FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
18-03-04 17:33  [technika] Metoda suchego pędzla
Wafel   

Czy mógłbym prosić o wytłumaczenie mi tej techniki.
Na czym polega ona

Z góry dziękuje

 
18-03-04 19:54  Re: [prośba] "co to jest technika suchego pędzla"
Wakamij 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 4
 

Sprawa jest bardzo prosta - na dość gruby pędzel nabieramy niewielką ilość farby, którą należy następnie "wytrzeć" z pędzla na kawałku papieru. Po takiej operacji, jeżeli delikatnie przeciągniesz pędzel po dowolnej powierzchni zobaczysz, że pędzel, momo że teoretycznie suchy, to jednak pozostawia delikatny ślad. Jest to najpopularniejsza metoda stosowana w waloryzacji modeli, czyli nakładania zabrudzeń, cieniowania itp.

Pozdrawiam,
Wakamij

 
18-03-04 20:14  Re: [prośba] "co to jest technika suchego pędzla"
_TONY_ 

 

nic dodać nic ując :))

---------------------------
W[OiO]WNIK POLITECHNIKI GDAŃSKIEJ - no to panowie będę projektował kadłuby
---------------------------
3597139

 
18-03-04 22:35  Re: [prośba] "co to jest technika suchego pędzla"
Akavel (Fur.) 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

warto zwrocic uwage, ze farba z takiego suchego pedzla najchetniej osadza sie na wystajacych nierownosciach powierzchni i wszelkich krawedziach - co szczegolnie dobrze widac w modelach plastikowych / olowianych (Warhammer itp) - chyba w mniejszym stopniu w wiekszosci kartonowych, ze wzgledu na brak faktury (tu chyba tylko krawedzie).

Na marginesie - jest to niejako przeciwienstwo techniki zwanej z kolei wsrod warhammerowcow "wash" - czyli b. mocno rozwodnionej (w przypadku farb akrylowych) farby, ktora osiada glownie w zaglebieniach.

______
. (__/-----* śmigłem do góry!!! :-)
Mateusz Cz.
członek-założyciel KKL :)
Klejady - Katalog Klejów Modelarza Kartonowego

 
18-03-04 22:36  Re: [prośba] "co to jest technika suchego pędzla"
Akavel (Fur.) 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

ach, no i generalnie jest to bardzo fajna technika, dajaca swietne rezultaty przy niewielkim wysilku :))) z tym, ze trzeba uwazac, zeby nie przedobrzyc :))) acz zwykle mozna ew. z powrotem zamalowac i sprobowac jeszcze raz.

______
. (__/-----* śmigłem do góry!!! :-)
Mateusz Cz.
członek-założyciel KKL :)
Klejady - Katalog Klejów Modelarza Kartonowego

 
19-03-04 08:16  Re: [prośba] "co to jest technika suchego pędzla"
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Może dorzucę jeszcze coś od siebie. "Wash" stosuje się głównie do przyciemniania lub "zakurzania" załamań - brud i kurz zawsze się zbiera w zgięciach. Podnosi to trójwymiarowości elementów. Np. jeśli dorobi się ożebrowanie wnętrza kabiny lub wnęk podwozia to taki "wash" pięknie podkreśla wklejoną kratkę. Do malowania najczęściej używam wody z dodatkiem!!! różnych odcieni brązów lub szarości. Farby - akwarele plakatówki, akryle - co kto ma lub lubi. Można używać terpentyny lub rozpuszczalników olejnych z pastelami. Rzadko słyszałem o "washu" robionym z farb olejnych, ale też można.
Technika suchego pędzla świetnie nadaje się do delikatnego rozjaśniania powierzchni (wcieramy lekko rozjaśniony kolor bazowy i mamy wypłowiałą od słońca farbę), zaznaczania miejsc przetarcia farby (szczególnie na krawędziach), podkreślania wycieków, okopceń, zabrudzeń.
Jeśli np weźmiemy nasze okratkowane, pomalowane i pociągnięte ""washem" wnętrze kabiny, potraktujemy je delikatnie suchym pędzlem z aluminium, steel lub gunmetal to dostaniemy zbliżone do rzeczywistego, lekko zakurzone i z pościerana od używania farbą wnętrze. Wymaga to tylko wprawy i oczywiście nie można z takimi efektami przesadzać, choć to są już prywatne preferencje.

Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
21-03-04 13:31  Re: [prośba] 'co to jest technika suchego pędzla'
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Jeśli to coś pomoże to popatrz:
http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=25255&t=25255

Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
21-03-04 18:10  Re: [prośba] "co to jest technika suchego pędzla"
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

...były problemy z linkiem, ale już działa ( serdeczne dzięki dla "niewidzialnej ręki " ).;-))

Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
23-03-04 20:51  Re: [prośba] "co to jest technika suchego pędzla"
Wafel   

Wielkie dzięki dla wszystkich !!!

W sumie stosowałem tą technike ale niewiedziałem, że się to tak nazywa, bo pędzel przecież jest jednak trochę "mokry" ; - )

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024