FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
01-03-20 19:33  [G/R] - Mirage F1D ~1:33 - model z PaperModelers
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Witajcie

Dziś chciałbym Wam przedstawić galerię prostego modelu Mirage F1 wersja D w skali ~1:33 w Hiszpańskim malowaniu.



Model dostępny jest w dziale Download forum PaperModelers.com:

http://www.papermodelers.com/forum/aviation/45057-my-gift-community-thank-you.html
http://www.papermodelers.com/forum/vbdownloads.php?do=download&downloadid=3440

W paczce jest jeszcze AlphaJet i Mirage F1C w malowaniach francuskich.

Co do samego modelu, to jest on trochę uproszczony i pozbawiony wnętrza kabiny i uzbrojenia, chociaż można wykonać podwozie i dodatkowy podkadłubowy zbiornik paliwa. Modele śmiało można skleić w kilka dni. I taki też był mój plan, sklejenia jakiegoś modelu na wolny weekend :). Z racji iż malowanie modelu jest jednobarwne, dla ułatwienia sobie "roboty" model wydrukowałem na arkuszach szarego papieru firmy Canson. Model z założenia budowałem jako w locie, więc od samego początku zrezygnowałem z goleni, a co za tym idzie i opcjonalnego zbiornika paliwa. Ot sama maszyna.

Poniżej kilka zdjęć modelu:












A teraz kilka słów o samej budowie.
Model ma trochę uproszczeń, ale bez przesady - sylwetka jest podobna. Kleiło się go całkiem fajnie. Części (poza kilkoma babolami, ale o tym niżej) są bardzo dobrze spasowane. Trochę nietypowa jest budowa dźwigarów skrzydeł z pudełek, ale da się to przeżyć :). Jeśli toś miałby ochotę, to można pokombinować z jakim uzbrojeniem podwieszanym, czy wnętrzem kabiny czy luków podwozia. Taka całkiem niezła baza pod indywidualna rozbudowę. Można by np. użyć jakiś elementów z innych modeli Mirage, albo przeszczepić z modelu Answera. No ale jak ktoś ma już model z Answera, to po co się bawić w takie uproszczenia :). Mnie się teraz nie chciało bawić w takie coś, bo nie udało by się tego skleić w kilka wolnych dni, a stałby się to model na kilka tygodni.

Co do wspomnianych baboli, to:
1. wręga 4a jest sporo za duża
2. wręga 3a jest trochę za duża - za to idealnie wpasowuje się w poszycie na połowie długości segmentu - mniej więcej na linii odcięcia "obudowy radaru"
3. największy babol to źle rozrysowane poszycie segmentu 19. Od strony segmentu 18 jest OK, ale od 20 jest już lipa. Źle został rozrysowany środkowy element poszycia - zakończenie garba na grzbiecie. Co ciekawe babola tego pozbawiona jest wersja Francuska F1C, gdzie cześć ta jest poprawnie rozrysowana. Więc jak ktoś chce sobie skleić wersję Hiszpańską, to segment 19 proponuję przeszczepić od francuza i go przemalować na szaro. Albo kombinować jak ja, gdy było już za późno i trzeba było ciąć poszycie.

Poniżej trochę zdjęć z budowy tego modelu:



















Opisu tym razem nie będzie, bo model jest prosty, instrukcja czytelna, a zdjęcia obrazują budowę krok po kroku. Poza tym opisu i tak zwykle nikt nie czyta, tylko klika w fotki.

To by było na tyle. Cześć

 
01-03-20 19:57  Odp: [G/R] - Mirage F1D ~1:33 - model z PaperModelers
Mucha 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Ja zawsze czytam. Każdą Twoją relację. Model prosty ale fajny.

Pozdrawiam Marek

--
Co zostało zobaczone, tego się nie odzobaczy

 
01-03-20 21:14  Odp: [G/R] - Mirage F1D ~1:33 - model z PaperModelers
jacob 

 

Model może i uproszczony, ale ma bardzo ładną sylwetkę i prezentuje się bardzo fajnie.
Mam pytanie do Ciebie odnośnie drukowania - jakiej gramatury miałeś ten papier cansona i na jakiej drukarce go puściłeś. Ostatnio mam nieciekawe doświadczenia z drukowaniem na większych gramaturach papieru w tym cansona 190g./250g.

Pozdrawiam:)

 
01-03-20 22:48  Odp: [G/R] - Mirage F1D ~1:33 - model z PaperModelers
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

Miło, że się podoba

Co do papieru, to tym razem CANSON z linii colorline "light grey" nr 35 o gramaturze 150g/m2.

Próbowałem też IRIS 200g/m2 czy 240g/m2 ale drukarka miała z nimi problem. Poza tym jak dla mnie trochę już za sztywne, zwłaszcza przy formowaniu mniejszych części. Ale np. do poszyć czy kadłubów na statkach gdzie są większe "połacie" był ok, tylko trzeba było drukować na drukarce "przelotowej", która nie musi zawijać papieru na rolce bo jest z tym problem, i nie wszystkie drukarki mają funkcję zmiany docisku rolek ale tak grubego papieru.

 
02-03-20 00:03  Odp: [G/R] - Mirage F1D ~1:33 - model z PaperModelers
piotter 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 11
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Walkiria, co ty opowiadasz (żeby nie powiedzieć-chrzanisz) że nikt nie czyta opisów?!
Ja czytam. I jeszcze paru innych. ;)

Papier "150tka" ? Mam u siebie nawet "240tkę" ale chyba najlepszy jest ten o gramaturze 180.
"150tka" nie była za miękka? Widocznie nie, skoro model skleiłeś. ;)
Mnie się zawsze jakoś źle klei "barwionki"...

--
Tyle pięknych samolotów do sklejenia...

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024