FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
18-01-04 17:40  Rysunki montażowe
kOzi 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2
 

Majdruję sobie przy kabinie i wgapiając się w rysunki montażowe naszło mnie pewne pytanie.Kieruję je głównie do osób projektujących modele i ich wydawców.

Czy przygotowujecie większą ilość takich rysunków, a potem wybierana są tylko niektóre, aby nie podnosić kosztów druku?
Czy możliwe jest publikowanie tych "niechcianych" rysunków na stronach wydawców?

Nie ukrywam iż czasmi muszę się sporo nagłówkować "co gdzie".

kOzi 5827819
... modelarz kartonowy... co kupi to pakuje do kartonu...

 
18-01-04 20:31  Re: Rysunki montażowe
Tempest 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Dzięki temu główkowaniu masz mniejsze szanse że dopadnie Cię skleroza.
A dodatkowe rysunki na stronach www byłyby niezłym uzupełnieniem wycinanki.

Pozdrawiam
Tempest
-----------------------------------------------------------------------------------
I i II WŚ -okręty, samoloty a ostatnio nawet pojazdy. I piwo też.

 
18-01-04 21:00  Re: Rysunki montażowe
BIGAMEK   

Niezłym uzupełnieniem wycinanki są zdięcia sklejonego modelu na stronach www :))

POZDRAWIAM

 
18-01-04 21:34  Re: Rysunki montażowe
wawek 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Zdjęcia nie zawsze pokazują wszystkie szczegóły, ja jestem jak najbardziej za publikacją takich rysunków _o ile_ takie istnieją bo myśle że to projektant dostarcza rysunki do wydawcy a ten nie może żadnego pominąć bo model byłby nie sklejalny. Chyba że projektanci robią jakieś zbędne rysunki które wydoawca może pominąć w co wątpię.

Czekamy na głos jakiegoś wydawcy lub projektanta.

 
19-01-04 10:42  Re: Rysunki montażowe
MarcinS 

Na Forum:
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 4

Jezeli chodzi o rysonki montazowe wydaje mi sie ze te od AH. w tej dziedzinie przoduja i powinny (moim zdaniem) wyznaczyc standart. Wygladaja (np.w Aerocobra)jak renderingi z modelu komputerowego, a taki sposob projektowania przeciez staje sie standartem.
Taka zbieznosc projektu i opracowania zapewnia przeciez najwieksza wiarygodnosc. Eliminuje bledy mogace powstac podczas kolejnego niezaleznego rysowania.

pozdrawiam,
MarcinS

 
19-01-04 11:32  Re: Rysunki montażowe
maniek   

obawiam się że pomysł z dodatkowymi rysunkami nie przejdzie czas zrobienia nawet najprostrzego rysunku ma się jak 2:1 czasu wykanania elementów składających się na ten rysunek
koncepcja wykonywania rysunków jest taka że robi sę rzut dajacy największe wyobrażenie o danym elemencie uzupełnione ewentualnie o szczegół ja tak bynajmniej robie

08/15

 
19-01-04 12:57  Re: Rysunki montażowe
MacGregor 



Na Forum:
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

maniek - ubiegłeś mnie, za co dziękuję. Właśnie chciałem także zwrócić uwagę na czas kreślenia rysunków montażowych i co za tym idzie "upierdliwość". Projektant to przede wszystkim modelarz, przynajmniej mówię za siebie. Kiedy model jest opracowany i skończony potem naprawdę strasznie trudno zmobilizować się i raz jeszcze przebrnąć "wirtualnie" przez proces budowy modelu, aby wszystko ślicznie narysować, najelpiej w aksonometrii a jak jest w 3D jako rendering grafiki komputerowej, to już szał!
Ja osobiście wręcz chorobliwie nie cierpię rysowania montażówek i za każdym razem jest to dla mnie droga przez mękę, swoista pokuta za wielką przyjemność opracowywania i sklejania modelu. Nie ma czegoś takiego jak większa ilość rysunków, których część jest odrzucana (pomijam renderingi 3D, bo to zupełnie inna para kaloszy). Jest natomiast coś takiego, że zawsze rysunków jest za mało...
Rysowanie montażówek to bardzo niewdzięczne zadanie także i dlatego, że dla autora opracowania wszystko jest jasne i proste w sklejeniu modelu i wcale niełatwo jest się wczuć w innego sklejacza, który kupi model i będzie sklejał z marszu, nie mając oczywiście wiedzy o projektowaniu. Trudno jest się wczuć i wychwycić wszelkie fazy budowy, jakie mogą sprawić modelarzom kłopoty. To naprawdę nie jest łatwe. Może stąd taka moja niechęć do ich rysowania?
Przy kolejnym modelu postanowiłem nieco zmienić strategię, jak uda się opracować powiedzmy nadbudówkę dziobową, to zaraz - zanim przejdę do projektowania komina - wykreślę rysunki do nadbudówki. Potem - na koniec pracy przy modelu - rysunki wszystkie będa gotowe.

MacGregor

 
19-01-04 13:45  Re: Rysunki montażowe
MarcinS 

Na Forum:
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 4

Nie chodzi mi o "ponowne przebrniecie wirtualnie przez budowe modelu". Mowiac o projektowaniu komputerowym mam na mysli droge od modelu 3D do dokumentacji lub gotowego produktu. Taki sposob myslenia o projektowaniu dotyczy wiekszosci obiektow poczynajac od czajnika konczac na lodzi podwodnej. W naszym przypadku efektem sa rozwiniete sialki modelu 3D. Jezeli taki model(komputerowy) powstaje mozna go wykorzystac do wykonania renderingow co zreszta jest praktykowane. Wylanczajac poszczegolne elemety powstaja rysunki mont. Opracowywanie ich od podstaw faktycznie musi byc droga przez meke i podziwiam ich tworcow za wiernosc przedstawienia sytuacji podczas budowy.
Pozdrawiam!

pozdrawiam,
MarcinS

 
19-01-04 14:31  Re: Rysunki montażowe
Jendruś 

 

Projektant a także wydawca musi sobie uswiadomić że to co robi..nie jest sztuka dla sztuki a towarem z którego beda korzystać ludzie nie zawsze o ilorazie inteligencji powyżej 140:) oraz ze najliczniejszym odbiorcą ich produktów są przecietni niedoswiadczeni młodzi ludzie którzy są dopiero na etapie wybierania hobby , wydawnictw itp.. Źle skleiwszy jakiś element z powodu braku rysunków nawet najbardziej sklejalny model ich zniechęci ..a wiec odejdzie kolejny kilient . Ba nawet doświadczony modelarz moze zrezygnowac z kupowania modeli w ktróych musi wiecej czasu spedzić na mysleniu "co autor mial na mysli" w krótkim opisie ..niz na samym klejeniu modelu Hoby ma byc przyjemnoscią a nie psuciem sobie nerwów:)
I na zakończenie ......Madrość medrca polega na takim przekazaniu wiedzy by zrozumieli ci mniej mądrzy..inaczej jest to zwykłe madrzenie się :)
PS Dedykuje swój post Modelikowi przy klejeniu jego modeli cierpialem najbardziej z powodu braku rysunków :)

najlepiej przykleja mi się wszystko do palców: ))

 
20-01-04 08:11  Re: Rysunki montażowe
Jarod 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Grzegorz ma rację ,kiedy ukończy sie projekt modelu męką dla projektanta jest rysowanie rysunków montażowych.W tej chwili tj. w dobie komputerów jest to nieco łatwiejsze, wrzucamy zdjęcie do kompa a potem obrabiamy .Gorzej było kiedy kreśliło sie ręcznie, kalka na zdjęcie i powolne dokładne kreślenie, następnie powiększenie na ksero , i znowu kreślenie raspitografami na foli. Długi i siermiężny proces kreślenia, ten kto tego nie robił nie wie jakie to zniechęcające. Pewnym rozwiązaniem jest zamieszczanie zdjęć modelu na www. pod pewnym warunkiem. Zdjęcie musi być dobrej jakości (najlepiej cyfrowe) i dobrze opisane- ponumerowane. Od pewneco czasu stosuję tą metodę nawet do modeli bez kolorów czyli surówki i odbiorcy nie mają problemów z obejżeniem szczegułów ponieważ dana część pokazana jest w kilku ujęciach.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024