FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
09-05-20 21:28  [P] Su-27UB -1/33 orlik - pytanie o wzmocnienie szkieletu
Set   

Witam serdecznie szanowne grono
Chciał bym spytać czy w modelu Su-27UB - 1/33 z orlika autor Ugnanow należy stosować podklejanie wręg ? Opis nic nie mówi a jedyne 3 relacje w sieci nie dają na to odpowiedzi , znajomy już " dziadek modelarz "się uparł że musi go mieć ale nie ma pojęcia czy sklejać bez wzmocnienia czy coś kombinować i poprosił o pomoc .
Moim skromnym zdaniem na relacjach ukończonego modelu nie widać rozwiązania . Może ktoś coś doradzi
Serdecznie pozdrawiam

 
09-05-20 22:10  Odp: [P] Su-27UB -1/33 orlik - pytanie o wzmocnienie szkieletu
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Nie znam tego modelu, ale wydaje mi się, że w relacjach o tym nic nie wspominano, bo zazwyczaj regułà modelarskà jest podklejanie wręg tekturà...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
09-05-20 22:40  Odp: [P] Su-27UB -1/33 orlik - pytanie o wzmocnienie szkieletu
greg   

Witam, a Kolega to ma/miał tę wicinankę przed sobą ?

Pierwsze słyszę aby można było zbudować taki projekt/model bez podklejania elementów nośnych/konstrukcji całego modelu.
Mam do tego modelu nawet wręgi/szkielet wycięte/y laserowo.
Właśnie po nią siegnąłem, otworzyłem pierwszą okładkową stronę i widzę, że w opisie jest jak byk napisane;

Wszystkie wręgi zaleca się podkleić tekturą o grubości 1mm (tylko części środkowe wręg, sklejek znajdujących się przy niektórych wręgach nie podklejamy). W przypadku stosowania tej metody (podklejania wręg) sklejki znajdujące się przy wręgach można odciąć a wręgi kleić "na styk" do pozostałych elementów konstrukcji.

Tyle tytułem wstępu, w późniejszym opisie jest dalszy ciąg co i jak/kiedy podklejać bądź nie.

Pozdrawiam sredecznie.

Post zmieniony (09-05-20 22:44)

 
09-05-20 22:57  Odp: [P] Su-27UB -1/33 orlik - pytanie o wzmocnienie szkieletu
Set   

Niestety nie mam tej wycinanki przed sobą ale mam za to pak - 50 tego samego autora i tam jest podobny problem a w instrukcji ani słowa o sposobie montażu wręg i model czeka w szafce na lepszy okres, również miałem osobiście jakiś czas temu su - 30 też z tej serii z wręgami laserowymi , niestety były takie niespasowania że model zakończył żywot w koszu .

 
10-05-20 09:42  Odp: [P] Su-27UB -1/33 orlik - pytanie o wzmocnienie szkieletu
Anubis 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 2
 

czy ktoś może się przydać do wzmocnienia środkowej części
https://yadi.sk/i/uNGdtZn8gBprqA

 
10-05-20 10:06  Odp: [P] Su-27UB -1/33 orlik - pytanie o wzmocnienie szkieletu
brzydal 

Na Forum:
Galerie - 1


 - 3

Nie znam tego modelu i nie kleję samolotów lecz temat mnie zaintrygował. Oto co udało mi się wyszukać.

Arkusze modelu można podejrzeć tutaj:
https://www.mojehobby.pl/products/SU-27-UB.html
Wręgi (oznaczenia zaczynające się od W) nie są oznaczone zwyczajową gwiazdką (*) oznaczającą podklejenie. Co więcej, niektóre z nich mają sklejki (np. części W5, W5', W6, W6' aż do W9'). Jest to rozwiązanie nietypowe i świadczy przeciwko podklejaniu - wygięcie sklejki po podklejeniu części tekturą byłoby raczej trudne.

Z drugiej strony, w sprzedaży jest dostępny laserowo wycinany szkielet, chociaż jego zdjęcie jest niedostępne:
https://www.drafmodel.pl/akcesoria-do-modeli/wregi/su-27ub-orlik-nr-089l-szkielet-wyciety-laserem.html
Świadczyłoby to, że jest on zamiennikiem dla podklejanych i wycinanych wręg.

Nie rozumiem tego, wygląda to na sprzeczność. Może trzeba zapytać o to wydawcę?

--
W budowie: TKS, Chi-he. Gotowe: Tiger. 50 lat MM: Wz. 29 i Wz. 34, Renault R17, T-38.

 
10-05-20 10:25  Odp: [P] Su-27UB -1/33 orlik - pytanie o wzmocnienie szkieletu
vwsmok 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 2

Grupa: QWKAK

Może to jest szkielet w stylu pływadeł z JSC?
Tam też wręgi są niepodklejane, a skrzydełka umożliwiają sklejenie czegoś w rodzaju "pudełka", które ma usztywniać kadłub.
Przy niewielkich kadłubach może to i działa...

--
w budowie:
Oslabja 1:200 (Nawarin modyfikowany) ; Whippet; Nieuport
Galerie:
Citroen H czyli QWKAKowóz falisty || Renault-Mgiebrow || HMVS Cerberus (96%) || Dufaux C.2 || SPAD A.2 || Camel Karo || CWS T-1 ||
Luftwaffe - "bezswastycznie" || Fokker D.VII, 15 Eskadra Myśliwska, 1920 r. || Sopwith Camel, Otto Kissenberth, Jasta 23 || AEC Dorchester, Libia 1941 r.

 
10-05-20 11:22  Odp: [P] Su-27UB -1/33 orlik - pytanie o wzmocnienie szkieletu
Aras45 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 1


 - 0

W instrukcji jest napisane które wręgi mają być podklejone tekturą 1mm. Tyle udało mi się doczytać ze zdjęcia instrukcji na mojehobby.

 
10-05-20 14:17  Odp: [P] Su-27UB -1/33 orlik - pytanie o wzmocnienie szkieletu
Set   

Bardzo dziękuję za odzew , jakoś w tygodniu postaram się dla znajomego skserować ta wycinankę i spróbować wykonać w 2 wersjach wg instrukcji i wg zdrowego rozsądku . Pamiętam że przy su 30 jak miałem wręgi laserowe to poszycie nie pasowało wlasnie o grubość wręg . A na razie pak 50 boję się pociąć z tego samego powodu bo szkoda żeby w koszu wylądował , tam nie ma żadnej wzmianki o podklejaniu wręg a sam model jest wydany na grubszym papieże ok 0,35-40 mm .
Postaram się otworzyć relacje z budowy su 27 i będę prosił na bieżąco o pomoc

 
15-05-20 17:47  Odp: [P] Su-27UB -1/33 orlik - pytanie o wzmocnienie szkieletu
Set   

Witam szanowne grono ponownie
Mam już model u siebie i po wstępnej analizie chyba się domyślam gdzie znajomy ma problem ze zrozumieniem co posklejać a co nie .
Mianowicie
W modelu nie ma typowych oznaczeń na wręgi , niestety jedyne wyjście w tej sprawie to wycinanie i mierzenie czy podklejenie danego elementu na tekturę spowoduje niespasowania poszycia czy nie . Jednym słowem będzie bardzo nie ciekawie

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024