FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 
04-04-24 12:54  [R] ORP Burza 1942 MM skala 1:200
rykrol 



Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

3 x ORP Burza – 1942 drugi model.
Witam ponownie kolegów. Dziś rozpoczynam budowę kolejnego modelu ORP Burzy z drugiej połowy 1942 roku. Mój model będzie oparty na wycinance Grzegorza Nowaka w skali 1:200 „Mały Modelarz” 4-5-6/2022. Dość długo przyglądałem się temu opracowaniu. I mimo że jest tam kilku elementach które było dla mnie miłym zaskoczeniem. To mnie się nie podoba i zrobię go po swojemu. Mimo że jestem już w podeszłym wieku to postaram się go jak najlepiej wykonać, z zaznaczeniem wszystkich błędów które wykryłem w tym egzemplarzu. A to zajmie mi dużo więcej czasu niż wykonanie modelu z 1941 roku. Tu też uwzględnię wszystkie dobre rady które w poprzedniej relacji dostałem od kolegów.
A więc do pracy. Kadłub skleiłem z wycinanki laserowej, abym nie musiał męczyć się z wycinaniem wręg z kartonu grubości 1 mm. Tak jak poprzednio do wykonania rufy wykorzystam tekturę białą piwną firmy Beermat. Klej tradycyjnie - butapren szewski przezroczysty.


--

 
04-04-24 17:18  Odp: ORP Burza 1942 MM skala 1:200
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Kibicuję w budowie tym bardziej, że jest to moje ulubione malowanie Burzy. Sklejałem taką, ale w wycinanki Questu.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
04-04-24 18:39  Odp: ORP Burza 1942 MM skala 1:200
rykrol 



Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Borowy, pamiętam Twoją Burzę. Wtedy też bardzi Ci kibicowałem. Ale moja Burza będzie się znacznie różniła od Twojej. Pytanie tylko czy osiągnę taki sam efekt jak Twój.

 
05-04-24 15:03  Odp: [R] ORP Burza 1942 MM skala 1:200
kari   

rykrol, napisałeś: "... to postaram się go jak najlepiej wykonać, z zaznaczeniem wszystkich błędów które
wykryłem w tym egzemplarzu".
...zatem, czy możesz nam przybliżyć trochę więcej na temat "wyłapanych" błędów w projekcie p. Nowaka?
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
05-04-24 15:21  Odp: [R] ORP Burza 1942 MM skala 1:200
rykrol 



Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Kari o błędach będę pisał w trakcie wykonywania konkretnych elementów . Czyli w relacji w toku.
Dziś piątek, troche mało czasu, aby się rozpisywać. Ale żeby nie było że sobie odpoczywam. Postanowiłem kadłub wypełnić pianką do kwiatów. I trochę go oszlifować. Tyle na dziś.

 
07-04-24 16:21  Odp: [R] ORP Burza 1942 MM skala 1:200
rykrol 



Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Piękna pogoda nie bardzo chce się siedzieć za biurkiem. Ale rano i wieczorem trochę czau było, więc coś tam ulepiłem. Zacząłem od podstawy. To zamiast tych cieniutkich pasków, wkleję okrągłą gumkę. Tak aby model się nie suwał gdy go umieszczę na tej podstawie, podczas naklejania kolejnych elementy nadbudówek. Później aby nie mieć wymówek, pociąłem całą wycinankę na poszczególne elementu i powsadzałem je do dilerek. I tak mamy tam - spód kadłuba , burty, spardeki , artylerię i nadbudówkę dziobową itp, itd. Myślę że taki system ułatwi mi pracę. Bo jak już wezmę jakoś dilerkę do roboty, to nie skończę jej póki będą tam jeszcze jakieś element. To przyśpiesza mi pracę. Nie muszę szukać na wycinance gdzie są poszczególne elementy tej zabudowy.

 
08-04-24 20:58  Odp: [R] ORP Burza 1942 MM skala 1:200
rykrol 



Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Czas zacząć kleić nadbudówki. Zaczniemy od nadbudówek kotłowni.
Wszystko wygląda fajnie, ale nie dla mnie. Panowie nie piszę tego ażeby komuś dokopać, pragnę tylko przybliżyć prawidłowy wygląd tego okrętu (o co prosił Kari). Ot to, taki mój konik poszukiwacza prawdy. Chociaż i tu mogę się mylić. Więc mnie poprawcie.
Nie zgadzam się aby mój model tak wyglądał. Więc będą przeróbki
1. Zacznijmy od kuchni załogi. Usytuowanie drzwi w wycinance zgodne z planami które ukazały się w 1987 roku, Jana Schmidta. Okno, okno,okno drzwi. A na planach które ja posiadam jest okno, okno, drzwi i okno. Tak samo mam to na zdjęciu przedwojennym jak i powojennym.
2. Za kuchnią widzimy dół komina środkowego. I czego tu brak – ano małego cokoliku który był od pokładu do wysokości cokoła za trzecim kominem. Widać to dobrze na zdjęciach z okresu przed, wojennego i powojennego. Tego błędu uniknęła wycinanka z Answera z modelem Burzy z 1935 roku. Ja dorobię ten element.
3. Dalej idąc - Cztery wentylatory. Tu mamy cztery proste słupki. W rzeczywistości na wysokości cokoły były one pod skosem do pokładu. I tu Answer wykonał to poprawnie, choć też nie unikał błędów. A chodzi o dwa koła obrotowe z przodu wentylatora,( tu są pod skosem) a które były umieszczone jeden nad drugim. Z czego kółko górne było mniejsze od tego dolnego. Wicher miał też taki sam układ. Plany J. Schmidta błędnie pokazują ten element. Mały Modelarz nie nie tylko w tym się myli. Brak kratek wentylacyjnych na drugiej parze wentylatorów od strony rufy, zmusza mnie do wykonania tego elementu
4. Wracając do kominów. Jest tu brak kilku rur (wentylacyjnych – parowych, nie wiem jak je nazwać) tu oprę się na zdjęciach i wycinance Answera.
5. Teraz wentylatory z przedniej kotłowni. Brak kratek wentylacyjnych i kół z przodu, jak i drzwi zmusza mnie do wykonania wszystkiego tego co tu powinno być.
Tyle na dziś.

 
09-04-24 20:04  Odp: [R] ORP Burza 1942 MM skala 1:200
rykrol 



Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Dalszy ciąg relacji do wczorajszego dnia.
Kilka elementów zrobionych i przymierzonych do podstawy kotłowni. Prawie wszystko się zgadza. Chociaż teraz zauważyłem że muszę wpuścić parę kropel Super Glu do rury która odstaje według mnie za dużo od ściany, przedniej kotłowni. Ale to już szczegół. Pokazuję planiki montażu aby uzmysłowić kolegą o co mi chodzi z tym cokołem. I fragment planów ORP Burzy które posiadam i się na nich opieram.

 
09-04-24 20:45  Odp: [R] ORP Burza 1942 MM skala 1:200
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Trochę spóźniony, ale już kibicuję!
Podoba mi się Twoje merytoryczne i usystematyzowane podejście.

Czy tym razem też zamierzasz się tak okrutnie spieszyć jak ostatnio?

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
09-04-24 21:53  Odp: [R] ORP Burza 1942 MM skala 1:200
rykrol 



Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Waldek K. Zapewniam że ten model wymaga większej uwagi niż poprzedni.A to zajmuje czasu.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 4Strony:  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024