FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
20-09-23 19:18  [G] Szkuta, 1:100, wyd. Seahorse
Tomasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 55


 - 11

Witam w galerii niniejszego modelu statku.
Szkuta - nieco zapomniany, lecz dość ważny w dziejach typ jednostek handlowych.
Nieco historii. Od epoki średniowiecza aż po rozbiory główną arterią komunikacyjną dawnej Rzeczypospolitej Obojga Narodów była rzeka Wisła wraz z jej dorzeczem. Transport rzeczny był odpowiednikiem dzisiejszych autostrad, pozwalając spławiać jednorazowo największą ilość towarów. Najwyżej położone miejsca spławu - tzw. bindugi, jak choćby te w Solinie w Bieszczadach były miejscem "wodowania" kłód drewna, które następnie niżej biegu rzeki wiązano w tratwy flisackie i transportowano np. do Gdańska. Największym jednostkami pływającymi po Wiśle czy Sanie były szkuty. Mierzące do 50 m długości jednostki przewoziły różne towary - głównie zboże, sól czy drewno. Rejs w dół rzeki zapewniał im nurt. Natomiast za napęd w górę odpowiadał składany maszt, wiosła lub ciągnięcie jednostki liną wzdłuż brzegu. Często to właśnie z ich pokładów ww. dobra przez Gdańsk eksportowano na zachodnią część kontynentu, wpływając rozwojowo na gospodarkę znajdujących się tam państw.
Autorami projektu modelu są Tomasz Weremko oraz ja. Inspiracją do pracy nad nią była nie tylko ww. historia. Otwarty kadłub ciekawie prezentuje strukturę szkieletu oraz poszycia, choć przez tą powtarzalność i ilość żeber budowa przypomina pracę przy kołach lub ogniwach do czołgu ;)
W projekcie niestety nie udało się uniknąć kilku błędów, które są łatwe do naprawy. A są to:
- żebra cz.11-40. Część z nich jest dłuższa niż miejsca oznaczone do ich naklejenia na dnie kadłuba cz.10. Nie trzeba ich przycinać. Dodatkowo ja zrezygnowałem z cz. c, aby ich za nadto nie pogrubiać.
- planki. Z tego co pamiętam trzy z nich z zewnętrznej strony mają błędne oznaczenia. Planka 48La część dziobowa - dubluje się numer, w praktyce jedna z nich to 46La. Zamienione są też numery jednej z zewnętrznych, rufowych planek pomiędzy 46 a 48, dopasowywałem na podstawie wewnętrznej części.
Gotowy model warto wzbogacić o imitację ładunku. Ja inspirowałem się modelem Tomka, rezygnując z przedniej "skrzyni" aby nie zasłaniać struktury kadłuba.
Zapraszam do galerii, komentarzy:




--
Pozdrawiam!
Po za klejeniem - malarstwo i rysunek http://sabbstone.deviantart.com/

 
20-09-23 20:49  Odp: [G] Szkuta, 1:100, wyd. Seahorse
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Doskonałe wykonanie ! Świetnie się prezentuje !
A może do kompletu zaprojektujecie galar ?

 
20-09-23 20:53  Odp: [G] Szkuta, 1:100, wyd. Seahorse
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Macie Panowie kapitalne pomysły!
I jeszcze takie piękne wykonanie.
Gratulacje dla obu Tomaszów!

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 
20-09-23 21:13  Odp: [G] Szkuta, 1:100, wyd. Seahorse
Tomasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 55


 - 11

Dziękuję.
Ryszard - swego czasu zrobiłem "służbowo" komięgę. Skala 1:50, sklejka, fornir:


--
Pozdrawiam!
Po za klejeniem - malarstwo i rysunek http://sabbstone.deviantart.com/

 
21-09-23 09:52  Odp: [G] Szkuta, 1:100, wyd. Seahorse
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Komięga b. ładna ale w skali 1 : 100 to byłoby maleństwo.
Gdyby tak pojawiły się modele w skali 1 : 100 (tak jak szkuta) np. galara, Bata Wiślanego i Berlinki i ich długość wyniosłaby ok. 20-22 cm, i byłaby to piękna kolekcja wiślanych łodzi.
Modele w sumie niezbyt skomplikowane na pewno wzbudziłyby spore zainteresowanie wśród braci modelarskiej i nie tylko "szkutników" (przykładem jest moja skromna osoba - zamierzam nabyć właśnie szkutę :-)
Pozdrawiam,
Ryszard

 
21-09-23 11:17  Odp: [G] Szkuta, 1:100, wyd. Seahorse
Piotr P. 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 1

Pięknie wykonany model. Niby prosty, bo kilka linek na krzyż, a robi niesamowite wrażenie. Gratulacje!

--
Pozdrawiam
Piotrek

 
22-09-23 13:37  Odp: [G] Szkuta, 1:100, wyd. Seahorse
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Super wykonanie i prezentacja. Gratulacje, też w zakresie tematu.
Pytanie do Ciebie Tomku i Seahorse, czy panujecie wydanie typowej, klasycznej galery galerników. Oczywiście 1/100

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
22-09-23 18:37  Odp: [G] Szkuta, 1:100, wyd. Seahorse
kudłaty 



Na Forum:
Relacje w toku - 10
Relacje z galerią - 2
Galerie - 26


 - 2

Mam w 2d i czeka cierpliwie na swoją kolej :)

Wykonanie i galeria tradycyjnie na najwyższym poziomie.
Gratuluję!

Można by dodać fotkę z jakimś "pokazywaczem rozmiaru", bo to wbrew pozorom kawał modelu jest...

Pzdr,

--
"The idea is to die young, but as late as possible"
Ashley Montagu

... A trolla, to najlepiej ignorować :)) ...

 
28-09-23 19:58  Odp: [G] Szkuta, 1:100, wyd. Seahorse
Tomasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 55


 - 11

Jeszcze raz dziękuję.
Ryszard - pomysł na kolekcję fajny, tylko temat niszowy... pytanie do wydawców.
Piotr P. - linek ma niewiele, ale całe "clue" w konstrukcji kadłuba.
Art - ja na razie nie, czy Seahorse - nie wiem.
kudłaty - fotka z Granado. Szkuta ma pół metra ;)


--
Pozdrawiam!
Po za klejeniem - malarstwo i rysunek http://sabbstone.deviantart.com/

 
28-09-23 20:14  Odp: [G] Szkuta, 1:100, wyd. Seahorse
Karas 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

mega zacne modele, mega zacnego wydawcy: ]

--
Zwodowane: Shima, HMS Fiji
Stocznia: pampers HMS Suffolk, USS Somers
Wymęczone: zbiornik M6oA2


 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024