na forum, nanosil go na model zwykla gabka. Ale moze mi sie poplatalo.?.. Najlepiej pytac goscia, ktory ma rysunek pirata w logo ;-)

 
17-04-04 18:50  Re: [pytanie] metoda na poprawienie właściwości strego kartonu
Kamil Feliks Szt 

 

tak tak.. Junior II pisał że nakłada ponal za pomoca gabki (na maleńkich powuierzchniach rozsmarowywał palcem:) ), ale ktoś sie też skarżył, ze nawet od gąbki zostaja smugi. Stad mójj pomysł racjonalizatorski, by zastosować metode natryskową. Myslałem tez o aerografie, ale podejżewam że klej byłby zbyt żadki. A takie atomizery sa w stanie rozpylac nawet żel do włsów, wiec z klejem sobie poradza. Tym bardziej, ze ma być on leciutko rozcieńczony. Nicto, jutro przejde sie do sklepu i nabede klej, i dopiero wtedy bede się zastanawił co dalej:)

 
17-04-04 19:32  Re: [pytanie] metoda na poprawienie właściwości strego kartonu
wojtas.r 



Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3


 - 5

Powrót do kartonu - słuszna decyzja !

Stary karton - nie ufałbym mu - osobiście radziłbym przeskanować i wydrukować wszystko na świerzym kartonie lub brystolu.
Przy okazji można na kompie pokorygować to i owo.
Zależy co to jest-jeśli ma duże powierzchnie akurat w jednym kolorze to można skorzystać z kolorwych kartonów żeby oszczędzić sporo atramentu.
Najlepiej chyba jednak kupić coś zupełnie świeżego-modele są teraz tak wspaniale opracowywane w większości wypadków i na b. dobrym kartonie że to byłaby oszczędność prawdziwa wielkiej ilości nerwów i pieniędzy też - sam się już o tym miałem okazję na własnej skórze przekonać.

Tak czy owak trzyma kciuki i czekamy na jakąś fajną relację z budowy - co i jakie by to nie było.

--
Informacje nie wyszczególnione w profilu: Kronprinz, Masumoto

 
17-04-04 20:06  Re: [pytanie] metoda na poprawienie właściwości strego kartonu
Junior II   

Z mojej strony polecalbym Ci zrobic tak:

Skopiowac na jakiejsc dobrej kopiarce arkusze na papier 100g albo nawet 80 g.
Musi to byc jednak kopiarka , ktora nie przeklamuje zbytnio kolorow orginalu.
Niektore rozjasniaja bardzo.
Jest to rowniez kwestia dodatkowych kosztow , nie wiem ile kosztuje w Polsce skopiowanie arkusza .

Takie skopiowane arkusze na wlasnie ten cienki , 100 czy 80 gramowy karton swietnie nadajA sie do impregnacji obustronnej NIEROZCIENCZONYM Ponalem .
Oczywiscie przy nakldaniu ponalu gabkom , pedzlem czy miekka szmatka powstaja smugi i powierznia jest po wyschnieciu lekko blyszczaca . Niektorym to przeszkadza , jest to oczywiscie kwestia smaku czy gustu , czy przyzwyczajenia
Jednak wlasciwosci kartonu czy papieru po takiej impregnacji rekompensuja wg mnie ten "smugowy polysk "
Nie jest to polysk az taki blyszczacy, to raczej taki matowy polysk.;))

Mozesz oczywiscie ponal rozcienczyc minimalna iloscia wody , jednak do cienkich papierow mozna z powodzeniem nie rozcienczac .

Jezeli sie zdecydujesz na ponalowanie , nie przejmuj sie tym , ze papier pomarszczy sie i powigina we wszystkie strony po wyschnieciu czy w czasie ponalowania.
Te obawy o zmiany wymiarow itd , to zabobon.
Przy klejeniu pozniej elementow , jakichkolwiek, duzych czy malych , bedziez mogl uzywac bardzo malutkich ilosci ponalu, czyli kleic tym samym klejem .
I to wlasnie jest jeszcze jedna zaleta tego procesu.
Klej na klej, lapie prawie natychmiast .

Jednak ponalowanie wymaga troche obycia z tym , to znaczy musisz sie sam nauczyc na ewentualnych swoich bledach i zalapac ten tzw "KICK " czy wlasny tego sposob.
Jak go zalapiesz to juz Cie nic od ponalowania nie odwiedzie.

Moj ostatni model , ktory ponalowalem , jest niestety nieskonczony , wiec nie mam co pokazac .
A skonczyc go; to chyba skoncze jak juz tromby jerychonskie bendom na sond ostateczny trombic.;))

 
17-04-04 20:15  Re: [pytanie] metoda na poprawienie właściwości strego kartonu
Junior II   

Jezeli ciekawi Cie jak wyglada ten "blysk ponalu " i co mozna z atkim kartonem zrobic to zajrzyj na strone gryfa do tematu " Zabobony " .
Temat ten wisi tam gdzies w czelusciach tamtejszego forum , ale wisza tam jeszcze moje zdjecia .

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024